
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2469/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шопік М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Громадської організації "Мирний берег" до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Громадська організація "Мирний берег" звернулася з позовом до Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо відмови надати голові громадської організації "Мирний берег" інформацію, що запитувалася у запиті №47 від 29.05.2019 та зобов`язання Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області надати інформацію, що запитувалася у запиті №47 від 29.05.2019.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 29.05.2019 позивачем подано інформаційний запит до Головного управління Національної поліції у Львівській області про надання інформації по кожному територіальному підрозділу ГУ НП у Львівській області щодо кількості відкритих кримінальних проваджень з розбивкою за відповідними статтями Кримінального кодексу України в яких триває досудове розслідування кримінальних правопорушень, відомості про які внесені до ЄРДР за фактом безвісного зникнення осіб (ч.1 ст.115 КК України з відміткою «зникнення безвісти»), незаконного позбавлення волі, викрадення людини (ст.146 КК України), захоплення заручників (ст.147 КК України) на території Донецької та Луганської областей помісячно за період з 01 січня 2014 року по І квартал 2019 року, з коротким викладом обставин справи.
Однак, відповідь на зазначений запит у встановлений законом строк позивач не отримав.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
09.09.2019 до суду надійшло клопотання про виключення з числа відповідачів Слідче управління Головного управління Національної поліції у Львівській області.
Ухвалою суду від 10.09.2019 справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні, відповідно до вимог ст.262 КАС України, з викликом осіб, які беруть участь у справі.
Ухвалою суду від 20.09.2019 замінено у справі неналежного відповідача - Слідче управління Головного управління Національної поліції у Львівській області на належного відповідача - Головне управління Національної поліції у Львівській області.
Відповідачем відзив на позовну заяву у визначений судом строк не надано.
Згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
16.10.2019 ухвалою Волинського окружного адміністративного суду відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про заміну неналежного відповідача Головне управління Національної поліції у Львівській області на належного відповідача - заступника начальника Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області, майора поліції Романа Гакало.
Від представника позивача 15.10.2019 надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
В судове засідання 16.10.2019 відповідач представника не направив, хоча належним чином був повідомлений про час, дату і місце його проведення.
Як визначено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У відповідності до вимог статті 229 КАС України розгляд справи проведено без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 29.05.2019 голова Громадської організації "Мирний берег" ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції у Львівській області із інформаційним запитом, у якому просив надати інформацію по кожному територіальному підрозділу ГУ НП у Львівській області щодо кількості відкритих кримінальних проваджень з розбивкою за відповідними статтями Кримінального кодексу України в яких триває досудове розслідування кримінальних правопорушень, відомості про які внесені до ЄРДР за фактом безвісного зникнення осіб (ч.1 ст.115 КК України з відміткою «зникнення безвісти»), незаконного позбавлення волі, викрадення людини (ст.146 КК України), захоплення заручників (ст.147 КК України) на території Донецької та Луганської областей помісячно за період з 01 січня 2014 року по І квартал 2019 року, а також із зазначенням по кожному з таких кримінальних проваджень:
1.1 Короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення(фабули).
1.2 Повне ім`я особи, що розшукується, викрадена або взята у заручники.
1.3 Повне ім`я особи, яку залучено до провадження як потерпілого.
Відповідь просив надати протягом п`яти робочих днів з дня отримання запиту та надіслати її на поштову адресу Громадської організації "Мирний берег": 43025, м. Луцьк, вул.. Набережна, 4/325 та на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Оскільки відповіді на вищевказаний запит у встановлений законом строк отримано не було, 24.06.2019 позивачем подано скаргу на ім`я начальника ГУ НП у Львівській області.
У відповіді на скаргу від 02.07.2019 №Щ-6/16/03-2019, отриману на електронну пошту, зазначено, що запит від 29.05.2019 був розглянутий керівництвом слідчого управління ГУ НП у Львівській області та надіслано письмову відповідь поштовою кореспонденцію за вих.. №24-90/зі/16/032-19 на юридичну адресу Громадської організації "Мирний берег": 43024, м. Луцьк, проспект Соборності , 6/132.
Станом на момент звернення позивача до суду з вказаним позовом, відповіді на запит від 29.05.2019, не отримано.
Водночас, із відповіді на скаргу від 24.06.2019 вбачається, що слідчим управлінням ГУНП у Львівській області у відповіді запит Громадської організації "Мирний берег" від 29.05.2019 надано неповну інформацію щодо запитуваного у пункті 1 запиту, зокрема не заначено інформацію по кожному територіальному (відокремленому) підрозділу ГУНП у Львівській області щодо кількості кримінальних правопорушень, в яких триває досудове розслідування кримінальних правопорушень, відомості про які внесені до ЄРДР за фактом безвісного зникнення осіб (ч.1 ст.115 КК України з відміткою «зникнення безвісти»), незаконного позбавлення волі, викрадення людини (ст.146 КК України), захоплення заручників (ст.147 КК України) на території Донецької та Луганської областей помісячно за період з 01 січня 2014 року по І квартал 2019 року. У відповіді лише вказано, що «відповідно до даних ЄРДР станом на 05.06.2019 у провадженні слідчих, слідчих підрозділів ГУНП у Львівській області перебуває ряд кримінальних проваджень з кримінально-правовою кваліфікацією з ч.1 ст.146 КК України та 5 кримінальних проваджень - за ч.1 ст.115 КК України...».
Водночас, слідчим управлінням ГУНП у Львівській області відмовлено в наданні іншої інформації, запитуваної у пунктах 1.1.-1.3. запиту, мотивуючи тим, що законом встановлено обмеження.
Позивач, вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або межах повноважень та інший спосіб - на свій вибір.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акту, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Стаття 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» гарантує, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єкта владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується:
1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;
2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;
3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;
4) доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством;
5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації;
6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до публічної інформації здійснюється на принципах:
1) прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень;
2) вільного отримання, поширення будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом;
3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Відповідно до частини 2 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Відповідно до частини статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» у разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
Наведений перелік є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Крім того, частиною другою статті 6 Закону передбачено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог («трискладовий тест»):
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошення інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
3 огляду на вищевказане, відмова у наданні інформації є обґрунтованою у разі, якщо розпорядник на запит вказує якому саме з інтересів загрожує розголошення запитуваної інформації, в чому полягає істотність шкоди цим інтересам від її розголошення, чому шкода від оприлюднення такої інформації переважає право громадськості знати цю інформацію. В іншому випадку така відмова надати запитувану інформацію є необґрунтованою та такою, що суперечить Закону.
Аналізуючи вищенаведені норми, суд зазначає, що розпорядник інформації повинен надати відповідь на письмовий запит запитувача інформації, при цьому, такий повинен бути повним, достовірним та точним або мотивовану відмову у наданні запитуваної інформації, у разі наявності підстав, визначених статтею 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Як вказано у частині першій статті 20 Закону, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Доказів, надання відповіді, у визначений Законом строк, на запит позивача, відповідачем суду не надано, у зв`язку із чим суд вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність.
Статтею 23 Закону встановлено, що рішення, дії або бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію; відстрочку задоволення запиту на інформацію; ненадання відповіді на запит на інформацію; надання недостовірної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації; невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; інші рішення, дії або бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
У пункті 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України вказано, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
З урахуванням того, що підставою для звернення позивача до суду є ненадання відповідачем відповіді на запит, доказів надання якої відповідачем суду не надано, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в цій частині шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов`язання надати відповідь на запит на отримання публічної інформації.
Водночас, вимога позивача про зобов`язання відповідача надати протягом п`яти днів із дня набрання чинності рішення суду інформацію, запитувану у запиті від 29.05.2019 №47 не підлягає задоволенню, оскільки положеннями статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту, а не з дати набрання чинності рішенням суду.
В свою чергу, встановлення відповідачу строку на виконання судового рішення, після набрання рішенням законної сили, не передбачено чинним законодавством України.
У зв`язку із чим, суд відмовляє позивачу у задоволенні вимоги позивача про зобов`язання відповідача надати саме протягом п`яти днів із дня набрання чинності рішення суду інформацію, запитувану у запиті від 29.05.2019 №47.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про доступ до публічної інформації ", суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо відмови у наданні інформації на запит від 29.05.2019 року №47.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області надати інформацію витребувану в запиті Громадської організації "Мирний берег" від 29.05.2019 року № 47.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Громадська організація "Мирний берег", адреса: 43024, Волинська область, м. Луцьк, проспект соборності, 6/132.
Відповідач: Головне управління Національної поліції у Львівській області, адреса: 79007, м. Львів, вул. Генерала Григоренка, 3.
Суддя Ю.Ю. Сорока
Повний текст судового рішення складено 21.10.2019.