
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2019 року м. Житомир
справа № 240/9901/19
категорія 109040000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом керівника Новоград-Волинської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави до Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області про визнання незаконною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-
встановив:
Керівник Новоград-Волинської місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах держави з позовом, в якому просить:
- визнати незаконною бездіяльність Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які перебувають у користуванні загальноосвітніх навчальних закладів Новоград-Волинського району Житомирської області, що відносяться до комунальної власності територіальної громади Чижівської сільської ради, загальною площею 10,4 га;
- зобов"язати Чижівську сільську раду Новоград-Волинського району Житомирської області вжити заходів по оформленню правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які перебувають у користуванні загальноосвітніх навчальних закладів Новоград-Волинського району Житомирської області, що відносяться до комунальної власності територіальної громади Чижівської сільської ради, загальною площею 10,4 га.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що під час вивчення стану додержання вимог земельного законодавства при використанні земель навчальними закладами, розташованими на території Новоград-Волинського району Житомирської області встановлено, що у користуванні: Красилівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів перебуває земельна ділянка площею 2,40 га, яка розташована за адресою: Житомирська область, Новоград-Волинський район, с.Красилівка, вул. Центральна, 41; Комунального закладу «Малоцвілянський заклад загальної середньої освіти І ступеня» перебуває земельна ділянка площею 3,20 га, що розташована за адресою: Житомирська область, Новоград-Волинський район, с.Мала АДРЕСА_1 , вул.Центральна, 10; Курчицької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів перебуває земельна ділянка площею 1,80 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 ; Таращанської загальноосвітньої школа І-ІІ ступенів перебуває земельна ділянка площею 2,20 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 ; Курчицькогутянської загальноосвітньої школа І - II ступенів перебуває земельна ділянка площею 0,80 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 .
Однак, правовстановлюючі документи на земельні ділянки відсутні, про що свідчить, зокрема, лист відділу у Новоград-Волинському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №32-6-0. 19-178/115-19 від 24.06.2019.
Стверджує, що Чижівська сільська рада не вжила необхідних заходів для оформлення правовстановлюючих документів на вказані земельні ділянки, чим порушує законодавчо встановлений порядок регулювання земельних відносин, а тим самим інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, що є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з позовною заявою.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з протокольною ухвалою суду від 12.09.2019 в судовому засіданні оголошена перерва до 11.10.2019, у зв"язку з наданням представнику відповідача часу для подання відзиву на позовну заяву.
11 жовтня 2019 року Чижівська сільська рада Новоград-Волинського району Житомирської області на електронну адресу суду надіслала відзив на позовну заяву (вх.№23561/19) в якому зазначає, що заперечує проти позову.
В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що правовстановлюючі документи на вказані земельні ділянки не виготовлялись, оскільки триває реформування навчальних закладів відповідно до вимог чинного законодавства, а саме перепрофілювання загальноосвітніх шкіл. Зазначає, що розробити технічну документацію, а потім змінити назву закладу не є раціональним використанням коштів сільськогосподарського бюджету. Також вказує, що після закінчення реформування загальоноосвітніх закладів буде виготовлено технічну документацію на земельні ділянки, що використовуються ними.
У визначений день та час прокурор та представник відповідача прибули до суду, проте перед початком судового засідання, через канцелярію суду подали клопотання від 11.10.2019 (вх.№23643/19 та вх.№23642/19) про розгляд справи у порядку письмового провадження, відповідно.
Зважаючи на подані клопотання та керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд переходить до розгляду справи у письмовому провадженні.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з урахуванням положень ст.258 КАС України.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Судом встановлено, що згідно з рішенням третьої сесії VII скликання Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області від 20.06.2017 №5/3-17 "Про прийняття матеріальних цінностей в комунальну власність Чижівської сільської ради" майно Красилівської, Таращанської, Курчицької, Курчицькогутянської, Малоцвілянської загальноосвітніх шкіл передано у комунальну власність Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області (а.с.36, 37).
На запит прокуратури відділ у Новоград-Волинському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області листом за № 32-6-0.19-178/115-19 від 24.06.2019 повідомив, що станом на 01.01.2013, відповідно до книг записів “Про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельними ділянками, договорів оренди землі" інформація про зареєстроване право власності, користування на земельну ділянку площею 2,4000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку площею 2,2000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 ; земельну ділянку площею 3,200С га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку площею 1,8000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 ; земельну ділянку площею 0,8000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 на території АДРЕСА_3 , відсутня.
