
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2019 р. Справа № 480/2806/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі: судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі, в якій просила суд зобов`язати відповідача поновити ОСОБА_1 , яка має статус "дитини війни", виплату щомісячної соціальної грошової допомоги в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на підставі рішень Великописарівського районного суду Сумської області від 29.03.2010 у справі № 2-а-431/10 та Апеляційного суду Сумської області від 19.05.2011 у справі № 22-а-4490/11 з дати припинення виплат, сплатити заборгованість та здійснювати виплату такої допомоги надалі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі рішень Великописарівського районного суду Сумської області від 29.03.2010 у справі № 2-а-431/10 та Апеляційного суду Сумської області від 19.05.2011 у справі № 22-а-4490/11позивачці був здійснений перерахунок пенсії з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру з 01.01.2009, але в жовтні 2011 року виплати були припинені з невідомих причин. Вважає, що відповідач такими протиправними діями грубо порушує її права на соціальний захист дітей війни.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачці строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачка усунула недоліки позовної заяви у встановлений строк.
Ухвалою суду від 16.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, замінено відповідача по справі - Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.
У судове засідання позивачка та представник відповідача, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не з`явилися, просили розгляд справи розглянути без їх участі (а.с. 26-27, 33).
Від представника відповідача надійшов до суду відзив на позов (а.с. 37-38), у якому проти позову заперечував та зазначив, що на виконання рішення Великописарівського районного суду Сумської області від 29.03.2010 у справі № 2-а-431/10 управління виплатило позивачці кошти за період з 01.01.2009 по жовтень 2011 року в сумі 4976,32 грн. З 23.07.2011 подальша доплата до пенсії як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком не проводиться з огляду на зміну механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 29.03.2010 у справі № 2-а-431/10 (а.с. 11-12), залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Сумської області від 19.05.2011 у справі № 22-а-4490/11 (а.с. 13-14), зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у Великописарівському районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", і провести виплати за період з 01.01.2009.
Як вбачається з позовної заяви та копії листа Південного об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 14.06.2019 (а.с. 9, 21), підвищення до пенсії позивачки як дитині війни в розмірі, визначеному рішенням Великописарівського районного суду Сумської області від 29.03.2010 у справі № 2-а-431/10, були виплачені за період з 01 січня 2009 року по жовтень 2011 року в сумі 4976,32 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 29.03.2010 у справі № 2-а-431/10 (а.с.11-12), яка згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень набрала законної сили 19.05.2011, встановлено, що ОСОБА_4 має статус "дитини війни", що підтверджується відповідним посвідченням № НОМЕР_2. Тобто те, що позивачка має статус "дитини війни" не потребує доказуванню при розгляді цієї справи.
Згідно зі ст. 6 Закону України від 08.11.2004 № 2195-IV "Про соціальний захист дітей війни" (у чинній редакцій станом на жовтень 2011 року - припинення виплат) дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Пунктом 7 Закону України від 14.06.2011 № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет на 2011 рік" (набрав чинності 19.06.2011) встановлено, що в 2011 році норми і положення статті 6 Закону України від 18.11.2004 № 2195-VІ "Про соціальний захист дітей війни" повинні застосовуватись у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вищевказаного Закону прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" (набрала чинності 23.07.2011), пунктом "6" якої встановлено, що дітям війни до пенсії, або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі 49,80 грн.
28.12.2011 була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" (набрала чинності 12.01.2012), пунктом 4 якої установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадиться у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.
25.03.2014 пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України № 112 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення" (набрала чинності 24.04.2014) внесені зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", а саме: в абзаці першому цифру і слова "7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність" замінити цифрами і словом "66,43 гривні". Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у вказаній редакції є чинним і на даний час.
Разом з цим, в силу положень підпункту 2 пункту 34 Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (набрав чинності 01.01.2015) у Законі України "Про соціальний захист дітей війни" у частині першій статті 6 слова "у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни" замінено словами "у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".
Тобто, надбавка дітям війни проводиться у відповідності до розмірів, визначених Кабінетом Міністрів України (по 31.12.2011 - 49,80 грн, з 01.01.2012 - в розмірі 7 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.04.2014 - 66,43 грн).
Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 № 3-рп/2012 підтверджена конституційність повноважень Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту, в тому числі регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави.
Згідно з п. 3 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема проведення політики у сфері соціального захисту. Згідно з бюджетними призначеннями Кабінет Міністрів України встановлює розмір окремих видів компенсацій і допомог.
Відтак, надбавку до пенсії як дитині війни повинна бути виплачена у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною другою ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, яким, зокрема, встановити інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Суд визнає, що для належного захисту прав позивачки слідує визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо припинення ОСОБА_4 , яка має статус "дитини війни", виплату щомісячної соціальної грошової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", та зобов`язати відповідача поновити ОСОБА_4 , яка має статус "дитини війни", виплату щомісячної соціальної грошової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з дати припинення виплат, та здійснювати щомісячну соціальну грошову допомогу відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" надалі.
У частині позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплати позивачці щомісячної соціальної грошової допомоги в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком суд відмовляє, оскільки на підставі Закону України від 14.06.2011 № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет на 2011 рік" в 2011 році норми і положення статті 6 Закону України від 18.11.2004 № 2195-VІ "Про соціальний захист дітей війни" повинні застосовуватись у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) щодо припинення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), яка має статус "дитини війни", виплату щомісячної соціальної грошової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області поновити ОСОБА_1 , яка має статус "дитини війни", виплату щомісячної соціальної грошової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з дати припинення виплат, та здійснювати щомісячну соціальну грошову допомогу відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" надалі.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал