Рішення № 84949353, 15.10.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2019
Номер справи
420/4768/19
Номер документу
84949353
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/4768/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Стефанова С.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі по тексту – позивач або ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі по тексту – відповідач або ГУ ПФУ в Одеській області), в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, провести перерахунок та здійснити виплату з 01.01.2018 року ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням розміру за вислугу років 90 відсотків грошового забезпечення, врахованого для обчислення відповідної пенсії.

Адміністративний позов обґрунтовано наступним

21 січня 2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії та надання детального розрахунку перерахованої пенсії з 01.01.2018 року, а саме позивач просив здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018 року, згідно ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, як це було визначено при призначенні пенсії.

08 лютого 2019 року ГУ ПФУ в Одеській області було надано відповідь, якою відповідач повідомив позивача про те, що з 01.01.2018 року відбувся перерахунок пенсії та на момент виникнення права на перерахунок станом на 01.01.2018 року, чинною є редакція ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугою років у розмірі 70% грошового забезпечення, тоиу при проведенні перерахунку починаючи з 01.01.2018 року пенсія була встановлена у розмірі 70% від грошового забезпечення визначеного Одеським обласним військовим комісаріатом.

Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла на на час призначення пенсії ОСОБА_1 , передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам які мають право на пенсію, які мають вислугу 20 років і більше ( пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років – 50 %, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я – 55% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років – 3 % відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 ст.13 Закону України «Про пенсіне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1 ), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення, а особам які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і внесені до категорії 1 – 100%, до категорії 2, – 95%.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27 березня 2014 року, який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб викладено в наступній редакції: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї, не повинен перевищувати 70% відповідних сумгрошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, – 100%, до категорії 2 – 95%.

Також згіно з пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Тобто, при перерахунку пенсії, відповідним категоріям військовослужбовців, має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Відповідні зміни внесені Законами №3668-VI та №1166-VII до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а надалі 70% грошового забезпеченняне стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Позивач зазначає що, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дії відповідача є протиправними та такими що не відповідають нормам чинного законодавства України.

Процесуальні дії

Ухвалою судді від 28 серпня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання по справі призначено на 23 вересня 2019 року.

16 вересня від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (вх.32965/19 від 16 09.2019 року).

Відзив на адміністративний позов обґрунтовано наступним

Відповідач не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 , вважає, що протиправних дій з боку ГУ ПФУ в Одеській області стосовно зиеншення розміру пенсії за вислугу років допущено не було.

ГУ ПФУ в Одеській області зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, право на перерахунок пенсії позивача у зв`язку зі зміною посадового окладу виникло 01.01.2018 року, основний розмір грошового забезпечення встановлено 70% відповідно до вимог діючого на цей час законодавства.

Відповідач зазаначає що до проведення відповідного перерахунку позивач отримував пенсію виходячи з розміру грошового забезпечення, яке він отримував особисто на момент звільнення з військової служби, тому і відстоковий розмір грошового забезпечення був застосований відповідно до законодавств, що діяло на момент призначення пенсії.

Однак у 2018 року позивачу було проведено перерахунок пенсії вже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягають, норми, що діють на момент виникнення права на такий перерахунок – станом на 01.01.2018 року.

Відповідач наголошує, що у зв`язку з внесенням змін до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року зменшенням максимального розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення право позивача на пенсію не скасоване, тоді як обмеження максимального розміру пенсії було закладено у ст.13 Закону України ще в попередній редакції.

Виходячи з зазначених правових норм відповідач вказує, що перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок.

16 вересня 2019 року від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі (вх. №33201/19 від 16.09.2019 року).

У судове засідання призначене на 23 вересня 2019 року особи, які беруть участь у розгляді справи не з`язвились, відповідно до ч.4 ст.299 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

На підставі ч.9 ст.205 КАС України, суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Обставини справи встановлені судом

ОСОБА_1 22 березня 2005 року у відповідності з наказом Міністра оборони України за №174, був звільнений з військової служби у відставку (за станом здоров`я) (а.с.36).

На підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Одеським обласним комісаріатом позивачу була призначена пенсія, яка виплачується ГУ ПФУ Одеської області.

Станом на час призначення пенсії ОСОБА_1 розмір пенсії було встановлено з розрахунку 90% грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року органами пенсійного фонду упродовж березня-квітня 2018 року було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року.

21 січня 2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії та надання детального розрахунку перерахованої пенсії з 01.01.2018 року, а саме позивач просив здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2018 року, згідно ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, як це було визначено при призначенні пенсії ( а.с. 13).

Листом за вих. №163/0-11 від 08 лютого 2019 року ГУ ПФУ в Одеській області було повідомило позивача про те, що з 01.01.2018 року відбувся перерахунок пенсії та на момент виникнення права на перерахунок станом на 01.01.2018 року, чинною є редакція ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугою років у розмірі 70% грошового забезпечення, тому при проведенні перерахунку починаючи з 01.01.2018 року пенсія була встановлена у розмірі 70% від грошового забезпечення визначеного Одеським обласним військовим комісаріатом, перерахунок пенсії позивачу здійснювався згідно вимог законодавства, яке діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства (а.с.14-15).

Позивач, не погоджуючись з діями ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення, вважаючи їх незаконними та протиправними, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Джерела права та висновки суду

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року.

Так стаття 13 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_1 ) передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт б статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); особам, зазначеним у пунктах а і б цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 100 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 95 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Однак при проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року, відповідачем зменшено відсоткове значення розміру пенсії до 70% суми грошового забезпечення.

Перерахунок пенсій на умовах Закону України №2262-XII, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Усі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України №2262-XII, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Стаття 13 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 названого Закону визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року ні Законом України №3668-VI від 08 липня 2011 року, ні Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Порядком №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.2, ч.3 ст.51 Закону, якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 (далі по тексту - постанова КМУ №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30 серпня 2017 року.

Так, ст.63 Закону України №2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Разом з цим, Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, тобто постанова КМУ №45 і постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Аналіз вищенаведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом України №3668-VІ від 08 липня 2011 року та Законом України №1166-VII від 27 березня 2014 року зміни до ст.13 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону України №3668-VІ від 08 липня 2011 року та Закону України №1166-VII від 27 березня 2014 року не зазнала.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 24 квітня 2018 року по справі №686/12623/17 провадження №К/9901/849/17.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, відповідно до якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку що дії Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення є протиправними, а відтак порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та здійснити виплату з 01.01.2018 року ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням розміру за вислугу років 90 відсотків грошового забезпечення, врахованого для обчислення відповідної пенсії.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з 90% до 70% грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385), провести перерахунок та здійснити виплату з 01.01.2018 року ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсії, з урахуванням розміру за вислугу років 90 відсотків грошового забезпечення, врахованого для обчислення відповідної пенсії.

Рішення суду набирає законної сили, згідно ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. При цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Суддя С.О. Cтефанов

.