
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2019 р. Справа № 480/3315/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу №480/3315/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 22.07.2019 №17 про відмову у призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з урахуванням вислуги, яка становить 24 роки 03 місяці 14 днів;
- зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з урахуванням вислуги, яка становить 24 роки 03 місяці 14 днів.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 27.09.2018 наказом №490 о/с був звільнений зі служби в поліції. На час звільнення зі служби вислуга років позивача склала: календарна - 20 років 01 місяців 14 днів, та пільгова - 04 років 02 місяці 13 днів.
Головним управлінням Національної поліції в Сумській області на виконання Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 року (Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 червня 2019 року) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надано документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 22.07.2019 № 17 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 24 років і більше, що передбачено п. "а" ст,12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які звільнені у період з 1 жовтня 2018 по 30 вересня 2019 року
Листом від 23.07.2019 №11878/03.2-04 позивача повідомлено про відмову у призначенні пенсії за вислугу років .
Як зазначає позивач, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п."а" ч.1 ст.12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2018 року по ЗО вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Відповідно до ст.17-1 Закону порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей установлений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Постанова Кабінету Міністрів України № 393).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до вислуги років зараховується, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Відповідно до п. З Постанови Кабінету Міністрів України № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, зараховується на пільгових умовах:
в) один місяць служби за півтора місяця:
час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби в установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, за переліком посад і в порядку, затверджуваних Міністерством юстиції;
г) один місяць служби за сорок днів: особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони;
час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.
У позовній заяві позивач вказує, що у період з 14.08.1998 по 01.10.2018 проходив службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції України , зокрема,
- у період з 29.07.2003 по 16.01.2006 - оперуповноважений групи ДСБЕЗ Недригайлівського РВ;
- у період з 16.01.2006 по 18.01.2008 - оперуповноважений групи ДСБЕЗ В.Писарівського РВ;
- у період з 18.01.2008 по 07.08.2009 - оперуповноважений (за рахунок посади старшого оперуповноваженого) сектора ДСБЕЗ В.Писарівського РВ (зміни в штатах);
- у період з 07.08.2009 по 15.02.2011 - оперуповноважений (за рахунок посади старшого оперуповноваженого) сектора ДСБЕЗ В.Писарівського РВ (зміни в штатах);
- у період з 15.02.2011 по 27.12.2012 - оперуповноваженим ДСБЕЗ В.Писарівського районного відділу.
Крім іншого, позивачу період служби з 16.02.2015 по 16.03.2015 обраховується в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за три як за участь в антитерористичній операції (вказані обставини вже досліджені судом в справі №480/4467/18, та не оспорюється відповідачем).
На переконання позивача, вказані періоди служби на пільгових умовах мають враховуються саме при призначенні пенсій відповідно до п."а" ч.1 ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому, позивач вважає, що періоди служби визначені його послужним списком, повинні бути зараховані до вислуги років відповідно до п.п. "в", "г" п. З Постанови Кабінету Міністрів України №393.
При цьому позивач керується змістом Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, де вказано, що приписи останніх не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності виключно календарної вислуги. Також, нормами вищевказаних нормативно-правових актів не встановлено виключень того, що роки вислуги в пільговому обрахуванні не можуть зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.
Отже, пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з п."а" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Позивач вказує, що станом на дату звільнення зі служби вислуга позивача складає 24 роки 03 місяці 14 днів, що, на думку позивача, є достатньою підставою набуття права на пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, просить його скасувати та зобов`язати відповідача призначити йому пенсію за вислугу років згідно п."а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, з огляду на наступне.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16 січня 2019 року у справі №480/4467/18 позовну заяву ОСОБА_1 - задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області у задоволенні заяви ОСОБА_1 щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років. Зобов`язано Головне управління Національної поліції в Сумській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2019 апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції України в Сумській області - залишити без задоволення. Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 по справі №480/4467/18 - змінено, виклавши його мотивувальну частину в редакції цієї постанови. В іншій частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 по справі № 480/4467/18 залишено без змін.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, при розгляді справи №480/4467/18 встановлено, що у період з 14.08.1998 по 01.10.2018 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах рядового та начальницького складу поліції, що підтверджується копією послужного списку та довідки ГУНП в Сумській області від 25.10.2018.
Відповідно до витягу з наказу ГУ НП в Сумській області від 27.09.2018 №490о/с, позивача з 01.10.2018 звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 2 (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
Крім того, згідно даного витягу з наказу ГУ НП в Сумській області від 27.09.2018 №490о/с та послужного списку (а.с.11-18), станом на 01.10.2018 календарна вислуга позивача складає 20 років 01 місяць 14 днів, вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні становить 20 років 01 місяць 14 днів, вислуга років у пільговому обчисленні становить 04 роки 02 місяці 13 днів.
В подальшому, Головним управлінням Національної поліції в Сумській області прийнято наказ №220 о/с від 20.06.2019, яким внесено зміни до пп.2 п.4 наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 27.09.2018 №490 о/с, виклавши його в наступній редакції: відповідно до п.2 (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" звільнивши зі служби в поліції:
майора поліції ОСОБА_1 (0100671), інженера зв`язку Охтирського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області, з 01 жовтня 2018 року, установивши щомісячну премію за жовтень 2018 року в розмірі 22,8 відсотків, з відрахуванням з грошового забезпечення за надмірно нарахованої щорічної відпустки за час невідпрацьованої частини 2018 року - 11 календарних днів.
Вислуга на 01.10.2018 складає:
календарна - 20р., 01м., 16 д.:
ОВС - 17р., 02м., 22д.;
НПУ - 02р., 10м., 24д.;
вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні становить - 20р., 01м., 16д.:
ОВС - 17р., 02м., 22д.;
НПУ - 02р., 10м., 24д.
Пільгова - 04р., 01м., 28 д. (а.с.13).
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.01.2019 у справі №480/4467/18 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надано документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Рішенням ГУПФУ від 22.07.2019 №17 позивачу відмовлено у призначенні (перерахунку) пенсії у зв`язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 24 роки і більше, що передбачено п."а" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які звільнені у період з 1 жовтня 2018 по 30 вересня 2019 року, про що позивача повідомлено листом №11878/03.2-04 від 23.07.2019 (а.с.14).
Визначаючись з правовою позицією у даній справі суд виходить з наступного:
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).
Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.
Одночасно стаття 17 Закону №2262-XII визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії.
Згідно з частиною 2 статті 17 Закону №2262-XII до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що у Законі №2262-XII не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам за наявності 24 календарних років і більше вислуги, обчисленої на пільгових умовах; вказаним Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 24 календарних роки і більше, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.
У справі, що розглядається, судом встановлено, що станом на день звільнення позивача його вислуга років у календарному обчисленні становить 20 р. 01 м. 16 д., що недостатньою для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-XII.
Аналогічна правова позиція неодноразово була висловлена і Верховним Судом у постановах: від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 22.11.2018 у справі №161/4876/17, від 27.02.2019 у справі №295/6454/17, висновки якого, в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Враховуючи вищевказані положення чинного законодавства України та правову позицію Верховного Суду у подібних правовідносинах, суд дійшов висновку щодо відсутності у позивача права на призначення пенсії за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки позивач не має встановленої пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-XII календарної вислуги років.
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Сумській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з урахуванням вислуги, яка становить 24 роки 03 місяці 14 днів та зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з урахуванням вислуги, яка становить 24 роки 03 місяці 14 днів.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень правомірно відмовив ОСОБА_1 у призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" враховуючи вислугу позивача, яка становить у календарному обчисленні 20 роки 01 місяці 16 днів.
За наведеного, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець