
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
01 жовтня 2019 р. № 520/8791/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Кухар М.Д.
при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,
за участі:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - Калуцького Д.Є.
представника відповідача 1 - Маслоша С.М. ,
представника відповідача 2- Лісовицької О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Харківській області (ЄДРПОУ 40108599) оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області матеріали для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) як працівнику навчального закладу, зазначеному в пункті «ж» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( ЄДРПОУ 14099344) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) з дня призначення пенсії, обчисливши її як працівнику навчального закладу, згідно з правилами визначеними в пункті «ж» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
- судові витрати покласти на відповідачів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в результаті протиправних дій відповідачів позивачу було зменшено гарантовані державою соціальні виплати, на які він розраховував, а саме призначення пенсії за вислугою років, як особам, вказаним у п. «ж» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідач, Головне управління Національної поліції в Харківській області, надало до суду відзив на адміністративний позов в якому проти задоволення позову заперечувало посилаючись на те, що на час звільнення з поліції, ОСОБА_1 відносився до поліцейських, як категорії осіб, передбачених Законом № 580-VIII. Національна поліція та її територіальні органи не уповноважені приймати рішення про підготовку подання для призначення пенсії, особам визначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України № 2262-ХІІ, так як вказана категорія осіб, не віднесена до поліцейських, а значить ГУ НП в Харківській області не може готувати подання особам визначених у пункті «ж» статті 1-2 Закону України № 2262-ХІІ. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 по справі № 2040/8178/18 (на яке посилається позивач у позові) зобов`язано ГУНП в Харківській області зарахувати в стале безперервної служби в поліції період з 07.11.2015 року по 01.03.2016 року. Тобто, судом зобов`язано зрахувати час роботи позивача, як цивільного працівника, до стажу безперервної служби в поліції. Тому твердження позивача про те, що стаж служби в поліції повинен бути зарахований йому до вислуги років для призначення пенсії на умовах пункту «ж» є таким, що суперечить вказаному рішенню суду.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надав до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що оскільки позивач був звільнений 31.08.2019 з посади начальника сектору логістики та матеріально-технічного забезпечення Балаклійського відділу поліції ГУНП в Харківській області та мав на день звільнення вислугу років 24 роки 08 місяців 17 днів, йому було призначено пенсію за вислугу років на підставі п. «б» ст. 1-2 Закону № 2262-ХІІ. Основний розмір пенсії склав 62% грошового забезпечення. На виконання рішення ХОАС від 16.01.2019 по справі № 2040/8178/18 ГУНП в Харківській області у червні 2019 надіслано на адресу ГУПФУ матеріали на ОСОБА_1 , зокрема: розрахунок вислуги років на пенсію працівника поліції; грошовий атестат № 116 від 18.06.2019; копію витягу з наказу від 28.05.2019 № 151 о/с та копії судових рішень по справі № 2040/8178/18. З урахуванням додатково наданих документів позивачу проведено перерахунок пенсії з дня її призначення - з 01.09.2018. Основний розмір пенсії після перерахунку склав 65% грошового забезпечення (вислуга 25 років). Доплата по перерахунку буде виплачена у жовтні 2019 року. Таким чином, пенсія позивачу призначена та виплачується у відповідності до вимог чинного законодавства.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ до 06.11.2015.
З 07.11.2015 наказом ХНУВС від 11.12.2015 № 223о/с ОСОБА_1 був прийнятий на роботу на посаду професора кафедри кримінального процесу факультету № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ (далі - ХНУВС).
Наказом ХНУВС від 26.02.2016 № 51 о/с позивач був прийнятий на службу в поліцію з 01.03.2016 на посаду професора кафедри ХНУВС з присвоєнням спеціального звання «полковник поліції». ОСОБА_1 проходив службу в ГУНП в Харківській області з 19.07.2018 по 31.08.2018 на посаді начальника сектору логістики та матеріально-технічного забезпечення Балаклійського відділу поліції ГУНП в Харківській області у спеціальному званні полковник поліції.
