
Справа № 560/2450/19
РІШЕННЯ
іменем України
15 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, в якому просить:
- визнати неправомірною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, яка виявилася у не поновленні ОСОБА_1 , як учаснику війни, права на 50% знижку на оплату комунальних послуг (газу, електроенергії та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання без обмежень її норм та без урахування середніх норм споживання без обмежень її норм та без урахування середньомісячного сукупного доходу сім`ї з 18.03.2019;
- зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради поновити ОСОБА_1 , як учаснику війни, право на 50% знижку на оплату комунальних послуг (газу, електроенергії та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання без обмежень її норм та без урахування середніх норм споживання без обмежень її норм та без урахування середньомісячного сукупного доходу сім`ї з 18.03.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що як учасник війни, позивач має права та пільги, що передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Після неодноразових звернень позивача до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо надання пільг - 50% знижку на оплату комунальних послуг, відповідач відмовляв у наданні таких пільг, зазначаючи, що позивач не має права на отримання пільги, оскільки дохід сім`ї ОСОБА_1 перевищує 2470,00 грн., що порушує вимоги Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовляє у нарахуванні позивачу пільги, оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 18.12.2018 №12-р/2018 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) норми, які обмежували права громадян.
Враховуючи викладене, позивач вважає, що відповідач порушив його право на отримання пільг, звернувся до суду з даним позовом, просить позов задовольнити повністю.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнає та вважає, що провадження по адміністративній справі підлягає закриттю, оскільки розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави. Зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист. Враховуючи викладене, просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, згідно якої вказав, що не погоджується з мотивацією відповідача та вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 13.08.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) осіб.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 , є учасником війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 26.04.2018 управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради та має право та пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Після отримання вищезазначеного посвідчення, позивач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з проханням надавати пільги на оплату житлово-комунальних послуг у відповідності до статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
16.07.2018 позивач отримав відповідь, згідно якої відповідач зазначив, що у зв`язку з прийняттям Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України", Кабінет Міністрів України, прийняв Постанову № 389 від 04.06.2015, якою Затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Вказаний Порядок поширює свою дію, зокрема на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законами України в тому числі Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Пільги, зокрема на комунальні послуги, надаються за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу. Оскільки дохід сім`ї ОСОБА_1 перевищує 2470,00 грн. на місяць, позивач не маю права на отримання пільги.
В подальшому позивач повторно звернувся до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з вимогами призначити пільгу на оплату житлово-комунальних послуг, однак листом № 8753 від 04.10.2018, йому було відмовлено з тих самих підстав.
19.06.2018 позивач звернувся до відповідача з вимогою здійснити заходи передбачені чинним законодавством, в межах компетенції управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо призначення ОСОБА_1 , пільги на оплату за користування комунальними послугами в розмірі, передбаченому пунктом 5 статті 14 Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
За результатом розгляду поданої заяви, 04.07.2019 управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надало відповідь про відмову у призначенні відповідної пільги з посиланням на Закон України від 28.12.2014 № 76-VІІІ та Постанову КМУ від 04.06.2015 № 389.
Вважаючи бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, яка виявилась у не поновленні права позивача, як учасника війни, на 50% знижку на оплату комунальних послуг протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначається Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ (зі змінами та доповненнями).
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII статтю 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII доповнено частиною 6 (підпункту 1 пункту 9 розділу I Закону України від 28.12.2014 №76-VIII), за змістом якої 50-процентна пільга на оплату житлово-комунальних послуг надається за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім`ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Підпункт 1 пункту 9 розділу I Закону України від 28.12.2014 №76-VIII набрав чинності з 01.01.2015, норми цього Закону в частині врахування середньомісячного сукупного доходу сім`ї при наданні пільг набули чинності з 01.07.2015.
Рішенням Конституційного Суду України в справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 9 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII (справа про соціальний захист ветеранів війни та членів їхніх сімей) від 18.12.2018 №12-р/2018 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема: підпункт 1 пункту 9 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII; частину 6 статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ.
Пунктом 2 цього Рішення встановлено, що визнані неконституційними положення законів України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII та "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" - втрачають чинність через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Доходячи висновку про неконституційність вказаних положень Конституційний Суд України зазначив, що встановлення пільг ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", є одним із засобів реалізації державою конституційного обов`язку щодо забезпечення соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність, та членів їхніх сімей. Держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов`язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов`язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності. Невиконання державою соціальних зобов`язань щодо ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність вказаного Закону, підриває довіру до держави (абзац 2 пункту 5).
Конституційний Суд України вважає, що соціальний захист ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", спрямований на забезпечення їм достатнього життєвого рівня. Обмеження або скасування пільг для ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" без рівноцінної їх заміни чи компенсації є порушенням зобов`язань держави щодо соціального захисту осіб, які захищали Вітчизну, та членів їхніх сімей. У разі зміни правового регулювання набуті вказаними особами пільги чи інші гарантії соціального захисту повинні бути збережені із забезпеченням можливості їх реалізації. Обмеження або скасування таких пільг, інших гарантій соціального захисту можливе лише у разі запровадження рівноцінних або більш сприятливих умов соціального захисту (абзац 3 пункту 5).
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Пунктом 3 Рішення Конституційного Суду України від 18.12.2018 №12-р/2018 (справа про соціальний захист ветеранів війни та членів їхніх сімей) встановлено, що в зв`язку з тим, що, зокрема: підпункт 1 пункту 9 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII; частина 6 статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ - втрачають чинність через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, застосуванню підлягатиме, зокрема, частина 1 статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII.
Отже, визнані неконституційними положення законів України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII та "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ визнані неконституційними Рішенням Конституційним Судом України від 18.12.2018 №12-р/2018 втратили чинність 18.03.2019. Відповідно, з 19.03.2019 застосування підлягають положення частини 1 статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ, чинної до внесення змін Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII.
Пунктом 5 частини 1 статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ встановлено, що учасникам війни надаються пільги з 50-процентної знижки плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Отже, з 19.03.2019 позивач має право на вказані пільги.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, у відповідності до частини 2 статті 2 КАС України, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не поновленні ОСОБА_1 права, як учасника війни, на 50% знижку на оплату комунальних послуг (газу, електроенергії та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання без обмежень її норм та без урахування середньомісячного сукупного доходу сім`ї з 19.03.2019.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Як встановив суд, позивачем заявлено вимоги про зобов`язання відповідача відновити пільги на житлово-комунальні послуги та провести перерахунок плати за житлово-комунальні послуги в розмірі 50% з 18.03.2019.
Судом уже зазначалось, що внаслідок визнання неконституційними відповідних положень законів України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII та "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ, які обмежували право позивача на пільгу щодо 50-процентної знижки з плати за користування комунальними послугами, право на отримання вказаної пільги відновлено з 19.03.2019.
Відтак з метою захисту прав позивача, підлягає задоволенню вимога про зобов`язання відновити позивачу пільгу, встановлену частиною 1 статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ, з 19.03.2019.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 статті 5 Закону України "Про судовий збір" , сторонами не надано доказів понесення судових витрат, такі витрати присудженню, розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, яка виявилася у не поновленні ОСОБА_1 , як учаснику війни, права на 50% знижку на оплату комунальних послуг (газу, електроенергії та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання без обмежень її норм та без урахування середніх норм споживання без обмежень її норм та без урахування середньомісячного сукупного доходу сім`ї з 19.03.2019;
Зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради поновити ОСОБА_1 , як учаснику війни, право на 50% знижку на оплату комунальних послуг (газу, електроенергії та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання, встановлене частиною першою статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ (зі змінами) з 19.03.2019
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 15 жовтня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 03198563) Головуючий суддя В.В. Матущак