
Справа № 420/3475/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
при секретарі: Казарян С.Б.
сторін:
позивач: Конев К.С. (представник за довіреністю)
відповідач: Поліщук Д.О. (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Екоресурс» (65098, м. Одеса, вул. Стовпова, буд. 28/3, код ЄДРПОУ 38437029) до Головного управління ДФС в Одеській області (65044, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Семінарська, будинок 5, Код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправним та скасування наказу № 1702 від 07.03.2019р., -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Екоресурс” до Головного управління ДФС в Одеській області, в якій позивач просить:
визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС в Одеській області від 07.03.2019р. №1702 “Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ “НВП “Екоресурс”.
Ухвалою від 14.06.2019 р. відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); встановлено відповідачу п’ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п’ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу п’ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; встановлено учасникам справи п’ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяв з процесуальних питань; призначено судове засідання по справі на 11.07.2019 р.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю оскаржуваного рішення з огляду на відсутність підстав для проведення перевірки позивача, передбачених пунктом 77.2 статті 77 Податкового кодексу України та Наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015р., яким затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків.
08.07.2019р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Відповідач в обґрунтування правової позиції зазначив, що Головне управління ДФС в Одеській області у відповідності до приписів чинного законодавства у разі затвердження плану-графіка або коригувань плану-графіка зобов`язаний приймати накази про проведення перевірки платників податків, отже, оскаржуваний наказ прийнято відповідачем у відповідності до вимог чинного законодавства, а відтак підстави для його скасування відсутні.
Ухвалою суду від 11.07.2019 р. клопотання позивача задоволено, розгляд справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Науково-виробниче підприємство “Екоресурс” до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу № 1702 від 07.03.2019р. ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження зі стадії проведення підготовчого засідання; призначено підготовче засідання по справі на02 вересня 2019 року.
Ухвалою суду від 02.09.2019р., яка занесена до протоколу судового засідання, оголошено перерву до 09.09.2019р., у зв’язку з необхідністю отримання витребуваних судом документів.
Ухвалою суду від 09.09.2019р. підготовче провадження в адміністративній справі №420/3475/19 закрито. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 03 жовтня 2019 року о 14 годині 30 хвилин.
Ухвалою суду від 03.10.2019р., яка занесена до протоколу судового засідання, оголошено перерву до 08.10.2019р. 14 год.00хв.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
ВСТАНОВИВ:
07.03.2019 р. Головним управлінням ДФС вОдеській області винесено наказ № 1702 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Екоресурс», яким вирішено провести документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Екоресурс» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2019 р., тривалістю 10 робочих днів, з 29.03.2019 р.
03.04.2019 р. Головним управлінням ДФС в Одеській області винесено наказ № 2495 «Про перенесення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Екоресурс», яким вирішено перенести термін проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Екоресурс» до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах строків визначених пп. 44.5 ст. 44 Податкового Кодексу України.
Оскаржуваний наказ винесений на підставі плану-графіка проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на 2019 рік.
Не погоджуючись з наказом №1702 від 07.03.2019р., позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Дослідивши надані сторонами докази, вислухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
При цьому, підпунктом 75.1.2 цієї статті визначено, що документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом (п.77.4. ст. 77 Податкового кодексу України).
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Відповідно до пункту 77.2 статті 77 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
З метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року № 524 затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків.
Згідно з пунктом 4 розділу І цього Порядку (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 Податкового кодексу України.
За правилами пункту 5 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року № 524 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), план-графік складається із планів-графіків територіальних органів державної фіскальної служби та затверджується Головою Державної фіскальної служби.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів державної фіскальної служби.
Відповідно до п. 3 розділу І Порядку, проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа другого та третього місяця поточного кварталу засобами інформаційних систем ДФС.
Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків засобами інформаційних систем ДФС.
Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб паперовий варіант планів-графіків (коригування планів-графіків) з відповідними додатками з дотриманням вимог щодо направлення документів з грифом «ДСК» та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників для перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка) (п. 5 вказаного Порядку).
Отже, планова документальна виїзна перевірка призначається відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок, а положеннями Податкового кодексу України не передбачено можливості змінити наказом період проведення планової документальної виїзної перевірки за межами строків, передбачених планом-графіком.
Окрім того, з аналізу наведених норм вбачається, що план-графік проведення планових перевірок складається не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу і зміна термінів перевірок допускається з проведенням відповідного коригування плану-графіка після затвердження цих змін Головою Державної фіскальної служби.
В свою чергу, лише дотримання контролюючим органом встановлених умов та порядку прийняття ним рішень про проведення перевірок може бути належною підставою для винесення наказу про проведення перевірки (аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у справі № 21-425а14)
З аналізу положень розділу III Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків вбачається, що в першу чергу до плану-графіку включаються підприємства, які мають не менше ніж три критерії високого ступеню ризику та обсяг доходу не менш ніж 20 мільйонів гривень з розрахунку на рік.
При цьому, з положень даного Порядку випливає, що для включення платника до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків необхідний принаймні один критерій будь-якого ступеню ризику, з тих, що перелічені у Розділу III Порядку. Отже, у випадку відсутності жодного з критеріїв, будь-яке підприємство з обсягом доходу до 20 млн. грн. на рік не підлягає включенню до Плану- графіку.
Позивач зазначає, що з урахуванням суб’єктивності та невизначеності деяких критеріїв вищевказаного Порядку, існують підстави вважати, що ТОВ «НВП «Екоресурс» за період з 2016 по 2018 рік не підпадає під жодний з критеріїв, перелічених у розділу III Порядку, а отже не підлягав включенню до Плану-графіку.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ДФС в Одеській області на підставі плану-графіку 07.03.2019р. винесено наказ №№ 1702 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Екоресурс», яким вирішено провести документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Екоресурс» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2019 р., тривалістю 10 робочих днів, з 29.03.2019 р.
Суд зазначає, що відповідачем не надано до суду плану-графіку проведення документальних перевірок оформленого відповідним чином.
Крім того, відповідачем не надано доказів правомірності включення позивача до плану-графіку проведення документальних перевірок. Так, контролюючим органом не надано інформації з приводу процедури та підстав включення позивача до плану – графіку. Надана Інформаційно-- аналітична довідка не підписана і не затверджена відповідальною посадовою особою, з останньої не вбачається за який період було проаналізовано діяльність підприємства та за якими методиками вираховувався ступінь ризику. З наданого витягу плану-графіку фактично не вбачається коли та ким він був затверджений. При цьому суд звертає увагу, що відповідно до Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, план-графік проведення планових перевірок складається не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу, в даному випадку не визначено дату складання та затвердження плану-графіка, що унеможливлює встановлення дотримання контролюючим органом строків складання плану-графіку.
Таким чином, враховуючи статті 75, 75 Податкового кодексу України, Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків суд дійшов висновку, що відповідачем не дотримано умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, що в свою чергу не може бути належною підставою для прийняття оскаржуваного наказу. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 23.01.2018р. у справі №813/1946/17, яка відповідно до приписів ч.5 ст.242 КАС України, є обов'язковою для суду.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 цієї статті).
Відповідно до частини 2 статті 2 названого Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що при прийнятті рішення суд дійшов висновку про задоволення позову, суд вважає за необхідне, з урахуванням приписів ч. 1 ст. 139 КАС України, стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Екоресурс» судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Екоресурс» (65098, м. Одеса, вул. Стовпова, буд. 28/3, код ЄДРПОУ 38437029) до Головного управління ДФС в Одеській області (65044, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Семінарська, будинок 5 Код ЄДРПОУ 39398646 ) про визнання протиправним та скасування наказу № 1702 від 07.03.2019р., - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС в Одеській області (65044, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Семінарська, будинок 5, Код ЄДРПОУ 39398646) від 07.03.2019р. №1702 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «НВП «Екоресурс» (65098, м. Одеса, вул. Стовпова, буд. 28/3, код ЄДРПОУ 38437029).
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (65044, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Семінарська, будинок 5; код ЄДРПОУ 39398646) за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Екоресурс» (65098, м. Одеса, вул. Стовпова, буд. 28/3, код ЄДРПОУ 38437029) судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев’ятсот двадцять одна гривня 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення»КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено 18.10.2019р.
Суддя Г.П. Самойлюк
.