
Справа № 560/2644/19
РІШЕННЯ
іменем України
16 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною відмови в перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років з врахуванням при її обчислені щомісячної грошової винагороди та зобов`язання здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що при обчисленні пенсії відповідачем не була врахована щомісячна додаткова грошова винагорода, яка належить до складових грошового забезпечення, з яких проводиться розрахунок пенсії.
Оскільки під час проходження військової служби він на постійній основі отримував вказану щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовця, з якої нараховані і сплачені страхові внески, вона повинна була бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Зважаючи на це, позивач звертався до суду для захисту своїх прав, відтак адміністративний суд зобов`язав військову частину оформити відповідну довідку, яка включає інформацію про розміри щомісячної додаткової грошової винагороди для нарахування пенсії. На виконання рішення суду вказана довідка була скерована відповідачу, який, проте, у перерахунку відмовив, посилаючись на те, що на органи ПФУ не було покладено ніяких зобов`язань в установленому чинним законодавством порядку. Позивач вважає відмову протиправною.
10 вересня 2019 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
20 вересня 2019 року відповідач надав завірену копію пенсійної справи позивача.
26 вересня 2019 року надійшов відзив, де відповідач вказує на незгоду з позовними вимогами, посилаючись на те, що позивачу призначено пенсію на підставі довідки про грошове забезпечення від 07.11.2017 року, виданої Військовою частиною А2502. У той же час, підстав для врахування в розрахунок пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди немає, оскільки з 01.01.2018 року змінився механізм обчислення пенсії.
Зазначає, що відповідно до ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( у відповідній редакції) пенсія за цим законом обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки постійні виплати. Просить у задоволенні позову відмовити.
02 жовтня 2019 року надійшла відповідь на відзив, де позивач посилається на те, що додаткова грошова винагорода мала характер постійної виплати, зважаючи на що повинна була бути включена до розрахунку пенсії.
Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Збройних Силах України. Наказом командувача повітряних сил Збройних Сил України від 06.10.2017 року №398 був звільнений з військової служби у запас відповідно до пункту "а" ч.6 ст.26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу". Наказом командира військової частини А2502 від 01.11.2017 року №102 позивача з 01.11.2017 року виключено зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення у зв`язку з звільненням.
Військова частина А 2502 при звільненні позивача видала йому довідку про грошове забезпечення для призначення пенсії.
У подальшому, ОСОБА_1 з 02.11.2017 року призначена та виплачувалась пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для призначення пенсії ОСОБА_1 обчислена згідно з довідкою про додаткові види грошового забезпечення № 1943 від 07.11.2017 року, виданою Військовою частиною А 2502.
Оскільки у цій довідці не були зазначені розміри щомісячної додаткової грошової винагороди, які мали характер постійної додаткової виплати, позивач звернувся до суду з позовом.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2019 року по справі № 822/732/18 визнано протиправними дії військової частини А2502 та Хмельницького обласного військового комісаріату щодо не врахування у довідці про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої військовослужбовцям Збройних Сил України, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889.
Зобов`язано військову частину А2502 врахувати в довідці ОСОБА_1 щомісячну додаткову грошову винагороду та зобов`язано Хмельницький обласний військовий комісаріат скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка має містити щомісячну додаткову грошову винагороду, встановлену військовослужбовцям Збройних Сил України, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889.
На виконання рішення суду військова частина оформила та направила до військового комісаріату довідку про нараховане грошове забезпечення та щомісячну додаткову грошову винагороду за останні 24 місяці перед звільненням (а.с. 46-47), який 02.07.2019 року скерував довідку до головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області для перерахунку.
24.07.2019 року позивач додатково звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії з включенням до складу грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди на підставі вищезазначеної довідки.
Проте головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 13.08.2019 року №А-525-П-02.26.04 відмовило позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на те, що вищезгаданим рішенням Сьомого апеляційного адміністративного суду на органи Пенсійного фонду України не було покладено жодних зобов`язань по здійсненню перерахунку.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Аналогічно, згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 для призначення пенсії за вислугу років подаються: заява про призначення пенсії; грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Зі змісту вказаного Порядку вбачається, що визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсій особам, звільненим з військової служби, а також оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення таких пенсій здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами, які використовують матеріали, довідки, надані військовими частинами, де проходив службу військовослужбовець.
Оцінюючи дії відповідача, суд враховує позицію Великої Палати Верховного Суду, висловлену у постанові від 06.02.2019 року у справі №522/2738/17, де той вказав, що оскільки постановою №889 Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців, отже ця виплата, яку військовослужбовець отримував під час проходження служби щомісяця, та з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Як видно зі змісту довідки про нараховане грошове забезпечення та щомісячну додаткову грошову винагороду за останні 24 місяці перед звільненням (а. с. 47) вказана щомісячна додаткова грошова винагорода виплачувалась позивачу починаючи з листопада 2015 року та до часу його звільнення зі служби у жовтні 2017 року, тобто мала характер постійної виплати. За таких обставин є підстави для включення її до складових грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Відтак, судом встановлено, що на розмір призначеної позивачу пенсії безпосередньо вплинула відсутність однієї зі складових грошового забезпечення, яку помилково не було включено до довідки, на підставі якої призначалась пенсія.
У той же час, вини військовослужбовця у цьому не було, а згодом вказані суми були включені до довідки, яку надано відповідачу, отже розмір призначеної позивачу пенсії підлягає перерахунку з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до довідки, виданої військовою частиною А2502 «Про нараховане грошове забезпечення та щомісячну додаткову грошову винагороду за останні 24 місяця перед звільненням».
Оскільки призначення пенсії позивачу відбулось 02 листопада 2017 року, перерахунок слід проводити з цієї дати.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності свого рішення, яким фактично відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з необґрунтованих нормами закону підстав, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на це, на користь ОСОБА_1 за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області слід стягнути 768,40 грн. судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену листом від 13.08.2019 року № А-525-П-02.26-04, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцю.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», з 02 листопада 2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 жовтня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок