Рішення № 85015078, 03.10.2019, Лебединський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
03.10.2019
Номер справи
580/1048/19
Номер документу
85015078
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 580/1048/19

Номер провадження 2-а/580/19/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2019 року Лебединський районний суд Сумської області

в складі: головуючого –судді Чхайло О. В.,

при секретарі – Сивоконь А.І.,

за участю позивача – ОСОБА_1 ,

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС України про скасування постанови в справі про порушення митних правил від 17.04.2019 року №1451/20500/19,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування постанови в справі про порушення митних правил, мотивуючи свої вимоги тим, що 19.11.2018 р. в зоні діяльності Волинської митниці ДФС України ним було ввезено на територію України в митному режимі «Транзит» легковий автомобіль Audi A4 1998 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 . Однак вказаний автомобіль йому не вдалось вивезти за межі митної території України протягом передбаченого законом строку внаслідок поломки, яка потребувала тривалого ремонту. Позивач листом від 27.11.2018 р. повідомив про поломку автомобіля Сумську митницю ДФС, в зоні діяльності якої перебував у несправному стані вказаний автомобіль. Представники Сумської митниці на підставі повідомлення позивача у грудні 2018 р. провели перевірку провели перевірку технічного стану автомобіля позивача на станції технічного обслуговування, де він перебував і перебуває зараз на ремонті.

Незважаючи на це, 27.04.2019 р. позивач отримав постанову від 17.04.2019 року №1451/20500/19 про притягнення його до відповідальності за порушення митних правил по ч. 3 ст. 370 Митного кодексу України (далі - МК України) та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8 500 грн.

Позивач не згоден із зазначеною постановою, оскільки вважає, що не вчиняв правопорушення, а також було порушено порядок накладення на нього адміністративного стягнення, оскільки він не був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи про порушення митних правил.

У зв`язку з наведеним позивач просить суду визнати протиправною та скасувати постанову Волинської митниці ДФС від 17.04.2019 року №1451/20500/19 про притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, а провадження у справі закрити.

Відповідач надав відзив на позовну заяву в якому заперечив проти вимог позивача з тих підстав, що ОСОБА_1 допустив перевищення встановленого законом строку транзитного перевезення автомобіля Audi A4 1998 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 . По даному факту був складений протокол про порушення митних правил від 28.03.2019 р. №1451/20500/19 за ознаками правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України, копію якого надіслано позивачу. Позивач не з`явився на розгляд справи, тому вона 17.04.2019 р. була розглянута без його участі, а копію постанови йому надіслано 18.04.2019 р. Також відповідач зазначив, що технічна несправність автомобіля не є підставою звільнення особи від відповідальності за вказане порушення митних правил та не перешкоджала позивачу вивезти автомобіль за межі митної території за допомогою іншого транспортного засобу.

В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився та не повідомив суд про причину неявки.

Заслухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що між сторонами мають місце адміністративні правовідносини з приводу рішення суб`єкта владних повноважень, прийнятого у справі про адміністративне правопорушення, позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 19.11.2018 р. позивач через митний пост «Ягодин» Волинської митниці ДФС ввіз на митну територію України в митному режимі «Транзит» легковий автомобіль Audi A4 1998 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , VIN-код WAUZZZ8DZWA005648.

На території України вказаний автомобіль зламався і був доставлений позивачем до станції технічного обслуговування ТОВ «ПРАЙД АВТОТЕХ» для ремонту 27.11.2018 р. та перебував там до 27.04.2019 р., що вбачається з довідок, акту та фото (а.с. 18-19, 22-24).

Листом від 27.11.2018 р. позивач повідомив про поломку автомобіля Сумську митницю ДФС, в зоні діяльності якої перебував у несправному стані вказаний автомобіль (а.с. 16).

Листом Волинської митниці ДФС від 12.03.2019 р. позивача було повідомлено про необхідність прибуття о 10 год. 00 хв. 26.03.2019 р. на митний пост «Ягодин» Волинської митниці ДФС для запровадження протоколу про порушення митних правил за фактом ввезення на митну територію України автомобіля Audi A4 1998 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 (а.с. 68-69).

Листом Волинської митниці ДФС від 28.03.2019 р. позивачу було надіслано протокол про порушення митних правил від 28.03.2019 р. №1451/20500/19 за ознаками правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України по факту перевищення встановленого строку транзитного перевезення автомобіля Audi A4 1998 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 . Також зазначеним листом позивача було повідомлено про дату, час та місце розгляду справи про порушення митних правил (а.с. 70).

Постановою Волинської митниці ДФС України від 17.04.2019 року №1451/20500/19 позивача було визнано винуватим у порушенні митних правил по ч. 3 ст. 370 МК України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8 500 грн. Копію зазначеної постанови позивачу надіслано листом від 18.04.2019 р. (а.с. 71-72).

Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Конституцією України закріплено норму щодо обов`язку органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.19).

Статтею 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов`язку суд витребовує названі документи та матеріали. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 90 МК України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 95 МК України, строк транзитних перевезень для автомобільного транспорту встановлюється тривалістю 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).

Відповідно до ч. 3 ст. 470 МК України, перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на десять діб, але не більше ніж на двадцять діб, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих документів - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ч. 1 ст. 460 МК України, вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Визначення понять «обставини непереборної сили» та «аварія» міститься в п.2 розділу 8 Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 р. №657 (далі - Порядок № 657), відповідно до якого обов`язковою ознакою обставин непереборної сили є надзвичайність та невідворотність. У цьому розділі терміни вживаються в такому значенні: аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв`язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи; документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили; обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище ( замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або і нормативно-правового характеру, обов`язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події; факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій із товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Відповідно до п.3 Розділу 8 Порядку № 657 залежно від характеру аварії чи обставин і непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Пунктом 5 Розділу 8 Порядку № 657 встановлено, що якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Оскільки в судовому засіданні було встановлено, що через технічну несправність автомобіля Audi A4 1998 року випуску, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 , тобто у зв`язку з наявністю обставин непереборної сили позивач не зміг його своєчасно вивезти за межі митної території України та у встановленому законом порядку повідомив про це митний орган, в зоні діяльності якого перебував зазначений автомобіль, тому суд вважає, що дії позивача не були спрямовані на порушення митних правил.

Також суд погоджується з доводами позивача про неналежне повідомлення його про дату, час та місце розгляду справи про порушення митних правил, оскільки з паспорта позивача для виїзду за кордон вбачається, що в період з 05.03.2019 р. по 27.04.2019 р. він перебував за межами України, тому не був належним чином повідомлений ні про необхідність прибуття на митний пост «Ягодин» Волинської митниці ДФС для запровадження протоколу про порушення митних правил, ні про дату, час та місце розгляду справи про порушення митних правил (а.с. 27).

Відповідно до ст. 498 МК України, особи, які притягуються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, та власники товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу (заінтересовані особи), під час розгляду справи про порушення митних правил у органі доходів і зборів або суді мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, постанов та інших документів, що є у справі, бути присутніми під час розгляду справи у органі доходів і зборів та брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою захисника, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, оскаржувати постанови органу доходів і зборів, суду (судді), а також користуватися іншими правами, наданими їм законом. Зазначені в цій статті особи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами.

Згідно ч. 1, 2, 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. Про час та місце розгляду справи про порушення митних правил органом доходів і зборів цей орган інформує особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, поштовим відправленням з повідомленням про вручення, якщо це не було зроблено під час вручення зазначеній особі копії протоколу про порушення митних правил. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 531 МК України, однією з підстав для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил є безпідставне недопущення до участі в розгляді справи особи, притягнутої до відповідальності, або її представника, а також інше обмеження прав учасників провадження у справі про порушення митних правил та її розгляду.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що через відсутність належного повідомлення про дату, час та місце розгляду справи про порушення митних правил позивача безпідставно недопущено до участі в розгляді справи.

На основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилались сторони, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

Керуючись ст. 2, 3, 5, 6, 9, 72, 76, 77, 90, 241-246, 286 КАС України, ст. 90, 95, 460, 470, 498, 526, 531 МК України,

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Волинської митниці ДФС України в справі про порушення митних правил від 17.04.2019 року № 1451/20500/19, якою притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України у виді штрафу розміром 8500 грн., скасувати та закрити провадження у справі.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Чхайло О. В.