Наказом ГУНП в Харківській області від 28.08.2018 № 234 о/с позивача було звільнено з поліції з 31.08.2018 за п.7 ч.І ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію». Наказом ГУНП в Харківській області від 28.05.2019 № 151 о/с до наказу ГУНП в Харківській області від 28.08.2018 № 234 о/с внесено зміни щодо обрахування стажу служби для встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки та для призначення пенсії.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 по справі № 2040/8178/18 (на яке посилається позивач у позові) зобов`язано ГУНП в Харківській області зарахувати в стаж безперервної служби в поліції період з 07.11.2015 року по 01.03.2016 року. Тобто, судом зобов`язано зарахувати час роботи позивача, як цивільного працівника, до стажу безперервної служби в поліції.
Щодо направлення подання для призначення пенсії за пунктом «ж» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон 2262-ХІІ)
Як вбачається з наказу ГУ НП в Харківській області від 28.08.2018 № 234 о/с позивача було звільнено з поліції з 31.08.2018 за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію» (далі Закон № 580-VIII).
Відповідно до підпункту 6 пункту 6 розділу XI Прикінцевих на перехідних положень Закону № 5 80-V111 до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесено зміни, а саме визначено нову категорію осіб, які мають право на пенсію у зв`язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію». До такої нової категорії було віднесено державних службовців та працівників навчальних, медичних закладів та науково-дослідних установ
Міністерства внутрішніх справ України або поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п`яти років і продовжили роботу Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь- яких посадах" . Також, передбачено зміни до статті 17 Закону № 2262-ХІІ в частині що до вислуги років осіб, зазначених у пункті "ж" статні Г2 цього Закону, додатково зараховується час безперервної роботи (з дня призначення після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (міліції) на посадах у Міністерстві внутрішніх справ України або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах), що заміщуються державними службовцями, а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах".
У пункті 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-V111 визначено, що працівники міліції, які на день набрання чинності цим Законом мали календарну вислугу не менше 5 років та продовжили службу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, то заміщуються державними службовцями (а в навчальних, медичних закладах та науково- дослідних установах - на будь-яких посадах), після досягнення вислуги років, що дають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Системний аналіз вказаних норм дає можливість прийти до висновку, що у зв`язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» було визначено нову категорію осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону України « 1 Іро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Право на пенсію у таких осіб виникає за наступних обставин: І) вони є колишніми працівниками міліції; 2) у таких осіб повинна бути календарна вислуга у міліції не менше 5 років; 3) колишні працівники міліції повинні бути прийняті на роботу на посади, що заміщуються державними службовцями (а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-які посади); 4) на цих посадах вони повинні працювати до досягнення вислуги років, що даю ть право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, для віднесення позивача до категорії осіб, визначених у пункті «ж» статті 1-2 Закону України № 2262-ХІІ необхідно, щоб він після звільнення з міліції і прийняття на робота до ХНУВС на посаді професора кафедри кримінального процесу факультету № 1 продовжував працювати па цій чи іншій посаді без призначення на службу в поліції.
Поліцейські відповідно до «б» статті 1-2 Закону України Х° 2262-ХІІ визначені, як категорія осіб, які мають право на пенсію відповідно до вказаного Закону.
Відповідно до частини І статті 102 Закону України № 580-V111 пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, відповідно до п.п.32 п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 878 «Про затвердження Положення про Міністерство внутрішніх справ України», визначено, що МВС «вживає в межах повноважень, передбачених законом, заходів до забезпечення правового і соціального захисту працівників МВС, військовослужбовців та працівників Національної гвардії, пенсіонерів із числа військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, членів їх сімей, розробляє пропозиції із зазначених питань і вносить їх на розгляд відповідних органів».
Підпунктом 49 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 284 0.2015 №877 «Про затвердження Положення про Національну поліцію» визначено, що Національна поліція «взаємодіє з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення поліцейських, працівників Національної поліції та членів їх сімей».
Із аналізу частини 1 статті 22 Закону України «Про Національну поліцію» вбачається три категорії, які можуть працювати в поліції: поліцейські, державні службовці та працівники.
Таким чином, на час звільнення з поліції, ОСОБА_1 відносився до поліцейських, як категорії осіб, передбачених Законом № 580-VIII. Національна поліція та її територіальні органи не уповноважені приймати рішення про підготовку подання для призначення пенсії, особам визначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України № 2262-ХІІ, так як вказана категорія осіб, не віднесена до поліцейських, а значить ГУ НП в Харківській області не може готувати подання особам визначених у пункті «ж» статті 1-2 Закону України № 2262-ХІІ.
В розумінні статті 7 Закону 2262-ХІІ та частини 1 статті 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право вибору пенсії полягає в тому, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із них видів пенсії за її вибором. Тобто, позивач не може вибрати до якої категорії осіб, визначених у статті 1-2 Закону України № 2262-ХІІ він відноситься, а може вибрати тільки вид державної пенсії: за віком, по інвалідності або відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 по справі № 2040/8178/18 (на яке посилається позивач у позові) зобов`язано ГУНП в Харківській області зарахувати в стаж безперервної служби в поліції період з 07.11.2015 року по 01.03.2016 року. Тобто, судом зобов`язано зарахувати час роботи позивача, як цивільного працівника, до стажу безперервної служби в поліції.
Тому твердження позивача про те. що стаж служби в поліції повинен бути зарахований йому до вислуги років для призначення пенсії на умовах пункту «ж» є таким, що суперечить вказаному рішенню суду.
З наведених нормативно - правових приписів та обставин справи вбачається :
- в зв`язку з набранням чинності Закону України «Про Національну поліцію» у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» введено нові дві категорії осіб, а саме поліцейські (пункт «б» етапі 12 Закону 2262-ХІІ) та особи, які після звільнення з міліції продовжили роботу в навчальних закладах МВС (пункт «ж» статті 12 Закону 2262-ХІІ).
- ОСОБА_1 був звільнений зі служби в поліції тому відносився до осіб, поліцейських, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до пункту «б» статті 12 Закону 2262-ХІІ.
- право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону 2262-ХІІ виникає після звільнення зі служби.
- особа після звільнення зі служби, в залежності від часу звільнення та статусу в якому вона перебувала на чає звільнення (поліцейський, державний службовець чи працівник) може відноситись тільки до однієї категорії осіб, зазначених у пунктах «а-ж».
- відповідно до абзацу 1 статті 17 Закону 2262-ХІІ до вислуги років для призначення пенсії поліцейським зараховуються види служби та періоди часу визначені у пунктах «a-й» статті 17, а також поліцейським додатково зараховується час навчання у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу па військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції.
- частиною 3 статті 17 Закону 2262-ХІІ передбачено, що «До вислуги років осіб, зазначених у пункті "ж" статті 12 Закону 2262-ХІІ (працівникам навчальних закладів, які після звільнення з органів МВС продовжили роботу в навчальних закладах), додатково зараховуй вся час безперервної роботи (з дня призначення після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (міліції) па посадах у Міністерстві внутрішніх справ України або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах), що заміщуються державними службовцями, а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.
- право вибору державної пенсії полягає у виборі тільки виду державної пенсії: за віком, по інвалідності або відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, на час звільнення з поліції ОСОБА_1 не відносився до осіб, визначених у пункті «ж» статті 12 Закону 2262-ХІІ. а відносився до осіб, які мають право на пенсію визначених пунктом «б» статті 12 Закону 2262-ХІІ, тобто поліцейських, тому йому було правомірно надано відповідь ГУ НП в Харківській області від 12.06.2019 № Б-89/1 19-29-2/01 - 2019 про відмову у підготовлені та направлені подання та матеріалів до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для призначення пенсії відповідно до пункту «ж» статті 12 Закону 2262-ХІІ.
З огляду на вищезазначене підстави для зобов`язання відповідачів здійснити дії про які просить у позові позивач відсутні.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлено 15.10.2019 року.
Суддя Кухар М.Д.