
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
18 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4129/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом представника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
17 вересня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява представника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, з такими вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 06.08.2019 щодо відмови ОСОБА_2 у зарахуванні до його стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з 01.10.1990 по 22.01.1992, з 09.03.1992 по 25.03.1996, з 06.04.1998 по 22.04.1999, з 07.06.1999 по 29.05.2000 та з 02.04.2009 по 31.05.2009, та в призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2019, зарахувавши до його стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, періодів роботи з 01.10.1990 по 22.01.1992, з 09.03.1992 по 25.03.1996, з 06.04.1998 по 22.04.1999, з 07.06.1999 по 29.05.2000 та з 02.04.2009 по 31.05.2009.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 25 червня 2019 року позивач звернувся з заявою до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах і надав усі необхідні документи. Рішенням управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 06.08.2019 ОСОБА_2 було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» посилаючись на те, що у ОСОБА_2 відсутній необхідний пільговий стаж роботи. При цьому, згідно рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_2 , управлінням ПФУ в Попаснянському районі Луганської області визнається його страховий стаж роботи строком 29 років 07 місяців 07 днів, з яких його пільговий стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах визнаний тільки строком 07 років 05 місяців 19 днів. Також вказано, що до стажу ОСОБА_2 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах не було зараховано періоди роботи: з 01.10.1990 по 22.01.1992, та з 09.03.1992 по 25.03.1996, коли він працював учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею та гірником підземним з повним робочим днем під землею на шахті «Пролетарська» виробничого об`єднання «Стахановвутілля»; з 06.04.1998 по 22.04.1999 та з 07.06.1999 по 29.05.2000 коли він працював гірником підземним з повним робочим днем під землею та прохідником з повним робочим днем під землею у державному відкритому акціонерному Товаристві шахта «Пролетарська» дочірне підприємство Державної холдінгової компанії «Луганськвугілля»; з 02.04.2009 по 01.10.2009 коли він працював прохідником з повним робочим днем під землею в ТОВ шахта «Рассвет-1» м.Алчевськ; з посиланням на те, що нібито записи трудової книжки ОСОБА_2 не містять повної інформації про роботу на пільгових умовах у ці періоди та з посиланням на п.20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідних записів у них» затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993, вказано, що ОСОБА_2 повинен був надати додатково довідки уточнюючи спеціальний трудовий стаж, але він таких довідок не надав. Також вказано, що згідно індивідуальних даних про застраховану особу ОСОБА_2 за період роботи з 02.04.2009 по 01.10.2009 на ТОВ шахті «Рассвет-1» сплата страхових внесків зазначена тільки за квітень, травень та жовтень 2009 року, а відносно спеціального стажу у звіті вказано - 0 місяців, тому цей період не можливо зарахувати до пільгового стажу роботи і на підставі цих даних.
Тобто відповідачем не зараховано до стажу роботи ОСОБА_2 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах 07 років 10 місяців 19 днів, з посиланням на відсутність пільгових довідок та інформації про спецстаж в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_2 , та прийнято рішення про відмову у призначені ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за відсутністю у нього необхідного пільгового стажу роботи, а саме 10 років.
Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 20 вересня 2019 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 1-2).
07 жовтня 2019 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 50-52), в обґрунтування якого зазначено, що ОСОБА_2 , 25.06.2019 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області з заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 1 ч. 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно записів трудової книжки позивача та наданих довідок про підтвердження наявного пільгового стажу до страхового та пільгового стажу за списком № 1 зараховано періоди роботи з 08.04.1996 по 24.07.1996 в ВСП «шахтоуправління Перштравенське», з 09.12.2009 по 03.12.2014 в ВП шахті «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», з 29.05.2006 по 02.02.2007, з 07.04.2017 по 11.04.2019 в ВП шахті «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» за виключенням періодів роботи, протягом яких заявник не перебував повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах згідно довідок № 225-244 від 25.09.2018 (відсутність на роботі в зв`язку з перебуванням в АТО, МВК, мед. огляд, відпустка без оплати, провина підприємства, приймав участь у страйках, повістка до міліції). Також до страхового стажу зараховано період навчання у Слов`яносербському сільськогосподарському технікумі у період з 01.09.1984 по 30.06.1988. Згідно записів трудової книжки БТ НОМЕР_1 II НОМЕР_2 від 31.03.1969 ОСОБА_2 працював також у періоди з 01.10.1990 по 22.01.1992, з 09.03.1992 по 25.03.1996, з 06.04.1998 по 22.04.1999, з 07.06.1999 по 29.05.2000 на шахті «Пролетарська» ВО «Стахановвугілля» у якості учня гірничого, підземного гірничого з повним робочим днем під землею, з 02.04.2009 по 01.10.2009 на шахті ТОВ шахта «Рассвет-1» м. Алчевська в якості прохідника. Записи трудової книжки не містять повної інформації про роботу на пільгових умовах на підприємствах де працював ОСОБА_2
Саме тому, через відсутність таких уточнюючих довідок управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області не зараховано до пільгового стажу позивача періоди роботи на шахті «Пролетарська» Виробничого об`єднання «Стахановвугілля» з 01.10.1990 по 22.01.1992, з 09.03.1992 по 25.03.1996, з 06.04.1998 по 22.04.1999, з 07.06.1999 по 29.05.2000 та з 02.04.2009 по 01.10.2009 у Товаристві з обмеженою відповідальністю шахті «Рассвет-1» міста Алчевська.
Відповідач вважає, що ним прийнято цілком правомірне рішення про відмову ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного пільгового стажу роботи, а саме 10 років.
На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов до наступного.
25 червня 2019 року ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (а.с. 38, 58 зворотній бік - 59).
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 06.08.2019 було відмовлено ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». В обґрунтування відмови зазначено, що зарахувати роботу на шахті «Пролетарська» ВО «Стахановвугілля» з 01.10.1990 по 22.01.1992, з 09.03.1992 по 25.03.1996, з 06.04.1998 по 22.04.1999, з 07.06.1999 по 29.05.2000 та з 02.04.2009 по 01.10.2009 на ТОВ шахта «Рассвет-1» м.Алчевська немає можливості за відсутністю пільгових довідок (а.с. 39, 54).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом, який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 за № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 1788-XII, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника та інших випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію (частина перша та друга статті 7 Закону № 1788-XII).
Згідно із п. “а” ч. 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
45 років - по 31 березня 1970 року включно;
45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;
46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;
46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;
47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;
47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;
48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;
48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;
49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;
49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;
50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування":
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 2. ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування,” на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , а із заявою про призначення пенсії звернувся 25.06.2019, тобто на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії досяг необхідного віку – 50 років, встановленого статтею 114 Закону № 1058-IV.
При цьому, статтею 114 Закону № 1058-IV, визначені й інші вимоги, необхідні для отримання працівниками, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 пенсії за віком на пільгових умовах, а саме наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Відповідно до наданого відповідачем розрахунку стажу ОСОБА_2 (а.с. 55-58), страховий стаж позивача складає 29 років 07 місяців 7 днів (достатній для призначення пенсії на пільгових умовах), в тому числі стаж роботи за списком №1 складає 07 років 00 місяців 00 днів.
При цьому, відповідачем не зараховано до пільгового стажу позивача періоди роботи на шахті «Пролетарська» ВО «Стахановвугілля» з 01.10.1990 по 22.01.1992, з 09.03.1992 по 25.03.1996, з 06.04.1998 по 22.04.1999, з 07.06.1999 по 29.05.2000 та з 02.04.2009 по 01.10.2009 на ТОВ шахта «Рассвет-1», у зв`язку з ненаданням позивачем уточнюючих довідок.
Щодо не зарахованих періодів роботи, суд зазначає таке.
Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку).
Пунктом 20 Порядку 637 передбачено, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
В довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу: професія або посада, характер роботи: розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включаються цій період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Аналізуючи чинні нормативно-правові акти України, які регулюють умови пенсійного забезпечення, суд приходить до висновку, що положення Порядку № 637 щодо підтвердження стажу роботи, який є спеціальнім по відношенню до Закону № 1788-XII, мають бути застосовані лише у чітко визначених та вичерпних випадках, а саме за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Разом з тим, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка (стаття 62 Закону № 1788-XII).
Таким чином, довідки мають надаватися в разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період.
Дослідивши трудову книжку ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 (а.с.12-18) судом встановлено, що позивач у періоди з 01.10.1990 по 22.01.1992 та з 09.03.1992 по 25.03.1996, з 06.04.1998 по 22.04.1999, з 07.06.1999 по 29.05.2000 працював гірником, прохідником та гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею на шахті Пролетарська Виробничого об`єднання «Стахановвугілля», та у періоди з 02.04.2009 по 01.10.2009 працював прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею у Товаристві з обмеженою відповідальністю шахта «Рассвет-1» м.Алчевська.
Суд зазначає, що зазначені записи містять усю необхідну інформацію про пільговий характер роботи позивача у спірні періоди, записами чітко визначено, що у спірні періоди позивач працював гірником, прохідником та гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею, записи виконані відповідно до вимог чинного законодавства, та з посиланням на відповідні документи, на підставі яких було проведено відповідні записи.
Враховуючи вищенаведене, посилання відповідача на те, що для підтвердження пільгового стажу позивач повинен був надати уточнюючі довідки підприємства є необґрунтованими та безпідставними.
Крім того, проведення атестації робочих місць за умовами праці регулюється Порядком про проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі Порядок № 442).
Відповідно до пункту першого Порядку № 442, атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Пунктом 2 Порядку № 442 визначено, що основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 442, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п`ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Пунктом 10 Порядку № 442 передбачено, що результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (36-2003-п ) (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" регулюється Порядком застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (36-2003-п ) (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі – Порядок № 383).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 383, атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Згідно із підпунктом 4.1 пункту 4 Порядку № 383, зазначена постанова (442-92-п) набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Відповідно до підпункту 4.2 пункту 4 Порядку № 383, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
Згідно із підпунктом 4.3 пункту 4 Порядку № 383, якщо у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
В трудовій книжці позивача міститься запис, що за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право позивача на пенсію на пільгових умовах за списком №1 у період роботи позивача з 02.04.2009 по 01.10.2009 в Товаристві з обмеженою відповідальністю шахта «Рассвет-1» м.Алчевська, зазначену атестацію проведено на підставі наказу №9 від 17.04.2009 (а.с. 16).
Крім того, підприємства на яких працював ОСОБА_2 у спірні періоди, знаходяться на території, яка не контролюється українською владою, де залишилися також всі документи цих підприємств.
Суд зазначає, що Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі Ковач проти України від 07.02.2008, пункт 59 рішення у справі Мельниченко проти України від 19.10.2004, пункт 50 рішення у справі Чуйкіна проти України від 13.01.2011, пункт 54 рішення у справі Швидка проти України від 30.10.2014 тощо).
Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.
Отже, трудовою книжкою, та відповідними доказами доведено пільговий характер роботи позивача у спірні періоди, що відповідає необхідним умовам для призначення пільгової пенсії.
З урахуванням встановленого наявного стажу роботи ОСОБА_2 на посадах, що надають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (список № 1) з дня звернення із заявою про призначення пенсії - з 25.06.2019, зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_2 періоди роботи з 01.10.1990 по 22.01.1992 та з 09.03.1992 по 25.03.1996, з 06.04.1998 по 22.04.1999, з 07.06.1999 по 29.05.2000 на шахті Пролетарська Виробничого об`єднання «Стахановвугілля», та з 02.04.2009 по 01.10.2009 в Товаристві з обмеженою відповідальністю шахта «Рассвет-1».
Суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією № 0.0.1467293886.1 від 17.09.2019 (а.с. 3).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 768,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 78, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов представника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 06.08.2019 про відмову ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (ідентифікаційний код: 21792608, місцезнаходження: 93300, Луганська обл., Попаснянський район, місто Попасна, вул. Шкільна, будинок 2) призначити ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (список № 1) з дня звернення із заявою про призначення пенсії - з 25.06.2019, зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_2 періоди роботи з 01.10.1990 по 22.01.1992 та з 09.03.1992 по 25.03.1996, з 06.04.1998 по 22.04.1999, з 07.06.1999 по 29.05.2000 на шахті Пролетарська Виробничого об`єднання «Стахановвугілля», та з 02.04.2009 по 01.10.2009 в Товаристві з обмеженою відповідальністю шахта «Рассвет-1».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (ідентифікаційний код: 21792608, місцезнаходження: 93300, Луганська обл., Попаснянський район, місто Попасна, вул. Шкільна, будинок 2) на користь ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ), витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова