Рішення № 84950361, 03.10.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2019
Номер справи
580/1767/19
Номер документу
84950361
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2019 року справа № 580/1767/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання - Попельнуха Ю.І.,

за участю представників:

позивача - Гричаненка О.М.,

відповідача та третьої особи - Лещенко Н.А.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Міськбуд-Плюс" до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Черкаська міська рада, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Приватне підприємство "Міськбуд-Плюс" (далі - ПП "Міськбуд-Плюс", позивач) подало позов до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (далі - Департамент, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради у наданні приватному підприємству "Міськбуд-Плюс" містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки по вул. Менделєєва, 4 в м. Черкаси для будівництва будинку відпочинку (готельного типу) від 21.05.2019 № 36350-арх.;

- зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради видати приватному підприємству "Міськбуд-Плюс" містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки загальною площею 5,3731 га по вул. Менделєєва, 4 в м. Черкаси для будівництва будинку відпочинку (готельного типу).

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що приватне підприємство "Міськбуд-Плюс" не погоджується з оскаржуваним рішенням Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, вважає відмову протиправною, а мотиви її прийняття такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Так, підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень зазначені пункти 1 та 3 частини 4 статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", тобто неподання документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов і обмежень, а також невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Позивач зазначає, що наміри забудови земельної ділянки, що знаходиться по вул. Менделєєва, 4 в м. Черкаси, запропоновані ПП "Міськбуд-Плюс" у заяві повністю відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, оскільки генеральний план м. Черкаси не містить заборон та обмежень на будівництво будинків відпочинку (готельного типу) за адресою: вул. Менделєєва,4 в м. Черкаси. За таких обставин, висновки відповідача про невідповідність намірів забудови спірної земельної ділянки містобудівній документації є необґрунтованими.

Окрім того, документ щодо реєстрації договору оренди землі від 14.09.2016 року не належить до переліку документів, які заявник зобов'язаний надавати спеціально уповноваженому органу містобудування та архітектури, що свідчить про те, що позивачем були надані всі перелічені в частині третій статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" документи, які мають бути додані до заяви.

10 червня 2019 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду позовну заяву приватного підприємства "Міськбуд-Плюс" залишено без руху та встановлено позивачеві строк, протягом якого можуть бути усунуті недоліки вказані в даній ухвалі.

13 червня 2019 року представник позивача подав до суду заяву про усунення недоліків з додатком копією позовної заяви від 03.06.2019 разом з додатками до неї.

18 червня 2019 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, залучено до участі у справі Черкаську міську раду, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 15 липня 2019 року.

08 липня 2019 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов , в якому відповідач та третя особа просили в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що маючи намір будівництва житлового комплексу, позивач звернувся до відповідача із заявою від № 13.05.2019 №36350-арх про надання МУО для будівництва будинку відпочинку (готельного типу).

Право користування земельною ділянкою у ПП "Міськбуд-Плюс" виникло у зв'язку із укладенням договору оренди землі між Позивачем та власником земельної ділянки (Черкаською міською радою) від 14.09.2016.

Цільове призначення земельної ділянки розташованої за адресою вул. Менделєєва, 4 у місті Черкаси - для будівництва об'єктів рекреаційного призначення.

Відповідач розглянув заяву з поданими документи та встановив наявність визначених Законом підстав для відмови у задоволенні заяви позивача, оскільки виявлена невідповідність вимогам містобудівної документації.

15 липня 2019 року представник позивача подав до суду клопотання про відкладення підготовчого засідання.

15 липня 2019 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання до 22.07.2019.

22 липня 2019 року представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що підставами для відмови у наданні вказаних містобудівних умов та обмежень Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської зазначає рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 199 від 26.02.2019 та пунктів 1, 3 частини 4 статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а саме: невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до відомостей, які містяться в Державному земельному кадастрі про земельну ділянку спірна земельна ділянка (кадастровий номер: 7110136700:02:003:0034) за цільовим призначенням визначена для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.

Згідно пункту "ґ" частини 1 статті 95 цього Кодексу, землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право споруджувати на земельній ділянці жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

Звідси слідує, що ПП "Міськбуд-Плюс", як користувач земельної ділянки по вул. Менделєєва, 4 в м. Черкаси, має право планування та забудови такої земельної ділянки в межах її цільового призначення.

Також, відповідач не надає будь-яких заперечень з приводу твердження позивача про надання всіх необхідних документів, а вимога про надання документу щодо реєстрації договору оренди землі від 14.09.2016 року не належить до переліку документів, які Заявник зобов'язаний надавати спеціально уповноваженому органу містобудування та архітектури, що свідчить про те, що позивачем були надані всі перелічені в частині третій статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" документи, які мають бути додані до заяви, а, відповідно, відмова Департаменту, яка прийнята з посиланням, зокрема, на п. 1 ч. 4 ст. 29 Закону - є протиправною.

22 липня 2019 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання до 25.07.2019.

25 липня 2019 року представник відповідача та третьої особи подав до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначив, що у своїй позовній заяві та у відповіді на відзив позивач обґрунтовує своє право на забудову земельної ділянки відповідністю намірів забудови цільовому призначенню земельної ділянки. Разом з тим, способи та умови реалізації цього права визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Генеральний план є найважливішим документом у сфері містобудування, який затверджується органами місцевого самоврядування та визначає розвиток міста на найближчі 25 років. Цей документ відображає процес розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Зонування території (зонінг) - спосіб забезпечення використання земель для різних суспільних потреб, за якого цільове призначення встановлюється не для однієї ділянки, а для групи суміжних ділянок, які складають функціональну зону. Незважаючи на те, що кожна функціональна зона має певний узагальнений вид використання (наприклад, житлова зона, промислова зона, соціально-культурна зона, рекреаційна зона тощо), для кожної з таких зон встановлюється визначений набір допустимого виду використання земельних ділянок в її межах.

25 липня 2019 року представник Черкаської міської ради подав до суду клопотання про приєднання до матеріалів справи належним чином завіреної копії розпорядження міського голови від 01.07.2019 №359-р, в "Про відрядження міського голови".

25 липня 2019 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання до 01.08.2019.

01 серпня 2019 року представник позивача подав до суду заяву про розгляд підготовчого засідання без участі позивача.

01 серпня 2019 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 12.08.2019.

08 серпня 2019 року представник позивача та третьої особи подав до суд клопотання про відкладення розгляду справи.

12 серпня 2019 року представник позивача подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи.

12 серпня 2019 року ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду розгляд справи по суті відкладено та призначено судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 05 вересня 2019 року.

05 вересня 2019 року помічником судді складено довідку про те, що судове засідання призначене на 05.09.2019 не відбулося, оскільки суддя перебував у відпустці.

16 вересня 2019 року представник позивача подав до суду клопотання про долучення до матеріалів справи письмових доказів по справі.

16 вересня 2019 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, оголошено перерву у розгляд справи по суті до 26.09.2019.

26 вересня 2019 року представник позивача подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи.

26 вересня 2019 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи по суті до 03.10.2019.

У судовому засіданні 03.10.2019 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив адміністративний позов задовольнити повністю, а представник відповідача та третьої особи - повністю відмовити у його задоволенні.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що рішенням Черкаської міської ради від 28.07.2016 року № 2-885 "Про припинення обласному комунальному підприємству "Готельний комплекс "Дніпро" Черкаської обласної ради права користування земельною ділянкою по вул. Менделєєва, та про надання ПП "Міськбуд-Плюс" земельної ділянки в оренду по вул. Менделєєва, 4 (у зв'язку з орендною комунального нерухомого майна)" було надано ПП "Міськбуд-Плюс" земельну ділянку площею 5,3731 га (кадастровий номер: 7110136700:02:003:0034) без зміни цільового призначення по вул. Менделєєва, 4, яка за цільовим призначенням віднесена до земель рекреаційного призначення (для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення) в оренду до 30.04.2020 під комплекс будівель та споруд.

На виконання вказаного рішення між Черкаською міською радою та приватним підприємством "Міськбуд-Плюс" 14.09.2016 року було укладено договір оренди землі, відповідно до якого в оренду останньому було передано земельну ділянку площею 5,3731 га (кадастровий номер: 7110136700:02:003:0034) під комплекс будівель та споруд за адресою: м. Черкаси, вул. Менделєєва, 4 (надалі - Договір).

За функціональним використанням земельну ділянку віднесено до категорії земель громадського призначення.

Договір укладено до 30.04.2020 (з дати прийняття рішення Черкаської міської ради від 28.07.2016 № 2-885).

В подальшому, 19.09.2016 року даний Договір був зареєстрований за № 16484840.

З метою визначення функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації території, рішенням Черкаської міської ради № 2-1723 від 01.10.2015 року затверджено розробку детального плану території між вулицями Дахнівська, Соснівська (Мініна і Пожарського) та автодороги Н-16 у місті Черкаси, загальною площею 42 га. Зазначеним рішенням передбачено проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті містобудівної документації.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради № 393 від 07.04.2016 року (на виконання рішення Черкаської міської ради № 2-1723 від 01.10.2015 року) було затверджено проект містобудівної документації "Детальний план території між вулицями Дахнівська, Соснівська та автодороги Н-16 в місті Черкаси" та враховано проект детального плану території в якості вихідних даних для розроблення внесених змін до генерального плану міста Черкаси.

13 травня 2019 року приватне підприємство "Міськбуд-Плюс" звернулося до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради із заявою на видачу містобудівних умов і обмежень (надалі - заява) для будівництва будинку відпочинку (готельного типу) на земельній ділянці загальною площею 5,3731 га, яка розташована за адресою: м. Черкаси, вул. Менделєєва, 4, посвідчену договором оренди землі від 14.09.2016 року, відповідно до рішення Черкаської міської ради № 2 - 885 від 28.07.2016 року.

Листом № 36350 - арх. від 21.05.2019 року Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської повідомив приватне підприємство "Міськбуд-Плюс" про відмову у задоволенні клопотання щодо надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по вул. Менделєєва, 4 для будівництва будинку відпочинку (готельного типу)(надалі - відмова).

Підставами для відмови у наданні вказаних містобудівних умов та обмежень Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської зазначає пункти 1 та 3 частини 4 статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а саме:

- неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;

- невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Приватне підприємство "Мімькбуд-Плюс" не погоджується з прийнятим рішенням Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, вважає дану відмову протиправною, а мотиви її прийняття такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначає Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 8 Закону № 3038-VI планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Згідно зі ст. 26 Закону № 3038-VI забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Частиною 5 цієї статті визначено, що проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Згідно ст. 29 Закону № 3038-VI, основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі. Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.

Рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

До містобудівних умов та обмежень можуть включатися вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень. Склад, зміст, порядок надання містобудівних умов та обмежень визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Містобудівні умови та обмеження містять: 1) назву об'єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об'єкта; 2) інформацію про замовника; 3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні; 4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах; 5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; 6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону); 7) мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд; 8) планувальні обмеження (охоронні зони пам'яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони); 9) охоронні зони об'єктів транспорту, зв'язку, інженерних комунікацій, відстані від об'єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж.

Перелік зазначених умов є вичерпним.

Як свідчать матеріали справи, згідно опису додатків до заяви № 36350 - Арх. від 13.05.2019 року позивачем були додані до заяви такі документи: виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань ПП "Міськбуд-Плюс"; статут ПП "Міськбуд-Плюс"; договір оренди землі від 14.09.2016 року разом з додатками до нього; рішення Черкаської міської ради від 28.07.2016 року № 2 - 885 "Про припинення обласному комунальному підприємству "Готельний комплекс "Дніпро" Черкаської обласної ради права користування земельною ділянкою по вул. Менделєєва, 4, та про надання ПП "Міськбуд-Плюс" земельної ділянки в оренду по вул. Менделєєва, 4 (у зв'язку з орендою комунального нерухомого майна); витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 13.05.2019 року № НВ -71 10152832019; викопіювання з плану міста (з показом місця розміщення земельної ділянки площею 5,3731 га по вул. Менделєєва, 4).

Документ щодо реєстрації договору оренди землі від 14.09.2016 року не належить до переліку документів, які заявник зобов'язаний надавати спеціально уповноваженому органу містобудування та архітектури, а тому суд вважає, що позивачем були надані всі перелічені в частині третій статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" документи, які мають бути додані до заяви, а тому відмова Департаменту, яка прийнята з посиланням, зокрема, на пункт 1 частини четвертої статті 29 закону є протиправною.

Іншою підставою для відмови ПП "Міськбуд-Плюс" у видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки стала невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні (пункт 3 частини четвертої статті 20 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Щодо цієї підстави відмови у видачі містобудівних умов і обмежень суд погоджується з позицією ПП "Міськбуд-Плюс", оскільки Департамент посилається на рішення № 199, яким не скасовано рішення про затвердження детального плану території, а лише відтерміновано введення його в дію, а саме: до моменту затвердження Черкаською міською радою проекту містобудівної документації "Внесення змін до генерального плану міста Черкаси (Актуалізація)".

Крім того, твердження щодо невідповідності намірів забудови вимогам містобудівної документації не відповідає дійсним обставинам справи, з огляду на те, що наміром позивача для отримання містобудівних умов та обмежень земельної ділянки по вул. Менделєєва, 4 в м. Черкаси є визначення можливості проведення будівництва будинку відпочинку готельного типу на вказаній земельній ділянці.

Відповідно до відомостей державного реєстру речових прав на нерухоме майно, спірна земельна ділянка (кадастровий номер: 7110136700:02:003:0034) за цільовим призначенням визначена для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.

Відповідно до статті 51 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

Згідно з пунктами 1 та 2 частини першої статті 1 Закону № 3038-VI генеральна схема планування території України - містобудівна документація, що визначає концептуальні вирішення планування та використання території України. Генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Таким чином, генеральний план є лише концепцією (загальним баченням) розвитку міста, в той час як, вся детальна інформація про допустимі види забудов на тих чи інших ділянках міститься у інших рішеннях, які затверджені органом місцевого самоврядування.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону № 3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Відповідно до приписів частини другої статті 8 та частини другої статті 24 Закону № 3038-VI планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Згідно з частиною першою статті 25 Закону № 3038-VI, режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.

Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Договір оренди землі укладений між Черкаською міською радою та позивачем 14.09.2016 року був зареєстрований за № 16484840 19.09.2016 року.

Згідно пункту "ґ" частини 1 статті 95 цього Кодексу, землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право споруджувати на земельній ділянці жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

Отже, ПП "Міськбуд-Плюс", як користувач земельної ділянки по вул. Менделєєва, 4 в м. Черкаси, має право планування та забудови такої земельної ділянки в межах її цільового призначення.

Відповідно до детального плану території між вулицями Дахнівська, Мініна і Пожарського та автодороги Н-16 в м. Черкаси, затвердженого рішенням № 393, спірна земельна ділянка є земельною ділянкою рекреаційної зони активною відпочинку і на ній можливе розташування будинків відпочинку та пансіонатів.

Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що наміри забудови земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Менделєєва, 4 в м. Черкаси, запропоновані ПП "Міськбуд-Плюс" у заяві відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, оскільки генеральний план м. Черкаси не містить заборон та обмежень на будівництво будинків відпочинку (готельного типу) за адресою: вул. Менделєєва, 4 в м. Черкаси. За таких обставин, висновки відповідача про невідповідність намірів забудови спірної земельної ділянки містобудівній документації є необґрунтованими.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що належить задовольнити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позовні вимоги ПП "Міськбуд-Плюс" підлягають задоволенню, то всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради у наданні приватному підприємству "Міськбуд-Плюс" містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки по вул. Менделєєва, 4 в м. Черкаси для будівництва будинку відпочинку (готельного типу) від 21.05.2019 № 36350-арх.

Зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради видати приватному підприємству "Міськбуд-Плюс" містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки загальною площею 5,3731 га по вул. Менделєєва, 4 в м. Черкаси для будівництва будинку відпочинку (готельного типу).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради на користь приватного підприємства "Міськбуд-Плюс" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач - приватне підприємство "Міськбуд-Плюс" (18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 345, код ЄДРПОУ 33752650);

2) відповідач - Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 38715770);

3) третя особа - Черкаська міська рада (18000, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 25212542).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 15.10.2019.

Суддя В.О. Гаврилюк