Також зазначено, що з 01.01.2013 державну реєстрацію прав на земельні ділянки здійснює Укрдержреєстр, а з 01.01.2016 державну реєстрацію прав на земельні ділянки здійснює державний реєстратор прав на нерухоме майно Міністерства юстиції (а.с.30).
Листом від 25.06.2019 №269 виконавчий комітет Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області повідомив Новоград-Волинську місцеву прокуратуру, що рішення щодо земельних ділянок, які використовуються для обслуговування Красилівської ЗОШ І-Ш ст., Комунального закладу Малоцвілянської ЗЗСО І ст., Курчицької ЗОШ І-ІІ ст., Таращанської ЗОШ І-ІІ ст., Курчицькогутянської ЗОШ І-ІІ ст. Чижівською сільською радою не приймалось.
Також зазначено, що заходи щодо оформлення земельних ділянок під даними закладами не проводились, оскільки на даний час проводиться реорганізація шкіл та на дані цілі бракує коштів (а.с.28).
Вважаючи, що відповідачем не виконано визначені законом обов"язки, керівник Новоград-Волинської місцевої прокуратури Житомирської області звернувся до суду із даним позовом в інтересах держави.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно зі ч.1 ст.92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Відповідно до частини 2 вказаної статті Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; заклади освіти незалежно від форми власності.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно зі ст.126 Земельного кодексу України, право власності користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. У свою чергу, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
Положеннями ч.1 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно із ч.2 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Матеріали справи свідчать, що відповідно до пункту 1.1 Статуту загальноосвітнього навчального закладу Курчицько-Гутянської ЗОШ І-ІІ ст., як загальноосвітній заклад створений рішенням виконкому Курчицької сільської ради №18 від 20.08.1953 та знаходиться у комунальній власності (а.с.21-22).
Згідно з п.1.1 Статуту загальноосвітнього навчального закладу Курчицька ЗОШ І-ІІ ст. Новоград-Волинського району Житомирської області, як загальноосвітній заклад створений рішенням виконкому Курчицької сільської ради №26 від 12.07.1957 та знаходиться у комунальній власності (а.с.23).
Відповідно до п.1.2 Статуту комунального закладу "Малоцвілянська загальноосвітня школа І ступеня" Чижівської сільської ради, комунальний заклад "Малоцвілянська загальноосвітня школа І ступеня" Чижівської сільської ради знаходиться у комунальній власності Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області (а.с. 24-25).
Згідно з п.1.1 Статуту загальноосвітнього навчального закладу Таращанська ЗОШ І-ІІ ст. Новоград-Волинського району Житомирської області, як загальноосвітній заклад створений рішенням виконкому Красилівської сільської ради №28 та знаходиться у комунальній власності (а.с.26).
Відповідно до п.1.1 Статуту загальноосвітнього навчального закладу Красилівська ЗОШ І-ІІ ст. Новоград-Волинського району Житомирської області, як загальноосвітній заклад створений рішенням виконкому Красилівської сільської ради №28 від та знаходиться у комунальній власності (а.с.27).
Окрім того, згідно з рішення третьої сесії VII скликання Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області від 20.06.2017 №5/3-17 "Про прийняття матеріальних цінностей в комунальну власність Чижівської сільської ради" майно Красилівської, Таращанської, Курчицької, Курчицькогутянської, Малоцвілянської загальноосвітніх шкіл передано у комунальну власність Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області.
Статтею 38 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-XIV передбачено, що заклад загальної середньої освіти створює науково-методичну і матеріально-технічну бази для організації та здійснення освітнього процесу.
Матеріально-технічна база закладів загальної середньої освіти, відповідно до статті 44 Закону України «Про загальну середню освіту» включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно закладів загальної середньої освіти належить їм на правах, визначених законодавством України.
Суд зазначає, що з огляду на вказане, як майно Красилівської, Таращанської, Курчицької, Курчицькогутянської, Малоцвілянської загальноосвітніх шкіл так і земельні ділянки, які знаходяться у користування вказаних загальноосвітніх шкіл перебувають у комунальній власності Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області, що не заперечується сторонами.
З огляду на викладене суд дійшов до висновку, що саме на відповідача покладено обов`язок щодо вжиття заходів для оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під Красилівською ЗОШ І-Ш ст., Комунальним закладом Малоцвілянської ЗЗСО І ст., Курчицькою ЗОШ І-ІІ ст., Таращанською ЗОШ І-ІІ ст., Курчицькогутянською ЗОШ І-ІІ ст. , в порядку визначеному законодавством.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-IV від 01 липня 2004 року (далі - Закон № 1952-IV).
Загальними засадами державної реєстрації прав, серед інших є, зокрема обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав та внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом (ч.ч.2,4 ст.3 Закон №1952-IV).
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Частиною 1 ст.5 Закон №1952-IV передбачено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна станом на 15.07.2019 відомості щодо реєстрації права власності на земельні ділянки: площею 2,4000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; площею 2,2000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 ; площею 3,200С га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; площею 1,8000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 ; площею 0,8000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 на території АДРЕСА_3 - відсутні (а.с.16,17, 18, 19, 20).
З огляду на викладене, суд погоджується з твердженнями позивача, що відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки загальноосвітніх навчальних закладів створює передумови для зловживань щодо використання земельних ділянок не за цільовим призначенням та ризики для нормального функціонування шкільної установи, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази, щодо винесення відповідачем питань про надання вказаним закладам освіти земельних ділянок на праві постійного користування на розгляд сесії, зазначеного органу місцевого самоврядування, доказів прийняття відповідних рішення не має, окрім того, дозвіл на виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, замовлення проекту відводу земельних ділянок та виготовлення правовстановлюючих документів на зазначені земельні ділянки, технічна документація із землеустрою не виготовлялася, правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку не оформлювались.
Отже, Чижівською сільською радою Новоград-Волинського району Житомирської області не надано суду доказів вжиття нею заходів, спрямованих на належне оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки.
З огляду на викладене суд дійшов до висновку, що внаслідок бездіяльності Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області правовстановлюючі документи на земельні ділянки загальною площею 10,4 га, які перебувають у користуванні загальноосвітніх навчальних закладів Новоград-Волинського району Житомирської області, що відносяться до комунальної власності територіальної громади Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області до даного часу не оформлені, що є порушенням норм чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного суду України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу, що передбачено ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного суду України.
Зважаючи на викладені обставини справи, суд дійшов до висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені наданими суду доказами та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи положення до ч. 2 ст. 139 КАС України та відсутність судових витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
Позов керівника Новоград-Волинської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави (вул. Косачів, буд. АДРЕСА_5 , Житомирська область, 11700, код ЄДРПОУ 02909950) до Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області (вул.Шевченка, буд.9, с.Чижівка, Новоград-Волинський район, Житомирська область, 11725, код ЄДРПОУ 04344133) про визнання незаконною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області щодо неоформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які перебувають у користуванні загальноосвітніх навчальних закладів Новоград-Волинського району Житомирської області, що відносяться до комунальної власності територіальної громади Чижівської сільської ради, загальною площею 10,4 га, а саме: Красилівської загальноосвітньої школи І-Ш ст., Комунального закладу "Малоцвілянська загальноосвітня школа І ступеня", Курчицької загальноосвітньої школи І-ІІ ст., Таращанської загальноосвітньої школи І-ІІ ст., Курчицькогутянської загальноосвітньої школи І-ІІ ст.
Зобов"язати Чижівську сільську раду Новоград-Волинського району Житомирської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які перебувають у користуванні загальноосвітніх навчальних закладів Новоград-Волинського району Житомирської області, що відносяться до комунальної власності територіальної громади Чижівської сільської ради, загальною площею 10,4 га, а саме: Красилівської загальноосвітньої школи І-Ш ст., Комунального закладу "Малоцвілянська загальноосвітня школа І ступеня", Курчицької загальноосвітньої школи І-ІІ ст., Таращанської загальноосвітньої школи І-ІІ ст., Курчицькогутянської загальноосвітньої школи І-ІІ ст.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі 18 жовтня 2019 року.
Суддя А.В. Горовенко