Рішення № 85048530, 30.08.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2019
Номер справи
160/6146/19
Номер документу
85048530
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2019 року Справа № 160/6146/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тулянцевої І.В. розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

03 липня 2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №11 управління застосування пенсійного законодавства), а саме, відмову у перерахуванні дострокової пенсії за віком після досягнення 55 років та за наявності стажу не менш 25 років, починаючі з 14 серпня 2015 року, відмову у прийнятті довідок № 485 «Про заробітну плату (грошове забезпечення) для обчислення пенсії» від 08 жовтня 2018 року, яка була видана військовою частиною А0536, та №1069 «Про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески» від 06 листопада 2018 року, яка була видана військовою частиною А3283 для перерахування належної позивачу пенсії, а також відмову у зарахуванні періоду проходження військової служби в зоні проведення антитерористичної операції в кратному розмірі, а саме, один місяць за три місяця протиправними та скасувати їх;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відділ з питань призначення та перерахунків пенсій №11 управління застосування пенсійного законодавства) здійснити перерахунок належної позивачу дострокової пенсії за віком після досягнення 55 років та за наявності стажу не менш 25 років, починаючи з 14 серпня 2015 року у відповідності до вимог пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», прийнявши для перерахунку пенсії довідку №485 «Про заробітну плату (грошове забезпечення) для обчислення пенсії» від 08 жовтня 2018 року, яка була видана військовою частиною А0536, та довідку №1069 «Про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески» від 06 листопада 2018 року, яка була видана військовою частиною А3283, а також зарахувати період проходження позивачем військової служби в зоні проведення антитерористичної операції в кратному розмірі, а саме, один місяць за три місяця.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як пенсіонер та отримує пенсію за віком. Протягом періоду з 2014 року по 2018 рік позивач приймав участь в антитерористичній операції, тобто, проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій у сукупності 1 рік 2 місяці 17 днів. 04 лютого 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсійних виплат у відповідності до довідок, виданих військовими частинами А0536 та А3283 та трудового стажу у розрахунку - один місяць служби за три місяці. Однак, відповідачем було відмовлено у зв`язку з тим, що перерахунок пенсії на підставі довідок військових частин про період проходження військової служби в зоні АТО не передбачений, а також механізм зарахування періоду проходження військової служби в зоні АТО в кратному розмірі, а саме один місяць за три - чинним законодавством не передбачений. Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки з нарахованих грошових коштів в період проходження військової служби були сплачені страхові внески. Також вказав, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Ухвалою суду від 08.07.2019 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

31 липня 2019 року від Відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заперечує проти позовних вимог, посилаючись на те, що довідки військових частин про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески приймаються саме для призначення пенсій, тому підстави для застосування довідок №485 від 16.10.2018 року та №1069 від 06.11.2018 року для перерахунку вже призначеної пенсії - відсутні, а так як пенсія ОСОБА_1 була призначена у 2017 році, долучити вищезазначені довідки до заяви про призначення пенсії від 15.02.2017 року не має можливості, так як сплив трьохмісячний термін подання додаткових документів. Зазначив, що зарахування періоду проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції на пільгових умовах (один місяць за три), для перерахунку пенсії за віком є неможливим згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 та Наказу Міноборони України №530 від 14.08.2014 року.

22 серпня 2019 року до суду надійшла відповідь на відзив позивача в якій зазначено, що позиція пенсійного органу щодо неприйняття до відома довідок військових частин та не зарахування до страхового стажу строку служби у кратному розрахунку є помилковою, у зв`язку із чим, просить задовольнити позов у повному обсязі.

За правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності (частина 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України,).

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (частини 2, 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України).

Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України).

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

15 лютого 2017 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Криворізького північного об`єднаного управління ПФУ Дніпропетровської області із заявою про призначення пенсії, на підставі якої протоколом від 20.02.2017 року призначено пенсію за віком.

Судом також встановлено, що позивач є ветераном війни - учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 25.06.2015 року.

У період з 12 травня 1982 року по 15 жовтня 1983 року, з 14 серпня 2014 року по 06 квітня 2018 року позивач проходив військову службу; приймав участь у антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей: з 21.11.2014 року по 26.04.2015 року, з 13.05.2015 року по 22.05.2015 року, з 23.05.2015 року по 12.11.2015 року, з 04.11.2016 року по 04.01.2017 року, з 12.01.2017 року по 17.01.2017 року, з 30.01.2017 року по 05.02.2017 року, з 10.05.2017 року по 14.05.2017 року, з 23.01.2018 року по 02.02.2018 року, що підтверджується довідкою Покровсько-Тернівського районного військового комісаріату м. Кривий Ріг №3/3106 від 23.07.2018 року.

Відповідно до довідки Військової частини А0536 «Про заробітну плату (грошове забезпечення) для обчислення пенсії» від 08 жовтня 2018 року №485, заробітна плата ОСОБА_1 , яка враховується при обчисленні пенсії, складала 53 965,47 грн., а саме: у червні 2015 року - 3838,78 грн.; липні 2015 року - 10 363,20 грн.; серпні 2015 року - 8389,85 грн.; вересні 2015 року - 13 009,69 грн.; жовтні 2015 року - 13 063,20 грн.; листопаді 2015 року - 8000,75 грн. На всі виплати нараховано страхові внески (єдині внески).

