
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2019 р. Справа № 480/2694/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу №480/2694/19 за позовом Головного управління ДФС у Сумській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Сумській області звернувся до суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , у якій просить суд:
стягнути з відповідача податковий борг:
- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 6333,46 грн.;
- за платежем адміністративні штрафи та санкції в сумі 510 грн.;
- з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 1613,70 грн.;
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 57608,57 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що у відповідача наявна податкова заборгованість, яка виникла в результаті несплати відповідних податків. Оскільки заборгованість добровільно відповідачем не погашена, позивач просить стягнути її в судовому порядку.
Ухвалою суду від 22.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без виклику сторін. Копія ухвали направлена сторонам.
Ухвалою суду від 28.08.2019 дану справу призначено до розгляду у судовому засіданні.
09.10.2019 позивач подав до суду клопотання про заміну позивача правонаступником, а також неналежного відповідача (а.с.99-100). Заява обгрунтована тим, що у зв`язку реорганізацією Головного управління ДФС у Сумській області, а тому, виникла необхідність замінити відповідача на правонаступника - Головне управління ДПС у Сумській області. Крім цього, позивач просив суд врахувати, що 27.06.2019 ОСОБА_1 припинила підприємницьку діяльність, а тому просив залучити в якості належного відповідача замість ФОП ОСОБА_1 - фізичну особу - ОСОБА_1 .
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає за необхідне клопотання представника позивача задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №537 від 19.6.2019 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, а також реорганізовано територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Згідно з додатками 1 та 2 даної Постанови утворено Головне управління ДПС у Сумській області до якого приєдналось Головне управління ДФС у Сумській області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №682-р від 21.08.2019 «Питання Державної податкової служби» визначено можливість забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 р. №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» визначено до Державна податкова служба України є правонаступником прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби України у відповідних сферах діяльності. Основні завдання та повноваження Державної податкової служби України визначені в Положенні про ДПС затвердженому Кабінетом Міністрів України №227 від 06.03.2019р.
Відповідно до ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, з метою забезпечення повного, об`єктивного та всебічного дослідження обставин справи, суд доходить висновку про необхідність заміни відповідача - Головне управління ДФС у Сумській області, на правонаступника - Головне управління ДПС у Сумській області (Покровська площа, 2, м. Суми, 40030).
Щодо заміни неналежного відповідача.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 27.06.2019 припинила свою підприємницьку діяльність, про що державним реєстратором внесено відповідний запис (зворотній бік а.с.109).
Відповідно до ч.3 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Відповідно до абз.2 п.п.65.10.8 п.65.10 ст.65 Податкового кодексу України, державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов`язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Керуючись викладеним, суд вважає за необхідне замінити первісного відповідача - Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1, на належного відповідача - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
У судове засідання 10.10.2019 сторони не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлені (а.с.97-98).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Пунктом 179.1 статті 179 Податкового кодексу України визначено, що платник податку на доходи фізичних осіб зобов`язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Щодо податкового боргу з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування.
Як вбачається з матеріал справи, відповідачем було подано податкові декларації про майновий стан і доходи (для підприємців та осіб, які припинили підприємницьку діяльність):
-№18187000 від 29.01.2018 за 2017 рік, якою визначено податкове зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 9180 грн. та військового збору у сумі 765 грн. (а.с.16-19);
-№14058356 від 30.01.2019 за 2018 рік, якою визначено податкове зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 8640 грн. та військового збору у сумі 720 грн. (а.с.20-23).
Проте, відповідачем податкове зобов`язання не сплачено.
Крім цього, відповідно до Акту перевірки від 04.01.2018 №79/18-28-13-03-15/3143912420/13 (а.с.40-81) ГУДФС у Сумській області складено податкове повідомлення-рішення (надалі - ППР) №0009221303 від 19.01.2018, яким збільшено суму грошового зобов`язання ФОП ОСОБА_1 з військового збору на суму 3957,74 грн., з них: основного платежу - 3166,19 грн. та штрафної санкції - 791,55 грн. (а.с.14)
Зобов`язання за ППР №0009221303 від 19.01.2018 частково сплачено по основному зобов`язанню в сумі 765 грн.
Зазначене вище ППР ні в адміністративному, ні в судовому порядку оскаржене не було.
Згідно пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України), нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки. - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Згідно п.129.1.2 ст. 129 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) (в редакції ПК України станом на 01.10.2015 року (день набрання законної сили ППР №0000082203 від 19.01.2015 року)), пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов`язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до пп. 129.3.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.
Керуючись вказаним, податковим органом за період з 26.01.2018 року по 11.02.2018року була нарахована пеня з військового збору в загальній сумі 1655,72 грн..
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов`язання не сплаченого відповідачем у встановлений строк набрала статусу податкового боргу.
Таким чином, станом на дату подання позовної заяви сума податкового боргу ФОГІ ОСОБА_1 за узгодженими податковими зобов`язаннями з військового збору становить 6 333,46 гри., а саме:
- основний платіж - 3 886,19 грн.;
- штрафні санкції - 791,55 грн.;
- пеня - 1 655,72 грн.
Щодо податкового боргу ФОП ОСОБА_1 , за платежем «адміністративні штрафи та інші санкції» (далі по тексту - «адмін. штрафи») (код платежу ТИП 1001)
На підставі Акту перевірки від 04.01.2018 №79/18-28-13-03-15/ НОМЕР_1 /13 (а.с.40-81), податковим органом 11.02.2018 року, ФОП ОСОБА_1 нараховано податкових зобов`язань (штрафні санкції) за платежем «адмін. штрафи» в загальній сумі 510,00 грн., відповідно до ППР №0009321303 від 19.01.2018 року на суму 510,00 грн. (а.с.24).
Вказана сума штрафних санкцій сплачена не була.
Зазначене ППР ні в адміністративному, ні в судовому порядку оскаржене не було.
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов`язання не сплаченого відповідачем у встановлений строк набрала статусу податкового боргу.
Таким чином, станом на дату подання позовної заяви сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 за узгодженими податковими зобов`язаннями за платежем «адмін. штрафи» становить 510,00 грн.
Щодо податкового боргу ФОП ОСОБА_1 з єдиного податку з фізичних осіб (далі по тексту - єдиний податок) (код податку 18050400)
На підставі Акту перевірки від 04.01.2018 №79/18-28-13-03-15/ НОМЕР_1 /13 (а.с.40-81), податковим органом 11.02.2018 року, ФОП ОСОБА_1 нараховано податкових зобов`язань (штрафні санкції) з єдиного податку в загальній сумі 1 613,70 грн., відповідно до ППР №0009031303 від 19.01.2018 року на суму 1 613,70 грн. (а.с.35). Заборгованість не сплачена.
Зазначене вище ППР ні в адміністративному, ні в судовому порядку оскаржене не було.
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов`язання не сплаченого відповідачем у встановлений строк набрала статусу податкового боргу.
Таким чином, станом на дату подання позовної заяви сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 за узгодженими податковими зобов`язаннями з єдиного податку становить 1613,70 грн. (штраф).
Щодо податкового боргу ФОП ОСОБА_1 з податку на доходи фізичних осіб, то сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (далі по тексту - ПДФО).
У період з 11.02.2018 року по 21.02.2019 року, ФОП ОСОБА_1 нараховано податкових зобов`язань (основний платіж, штрафні санкції та пеня) з ПДФО в загальній сумі 57 608,57 грн., відповідно до податкових декларацій:
№18187000 від 29.01.2018 року на суму 9 180,00 грн. (а.с.16-19);
№14058356 від 30.01.2019 року на суму 8 640.00 грн. (а.с.20-23).
Крім цього, відповідно до Акту перевірки від 04.01.2018 №79/18-28-13-03-15/3143912420/13 (а.с.40-81) ГУДФС у Сумській області складено ППР:
№0009191303 від 19.01.2018 року на суму 32 726,06 грн. (а.с.37), з них: 26180,85 грн. основного платежу та 6545,21 грн. штрафних (фінансових) санкцій. По даній ППР була часткова сплата на суму 6800 грн. Несплаченим залишається основний платіж у розмірі 19380,85 грн. та штрафні санкції-6 545,21 грн.);
№0009201303 від 26.01.2018 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 170 грн. (а.с.38)
Зазначене вище ППР ні в адміністративному, ні в судовому порядку оскаржене не було.
Згідно пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України), нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Згідно п. 129.1.2 ст. 129 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) (в редакції ПК України станом на 01.10.2015 року (день набрання законної сили ППР №0000082203 від 19.01.2015 року)), пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов`язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до пп. 129.3.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.
Таким чином за період з 26.01.2018 року по 14.02.2018 року ФОП ОСОБА_1 була нарахована пеня з ПДФО в загальній сумі 13 692,51 грн..
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов`язання не сплаченого відповідачем у встановлений строк набрала статусу податкового боргу.
Станом на дату подання позовної заяви сума податкового боргу ОСОБА_1 за узгодженими податковими зобов`язаннями з ПДФО становить 57 608,57 грн., а саме:
- основний платіж - 37 200,85 грн.;
- штрафні санкції - 6 715,21грн.;
- пеня - 13 692,51 грн.
Вищевикладене підтверджується витягом з історії недоїмок (а.с.7), розрахунком податкових зобов`язань (а.с.8-13).
Відповідно до ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган фіскальної служби надсилає йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання податкового повідомлення-рішення.
Відповідачу була направлена податкова вимога №420-25 від 21.02.2014 року (а.с.82).
Податковий борг ФОП ОСОБА_1 з часу направлення податкової вимоги №420-25 від 21.02.2014 року не переривався, податкова заборгованість не погашалася.
Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З моменту направлення податкової вимоги до подачі даної позовної заяви податковий борг відповідача не переривався, а отже податкова вимога не відкликалась.
Згідно п. 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно із п.95.1 ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Вказана заборгованість відповідача не підлягає списанню та розстроченню на підставі ст. 101 ПК України.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 податковий борг у загальному розмірі 66065,73 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг:
- з військового збору що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код податку 11011000) в сумі 6 333 (шість тисяч триста тридцять три) грн. 46коп., на користь Державного бюджету України на р/р 31110063018002 одержувач УК у м.Сумах/м. Суми/11011000, код одержувача 37970593. банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- за платежем адміністративні штрафи та інші санкції (код платежу 21081 100) в сумі 510 (п`ятсот десять) грн., на користь Державного бюджету України на р/р 31113106518002 одержувач УК у м. Сумах/м. Суми/21081 100, код одержувача 37970593, банк одержувача Казначейство України (ЕАП). МФО банка одержувача 899998;
- з єдиного податку з фізичних осіб (код податку 18050400) в сумі 1 613 (одна тисяча шістсот тринадцять) грн. 70 коп., на користь місцевого бюджету міста Суми на р/р 31410699018002 одержувач УК у м. Сумах/м. Суми./І 8050400 код одержувача 37970593, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код податку 11010500) в сумі 57 608 (п`ятдесят сім тисяч шістсот вісім) грн. 57 коп., на користь місцевого бюджету міста Суми на р/р 33119341018002 одержувач УК Конотопське УК/м.Конотоп, код одержувача 37784555, банк одержувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець