
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2019 року м. Житомир справа № 240/10039/19
категорія 111020300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
19.08.2019 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Житомирській області, у якому позивач просить стягнути з ОСОБА_1 податкову заборгованість у сумі 26245,95 грн, з підстав порушення податкового законодавства.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 є платником податків та за ним рахується податкова заборгованість у сумі 26245,95 грн, зі сплати акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, податку на доходи фізичних осіб, що спачується фізичними особами за результатами річного декларування, військового збору, за адміністративними штрафами та штрафними санкціями за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів та штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування нормативного регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів. Просить стягнути з ОСОБА_1 26245,95 грн податкової заборгованості.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 21.08.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу строк для надіслання відзиву на адміністративний позов.
Відповідач вимоги ухвали суду від 21.08.2019 у частині надіслання відзиву на адміністративний позов не виконав.
Згідно з ч.4 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Як видно із зведеного розрахунку, за ОСОБА_1 рахується податковий борг зі сплати:
- акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, в розмірі 4257,91 грн, в тому числі основний платіж - 3903,15 грн та пеня - 354,76 грн;
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 6442,65 грн (основний платіж);
- військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в загальній сумі 615,39 грн, в тому числі 614,63 грн - основного платежу та 0,76 грн - пеня;
- за адміністративними штрафами та штрафними санкціями за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в сумі 10000 грн;
- штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування нормативного регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів в загальній сумі 4930 грн.
Таким чином, загальний розмір податкового боргу відповідача становить 26245,95 грн, що підтверджується зведеним розрахунком доданим до позовної заяви (а.с.9-10).
Відповідно до п.п 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України, контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Щодо акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів суд зазначає наступне.
У відповідності до пп.212.1.11 ст.212 ПК України платниками податку є особи - суб`єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів.
Відповідно до п.п.212.3.1. п.212.3 ст. 212 ПК України реєстрація у контролюючих органах як платника податку суб`єкта господарювання, що здійснює діяльність з виробництва підакцизних товарів (продукції) та/або імпорту алкогольних напоїв та тютюнових виробів, яка підлягає ліцензуванню, здійснюється на підставі відомостей щодо видачі такому суб`єкту відповідної ліцензії.
Особи - суб`єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність (п.п. 212.3.1-1.п.212.1 ст.212 ПК України).
Підпунктом 215.2. ст.215 ПК України визначені ставки податку та перелік товарів, з яких справляється податок.
Пунктом 54.1. ст.54 ПК України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відтак, як видно із матеріалів справи, відповідачем подано податкові декларації акцизного податку та самостійно визначено грошове зобов`язання в сумі 3 903,15 грн, а саме: декларація № 9072906648 від 19.04.2018 на суму 3,15 грн. (залишок, а.с.18-23); декларація №9095405958 від 16.05.2018 на суму 159,00 грн (а.с.24-29); декларація №9174646967 від 17.08.2018 на суму 392,00 грн (а.с.30-35); декларація №9202163017 від 19.09.2018 на суму 537,00 грн (а.с.36-41); декларація №9227943484 від 18.10.2018 на суму 558,00 грн (а.с.42-47); декларація №9256587544 від 19.11.2018 на суму 491,00 грн (а.с.48-53); декларація №9284170733 від 19.12.2018 на суму 445,00 грн (а.с.54-58); декларація №9307849470 від 19.01.2019 на суму 442,00 грн (а.с.59-64); декларація №9025917846 від 19.02.2019 на суму 509,00 грн (а.с.65-70) та декларація №9047633738 від 15.03.2019 на суму 367,00 грн (а.с.71-76).
Однак, визначені платником податків грошові зобов`язання не сплачено в строки, визначені ПК України, у зв`язку із чим таке зобов`язання набуло статус податкового боргу.
Крім цього, згідно ст.129 ПК України відповідачу нараховано пеню у сумі 354,76 грн, в тому числі: за декларацією № 9140768849 від 19.07.2017 за період з 29.10.2017 до 26.09.2018 у розмірі 35,26 грн; за декларацією №9167861700 від 20.08.2017 за період з 29.11.2017 до 26.09.2018 - 40,30 грн; за декларацією №9192166186 від 20.09.2017 за період з 30.12.2017 до 26.09.2017 - 0,85 грн; за декларацією №9192166186 від 20.09.2017 за період з 30.12.2017 до 30.11.2018 - 24,79 грн; за декларацією №9219019091 від 20.10.2017 за період з 29.01.2018 до 30.11.2018 - 22,58 грн; за декларацією №9244101156 від 19.11.2017 за період з 01.03.2018 до 30.11.2018 - 23,19 грн; за декларацією №9244101156 від 19.11.2017 за період з 01.03.2018 до 22.12.2018 - 5,42 грн; за декларацією №9272630794 від 20.12.2017 за період з 30.03.2018 до 22.12.2018 - 24.29 грн; за декларацією №9295883838 від 18.01.2018 за період з 01.05.2018 до 22.12.2018 - 24,75 грн; за декларацією №9295883838 від 18.01.2018 за період з 01.05.2018 до 24.01.2019 - 7,68 грн; за декларацією №9025499652 від 20.02.2018 за період з 01.06.2018 до 24.01.2019 - 45,12 грн; за декларацією №9025499652 від 20.02.2018 за період з 01.06.2018 до 25.02.2019 - 8,16 грн; за декларацією №9048571857 від 19.03.2018 за період з 29.06.2018 до 25.02.2019 - 31,91 грн; за декларацією №9072906648 від 19.04.2018 за період з 30.07.2018 до 25.02.2019 - 18,31 грн; за декларацією №9072906648 від 19.04.2018 за період з 30.07.2018 - 20.03.2019 - 42,15 грн.
Розмір нарахованої пені підтверджується розрахунком, який міститься в матеріалах справи (а.с.77).
Щодо податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування та військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування слід зазначити наступне.
Відповідно до п.п.267.5.1 п.267.5 ст.267 ПК України, базовий (податковий) звітний період дорівнює календарному року.
Згідно з п.п.267.6.1 п.267.6 ст.267 ПК України, обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Відповідачем подано податкові декларації про майновий стан і доходи, а саме:
- №9269697662 від 08.02.2017 (а.с.78-79), в якій самостійно визначено грошове зобов`язання у сумі 3080,34 грн (залишок 2058,70 грн). Військовий збір нараховано платнику податків у розмірі 256,70 грн;
- №9298507197 від 08.02.2018 (а.с.80-81), в якій самостійно визначено грошове зобов`язання у сумі 1481,31 грн. За вказаною декларацією нараховано до сплати військовий збір у розмірі 123,44 грн.
- №9309862820 від 06.02.2019 (а.с.82-83), в якій самостійно визначено грошове зобов`язання у сумі 2902,64 грн.
Відтак, податковий борг позивача зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування становить 6442,65 грн та зі сплати військового збору - 615,39 грн, в тому числі 614,63 грн - основного платежу та 0,76 грн - пені.
Щодо податкового боргу за адміністративними штрафами та штрафними санкціями за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів та штрафними санкціями за порушення законодавства про патентування нормативного регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів суд зазначає наступне.
Відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України - контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування суми податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Під час проведення камеральної перевірки відповідача контролюючим органом встановлене порушення п. 2 постанови «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» № 957 від 30.10.2008, які викладені в акті перевірки № 0137/06/16/РРО/3193224612 від 11.05.2017.
22.05.2017, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0008941411, яким у відповідності до п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України та ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирт етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-В від 19.12.1995 застосовано до ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 10000 грн (а.с.14).
Крім того, актом перевірки № 0137/06/16/РРО/3193224612 від 11.05.2017 встановлено порушення відповідачем п. 2.2 та п. 2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» № 637 від 15.12.2004.
На підставі виявлених порушень Головним управлінням ДФС у Житомирській області винесено податкове повідомлення-рішення №0008951406 від 22.05.2017, яким нараховано позивачу за штрафними санкціям 4 930,00 грн.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У відповідності до положень п.58.1 ст.58 ПК України, контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).
Відтак, надсилання та вручення платнику податків винесених податкових повідомлень-рішень №0008941411, № 008951406 від 22.05.2017 підтверджується копією супровідного листа Головного управління ДФС у Житомирській області № 704/14/06-30-14-06-13 від 22.05.2017 та копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.16,17), при цьому відомості про оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень в адміністративному чи у судовому порядку в матеріалах справи відсутні, а отже є узгодженим.
Таким чином, вищевказані грошові зобов`язання платником податків у добровільном порядку не сплачено у строки, що визначені ПК України, тому дані зобов`язання мають статус податкового боргу (а.с. 9-10).
Абзацом першим п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням ДФС у Житомирській області у відповідності до положень ст.59 ПК України на адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) надсилалася податкова вимога форми "Ф" від 27.02.2017 №87-17 на суму 2311,75 грн (а.с. 85).
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Позивачем на підтвердження суми заборгованості відповідача додано до позовної заяви зведений розрахунок сум податкового боргу (а.с. 9-10), згідно з яким заборгованість відповідача складає 26245,95 грн.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, не подав та про причини не подання відзиву суд не повідомив.
Враховуючи наведене, а також те, що на час розгляду справи заборгованість у добровільному порядку позивачем не сплачена, суд задовольняє адміністративний позов.
Враховуючи положення ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність судових витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 39459195) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління ДФС у Житомирській області податковий борг у сумі 26245,95 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений: 21 жовтня 2019 року
Суддя О.В. Єфіменко