Постанова № 84971874, 07.10.2019, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
07.10.2019
Номер справи
334/6387/19
Номер документу
84971874
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 07.10.2019

Справа № 334/6387/19

Провадження № 3/334/1581/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2019 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Баруліна Т.Є, за участю представника Запорізької митниці ДФС Гереги К.М., розглянувши адміністративний матеріал за фактом порушення митних правил громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , пенсіонер, паспорт № НОМЕР_2 виданий 24.10.2017 р. органом 2319, місце проживання: АДРЕСА_1 , за статтею 471 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

31.07.2019 р. о 16 годині 10 хвилин в зоні митного контролю залу «на приліт» міжнародного аеропорту м. Запоріжжя під час здійснення митного контролю та митного оформлення багажу та ручної поклажі громадян, які прибули міжнародним авіарейсом № 744 «Барселона-Запоріжжя», гр. України ОСОБА_1 самостійно обрав форму проходження митного контролю у спрощеному порядку «зелений коридор» (без заповнення митної декларації).

Під час проведення митного контролю після перетину «зеленої смуги», за допомогою системи «Rapiscan», встановлено, що у дорожній валізі зеленого кольору зазначеного громадянина, поверх особистих речей без ознак приховування, знаходиться предмет за своїми властивостями подібний до короткоклинкової холодної зброї, а саме: ніж з довжиною клинка, що складає 158 мм, товщиною в обуху 4 мм, наявна гарда (упор) - 20 мм. Загальна довжина ножа 270 мм, та являє собою цілісну міцну конструкцію для багаторазового використання. Руків`я виконано з металу та має пластикову накладку. Ніж у піхвах з штучної шкіри коричневого кольору.

Громадянин України ОСОБА_1 здійснював переміщення ножа через митний кордон України без дозвільних документів, чим було порушено вимоги наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 № 622.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 576 «Про затвердження Положення про дозвільну систему», виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення, використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, відноситься холодна зброя.

У відповідності з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 серпня 1998 року №622 «Про затвердження інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів», а саме пунктом 12.14 Наказу, вогнепальна мисливська зброя, основні частини зброї, бойові припаси до неї, пневматична, холодна, охолощена зброя, пристрої, патрони до них громадянами України перевозяться через митний кордон України на підставі дозволів на право перевезення зброї територією України, які видаються УП ЦОУП, ГУНП (уповноважений підрозділ з контролю за обігом зброї та дозвільної системи центрального органу управління поліцією та уповноважений підрозділ з контролю за обігом зброї та дозвільної системи головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві).

Згідно із ст. 366 МК України:

1. Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.

2. Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

3. Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян.

4. Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.

5. Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

6. Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов`язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Таким чином, громадянин ОСОБА_1 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме здійснив переміщення через митний кордон України (Запорізька митниця ДФС) товарів/предметів, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статті 471 МК України.

31.07.2019 Запорізькою митницею ДФС у відношенні громадянина України ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 0114/11200/19 за ознаками, передбаченими ст. 471 МК України.

У судовому засіданні представник Запорізької митниці ДФС Герега К.М. підтримала факти, викладені у протоколі про порушення митних правил №0114/11200/19 та просила суд прийняти рішення в межах ст. 471 МК України.

Громадянин ОСОБА_1 не з`явився у судове засідання, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. В своїх письмових поясненнях, наданих 31.07.2019, гр. ОСОБА_1 повідомив, що виявлений ніж придбав в якості сувеніру в Барселоні. Вартість ножа 50 Євро. З правилами переміщення холодної зброї через митний кордон України не був знайомий. Провину свою визнає. Просить розглянути справу у суді без його участі.

Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовим доказами, показами технічних приладів та технічних засобів, протоколом про вилучення речей і документів, а також, іншими документами.

Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В судовому засіданні встановлено, що 31.07.2019 р. о 16 годині 10 хвилин в зоні митного контролю залу «на приліт» міжнародного аеропорту м. Запоріжжя під час здійснення митного контролю та митного оформлення багажу та ручної поклажі громадян, які прибули міжнародним авіарейсом № 744 «Барселона-Запоріжжя», гр. України ОСОБА_1 самостійно обрав форму проходження митного контролю у спрощеному порядку «зелений коридор» (без заповнення митної декларації).

Під час проведення митного контролю після перетину «зеленої смуги», за допомогою системи «Rapiscan», встановлено, що у дорожній валізі зеленого кольору зазначеного громадянина, поверх особистих речей без ознак приховування, знаходиться предмет за своїми властивостями подібний до короткоклинкової холодної зброї, а саме: ніж з довжиною клинка, що складає 158 мм, товщиною в обуху 4 мм, наявна гарда (упор) - 20 мм. Загальна довжина ножа 270 мм, та являє собою цілісну міцну конструкцію для багаторазового використання. Руків`я виконано з металу та має пластикову накладку. Ніж у піхвах з штучної шкіри коричневого кольору.

Запорізькою митницею ДФС в рамках провадження у справі про порушення митних правил № 0114/11200/19, на підставі ст.ст. 508, 515, 516 МК України, для з`ясування питання належності ножа до холодної зброї та вартості ножа, було призначено криміналістичну та товарознавчу експертизи.

Згідно висновку № 142005902-0266 від 16.08.2019 Управління товарознавчої, інженерно-технічної та криміналістичної експертизи Департаменту податкових та митних експертиз ДФС, ніж, вилучений 31.07.2019 в міжнародному пункті пропуску «Запоріжжя-Аеропорт» за протоколом про ПМП № 0114/11200/19, є короткоклинковою холодною зброєю, виготовленою по типу мисливських ножів загального призначення.

Вартість предмету правопорушення, відповідно до висновку № 142005902-0280 від 20.08.2019, Управління товарознавчої, інженерно-технічної та криміналістичної експертизи Департаменту податкових та митних експертиз ДФС складає 2223 грн.

Ніж у піхвах з штучної шкіри коричневого кольору, який є безпосереднім предметом порушення митних правил, тимчасово вилучено протоколом про порушення митних правил № 0114/11200/19 та передано на склад Запорізької митниці ДФС на зберігання.

Відповідно до ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно до вимог ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил є:

1) безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил;

2) офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині першій статті 319 цього Кодексу;

3) офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.

Згідно ст. 467 МК України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.

Санкція ст. 471 Митного кодексу України передбачає накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, оцінивши наявні у справі докази суддя вважає, щов діях громадянина ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.471 МК України.

Згідно з вимогами ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно вимог ч. 1 ст. 520, ст. 541 МК України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладання стягнення.

Відповідно до довідки про витрати митного органу в справі про порушення митних правил № 0114/11200/19, обрахована вартість за добу зберігання предметів порушення митних правил на складі митного органу з 01.08.2019 становить – 0,00056 Євро.

Витрати на пересилання предметів правопорушення для проведення експертизи становлять 46,80 грн.

Кошти на відшкодування витрат у справі про порушення митних правил № 0114/11200/19, необхідно перерахувати на рахунок: 31258250189086 в УДКСУ у м. Києві, МФО банку 820172, одержувач – Запорізька митниця ДФС, код ЄДРПОУ 39477764.

Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винним громадянина України ОСОБА_1 за ст.471МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сто неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів порушення митних правил.

Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до ч. 2 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягнення судовий збір в розмірі - 384,20 грн.

Керуючись ст. 471, 487, 511, 519, 520, 541 Митного Кодексу України, ст. 283, 284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати громадянина України ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сто неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень в дохід держави з конфіскацією товару, що став предметом порушення митних правил, а саме: ніж у піхвах з штучної шкіри коричневого кольору.

На підставі ст. 519, 520 Митного кодексу України стягнути з громадянина України ОСОБА_1 на користь Запорізької митниці ДФС понесені митним органом витрати в сумі 47,90 грн. (сорок сім гривень 90 коп.).

Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , судовий збір у сумі 384,20 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Баруліна Т. Є.