
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/4347/19
Провадження № 2/552/1369/19
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.10.2019 Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Васильєвої Л.М.
при секретарі Орламенко А.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовною заявою Управління майном комунальної власності міста Полтавської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа: КП «Житлово-експлуатаційна організація № 2» Полтавської міської ради про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном шляхом забезпечення безперешкодного доступу до квартири,-
В С Т А Н О В И В:
31.07.2019 позивач, Управління майном комунальної власності міста Полтавської міської ради, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном шляхом забезпечення безперешкодного доступу до квартири. Посилались на те, що Управління майном комунальної власності міста діє на підставі Положення про управління майном комунальної власності міста, затвердженого рішенням вісімнадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 19.10.2018. Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 20.04.2018 по справі №552/1542/18 задоволено заяву управління майном комунальної власності міста, щодо визнання спадщини ОСОБА_2 відумерлою. Даним рішенням передано майно померлої ОСОБА_2 , що складається з 12/25 частки квартири АДРЕСА_1 у власність територіальної громади м. Полтави в особі Полтавської міської ради. Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 24.07.2019 № 174905797 право приватної власності ОСОБА_2 на 12/25 частки квартири АДРЕСА_1 відображено в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, до якого вносилися дані про речові права на нерухоме майно до 01.01.2013 р., форма власності - приватна спільна часткова. З метою державної реєстрації права комунальної власності за територіальною громадою м. Полтави в особі Полтавської міської ради, управління майном комунальної власності міста звернулося до ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» з проханням провести технічну інвентаризацію та виготовити технічний паспорт на 12/25 частки квартири АДРЕСА_1 . Рекомендованими листами з повідомленнями від 05.11.2018 №01-05/01.1-11/1015 та 03.12.2018 №01-05/01.1-11/1115 управління майном комунальної власності міста повідомляло власника 13/25 частки квартири АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 про необхідність надання доступу до жилого приміщення для проведення обстеження та подальшого виготовлення технічної документації на майно територіальної громади міста. Всі вищезазначені листи ОСОБА_1 проігноровані. При виході працівників КП «ЖЕО №2» Полтавської міської ради та працівників ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» за місцем розташування об`єкта нерухомого майна виникла проблема в доступі до даного житлового приміщенням, оскільки власник 13/25 частки квартири АДРЕСА_1 - ОСОБА_1 та його співмешканка відмовляли в доступі вищезазначених осіб до житлової кімнати для дослідження її стану. При подальших виходах працівників управління майном комунальної власності міста на місце розташування об`єкта нерухомого майна, потрапити до 12/25 часток квартири АДРЕСА_1 не виявилося можливим, у зв`язку з тим, що двері тамбура до квартири ніхто не відчиняв, про що складено Акти обстеження 12/25 частки квартири АДРЕСА_1 від 01.04.2019, 15.07.2019, 24.07.2019, на телефонні дзвінки ОСОБА_1 не відповідав. Таким чином, ОСОБА_1 та його співмешканка перешкоджають управлінню майном комунальної власності міста, в реалізації права комунальної власності територіальної громади м. Полтави, виготовленні технічної документації та здійсненні заходів для проведення державної реєстрації права комунальної власності на 12/25 часток квартири АДРЕСА_1 , з метою подальшого їх заселення громадянами, які перебувають на квартирному обліку при Виконавчому комітеті Полтавської міської ради.
Просили, зобов`язати ОСОБА_1 усунути перешкоди в користуванні та розпоряджанні територіальною громадою м. Полтави в особі Полтавської міської ради 12/25 частками квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом забезпечення безперешкодного доступу працівників управління майном комунальної власності міста, ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» та КП «ЖЕО №2» Полтавської міської ради до 12/25 часток квартири АДРЕСА_1 . Стягнути з ОСОБА_1 на їх користь судові витрати в розмірі 1921 грн.
Ухвалою суду від 13.08.2019 відкрите провадження у справі та визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача, Управління майном комунальної власності міста Полтавської міської ради, в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про можливість розгляду справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав, не заперечував проти заочного розгляду справи.
В судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з`явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Відзиву на позовну заяву або будь-яких клопотань із зазначенням поважності причин неприбуття в судові засідання відповідачем до суду не подано.
Представник третьої особи, КП «ЖЕО № 2» Полтавської міської ради, в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про можливість розгляду справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав.
Суд ухвалив розглядати справу у відсутність відповідача, у порядку заочного провадження, відповідно до вимог ст. 280 - 283 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Судом установлено, що Управління майном комунальної власності міста діє на підставі Положення про управління майном комунальної власності міста, затвердженого рішенням вісімнадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 19.10.2018.
Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 20.04.2018 по справі №552/1542/18 задоволено заяву управління майном комунальної власності міста, визнано спадщину ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та складається з 12/25 частки квартири АДРЕСА_1 відумерлою. Передано майно померлої ОСОБА_2 , що складається з 12/25 частки квартири АДРЕСА_1 у власність територіальної громади міста Полтави в особі Полтавської міської ради, рішення набрало законної сили 22.05.2018 ( а.с.32-33).
Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 24.07.2019 № 174905797 право приватної власності ОСОБА_2 на 12/25 частки квартири АДРЕСА_1 , форма власності - приватна спільна часткова ( а.с.14-15).
З метою державної реєстрації права комунальної власності за територіальною громадою м. Полтави в особі Полтавської міської ради, управління майном комунальної власності міста звернулося до ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» з проханням провести технічну інвентаризацію та виготовити технічний паспорт на 12/25 частки квартири АДРЕСА_1 .
Рекомендованими листами з повідомленнями від 05.11.2018 №01-05/01.1-11/1015 та 03.12.2018 №01-05/01.1-11/1115 управління майном комунальної власності міста повідомляло власника 13/25 частки квартири АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 про необхідність надання доступу до жилого приміщення для проведення обстеження та подальшого виготовлення технічної документації на майно територіальної громади міста (а.с. 9-13).
При виході працівників КП «ЖЕО №2» Полтавської міської ради та працівників ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» за місцем розташування об`єкта нерухомого майна виникла проблема в доступі до даного житлового приміщенням, оскільки власник 13/25 частки квартири АДРЕСА_1 - ОСОБА_1 та його співмешканка відмовляли в доступі вищезазначених осіб до житлової кімнати для дослідження її стану.
При подальших виходах працівників управління майном комунальної власності міста на місце розташування об`єкта нерухомого майна, потрапити до 12/25 часток квартири АДРЕСА_1 не виявилося можливим, у зв`язку з тим, що двері тамбура до квартири ніхто не відчиняв, про що складено Акти обстеження 12/25 частки квартири АДРЕСА_1 від 01.04.2019, 15.07.2019, 24.07.2019, на телефонні дзвінки ОСОБА_1 не відповідав.
Відповідно до ч.1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Ч. 1 ст. 317 ЦК України передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ст. 318 ЦК України суб`єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу. Усі суб`єкти права власності є рівними перед законом.
Згідно зі ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності підлягає державній реєстрації.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015р. № 1127, затверджений Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Відповідно до норм порядку для державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна подається технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна.
Пунктом 58 Порядку визначено, що для державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна у разі, коли в документах, що подаються для такої реєстрації, відсутні відомості про технічні характеристики відповідного об`єкта, також подається технічний паспорт на такий об`єкт.
Згідно з ч. 3 ст. 358 ЦК України кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.
Статтею 391 ЦК України передбачено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Статтями 142, 143 Конституції України встановлюють, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Згідно із ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, серед іншого на рухоме і нерухоме майно, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об`єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Відповідач створює перешкоди позивачеві в реєстрації за ним права власності на нерухоме майно, бо така реєстрація в обов"язковому порядку передбачає надання реєстратору технічного паспорту на об"єкт нерухомого майна.
Перешкоди, які створює відповідач полягають у тому, що відповідач не допускає представників позивача до спірного об"єкту нерухомого майна, що унеможливлює вчинити дії щодо виготовлення технічного паспорту на спірний об"єкт нерухомого майна, реєстрації права власності, а також не дає можливості позивачеві розпоряджатись та користуватись належним йому нерухомим майном.
На підставі викладеного суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення позовні вимоги про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном шляхом забезпечення безперешкодного доступу до квартири.
Відповідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Також, підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача судові витрати у розмірі 1 921 грн.
Керуючись ст. ст.. 259, 264, 265, 280-283 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління майном комунальної власності міста Полтавської міської радизадовольнити.
Зобов`язати ОСОБА_1 усунути перешкоди в користуванні та розпоряджанні територіальною громадою м. Полтави в особі Полтавської міської ради 12/25 частками квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом забезпечення безперешкодного доступу працівників управління майном комунальної власності міста, ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» та КП «ЖЕО №2» Полтавської міської ради до 12/25 часток квартири АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління майном комунальної власності міста на поточний рахунок 35416005049503 ГУ ДКСУ в Полтавській області, МФО 831019, код ЗКПО 13967034, одержувач: Управління майном комунальної власності міста понесені судові витрати в розмірі 1921 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду через Київський районий суд м.Полтави протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: Управління майном комунальної власності міста Полтавської міської ради, місцезнаходження: м.Полтава, вул.. Соборності, 36, код ЄДРПОУ 13967034.
Відповідач: ОСОБА_1 , проживає: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Третя особа: КП «Житлово-експлуатаційна організація № 2» Полтавської міської ради, місцезнаходження: м.Полтава, вул.. Івана Мазепи, 30, код ЄДРПОУ 13961729.
Суддя Л.М. Васильєва