
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3448/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
13 вересня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про: визнання протиправною відмови Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії; зобов`язання Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до частини 3 статті 59 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у відповідності до рішення Конституційного Суду України №1-р (ІІ) 2019, без будь-яких обмежень.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до положень Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІІ. Позивач вважає, що з 01.10.2017 у відповідності до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на перерахунок пенсії у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у зв`язку з чим позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії, починаючи з 01.10.2017. Листом Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 25.07.2019 №22/Т-36 ОСОБА_1 відмовлено у такому перерахунку, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/3448/19, залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код 13967927, вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014), розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
07 жовтня 2019 року до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на позов /а.с. 37-38/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що починаючи з 01 липня 2019 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії у порядку, встановленому законодавством України, а листом Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 25.07.2019 №22/Т-36 Залозному В ОСОБА_2 І. було надано роз`яснення на його заяву. Зазначає, що Миргородське відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області є неналежним відповідачем у справі, оскільки не є юридичною особою.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2019 року у задоволенні заяви позивача про заміну відповідача у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - відмовлено.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 1) серія НОМЕР_1 /а.с. 20/.
Згідно з довідкою Сер. МСЕ №0358654 ОСОБА_1 з 30.03.2007 встановлено другу групу інвалідності, захворювання, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби по ЛНА на ЧАЕС /а.с. 22/.
Позивач отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджено матеріалами пенсійної справи /а.с. 43, 46/.
22 липня 2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок основної державної пенсії на підставі частини третьої статті 59 прямої дії Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року, тобто з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно відсотку втрати працездатності 80%, починаючи з 01.10.2017 /а.с. 16/.
Листом Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 25 липня 2019 року № 22/Т-36 позивача повідомлено, що починаючи з 01.07.2019 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії по інвалідності згідно норм встановлених частиною третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням рішення Конституційного Суду України № І-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 та постанови Кабінету Міністрів України №543 від 26.06.2019 /а.с. 14-15/.
Не погоджуючи такою відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - це суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Частиною 2 статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
За приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Таким чином, відповідачем у адміністративній справі може бути суб`єкт владних повноважень, незалежно від того, чи такий суб`єкт владних повноважень є юридичною особою.
У позовній заяві позивачем заявлено вимогу про визнання протиправною відмови Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії.
Отже, оскільки одна з вимог позовної заяви звернена до Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, вказаний суб`єкт владних повноважень є належним відповідачем у справі.
Зважаючи на вищевикладене, суд критично оцінює доводи відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про те, що Миргородське відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області є неналежним відповідачем у справі.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 15 вказаного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (далі – Закон №796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 59 цього Закону визначено порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною третьою зазначеної статті (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017) було передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Водночас 25.04.2019 Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(II)/2019), яким вирішено:
1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 №2136-VIII.
Отже, обмеження, встановлені частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби, втратили чинність з 25.04.2019.
ОСОБА_1 проходив дійсну строкову службу з 30.10.1973 по 05.11.1975, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_2 , копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 25/.
Як встановлено судом, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 1) серія НОМЕР_1 /а.с. 20/ та згідно з довідкою Сер. МСЕ №0358654 ОСОБА_1 з 30.03.2007 встановлено другу групу інвалідності, захворювання, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби по ЛНА на ЧАЕС /а.с. 22/.
Із 02.06.1986 по 05.09.1986 ОСОБА_1 знаходився на спеціальних зборах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою Миргородського об`єднаного міського військового комісаріату від 04.10.1990, копія якої наявна у матеріалах справи /а.с. 23/.
Архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 05.02.2007 №36048, копія якої наявна у матеріалах справи, підтверджено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 07.06.1986 по 04.09.1986 /а.с. 45/.
Частина третя статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлює обчислення пенсії по інвалідності:
- відповідно до цього Закону;
- або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивачу відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мав бути здійснений з 01 серпня 2019 року, тобто з першого числа наступного місяця, оскільки заяву про перерахунок пенсії подано позивачем 22 липня 2019 року /а.с. 16/, тобто після 15 числа.
З 01 липня 2019 року ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", при цьому враховано відсоток втрати працездатності 80%, що підтверджується рішенням Миргородського об`єднаного управління ПФУ про перерахунок пенсії від 01 липня 2019 року, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 46/.
Зважаючи на встановлені фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку, що дії відповідачів відповідають вимогам законодавства України, а позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 243-245, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 107, м. Миргород, Полтавська область, 37600), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код 13967927, вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Сич