
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3210/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3210/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
27 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області , в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 22.04.2019 №142 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язати здійснити перерахунок і виплату йому пенсії як інваліду 2-ї групи (захворювання, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС), обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно вимог абз. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" з 21.09.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність дій відповідача щодо відмови здійснити перерахунок його пенсії відповідно до положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту його переходу на пенсію по інвалідності - 21.08.2018.
Ухвалою від 02.09.2019 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з наданням до позову документів, які не засвідчені у порядку визначеному частиною 5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Після усунення недоліків, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 13.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
30.09.2019 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшла заява про заміну відповідача, а 04.10.2019 - відзив на позов, в якому Головне управління обстоює позицію правомірності відмови в перерахунку пенсії з підстав не підтвердження факту участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження дійсної строкової служби. Стверджує, що позивачу призначена та виплачується пенсія відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.07.2019 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 "Про внесення змін до деяких до деяких постанов Кабінету Міністрів України", якою формулу розрахунку пенсії по інвалідності за п. 91 постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" поширено на військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю (а.с. 60-61).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 здійснено заміну відповідача Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Позивач правом на подачу відповіді на відзив не скористався.
Суд розглядає дану справу на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами в межах строку, встановленого статтею 263 цього ж Кодексу.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Згідно з довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 27.09.2019 №356/03.14-09 ОСОБА_1 перебував на обліку в Лубенському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області, де отримував пенсію за віком з 23.08.2016, а з 21.09.2018 отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 54).
Раніше, після досягнення 50-річного віку ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач 18.11.2016 звернувся до Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №4 від 10.01.2017 у задоволенні заяви ОСОБА_1 та в призначенні йому дострокової пенсії за віком відмовлено у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів щодо періодів роботи, населених пунктів чи об`єктів, де заявником проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач оскаржив його до суду.
Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 27.04.2017, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.06.2017 у справі №529/783/17, позов ОСОБА_1 до Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправною відмову Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах. Скасовано рішення Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 10.01.2017 №4 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії. Зобов`язано Лубенське об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 23.08.2016 (з 18.11.2016 – з моменту звернення) як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС пенсію за віком зі зниженням на підставі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та провести відповідні виплати (а.с. 15-19).
Згідно з посвідченням Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради серії Б №356256 від 19.10.2018 ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с. 42).
22.10.2018 позивач звернувся до Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою встановленої форми про перехід з пенсії за віком на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 57), у зв`язку з чим ОСОБА_1 з 21.09.2018 призначено пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків (а.с. 58).
08.04.2019 позивач звернувся до Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою довільної форми про здійснення перерахунку пенсії з 21.09.2018 як інваліду ІІ групи відповідно до вимог ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 29).
Крім того, 18.04.2019 позивач подав заяву встановленого зразка про перерахунок пенсії за вищевказаною нормою (а.с. 55).
Рішенням Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 22.04.2019 №142 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, призначеної за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як не підтверджено факт його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження дійсної строкової служби (а.с. 56).
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 15 вказаного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (надалі – Закон №796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 59 цього Закону визначено порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною третьою зазначеної статті (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017) було передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Водночас 25.04.2019 Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(II)/2019), яким ухвалено:
1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 №2136-VIII.
Отже, обмеження, встановлені частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби, втратили чинність з 25.04.2019.
З матеріалів справи суд з`ясував, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) серії НОМЕР_1 319763 С, виданого 08.11.2018 (а.с. 42).
ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 01.05.1986 по 25.05.1986 у складі в/ч 32527 (а.с. 36-40).
Суд звертає увагу на те, що позивач звернувся до Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вперше 08.04.2019 (а.с. 29).
З урахуванням наведеного вище суд стверджує, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі частини третьої статті 59 Закону №796-XII, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 08.04.2019.
При цьому, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову в частині вимог, що охоплюють період з 21.09.2018 по 07.04.2019, оскільки право на перерахунок у таких випадках виникає в особи з моменту волевиявлення шляхом звернення до пенсійного органу з відповідною заявою.
Суд відкидає посилання відповідача у відзиві на положення пункту 91 постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №543 "Про внесення змін до деяких до деяких постанов Кабінету Міністрів України" виходячи з принципу пріоритетності Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" над підзаконним нормативно-правовим актом та пріоритетності права особи на отримання належного пенсійного забезпечення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання протиправним та скасування рішення Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 22.04.2019 № 142 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Правонаступником припиненого Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області є Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. Тому обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 08.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
За таких обставин, позов ОСОБА_1 належить задовольнити частково.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 22.04.2019 №142 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до вимог частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 08.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун