
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2019 року справа № 580/1827/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді: Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання Остроушко Л.І.,
представника позивача – Чигирика В.І. (згідно з довіреністю),
представника відповідача 1 – Слобожаника Д.А. (згідно з довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Військової частини А1744 до Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради, Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити дії,
встановив:
06 червня 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулась Військова частина А1744 (18000, м. Черкаси, вул. Надпільна, 222, код ЄДРПОУ 08088626) з позовною заявою до Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36), в якій просить:
1) визнати неправомірною бездіяльність відповідача, яка полягає у не виключенні позивача з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, як юридичної особи;
2) зобов?язати відповідача виключити позивача з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В обґрунтування даних вимог позивач послався на те, що внесення даних про Військова частина А1744 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців суперечить вимогам чинного законодавства України, оскільки відомості про дану юридичну особу становлять державну таємницю.
Ухвалою суду від 12.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у даній справі. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п?ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач 17.07.2019 отримав ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 12.07.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак відзив на позовну заяву не надав.
Ухвалою суду від 10.09.2019 залучено до участі у справі в якості співвідповідача Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради.
Ухвалою суду від 11.09.2019 постановлено здійснювати розгляд справи № 580/1827/19 за правилами загального позовного провадження.
09.10.2019 усною ухвалою суду занесеною в протокол судового засідання замінено неналежного відповідача 1 Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради на належного Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача 1 позовні вимоги визнав.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача 1, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.
Військова частина А 1744 є юридичною особою, дані про яку 16 березня 1998 року внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно до листа начальника Головного управління майна та ресурсів Міністерства оборони України від 06.03.2018 №503/6/1895 та листа начальника тилу Збройних Сил України від 06.06.2018 №341/10/3412 вимагається провести аналіз обставин знаходження підпорядкованих військових частин в Єдиних державних реєстрах, організувати роботу щодо їх виключення з них шляхом звернення до місцевого державного реєстратора стосовно скасування запису в реєстрі, а у разі відмови звернутися з адміністративним позовом до суду про визнання дій державного реєстратора незаконними та зобов`язати вчини певні дії щодо скасування записів.
Позивач з листом №1601 від 23.06.2018 звернувся до відповідача з вимогою про виключення відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідач 25.07.2018 листом №12978-01-12 повідомив позивача, що у державного реєстратора немає підстав для скасування записів про Військову частину А1744 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV.
Частиною 1 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" визначено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Згідно з частиною 1 статті 4 вказаного Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно частини 4 статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.
Відповідно до частини 4 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" (в редакції, чинній на день розгляду справи) відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи-підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Згідно з частиною 1 статті 11 Закону №755-IV, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.
Відповідно до частини 4 статті 7 Закону №755-IV до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.
Згідно із ст. 8 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 №3855-XII та пунктом 1.4.4 наказу Служби безпеки України «Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю» від 12.08.2005 №440, відомості про дислокацію, систему охорони, оборони, організаційно-штатну структуру, чисельність особового складу військових частин (установ) мирного часу, які не підлягають розголошенню згідно з міжнародними зобов`язаннями України становлять державну таємницю.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №3855-XII до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони:
про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань;
про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов`язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни;
про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв`язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об`єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об`єктів національної економіки у воєнний час;
про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.
За приписами частини 3 статті 10, частини 1 статті 12 Закону №3855-XII, інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом. Звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць. Зазначений Звід та зміни до нього набирають чинності з моменту опублікування в офіційних виданнях України.
Суду не надано доказів, що керівником позивача під час подання заяви на проведення реєстраційних дій або внесення змін до відомостей про юридичну особу була надана державному реєстратору інформація про те, що відомості, які вносяться відносно позивача містять державну таємницю.
Крім того, Законом №755-IV не передбачено обов`язку державного реєстратора перевіряти віднесення тієї чи іншої інформації про юридичну особу до державної таємниці.
Також до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не заносяться відомості, що становлять державну таємницю (частина четверта статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").
Проте, відомості про державну реєстрацію Військової частини А1744 становлять державну таємницю, а тому з огляду на імперативні приписи ч.4 ст.7 Закону №755-IV, не повинні бути наявними в Єдиному державному реєстрі.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Завданням адміністративного судочинства згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №755-IV, рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону №755, суд виходить з того, що підставою для скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичну особу, зокрема позивача є невідповідність його вимогам, а саме вимогам ч. 4 ст. 7, та за наявності відповідного судового рішення, що набрало законної сили.
При цьому, таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Враховуючи вищевикладене та лист відповідача від 26.07.2018 №12978-01-12, в якому він повідомив позивача про те, що для проведення реєстраційної дії державному реєстратору згідно Закону, заявником подається відповідний пакет документів або судове рішення, що набрало законної сили та тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, суд дійшов висновку про відсутність в даному випадку будь-якої бездіяльності відповідача, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України, суд у разі задоволення позову може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматись від вчинення певних дій, про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Суд вважає за необхідне зобов`язати Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записи та виключити відомості про юридичну особу Військову частину А1744, а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково, в частині зобов`язання Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записи та виключити відомості про юридичну особу Військову частину А1744.
З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Встановлено, що позивачем при подачі до суду позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Відповідно до ч.1, 4 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням часткового задоволення позову, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради сплаченого судового збору у сумі 960,50 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Військової частини А1744 задовольнити частково.
Зобов`язати Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Благовісна, 170, код ЄДРПОУ 42962736) скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записи та виключити відомості про юридичну особу Військову частину А1744 (18000, м. Черкаси, вул. Надпільна, 222, код ЄДРПОУ 08088626).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Благовісна, 170, код ЄДРПОУ 42962736) на користь військової частини А1744 (18000, м. Черкаси, вул. Надпільна, 222, код ЄДРПОУ 08088626) судовий збір у розмірі 960 (дев?ятсот шістдесят) грн 50 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 16.10.2019.
Суддя В.П. Тимошенко