
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2019 р. Справа № 520/8939/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного Управління пенсійного фонду України в Харківській області щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку, нарахування та виплати пенсії відповідно до вимог ст. ст. 13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2263-ХІІ від 09.04.1992 року, в розмірі 86 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 1 січня 2016 року, згідно з наданою ліквідаційною комісією довідки №100/28/123 від 24 березня 2018 року та довідкою про перерахунок пенсії (пенсійна справа №10028123 - МВС Пенсія за вислугу років ОСОБА_1 сп. 01.03.2019 року), з обмеженням граничним розміром, що не перевищує десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок, нарахування та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2263-ХІІ від 09.04.1992 року, ст. 13 розділу II «Пенсії за вислугу років», Закону №2263-ХІІ, в розмірі 86 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 1 січня 2016 року відповідно до довідки ліквідаційної комісії №100/28123 від 10.10.2017 року та довідки про перерахунок пенсії (пенсійна справа №10028123 - МВС Пенсія за вислугу років ОСОБА_1 сп. 01.03.2019 року) без обмеження граничного розміру, який не повинен перевищувати десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в місячний термін з дня отримання судового рішення подати звіт про його виконання.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що не погоджується з тим, що при здійсненні перерахунку його пенсії з 1 січня 2016 року відповідачем було обмежено її граничним розміром, що не перевищує десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що на виконання рішення суду від 19.11.2018 року по справі №2040/8203/18 позивач здійснено перерахунок пенсії відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» N 2262-ХІІ від 09.04.1992 року у розмірі 86 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 року згідно довідок ліквідаційної комісії №100/28123 від 10.10.2017 року з обмеженням максимальним розміром пенсії, оскільки позовні вимоги щодо виплати пенсії без обмеження розміру рішенням від 19.11.2018 року по справі №2040/8203/18 залишені без задоволення. Враховуючи, що норми законодавства щодо обмеження максимального розміру пенсії на даний час є чинними, неконституційними не визнані, а тому підлягають до застосування по відношенню до позивача, законні підстави для перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.01.2016 року у більшому, ніж обмеженому розмірі відсутні.
У відповіді на відзив позивач підтримав свою правову позицію, викладену в позовній заяві та додатково зазначив, що частина 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016. В той же час, п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №911-VIII від 24 грудня 2015 року передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 01 січня 2016 року, при цьому мені пенсія призначена з 22 лютого 2005 року (що встановлено як в постанові Харківського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року у справі №820/685/18, так і в рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2018 року у справі №2040/8203/18). Отже, з урахуванням дати призначення пенсії позивачу (2005 рік) і п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №911-VIII від 24 грудня 2015 року, обмеження пенсії максимальним розміром до нього не повинно застосовуватись.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 22.02.2005 року звільнено з органів внутрішніх справ у відставку на підставі Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
З 22.02.2005 року позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у розмірі 86% грошового забезпечення.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років.
Згідно копії пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 , позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 року по справі № 820/685/18 адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місце знаходження: пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ідентифікаційний код: 14099344) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268" та довідки № 100/28123 від 10.10.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, протиправною. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 січня 2016 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення суду набрало законної сили.
21.05.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив зазначити причину не проведення перерахунку пенсії у відповідності до рішення суду та довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/28123 від 10.10.2017 року.
Листом ГУПФУ в Харківській області від 11.06.2018 № 1446/У-14 повідомлено позивача що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 року по справі № 820/685/18 пенсійним органом з 01.01.2016 позивачу проведено перерахунок пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб" № 103 від 21.02.2018. Загальний розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку (з надбавками) станом на 01.01.2018 року становить 24 971,74 грн., та 13 730,00 грн. - з урахуванням максимального розміру пенсії.
Також, у вказаному листі позивача повідомлено, що основний розмір пенсії складає 70 % грошового забезпечення. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року виплачуватиметься у порядку, визначеному рішенням суду та діючим законодавством.
Не погодившись з таким перерахунком, позивач звернувся до суду зі позовною заявою.
Так, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2018 року по справі № 2040/8203/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дії протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області про здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії відповідно до вимог ст.ст. 13, 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2263-ХІІ від 09.04.1992, у розмірі 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 1 січня 2016 року, згідно наданої ліквідаційною комісією довідки № 100/28123 від 10.10.2017 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2263-ХІІ від 09.04.1992 року, ст. 13, Розділу II "Пенсії за вислугу років", Закону №2263-ХІІ, у розмірі 86 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 1 січня 2016 року згідно довідки ліквідаційної комісії № 100/28123 від 10.10.2017 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення суду набрало законної сили.
Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
В судовому рішенні від 19 листопада 2018 року по справі № 2040/8203/18 зазначалося, що заявлена позивачем вимога про виплату пенсії без обмеження граничного розміру є передчасною та не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що листом від 07.06.2019 року ГУПФУ в Харківській області повідомлено позивача, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2018 року по справі № 2040/8203/18 пенсійним органом здійснено перерахунок його пенсії в нормі 86% грошового забезпечення згідно з довідкою від 10.10.2017 року № 100/28123, виданою Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, починаючи з 01.01.2016 року. Основний розмір пенсії позивача з 01.01.2016 року становить 29 627,00 грн. (34 450,00 грн. х 86%). Статтею 43 Закону (зі змінами внесеними Законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 N 911-Уіїї, який набув чинності з 01.01.2016, та від 06.12.2016 N 1774-УІІІ, який набув чинності з 01.01.2017) визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
В листі від 07.06.2019 року ГУПФУ в Харківській області також зазначено, що оскільки рішенням суду від 19.11.2018 Головне управління не зобов`язане виплачувати пенсію без застосування обмеження максимальним розміром пенсії, пенсійні виплати здійснюються відповідно до вимог чинного законодавства. З урахуванням максимального розміру пенсії до виплати з 01.01.2016 становить 10740,00 грн., з 01.01.2018 - 13730 грн., з 01.07.2018 - 14350 грн., з 01.12.2018 - 14970 грн., з 01.01.2019 розмір пенсійних виплат складає 16293 грн., з них: 14970 грн. - пенсія за поточний місяць, 1323,41 грн. - виплата пенсії за 2016, визначеної за постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103.
Згідно перерахунку пенсії (пенсійна справа № 10028123 - МВС) підсумок перерахованої за рішенням суду пенсії позивача (з надбавками) з 01.01.2016 року виходячи з 85% грошового забезпечення становить 29 935,50 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії складає 10 740,00 грн.
26.06.2019 року позивач звернувся до пенсійного органу з письмовою заявою, в якій зазначив, що його пенсія без обмеження максимальним розміром з 01.01.2016 року повинна складати 30 587,45 грн., а не 29 935,50 грн., як визначено пенсійним органом. Розрахунок можливого обмеження максимального розміру пенсії також вказаний невірно - 10 740,00 грн., який змінюється та з 01.01.2016 року зростає. В заяві позивач просив підготувати йому довідку про перерахунок його пенсії.
Листом від 09.08.2019 ГУПФУ в Харківській області на звернення позивача також повідомлено, що прожитковий мінімум для працезданих осіб складає 1378,00 грн. Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - 34 450,00 грн. * 86% = 29 627,00 грн., з урахуванням максимального розміру пенсія з 01.01.2016 становить 10 740,00 грн. Перерахунок пенсії позивача проведено в межах покладених судовими рішеннями зобов`язань.
Не погоджуючись із обмеженням пенсії з 01.01.2016 року максимальним розміром, позивач звернувся до суду з даним позовом.
З приводу позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року з обмеженням її максимальним розміром та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.01.2016 року здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, слід зазначити наступне.
Як встановлено судом, на виконання судового рішення пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року, виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку (з надбавками) станом на 01.01.2018 року становив 24 971,74 грн., та 13 730,00 грн. - з урахуванням максимального розміру пенсії.
На виконання судового рішення пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення та визначено підсумок пенсії (з надбавками) 29 935,50 грн. та обмежено її максимальним розміром до 10 740,00 грн., з 01.01.2018 - 13 730,00 грн., з 01.12.2018 - 14 970,00 грн., з 01.07.2018 - 14 350,00 грн.
Таким чином, перерахунок позивачу пенсії з 01.01.2016 року здійснено з обмеженням її максимального розміру.
Частиною 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону № 911-VIII від 24.12.2015 чинній з 01.01.2016 по 20.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII зі змінами, а саме: ч. 7 ст. 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 положення ч. 7 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 20.12.2016 року відсутня ч. 7 ст. 43 в Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частині сьомій статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року” замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року”.
Буквальне розуміння змін внесених Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 року №1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року дозволяє стверджувати, що у Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.
Це означає, що протягом 2017 року ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Враховуючи, що ч. 7 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/201, то внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 1774 від 06.12.2016 року до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17, від 31 січня 2019 року у справі №638/6363/17 та від 12 березня 2019 року у справі №522/3049/17.
В той час, на період з 01.01.2016 року по 19.12.2016 року включно запроваджено обмеження щодо розміру призначених та перерахованих пенсій, зокрема, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Передбачені ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” обмеження пенсій максимальним розміром введені в дію Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015 № 911-VIII.
Згідно зі ст. 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 № 3668-VI, в редакції Закону України від 24.12.2015 № 911-VIII, чинній на час здійснення позивачу перерахунку пенсії, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не може перевищувати 10740 грн.
Як встановлено судом та не заперечувалося відповідачем, пенсія позивачу призначена з 22.02.2005 року.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень цього ж Закону, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Крім того, згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015 № 911-VIII, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016 року.
Враховуючи, що пенсія позивачу призначена з 22.02.2005 року, дія положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015 № 911-VIІІ щодо обмеження пенсії її максимальним розміром на позивача не розповсюджується та при перерахунку пенсії з 01.01.2016 року не повинна застосовуватися.
Такий висновок повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеного в постановах від 15.04.2019 року по справі № 127/4270/17, від 12.09.2019 року по справі № 750/12889/16-а, яка також враховується судом відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при вирішенні даної справи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача на пенсійне забезпечення є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року максимальним розміром, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2016 року без обмеження її максимальним розміром, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
З приводу вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в місячний термін з дня отримання судового рішення подати звіт про його виконання, слід зазначити наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов`язковості судових рішень та відсутності об`єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Розподіл судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року максимальним розміром, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2016 року без обмеження її максимальним розміром, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.