
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2019 року 320/4605/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та правонаступника позивача - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу
в с т а н о в и в:
Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області та правонаступник позивача - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області звернулись до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області, в якому просять суд:
- скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державного виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області від 26.06.2019 року про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. на Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області в межах виконавчого провадження №58649411.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана постанова, якою на пенсійний орган накладено штраф, є протиправною та прийнята без врахування усіх фактичних обставин. Зокрема, позивач зауважив, що державний виконавець не взяв до уваги те, що Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області у відповідь на постанову про відкриття виконавчого провадження від 19.03.2019 №58649411 надало відповідь про виконання рішення Шостого апеляційного адміністративного суду по справі №320/6117/18, за якою відкрито виконавче провадження. Також, позивач зазначив, що він повідомив державного виконавця про те, що виплата перерахованих пенсій на виконання судових рішень здійснюється в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
Відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 16.10.2019.
У судове засідання, призначене на 16.10.2019, учасники справи не з`явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
15 жовтня 2019 року до суду через засоби електронного зв`язку від представника позивача надійшла заява про відкладення розгляду справи.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За приписами частини 4 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
При цьому, частиною 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Враховуючи те, що про дату, час та місце судового розгляду справи учасники справи повідомлялись належним чином та зважаючи на строк розгляду даної справи, встановлений частиною 4 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області Титовим С.І. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження від 19.03.2019 ВП №58649411 з виконання виконавчого листа №320/6117/18 від 28.02.2019, виданого Київським окружним адміністративним судом.
Вказана постанова була отримана Сквирським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області 26.03.2019, що підтверджується відповідною відміткою на супровідному листі від 19.03.2019 №1218.
Листом від 08.04.2019 №1203/13 Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області повідомило головного державного виконавця про виконання судового рішення у справі №320/6117/18 в частині проведення перерахунку пенсії з 14.02.2019 (з дати набрання судовим рішенням законної сили), а саме обраховано пенсію відповідно до довідки ВАТ "Сквира-Авто" №452 від 10.12.2002 із врахуванням заробітної плати у розмірі 612 руб. 08 коп. та здійснено перерахунок згідно протоколу від 27.03.2019.
Також, у даному листі було повідомлено головного державного виконавця, що сума доплати за перерахунком становить 22987,58 грн., яка була виплачена ОСОБА_1 06 квітня 2019 року, що складається з суми нарахованої на виконання рішення суду - 11274,21 грн. та місячного розміру пенсії - 11713,37 грн.
При цьому, Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зазначило, що виплату заборгованості з пенсій, що фінансуються з державного бюджету, на виконання судових рішень здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 22.08.2018 №649.
26 червня 2019 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області Качановим М.О. прийнята постанова ВП №58649411 про накладення на боржника - Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області штрафу в розмірі 10200,00 грн. за невиконання рішення суду.
Вважаючи постанову про накладення штрафу необґрунтованою та такою, що порушує права та законні інтереси управління, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно ч. 1, п. 1 ч. 2, ч. 4 ст. 18 названого Закону виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Отже, виконавець зобов`язаний вживати передбачених Законом України "Про виконавче провадження" заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії, а також зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно ч. 1 ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З викладених норм вбачається, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин.
Судом встановлено, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2019 у справі №620/6117/18 зобов`язано Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та подальше нарахування пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 612 (шістсот дванадцять) крб. 08 коп., на підставі довідки ВАТ "Сквира-Авто" №452 від 10.12.2002 року, відповідно до ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 10.07.2018 року, з урахуванням вже виплачених сум.
На підставі вищевказаного судового рішення Київським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист №320/6117/18 від 28.02.2019, який пред`явлено до виконання.
Як зазначено позивачем в позовні заяві, про що повідомлено відповідача в листі 08.04.2019 №1203/13, Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2019 у справі №620/6117/18 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 14.02.2019 (з дати набрання судовим рішенням законної сили) згідно протоколу від 27.03.2019 обраховано пенсію відповідно до довідки ВАТ "Сквира-Авто" №452 від 10.12.2002 із врахуванням заробітної плати у розмірі 612 руб. 08 коп. Сума доплати за перерахунком становить 22987,58 грн., яка була виплачена ОСОБА_1 06 квітня 2019 року, що складається з суми нарахованої на виконання рішення суду - 11274,21 грн. та місячного розміру пенсії - 11713,37 грн.
Водночас, позивач зазначає, 28 серпня 2018 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Про погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду" (далі - Постанова №649).
Пунктом 2 Постанови №649 передбачено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Враховуючи вищевикладене, сума коштів, по перерахунку згідно рішення суду за період з 10 липня 2018 року по 13 лютого 2019 року в розмірі 45940,36 грн. буде виплачена в порядку, визначеному Постановою №649 із сум, передбачених Державним бюджетом на виконання судових рішень, а саме після взяття на облік судового рішення у окремому реєстрі та після прийняття відповідного рішення комісією Пенсійного фонду України.
Отже, факт невиконання в повному обсязі рішення суду позивачем не заперечується.
Разом з цим, застосування такого заходу реагування як накладання штрафу на боржника є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Також, суд зазначає, що матеріали даної адміністративної справи не містять жодних доказів того, що позивач звертався до суду із заявами про роз`яснення рішення суду та встановлення способу його виконання, що могло б свідчити про вжиття заходів стосовно виконання рішення суду та можливу наявність поважних причин його невиконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження", за заявою стягувача виконавець може відстрочити або розстрочити виконання рішення (крім судового рішення), за наявності обставин, передбачених частиною першою цієї статті, про що виносить відповідну постанову.
З огляду на викладене, суд критично оцінює твердження сторони позивача про те, що державним виконавцем було неправомірно винесено постанову про накладення штрафу, оскільки у разі наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, позивач мав право звернутись до суду із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення, однак, наданим правом не скористався.
Щодо доводів позивача про те, що виплата донарахованих сум пенсії буде проведена пенсійним органом відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22 серпня 2018 року, із посиланням на те, що виключно комісією з питань погашення заборгованості згідно вказаного Порядку приймається рішення про виплату перерахованих пенсій, суд зазначає наступне.
Так, Порядок №649 визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
В силу п. 5 Порядку №649, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Разом з цим, позивач не надав доказів прийняття комісією відповідного рішення, оформленого протоколом та доказів того, що Сквирським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області або Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області направлений відповідний пакет документів до Пенсійного фонду України на розгляд до уповноваженої комісії, як це передбачено Порядком №649.
Таким чином, матеріали справи не містять доказів про те, що позивачем вчинялися дії на здійснення виплати пенсії.
Суд не бере до уваги посилання позивача на правову позицію Верховного Суду, відповідно до якої виплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки у листі, надісланого на адресу державного виконавця про виконання рішення суду, не зазначено про відсутність коштів, неможливості виплати останніх у зв`язку із недостатнім фінансуванням тощо.
Таким чином, зважаючи на викладене в сукупності, суд приходить до висновку, що в порушення вимог постанови про відкриття виконавчого провадження від 19.03.2019 ВП №58649411 станом на 26.06.2019 не виконано судове рішення у добровільному порядку протягом 10 робочих днів, а тому, державний виконавець при винесенні постанови від 26.06.2019 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. в рамках примусового виконання виконавчого листа №320/6117/18 діяв в межах наданих йому повноважень, в порядок та спосіб, які визначені Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваної постанови, а відтак суд не вбачає підстав для задоволення позову та, відповідно, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 205, 229, 242-246, 250, 255, 268 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Балаклицький А. І.