За змістом довідки Військової частини №1069 від 06.11.2018 року «Про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески», позивач проходив службу у в/ч А3283 (В3675) з 14.08.2014 року по 26.06.2015 року, нараховані суми грошового забезпечення, яке враховується при обчисленні пенсії, склали 73 428,44 грн., а саме: серпень 2014 року - 679,17 грн.; вересень 2014 року - 2955,83 грн.; жовтень 2014 року - 4245,84 грн.; листопад 2014 року - 4245,84 грн.; грудень 2014 року - 10 211,41 грн.; січень 2015 року - 4245,84 грн.; лютий 2015 року - 16 480,56 грн.; березень 2015 року - 10 363,20 грн.; квітень 2015 року - 10 453,20 грн.; травень 2015 року - 9547,55 грн.

Згідно з довідкою Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 05.02.2019 року №5/411, позивач проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій 1 рік 1 місяць 17 днів.

05 лютого 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою вх.№785/Р-09, в якій просив провести перерахунок пенсійних виплат у відповідності до довідок Військової частини А0536 №485 від 08 жовтня 2018 року «Про заробітну плату (грошове забезпечення) для обчислення пенсії», Військової частини А3283 №1069 «Про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески» від 06 листопада 2018 року, та перерахунок трудового стажу за довідкою Покровсько-Тернівського територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Кривого Рогу Дніпропетровської області №51392 від 04.02.2019 року про зарахування трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - 1 місяць служби за 3 місяці.

Листом Управління застосування пенсійного законодавства відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №11 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.02.2019 року №785/Р-09 позивача повідомлено, що перерахунок пенсії на підставі відповідних довідок військових частин про період проходження військової служби в зоні АТО не передбачений, тому застосувати довідки №485 від 16.10.2018 року про заробітну плату за період з червня по грудень 2015 року та №1069 від 06.11.2018 року про заробітну плату за період з серпня 2014 року по червень 2015 року, немає підстав. Також вказав, що механізм зарахування періоду проходження військової служби в зоні АТО в кратному розмірі, а саме один місяць за три, чинним законодавством не передбачений.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

03 жовтня 2017 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» № 2148-VIII від 03.10.2017 року, яким з 11.10.2017 (дати набрання чинності Закону) внесено зміни до частини 2 статті 24 та частини 1 статті 40 Закону №1058, відповідно до яких у разі, якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 1016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, для призначення пенсії страховий стаж та заробітна плата визначаються на підставі довідок військових частин про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески

Також, вказаним Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 року пункт 3 Прикінцевих положень зазначеного Закону України № 1058-IV був викладений в наступній редакції: «зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів Державного бюджету України».

Протягом п`яти років з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства, до Пенсійного фонду подаються, у разі їх відсутності, персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також, зміни були внесені до частини 2 статті 24 Закону № 1058-IV шляхом доповнення абзацом другим такого змісту: «У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків».

Аналогічні норми містить абзац 6 частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV, згідно з яким у разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Відповідачем було відмовлено у прийнятті до уваги довідки Військової частини А0536 «Про заробітну плату (грошове забезпечення) для обчислення пенсії» від 08 жовтня 2018 року №485 та довідки Військової частини №1069 від 06.11.2018 року «Про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески», та у проведенні перерахунку пенсії на їх підставі, з огляду на те, що перерахунок пенсії на підставі відповідних довідок військових частин про період проходження військової служби в зоні АТО не передбачений.

Згідно зі статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі - Закону №1788-ХІІ), військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов`язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов`язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

У розумінні приписів частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною шостою статті 2 Закону № 2232-XII передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону № 1058-IV загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту.

Пунктом 2 статті 14 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальниками військовослужбовців є військові частини.

За змістом частини 6 статті 20 Закону № 1058-IV, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, виходячи з наведеного, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до його страхового стажу.

Згідно з пунктом 2.3 Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20.10.2014 року № 1294/26071, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу), зокрема: 1) один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Статтею 57 Закону № 1788 - XII передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 14 серпня 2014 року по 06 квітня 2018 року проходив військову службу, а у період часу з 21 листопада 2014 року по 26 квітня 2015 року, з 13 травня 2015 року по 22 травня 2015 року, з 23 травня 2015 року по 12 листопада 2015 року, з 04 листопада 2016 року по 04 січня 2017 року, з 12 січня 2017 року по 17 січня 2017 року, з 30 січня 2017 року по 05 лютого 2017 року, з 10 травня 2017 року по 14 травня 2017 року, з 23 січня 2018 року по 02 лютого 2018 року (1 рік 01 місяць 17 днів) приймав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей., що підтверджується довідкою, виданою т.в.о. військового комісара Покровсько-Тернівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 05.02.2019 року №5/411.

Про те, що позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, свідчить його посвідчення серії НОМЕР_1 від 25.06.2015 року.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач, звернувшись до Головного управління Пенсійного фонду України 15.02.2019 року із заявою про перерахування призначеної пенсії, надав необхідні довідки, які підтверджують проходження служби у військових частинах в період з 21 листопада 2014 року по 26 квітня 2015 року, з 13 травня 2015 року по 22 травня 2015 року, з 23 травня 2015 року по 12 листопада 2015 року, з 04 листопада 2016 року по 04 січня 2017 року, з 12 січня 2017 року по 17 січня 2017 року, з 30 січня 2017 року по 05 лютого 2017 року, з 10 травня 2017 року по 14 травня 2017 року, з 23 січня 2018 року по 02 лютого 2018 року (1 рік 01 місяць 17 днів), отримання грошового забезпечення, з якого проводились відрахування єдиного внеску на обов`язкове державне соціальне страхування з серпня 2014 року по листопад 2015 року, в тому числі.

За таких обставин, рішення про відмову у зарахуванні позивачу до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три в період перебування в зоні проведення антитерористичної операції в період з 21.11.2014 року по 26.04.2015 року, з 13.05.2015 року по 22.05.2015 року, з 23.05.2015 року по 12.11.2015 року, з 04.11.2016 року по 04.01.2017 року, з 12.01.2017 року по 17.01.2017 року, з 30.01.2017 року по 05.02.2017 року, з 10.05.2017 року по 14.05.2017 року, з 23.01.2018 року по 02.02.2018 року (1 рік 1 місяць 17 днів) та проведенні перерахунку пенсії, є необґрунтованим, тобто таким, що прийнято без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв`язку із чим є протиправним.

Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією, викладеною Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 року по справі № 348/347/17.

Що стосується вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії з 14 серпня 2015 року, суд вважає за необхідне зазначити, що дійсно матеріалами справи підтверджено та сторонами не заперечується, що 14 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 55 років та за наявності стажу не менш 25 років, але листом від 15.09.2015 року №32/9 йому було відмовлено, оскільки у відповідності до вимог абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період, не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.

ОСОБА_1 з 15.02.2017 року перебуває на обліку та отримує пенсію за віком, призначену та обчислену відповідно Закону № 1058-IV на підставі заяви про призначення пенсії від 15.02.2017 року.

Із завою про перерахунок пенсії позивач звернувся 05 лютого 2019 року (вх.№785/Р-09).

Відповідно до приписів статті 45 Закону №1058-IV, днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Право на перерахунок пенсії реалізується особою на підставі власного волевиявлення шляхом подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви.

Згідно з частиною 4 статті 45 Закону №1058-IV, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, вимога позивача про проведення з 14.08.2015 року перерахунку пенсії, яку було призначено 15.02.2017 року, не ґрунтується на приписах чинного законодавства, а перерахунок пенсії слід здійснити з 01.02.2019 року.

Суд також зазначає, що не приймає до уваги твердження відповідача щодо того, що обчислення вислуги років на пільгових умовах за період проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції допускається лише при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки, позивачу пенсія була призначена на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який не містить будь - яких обмежень щодо проведення перерахунку пенсії та зарахування до пільгового страхового стажу час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Суд зазначає, що відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

При цьому, у відповідності до положень пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд (ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням наведеного, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги частково та викласти їх в іншій редакції з метою ефективного способу захисту порушених прав позивача.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору за подачу адміністративного позову до суду, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна - Перемоги 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції в період з 21.11.2014 року по 26.04.2015 року, з 13.05.2015 року по 22.05.2015 року, з 23.05.2015 року по 12.11.2015 року, з 04.11.2016 року по 04.01.2017 року, з 12.01.2017 року по 17.01.2017 року, з 30.01.2017 року по 05.02.2017 року, з 10.05.2017 року по 14.05.2017 року, з 23.01.2018 року по 02.02.2018 року (1 рік 1 місяць 17 днів) та проведенні перерахунку пенсії за віком з врахуванням стажу та розміру грошового забезпечення за цей період, викладену в листі від 12.02.2019 року за вих. № 785/р-09.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати час проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, а саме - в період з 21.11.2014 року по 26.04.2015 року, з 13.05.2015 року по 22.05.2015 року, з 23.05.2015 року по 12.11.2015 року, з 04.11.2016 року по 04.01.2017 року, з 12.01.2017 року по 17.01.2017 року, з 30.01.2017 року по 05.02.2017 року, з 10.05.2017 року по 14.05.2017 року, з 23.01.2018 року по 02.02.2018 року (1 рік 1 місяць 17 днів) до пільгового страхового стажу з розрахунку - один місяць служби за три місяці.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду щодо зарахування до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, а саме - в період з 21.11.2014 року по 26.04.2015 року, з 13.05.2015 року по 22.05.2015 року, з 23.05.2015 року по 12.11.2015 року, з 04.11.2016 року по 04.01.2017 року, з 12.01.2017 року по 17.01.2017 року, з 30.01.2017 року по 05.02.2017 року, з 10.05.2017 року по 14.05.2017 року, з 23.01.2018 року по 02.02.2018 року (1 рік 1 місяць 17 днів) з 01.02.2019 року.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева