
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2166/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просять:
- визнати дії управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 , щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг протиправними;
- зобов`язати управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області призначити та виплатити ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеній особі, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дати звернення 18.07.2019 року;
- визнати дії управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг протиправними;
- зобов`язати управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області призначити та виплатити ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеним особам, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дати звернення 18.07.2019 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що вони є внутрішньо переміщеними особами та отримували державну допомогу у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасової окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття виплат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за новим місцем проживання.
До переїзду в м. Світловодськ адресну допомогу позивачі отримували в м. Новомосковськ Дніпропетровської області до 23.10.2015 року. Оскільки вони не були працевлаштованими, було припинено виплату адресної допомоги відповідно до п. 7 Порядку № 505.
На даний час позивачі офіційного працевлаштуванні та звернулись із заявами про призначення адресної допомоги. Однак, відповідач листом від 29.07.2019 року № 01-18/345, фактично відмовив в призначенні адресної допомоги, з посиланням на те, що особам, яким виплату грошової допомоги припинено відповідно до п.7 Порядку, грошова допомога не призначається.
03 вересня 2019 року ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків.
12 вересня 2019 року ухвалою суду відкрито провадження по даній справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для надання відзиву на позовну заяву.
07.10.2019 (вх. № 16264) на адресу суду від Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що позовні вимоги не визнаються в повному обсязі та зазначається, що згідно пункту 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність. ОСОБА_2 була призначена грошова допомога як внутрішньо переміщеній особі з 22 листопада 2016 року у зв`язку з працевлаштуванням. В подальшому виплата грошової допомоги перепризначалася кожні півроку до ЗО січня 2019 року.
В зв`язку із звільненням з роботи ОСОБА_2 25.06.2018, управлінням соціального захисту населення Світловодської міської ради припинено виплат) грошової допомоги (на підставі п.7 Порядку) та здійснено перерахунок надміру виплачених коштів (в зв`язку з несвоєчасним наданням ОСОБА_2 інформації про звільнення). За вказаних обставин підстав для призначення позивачу адресної допомоги немає.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження згідно приписів статей 12, 257, 262 КАС України та враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 внутрішньо переміщені особи, які у 2014 році перемістилась з районів проведення антитерористичної операції - міста Ясинувата Донецької області на підконтрольну територію України та на даний час проживають у м. Світловодськ Кіровоградської області, що підтверджується довідкою від 29.01.2016 року № 3501-690688 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої управлінням соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області та довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 16.11.2015 року № 3501-690664, видана управлінням соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області) та сином - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 29.01.2016 року № 3501-5000024706, видана управлінням соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області) (а.с.14, 15, 16).
Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок №505), з часу реєстрації, як внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було призначено виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до письмових пояснень позивачів, судом встановлено, що до переїзду в м. Світловодськ адресну допомогу ОСОБА_1 отримувала в м. Новомосковськ Дніпропетровської області до 23.10.2015 року. Оскільки вона не була працевлаштованою, було припинено виплату адресної допомоги відповідно до п. 7 Порядку № 505.
Також, у зв`язку з тим, що ОСОБА_2 не був працевлаштований управлінням соціального захисту населення Світловодської міської ради було припинено виплату адресної допомоги відповідно до п. 7 Порядку № 505 з лютого 2019 року.
На даний час отримують адресну допомогу лише на сина.
З 27.06.2017 року ОСОБА_1 працевлаштувалась лаборантом ХБА виробничої лабораторії в ТОВ «Світловодський маслосирзавод» в м. Світловодськ (код ЄДРПОУ 40236151) та працює по теперішній час, що підтверджується довідкою № 317 від 22.08.2019 року (а.с.18).
ОСОБА_2 з 26.04.2019 року працевлаштувався електрогазозварником 3 розряду в формувально-арматурному цеху ПрАТ Світловодський завод «Спецзалізобетон» (код ЄДРПОУ 00132003) та працює по теперішній час, що підтверджується довідкою № 21/к від 21.08.2019 року (а.с.20).
18 липня 2019 року позивачі звернулись до Відповідача із заявою про призначення адресної допомоги на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , так як є працевлаштованими особами та мають право на її призначення, на яку ними отримано лист - відмову від 29.07.2019 № 01-18/345 у задоволенні заяви, яка обґрунтована тим, що особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність (а.с.22-23).
Надаючи оцінку спірним право відносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (далі-Закон № 1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затверджений постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505 (далі - Порядок №505).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Абзацами 1, 5 пункту 3 Порядку № 505 визначено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах, зокрема, для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї).
Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 505, якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку, які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім`ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов`язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.
У пункті 12 Порядку визначено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім`ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім`ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім`ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги.
З аналізу викладених норм вбачається, що у разі припинення виплати особі грошової допомоги на підставі пункту 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, така допомога їй не призначається лише на наступний строк. При цьому, чинним законодавством не встановлено заборони на призначення такої допомоги особі в подальшому.
Аналізуючи пункт 12 вказаного Порядку, суд наголошує, що вказаним пунктом регулюються умови припинення призначеної грошової допомоги та умови поновлення виплат допомоги, яка була раніше призначена, але її виплата була припинена з зазначених підстав.
Суд вважає, що позивач має право на отримання щомісячної адресної допомоги як особі, що переміщена з тимчасового окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Окрім того, суд зазначає, що Порядок № 505 не містить заборони чи інших обмежень на право отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за умови її отримання раніше. Допомога надається не більше ніж на 6 місяців і у подальшому за заявою строк може бути пролонговано. Вказаний Порядок не містить правових обмежень для повторного, через певний проміжок часу, звернення за допомогою внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Як вбачається з листа Управління праці та соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області від 29.07.2019 № 01-18/345 позивач 18.07.2019 зверталась до відповідача не про поновлення призначеної допомоги, виплата якої була припинена, а про призначення державної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, тому посилання відповідача на пункти 7, 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг є безпідставним
Таким чином, фактичні обставини встановлені судом, визначають право особи на отримання допомоги від держави, з урахуванням того, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають постійне місце роботи і при цьому залишається у статусі внутрішньо переміщених осіб.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладений в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року по справі № 333/3750/17.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно відмовив у призначенні адресної допомоги позивачу як внутрішньо переміщеній особі за їх заявою від 18.07.2019.
Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи доказів, які б спростовували доводи позивача, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд присуджує на користь позивача всі здійснені, документально підтверджені, витрати по сплаті судового збору у розмірі 1536,8 грн. з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ( а.с.3, 4).
Керуючись статтями 243-246, 250, 262 КАС України, суд
в и р і ш и в
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області (вул. Героїв України, 4, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27501 код ЄДРПОУ 23091198) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати дії управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 , щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг протиправними.
Зобов`язати управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області призначити та виплатити ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеній особі, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дати звернення 18.07.2019.
Визнати дії управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг протиправними.
Зобов`язати управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області призначити та виплатити ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеним особам, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дати звернення 18.07.2019 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області судовий збір у сумі 1536,8 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула