
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" жовтня 2019 р. справа № 300/1272/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Королевич О.В.,
за участю: представників позивача - Устінського А.В., Савчук О.В., представників відповідача - Карпаш Г.В., Тимошук Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанов та припису, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" 14.06.2019 звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанов №№ІФ529/1677/АВ/П/МГ-1ФС, ІФ529/1677/АВ/П/ІП-2ФС від 30.05.2019 та припису №ІФ529/1677/АВ/П від 14.05.2019.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувані постанови та припис прийняті відповідачем з порушенням норм чинного законодавства, тому є протиправними та такими, що підлягають скасуванню. Позивач обґрунтовує свої доводи тим, що законодавець не прийняв спеціального закону, який би врегульовував порядок інспекційного відвідування з приводу дотримання вимог законодавства про працю, тому, спірні правовідносини врегульовані виключно приписами Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Водночас позивач зазначає, що інспекційне відвідування проведене з недотриманням процедури, встановленої Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Крім того, відповідач в наказі, направленні та в акті інспекційного відвідування протиправно посилається на Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295, яка постановою Шостого апеляційного адміністративного суду в справі №826/8917/17 від 14.05.2019 визнана нечинною. Щодо порушення вимог статті 98 Кодексу законів про працю України, за яке відповідачем постановою №ІФ529/1677/АВ/П/МГ-1ФС від 30.05.2019 накладено на позивача відповідальність у вигляді штрафу, відповідач зазначає, що вказана стаття Кодексу законів про працю України, Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298, наказ Мінпраці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров`я України від 05.10.2005 №308/519 стосуються установ та організацій, що фінансуються з бюджету, яким не є позивач, оскільки отримує кошти на договірній основі в рамках укладеного договору. Також, що в даній постанові не вказано суті вчиненого порушення "недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці", не зазначено щодо якої кількості осіб та прізвищ, імен та по батькові осіб, щодо яких такі гарантії не дотримано. Щодо порушення вимог частини 2 статті 97, частини 3 статті 32 та статті 103 Кодексу законів про працю України, за яке відповідачем постановою №ІФ529/1677/АВ/П/ІП-2ФС від 30.05.2019 накладено на позивача відповідальність у вигляді штрафу. Позивач зазначає, що зменшення не пов`язане із зміною форми і системи оплати праці. Система оплати праці змінилась у жовтні 2018 року, а зменшення заробітної плати у січні 2019 року пов`язане із тим, що лікарі не актуалізували свої декларації в системі їх обліку "Medics" в частині зазначення нового роботодавця. Позивач вважає, що припис про усунення виявлених порушень також видано протиправно, оскільки порушень допущено не було.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 01.07.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Відповідач 17.07.2019 подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову (т.1, а.с.131-145). Відзив мотивовано тим, що здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю у формі інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань (на час проведення інспекційного відвідування) регламентувалося виключно Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295. Зазначено, що повноваження, права та обов`язки державних інспекторів праці Державної служби України з питань праці та її територіальних органів визначені Кодексом України про адміністративні правопорушення та конвенціями Міжнародної організації праці, ратифікованими законами України "Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі" від 08.09.2004 №1985-ІV та "Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці №129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві" від 08.09.04 №1986-ІV. Відповідач свої доводи аргументує тим, що в порушення вимог статті 98 Кодексу законів про працю України, вимоги нормативно-правових актів України щодо упорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров`я, зокрема, наказу Мінпраці та соцполітики України та Міністерства охорони здоров`я України від 05.10.2005 №308/519 "Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров`я та установ соціального захисту населення", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" позивачем не враховано. Зазначено, що згідно листа Національної служби охорони здоров`я №1132-18 від 28.11.2018 за рахунок того, що органами місцевого самоврядування виділяються кошти на фінансування позивача, у позивача залишається статус одержувача бюджетних коштів, а тому на нього в повному обсязі поширюється норми статті 98 Кодексу законів про працю України, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298 та наказу №308/519 від 05.10.2005 . Крім наведеного відповідач аргументує, що в порушення вимог частини 2 статті 97, частини 3 статті 32 та статті 103 Кодексу законів про працю України, зміна систем та розмірів оплати праці в бік погіршення проведена позивачем без попередження працівників належним чином за 2 місяці до такої зміни. Відповідач вважає, що оскаржувані постанови та припис про усунення виявлених порушень прийняті правомірно, оскільки позивачем допущені вказані порушення.
Позивач 25.07.2019 подав відповідь на відзив на позовну заяву, відповідно до якої позивач відхиляє наведені відповідачем у відзиві заперечення з мотивів, зазначених у позовній заяві (т.2, а.с.130-133). Крім того, зазначає, що рішення про проведення перевірки та перевірка здійснені без належних правових підстав, протиправно поза визначеним відповідачем строком проведення інспекційного відвідування, прийнято наказ про його зупинення.
31.07.2019 відповідач подав заперечення на відповідь на відзив (т.2, а.с.143-149).
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з мотивів викладених у позовній заяві та відповіді на відзив на позовну заяву.
Представники відповідача щодо задоволення адміністративного позову заперечили з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву та запереченні на відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
28.02.2018 першим заступником начальника Управління Держпраці в Івано-Франківській області видано наказ №335-Д та направлення №04-13/15-10/1531 на проведення інспекційного відвідування Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" (т.1, а.с.151-152). Підставою інспекційного відвідування зазначено підпункт 1 пункту 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295, депутатське звернення від 20.02.2019 №152/32 (т.1, а.с.149, 150). Предмет заходу: дотримання вимог законодавства про працю (розділ 2, пункт 3.43, розділ 3, пункти 6.1, 6.15-6.17, 6.29 розділу 6 Акту інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовую найману працю, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 18.08.2017 №1338.
06.03.2019 Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" звернулося до Управління Держпраці з листом за №175/68-22/68, в якому просило відповідача зупинити інспекційне відвідування до 05.04.2019, у зв`язку з терміном остаточного затвердження Колективного договору з первинною профспілковою організацією - 14.03.2019, та затвердженням штатного розпису, який знаходився на погодженні у Фінансовому управлінні Івано-Франківської міської ради (т.1, а.с.153). 06.03.2019 інспекторами праці Ткачук Н.М. та Тимошук Н .С. складено Акт про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзного інспектування №ІФ529/1677/НД/АВ, яким строк проведення інспекційного відвідування зупинено до 05.04.2019, та складено вимогу про надання/поновлення документів №ІФ529/1677/ПД, якою керівництво Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" зобов`язано у строк до 09 год. 00 хв. 05.04.2019 надати документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування. Наказом Управління Держпраці №371-Д від 06.03.2019 внесені зміни до пункту 2 наказу Управління Держпраці №335-Д від 28.02.2019, зокрема головним державним інспекторам наказано завершити інспекційне відвідування позивача 05.04.2019 (том.1, а.с.155-158).
05.04.2019 Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" звернулося до Управління Держпраці з листом за №280/68-21/68, в якому позивач просив зупинити інспекційне відвідування до 06.05.2019 у зв`язку із тим, що штатний розпис позивача знаходиться на даний момент на погодженні у Фінансовому управлінні Івано-Франківської міської ради, колективний договір - на реєстрації у Центрі надання адміністративних послуг (т.1, а.с.159). 05.04.2019 Інспектором праці складено Акт про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзного інспектування №ІФ529/1677/НД/АВ, яким строк проведення інспекційного відвідування зупинено до 06.05.2019, та складено вимогу про надання/поновлення документів №ІФ529/1677/ПД, якою керівництво Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" зобов`язано у строк до 08 год. 30 хв. 06.05.2019 надати документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування. 08.04.2019 Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області видано наказ №550-Д, яким внесені зміни до пункту 1 наказу Управління Держпраці №371-Д від 06.03.2019, згідно якого, головним державним інспекторам наказано завершити інспекційне відвідування позивача 08.05.2019 (т.1, а.с.161-164).
За результатами вказаного інспекційного відвідування інспектором праці Управління Держпраці в Івано-Франківській області Тимошук Наталією Мирославівною 08.05.2019 складено акт інспекційного відвідування юридичної особи Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради", яка використовує найману працю №ІФ529/1677/АВ (т.1, а.с.37-42).
Відповідно до опису виявлених порушень вказаного акту, відповідачем встановлено, що позивач порушив статтю 98 Кодексу законів про працю України, зокрема зазначено, що відповідно до Положення про систему та умови оплати праці працівників, які надають первинну медичну допомогу населенню в позивача, затвердженого наказом від 27.11.2018 №191, визначено порядок розрахунку зарплати в залежності від кількості укладених між лікарем і пацієнтом декларацій із застосуванням певних коефіцієнтів. Зокрема, нарахування заробітної плати лікарів первинної ланки структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради", а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_63, ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_34 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_37 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , здійснюється з урахуванням кількості укладених між лікарем і пацієнтом декларацій із застосуванням коефіцієнтів, відповідно до вікових категорій пацієнтів. При цьому, в порушення вимог статті 98 Кодексу законів про працю України, вимоги нормативно-правових актів України щодо упорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров`я, зокрема, наказу Мінпраці та соцполітики України та МОЗ України від 05.10.2005 №308/519 "Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров`я та установ соціального захисту населення" (далі - Наказ №308/519), постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (далі - Постанови №1298) адміністрацією Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" не враховано. Відповідно до особового рахунка лікаря-педіатра дільничного II категорії ОСОБА_2 за січень 2019 року за 21 день роботи (161,7 годин) їй нараховано заробітну плату в розмірі 772,18 грн. В основу даного розрахунку взято 14 декларацій, за віковою категорією 0-5 років та 20 декларацій за віковою категорією 6-17 років. Після чого проведено доплату в розмірі 3400,82 грн. до мінімальної заробітної плати. Таким чином, за січень 2019 року лікарю ОСОБА_2 нараховано заробітну плату в мінімальному розмірі - 4173 грн. При цьому лікарю - педіатру дільничому II категорії ОСОБА_2 встановлений оклад в розмірі 3784 грн., який при нарахуванні заробітної плати не враховано. Відповідно до особових рахунків лікарів первинної ланки структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" при розрахунку заробітної плати не враховані встановлені штатним розписом закладу посадові оклади крім згаданої ОСОБА_2 також наступним лікарям: ОСОБА_3 - оклад в розмірі 4073 грн., ОСОБА_4 - оклад 4361 грн., ОСОБА_5 - оклад 4361 грн., ОСОБА_6 - оклад 3784 грн., ОСОБА_7 - оклад 4073 грн., ОСОБА_8 - оклад 4073 грн., ОСОБА_9 . - оклад 4073 грн., ОСОБА_10 - оклад 4361 грн., ОСОБА_11 - оклад 4073 грн., ОСОБА_33 - оклад 3784 грн., ОСОБА_13 - 3496 грн., ОСОБА_14 - оклад 4073 грн., ОСОБА_15 - оклад 4361 грн., ОСОБА_16 - оклад 4361 грн., ОСОБА_34 - оклад 4361 грн., ОСОБА_18 - оклад 3496 грн., ОСОБА_19 - оклад 4361 грн., ОСОБА_20 - оклад 3784 грн., ОСОБА_21 - оклад 4073 гр., ОСОБА_22 - оклад 4073 грн., ОСОБА_35 - оклад 4361 грн., ОСОБА_37 - оклад 4361 грн., ОСОБА_25 - оклад 3784 грн., ОСОБА_26 - оклад 4073 грн., ОСОБА_27 - оклад 3496 грн., ОСОБА_28 - оклад 4361 грн., ОСОБА_29 - оклад 4361 грн., ОСОБА_30 - оклад 4073 грн., ОСОБА_31 - оклад 4361 грн., ОСОБА_32 - 4073 грн. Крім того, при розрахунку заробітної плати згаданих лікарів не враховані встановлені штатним розписом закладу надбавки за безперервність роботи, за завідування та старшинство, за вислугу років, хоча пунктом 1.6. Наказу №308/519 встановлено, що конкретні розміри доплат, надбавок та інших виплат визначаються керівником закладу, установи за рахунок і в межах фонду заробітної плати та відображаються в розрахункових відомостях на виплату заробітної плати. Окрім того, штатним розписом Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" на 2019 рік згадані надбавки передбачені, однак не враховані при розрахунку заробітної плати. Таким чином, в порушення вимог статті 98 Кодексу законів про працю України, розрахунок заробітної плати медичним працівникам первинної ланки структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" проводиться без додержання вимог нормативно-правових актів України щодо упорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров`я, зокрема, наказу №308/519, постанови №1298. Аналогічний принцип розрахунку заробітної плати застосовувався і в лютому - квітні 2019 року (пункт 1 опису виявлених порушень акту інспекційного відвідування).
Також, відповідно до опису виявлених порушень вказаного акту, відповідачем встановлено, що позивач порушив частину 2 статті 97 Кодексу законів про працю України, зокрема зазначено, що відповідно до штатного розпису медичного персоналу Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" на 2019 рік, затвердженого у січні 2019 року начальником Управління охорони здоров`я та погодженого заступником міського голови - начальником фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, у Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" на 2019 рік лікарям-педіатрам дільничним встановлено схему посадових окладів та ряд надбавок, зокрема, за безперервність роботи, за завідування та старшинство, а також за вислугу років. Досліджуючи питання оплати праці працівників Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" інспекторами праці вибірково опрацьовано особові рахунки лікарів первинної ланки структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" , зокрема: ОСОБА_2 , ОСОБА_38 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_33 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_34 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_37 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 Зазначено, що нарахування заробітної плати вказаних працівників Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" здійснюється без застосування встановлених штатним розписом посадових окладів та надбавок, а лише з урахуванням кількості укладених між лікарем і пацієнтом декларацій із застосуванням коефіцієнтів, відповідно до вікових категорій пацієнтів (пункт 2 опису виявлених порушень акту інспекційного відвідування).
Крім наведеного, відповідно до опису виявлених порушень вказаного акту, відповідачем встановлено, що позивач порушив частину 3 статті 32 та статтю 103 Кодексу законів про працю України, зокрема зазначено, що наказом від 30.10.2018 №140 затверджено Положення про систему та умови оплати праці працівників, які надають первинну медичну допомогу населенню в Комунальному некомерційному підприємстві "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради". Згідно пункту 3 вказаного Положення в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата. Зокрема, в структуру основної заробітної плати входять: посадовий оклад, встановлений працівникам відповідно до штатного розпису та кваліфікаційна категорія медичного працівника. Додаткова заробітна плата включає надбавки, доплати, гарантійні і компенсаційні виплати за: суміщення професій (посад); виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників; роботу із шкідливими та важкими умовами праці; використання в роботі дезинфікувальних засобів; високу професійну майстерність; високі досягнення в праці та відсоткову частку від нормативу укладених декларацій між лікарем і пацієнтом (норматив: терапевт - 2000 декларацій, педіатр - 900 декларацій; лікар загальної практики-сімейної медицини - 1800 декларацій). Проте, наказом від 27.11.2018 №191 затверджено нову редакцію Положення про систему та умови оплати праці працівників, які надають первинну медичну допомогу населенню в Комунальному некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради", згідно пункту 3 якого структуру основної заробітної плати складає відсоткова частка від нормативу укладених декларацій між лікарем і пацієнтом (норматив: терапевт - 2000 декларацій, педіатр - 900 декларацій; лікар загальної практики-сімейної медицини - 1800 декларацій). Додаткова заробітна плата, згідно наказу від 27.11.2018 №191, включає надбавки, доплати, гарантійні і компенсаційні виплати за: суміщення професій (посад); напруженість і складність в роботі; роботу із шкідливими та важкими умовами праці; використання в роботі дезинфікувальних засобів; високу професійну майстерність; високі досягнення в праці. В ході інспекційного відвідування Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" представлено протокол оперативної наради у директора Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" від 27.11.2018 №10, згідно якого роз`яснено присутнім керівникам структурних підрозділів Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" про оновлене Положення про систему та умови оплати праці працівників, які надають первинну медичну допомогу населенню в Комунальному некомерційному підприємстві "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" та зобов`язано керівників структурних підрозділів закладу довести до відома працівників наказ від 27.11.2018 №191. Згідно пункту 2.1 наказу від 05.12.2018 №210 "Про переукладення декларацій із пацієнтами, які не досягли 18-річного віку, в структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" зобов`язано з 01.01.2019 нараховувати заробітну плату працівникам структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" відповідно до кількості декларацій, внесених до структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" на основі нової редакції Положення про систему та умови оплати праці працівників, які надають первинну медичну допомогу населенню в Комунальному некомерційному підприємстві "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради", затвердженого наказом від 27.11.2018 року №191. Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" під час інспекційного відвідування представлено Протокол оперативної наради у директора Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" від 11.12.2018 №11, згідно якого поінформовано присутніх керівників структурних підрозділів Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" про видання наказу від 05.12.2018 №210 "Про переукладення декларацій із пацієнтами, які не досягай 18-річного віку в структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" та вказано, що заробітна плата буде нараховуватись від кількості переукладених декларацій. Крім того, у вказаному Протоколі оперативної наради у директора Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" від 11.12.2018 №11 зазначено, що вже 11.12.2018 в.о. начальника структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" ОСОБА_39 ознайомила працівників на нараді із наказом директора Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" ОСОБА_64 від 05.12.2018 №210, що підтверджується протоколом оперативної наради структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" від 11.12.2018 №12. Головним бухгалтером Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" надано лист від 06.05.2019 №358/68-22/68, згідно якого вказано, що оплата праці працівників первинної ланки підприємства нараховується відповідно до Положення про систему та умови оплати праці працівників, які надають первинну медичну допомогу населенню в Комунальному некомерційному підприємстві "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради", затвердженого наказом від 27.11.2018 №191. Додатками до листа від 06.05.2019 №358/68-22/68 є аналіз росту заробітної плати працівників первинної ланки медичної допомоги структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" за період з грудня 2018 року по лютий 2019 року (додаток 1) та з січня по квітень 2019 року (додаток 2). Також, до інспекційного відвідування Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" представлено нарахування заробітної плати працівникам первинної ланки структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" за період з грудня 2018 року по квітень 2019 року. Згідно представлених документів встановлено, що заробітна плата працівників первинної ланки структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" у січні 2019 року зменшилась у порівнянні з груднем 2018 року, без попередження працівників належним чином за 2 місяці до такої зміни. Зокрема, зменшення заробітної плати у січні 2019 року у порівнянні з груднем 2018 року відбулось у наступних лікарів-педіатрів дільничних закладу: ОСОБА_41 , ОСОБА_5 , ОСОБА_18 , ОСОБА_26 , ОСОБА_28 , ОСОБА_27 , ОСОБА_42 , ОСОБА_10 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_16 , ОСОБА_29 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_7 , ОСОБА_13 , ОСОБА_21 , ОСОБА_23 , ОСОБА_37 , ОСОБА_25 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_6 , ОСОБА_22 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_19 , ОСОБА_30 , ОСОБА_57 , ОСОБА_4 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_15 , ОСОБА_14 , ОСОБА_3 , ОСОБА_61 , ОСОБА_33 , ОСОБА_62 , ОСОБА_20 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 (пункт 3 опису виявлених порушень акту інспекційного відвідування).
14.05.2019 Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області складено припис №ІФ529/1677/АВ/П про усунення виявлених порушень статті 98, частини 2 статті 97, частини 3 статті 32 та статті 103 Кодексу законів про працю України (т.1, а.с.20-23).
30.05.2019 Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області прийнято постанову №ІФ529/1677/АВ/П/МГ-1ФС про накладення на позивача уповноваженими особами штрафу в розмірі 1293630 грн. за порушення вимог статті 98 Кодексу законів про працю України (т.1, а.с.18).
30.05.2019 Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області прийнято постанову №ІФ529/1677/АВ/П/ІП-2ФС про накладення на позивача уповноваженими особами штрафу в розмірі 4173 грн. за порушення вимог частини 2 статті 97, частини 3 статті 32 та статті 103 Кодексу законів про працю України (т.1, а.с.19).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 №386/2011 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що Державна інспекція України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Відповідно до пункту 7 Положення про Державну інспекцію України з питань праці управління Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
За приписами підпункту 3 пункту 4 Положення про Державну інспекцію України з питань праці управління Держпраці України відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд та контроль за додержанням вимог законодавства про зайнятість населення з питань дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.
Відповідно до Положення про Управління Держпраці затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84, Управління Держпраці є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. У своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністра соціальної політики, іншими актами законодавства України; відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Повноваження, права та обов`язки державних інспекторів Держпраці та територіальних державних управлінь визначені, крім загальних законів, конвенціями Міжнародної організації праці, ратифікованих Законами України від 08.09.2004 №1985-IV "Про ратифікацію Конвенції міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі" та від 08.09.2004 №1986-IV "Про ратифікацію Конвенції міжнародної організації праці №129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві".
Зазначені конвенції мають пріоритетне значення, оскільки статтею 15 Закону України від 29.06.2004 №1906-IV "Про міжнародні договори України" визначено, що чинні міжнародні договори України підлягають сумлінному дотриманню Україною відповідно до норм міжнародного права; згідно з частиною першою статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства; статтею 8-1 Кодексу законів про працю України визначено, якщо міжнародним договором або міжнародною угодою, в яких бере участь Україна, встановлено інші правила, ніж ті, що їх містить законодавство України про працю, то застосовуються правила міжнародного договору або міжнародної угоди.
Відповідно до статті 16 Конвенції №81 інспекції на підприємствах проводяться так часто і так ретельно, як це необхідно для забезпечення ефективного застосування відповідних правових норм.
Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", дія якого поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з частиною четвертою статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" заходи контролю здійснюються органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.
Зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов`язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 цього Закону (частина четверта статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Зокрема, відповідно до вимог частини п`ятої статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" органи Держпраці при проведенні заходів державного нагляду (контролю), додержуються принципів державного нагляду (контролю); місця здійснення державного нагляду (контролю); вимог щодо врегулювання окремих питань виключно законами; обмеження у проведеннях заходів нагляду контролю в разі наявності конфлікту інтересів; трактування норм на корить суб`єкта господарювання у разі їх неоднозначного трактування; заборона на вилучення оригіналів документів та техніки; обов`язку збереження комерційної та конфіденційної таємниці; умов проведення планових заходів, розробки методики для визначення критерії ризику; право суб`єкта господарювання на ознайомлення з підставами заходу та отримання посвідчення (направлення) на проведення заходу; вимог до складення наказу, посвідчення (направлення) на проведення заходу та акту за результатами заходу; відповідальність посадових осіб органу державного нагляду (контролю); права суб`єктів господарювання; право на консультативні підтримку суб`єктів господарювання; громадський захист; оскарження рішень органів державного нагляду (контролю); та умови віднесення суб`єктів господарювання до незначного ступеня ризиків у разі не затвердження відповідних критеріїв розподілу.
Згідно із частиною першою статті 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 265 Кодексу законів про працю України визначено, що посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Постанова Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295, якою затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, визначала процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об`єкт відвідування).
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2019 у справі №826/8917/17, яка набрала законної сили 14.05.2019, визнано нечинною Постанову Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295 "Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Визнання акта суб`єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта. Суд визначає, що рішення суб`єкта владних повноважень є нечинним, тобто втрачає чинність з певного моменту лише на майбутнє, якщо на підставі цього рішення виникли правовідносини, які доцільно зберегти.
Пунктом 2 Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 у справі №1-рп/99 визначено, що перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма). За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Враховуючи наведене, оскільки інспекційне відвідування на підставі наказу від 28.02.2018 №335-Д було здійснене відповідачем до моменту втрати чинності вказаної постанови Кабінету Міністрів України, про що 08.05.2019 складено акт №ІФ529/1677/АВ, тобто до 14.05.2019, то дія Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295, поширювалася на спірні правовідносини.
За таких обставин доводи позивача про порушення порядку здійснення перевірки та застосування нечинного нормативного акту при її проведенні, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295 "Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Надаючи оцінку правомірності прийнятій постанові № ІФ529/1677/АВ/П/МГ-1ФС від 30.05.2019 з врахуванням встановленого вище, суд зазначає наступне.
Підставою застосування штрафних санкцій в розмірі 1293630,00 грн. відповідачем у постанові зазначено встановлення порушення позивачем вимог статті 98 Кодексу законів про працю України, відповідальність за які передбачено абзацом 4 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України.
Абзацом 4 частиною 2 статті 265 Кодексу законів про працю України встановлена відповідальність юридичних та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю, у вигляді штрафу в разі недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Враховуючи наведені норми, закріплені статтею 265 Кодексу законів про працю України при розгляді вказаної справи та перевірки оскаржуваної постанови на відповідність вимогам законодавства, слід встановити чи були допущені порушення позивачем мінімальних державних гарантій в оплаті праці.
Спеціальним законом, який регулює відносини, пов`язані з оплатою праці є Закон України "Про оплату праці".
Відповідно до статті 12 Закону України "Про оплату праці", норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників, молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо) і гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов`язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров`я на легшу нижчеоплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв`язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо), а також гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо встановлюються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства України.
Норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою цієї статті та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями.
При здійсненні перевірки відповідач дійшов висновку, що в порушення вимог статті 98 Кодексу законів про працю України, розрахунок заробітної плати медичним працівникам первинної ланки структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" проводиться без додержання вимог нормативно-правових актів України щодо упорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров`я, зокрема, наказу №308/519, постанови №1298. Аналогічний принцип розрахунку заробітної плати застосовувався і в лютому - квітні 2019 року (пункт 1 опису виявлених порушень акту інспекційного відвідування).
Вказане, на думку посадових осіб відповідача, є порушенням мінімальних державних гарантій в оплаті праці.
Щодо необхідності застосування наказу Міністерства охорони здоров`я України №308/519 від 05.10.2005 та постанови Кабінету Міністрів України №1298 від 30.08.2002 при здійсненні розрахунку заробітної плати медичним працівникам первинної ланки структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1-2 статті 8 Закону України "Про оплату праці" держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників. Умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України. Тобто, на Комунальне некомерційне підприємство в частині здійснення оплати праці медичним працівникам первинної ланки вказані вимоги не поширюються, оскільки фінансування із бюджету оплати праці вказаних працівників не здійснюється. Кошти передбачені на фінансування оплати праці вказаних працівників надходять згідно Договору №0000-906М-М000 від 15.01.2019, укладеного між позивачем та Національною службою здоров`я України.
Таким чином, нарахування та виплата заробітної плати повинна здійснюватися за рішенням керівника закладу охорони здоров`я, з дотриманням встановлених гарантій працівника.
При цьому, під час розгляду справи встановлено та не заперечується сторонами, що оплата праці працівників вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги здійснюється із врахуванням вимог наказу Міністерства охорони здоров`я України №308/519 від 05.10.2005 та постанови Кабінету Міністрів України №1298 від 30.08.2002.
Статтею 97 Кодексу законів про працю України та статтею 15 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов`язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Згідно наказу від 27.11.2018 №191 затверджено Положення про систему та умови оплати праці працівників, які надають первинну медичну допомогу населенню в Комунальному некомерційному підприємстві "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" (т.1 а.с.55-58), яке погоджене головою первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради".
Таким чином, нарахування та виплата заробітної плати працівникам первинної ланки здійснюється у відповідності до вимог вказаного Положення, з врахуванням вимог статті 97 Кодексу законів про працю України та статті 15 Закону України "Про оплату праці".
Крім цього, суд зазначає, що статтею 98 Кодексу законів про працю України "Оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету" встановлено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Враховуючи зміст вказаної норми необхідно зазначити, що законодавцем не встановлено у даній статті мінімальні державні гарантії в оплаті праці.
Суд вважає помилковим висновок відповідача про можливість застосування відповідальності передбаченої абзацом 4 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України за порушення мінімальних державних гарантій в оплаті праці встановлених статтею 98 Кодексу законів про працю України, оскільки остання таких гарантій не містить.
Інших порушень позивачем мінімальних державних гарантій в оплаті праці передбачених статтею 12 Закону України "Про оплату праці" та нормами Кодексу законів про працю України судом не встановлено.
За таких обставин відповідачем безпідставно застосовано штрафні санкції, передбачені абзацом 4 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України, а оскаржувана постанова № ІФ529/1677/АВ/П/МГ-1ФС від 30.05.2019 є протиправною та підлягає скасуванню.
Щодо постанови №ІФ529/1677/АВ/П/ІП-2ФС від 30.05.2019 про накладення на позивача уповноваженими особами штрафу в розмірі 4173 грн. за порушення вимог частини 2 статті 97, частини 3 статті 32 та статті 103 Кодексу законів про працю України суд зазначає наступне.
Підставою застосування штрафних санкцій в розмірі 4173,00 грн. відповідачем у постанові зазначено встановлення порушення позивачем вимог частини 2 статті 97, частини 3 статті 32, статті 103 Кодексу законів про працю України, відповідальність за які передбачено абзацом 8 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України.
Абзацом 8 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України встановлена відповідальність юридичних та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю, у вигляді штрафу за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - сьомим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати.
Як встановлено з акту перевірки таким порушенням частини 2 статті 97 Кодексу законів про працю України відповідач зазначає нарахування заробітної плати працівників Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" без застосування встановлених штатним розписом посадових окладів та надбавок, а лише з урахуванням кількості укладених між лікарем і пацієнтом декларацій із застосуванням коефіцієнтів, відповідно до вікових категорій пацієнтів (пункт 2 опису виявлених порушень акту інспекційного відвідування).
Частиною 2 статті 97 Кодексу законів про працю України встановлено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов`язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
З вказаного приводу суд зазначає, що оплата праці працівників у періоді, який перевірявся, здійснювалась згідно Положення про систему та умови оплати праці працівників, які надають первинну медичну допомогу населенню в Комунальному некомерційному підприємстві "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" (т.1 а.с.55-58), яке погоджене головою первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради".
Вказане положення передбачає здійснення нарахування заробітної плати працівників, які надають первинну медичну допомогу населенню, саме з урахуванням кількості укладених між лікарем і пацієнтом декларацій із застосуванням коефіцієнтів, відповідно до вікових категорій пацієнтів. Таким чином, положенням про оплату праці встановлена інша, безтарифна система оплати праці, а позивач скористався правом наданим частиною 11 статті 96 Кодексу законів про працю України.
Враховуючи вказане, позивачем не допущено порушень частини 2 статті 97 Кодексу законів про працю України, а висновки перевіряючих не ґрунтуються на фактичних обставинах, які мали місце.
Іншими порушеннями, яке стало підставою прийняття оскаржуваної постанови є порушення частини 3 статті 32, статті 103 Кодексу законів про працю України.
Частиною 3 статті 32 Кодексу законів про працю України встановлено, що у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
Статтею 103 Кодексу законів про працю України визначено, що про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.
Порушення, яке виявлене та зазначене в акті перевірки, стосується зменшення у січні 2019 року заробітної плати працівників первинної ланки структурного підрозділу "Міська дитяча поліклініка" Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" у порівнянні з груднем 2018 року, без попередження працівників належним чином за 2 місяці до такої зміни.
Суд зазначає, що при встановленні обов`язку у власника, або уповноваженого з ним органу повідомити за два місяці про зміну істотних умов праці, а саме системи і розмірів оплати праці, а також нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення, слід врахувати чи відбулась зміна істотних умов праці, а також, що зменшення розміру заробітної плати сталось саме внаслідок нових або зміни діючих умов оплати праці.
Під час розгляду справи встановлено, що зміна системи оплати праці відбулось у жовтні 2018 року, а саме згідно з наказом від 30.10.2018 №140, яким затверджено Положення про систему та умови оплати праці працівників, які надають первинну медичну допомогу населенню в Комунальному некомерційному підприємстві "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради", а зменшення заробітної плати у січні 2019 року пов`язане із тим, що лікарі не актуалізували свої декларації в системі їх обліку "Medics" в частині зазначення нового роботодавця, тобто отримання заробітної плати у меншому розмірі частиною працівників у січні 2019 року не пов`язані безпосередньо із введення нових або зміною діючих умов оплати праці.
Під час розгляду справи позивачем надано докази, які підтверджують, що внаслідок зміни умов оплати праці, що введені згідно з наказом від 30.10.2018 №140, яким затверджено Положення про систему та умови оплати праці працівників, які надають первинну медичну допомогу населенню в Комунальному некомерційному підприємстві "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" та новою редакцією Положення, затвердженого наказом від 27.11.2018 не відбулось погіршення умов оплати праці, що підтверджується порівняльною таблицею нарахування заробітної плати працівникам первинної ланки Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" (т.1 а.с.46, 47), та яка надавалась до заперечення на акт перевірки, однак відповідачем не врахована. Також судом не встановлено безпосереднього причинно-наслідкового зв`язку між введеною новою системою оплати праці та отриманою у меншому розмірі заробітною платою деякими працівниками у січні 2019 року. При цьому, одержання вказаними працівниками заробітної плати у меншому розмірі було зумовлено тим, що останні не актуалізували раніше укладені декларації в системі їх обліку "Medics" в частині зазначення нового роботодавця.
Таким чином, відповідач дійшов помилкового висновку про порушення позивачем частини 3 статті 32, статті 103 Кодексу законів про працю України, а постанова №ІФ529/1677/АВ/П/ІП-2ФС від 30.05.2019 є протиправною та підлягає скасуванню.
Також суд зазначає, що оскільки вищевказані порушення, які на думку відповідача, допустив позивач, та які не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, стали підставою для прийняття припису №ІФ529/1677/АВ/П від 14.05.2019, вказаний припис також є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене, адміністративний позов Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з Управління Держпраці в Івано-Франківській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 21707,30 гривень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області №ІФ529/1677/АВ/П/МГ-1ФС від 30.05.2019.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області № ІФ529/1677/АВ/П/ІП-2ФС від 30.05.2019.
Визнати протиправним та скасувати припис Управління Держпраці в Івано-Франківській області №ІФ529/1677/АВ/П від 14.05.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області (код 39784625, вул. Незалежності, 67, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради" (код 42352786, вул. Привокзальна, 17, м. Івано-Франківськ, 76018) сплачений судовий збір в розмірі 21707 (двадцять одна тисяча сімсот сім) грн. 30 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.
Рішення складене в повному обсязі 10.10.2019.