Рішення № 84943214, 11.10.2019, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
11.10.2019
Номер справи
909/663/19
Номер документу
84943214
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.10.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/663/19

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П. А., секретар судового засідання Попович Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону ( вул. Чорновола, 9 м.Івано-Франківськ, 76018) в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Державна екологічна інспекція у Львівській області, вул. Стрийська, 98, м. Львів,79026

до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" вул. Л.Ребета, буд. 6, м. Івано-Франківськ, 76014

про стягнення шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, у розмірі 178 194, 00 грн.

за участю:

Від прокуратури:Літвінов Р.О. (посвідчення № 046431 від 29.05.2019) - прокурор військової прогкуратури Івано-Франківського гарнізону

Від позивача та відповідача представники не з"явилися

встановив

Заступник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, в розмірі 178 194, 00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що службовими особами Сколівського військового лісгоспу в порушення с. 17 Лісового кодексу України, ст. 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України" при відсутності визначених законом дозвільних документів на затвердження лімітів та дозволу на проведення санітарно-вибіркових рубок виписано та видано лісорубний квиток від 26.12.2018 № 008428 на проведення санітарних рубок. В результаті подальшого здійснення рубки було заподіяно шкоду навколишньому природному середовищу у розмірі 178194,00грн. Сколівський військовий лісгосп є структурним підрозділом ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" і не є юридичною особою, що зумовило звернення з позовом саме до ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат". Свою позицію обґрунтовує приписами ст. 1, 17, 19, 63, 64, 69, 86, 89, 90 Лісового кодексу України ст. 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України", ст. 5, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Державна екологічна інспекція у Львівській області про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином (повідомлення про вручення поштового відправлення № 7902609324707), представники позивача в судове засідання не з`явилися.

Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином (повідомлення про вручення поштового відправлення №7601404153454), представники відповідача в судове засідання не з`явилися. На адресу суду надійшло клопотання від 16.09.2019 про розгляд справи без участі позивача. ( вх. 16250/19 від 23.09.2019).

Відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження у справі від 25.06.2019, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 7601862437160.

Відповідач направив суду відзив на позов № 6 від 10.07.2019 (вх.12185/19 від 12.07.2019). Крім того, відповідач адресував заяву про заміну відповідача у справі ( вх.13827/19 від 16.07.2019), а саме про заміну неналежного відповідача Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" на належного - ДП Сколівський військовий лісгосп.

В обґрунтування вищезазначеного клопотання відповідач зазначає, що на підставі наказу МОУ № 94 від 04.03.2019 проведено реорганізацію ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» шляхом виділу Сколівського військового лісгоспу зі складу ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» та створено нове державне підприємство «Сколівський військовий лісгосп», яке стало правонаступником усіх прав обов"язків Сколівського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський ий ліспромкомбінат».

Посилаючись на положенням ст. 48 ГПК України, відповідач просить замінити неналежного відповідача у справі.

Відповідно до ст. 48 ГПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача суд постановляє ухвалу. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.

Оскільки заміна первісного відповідача належним відповідачем відбувається лише за клопотання позивача, то відповідне клопотання відповідача задоволенню не підлягає.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 86 ГПК України, суд встановив таке.

Відповідно до п. 1.1 Статуту, який затверджено наказом Міністра оборони України 12.09.2017 №474, ДП Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат засноване на державній власності і діє як державне унітарне спеціалізоване лісогосподарське підприємство.

Сколівський військовий лісгосп є відокремленим підрозділом ДП Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат, не є юридичною особою (п. 1.3, 1.4 Положення, затвердженого 01.09.2009).

З 12.03.2019 (9:00) по 22.03.2019 (16:30) Інспекція здійснила плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Сколівським військовим лісгоспом Державного підприємства Івано-Франківський військовий лісгосп.

Плановий захід державного нагляду (контролю) проведено за участю: посадових осіб органу державного нагляду (контролю) з охорони навколишнього природного середовища Львівської області, керівника суб`єкта господарювання, головного лісничого та головного інженера.

За результатом перевірки складено акт № 230/06/252, в якому відображено виявлене порушення. Вказано, що лісорубний квиток від 26.12.2018 № 008428 на проведення вибіркових санітарних рубок у 2018 році в Коростівському лісництві, в межах господарської зони території природно-заповідного фонду Національний природний парк Сколівські Бескиди видано без затвердження Міністерством екології та природних ресурсів України відповідних лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також без відповідного дозволу, що видається Львівською ОДА на площі 3,2 га об`ємом 487 куб.м.

На підставі даного лісорубного квитка проведено вирубку деревини на території Коростівського лісництва: квартал 49 виділ 52 площа 2,0 га загальним об`ємом 303 куб.м деревини; квартал 49 виділ 53 площа 0,6 га загальним об`ємом 87 куб.м деревини; квартал 54 виділ 34 площа 0,6 га загальним об`ємом 97 куб.м деревини.

За результатами проведення вказаної перевірки установлено, що внаслідок неправомірних діянь службових осіб Сколівського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський військовий лісокомбінат" незаконно зрубано 132 дерева.

Оскільки лісорубний квиток від 26.12.2018 № 008428 виданий з порушенням чинного законодавства, то вирубування дерев на вищевказаних ділянках проведено незаконно.

Згідно з розрахунком розміру шкоди, що проведений відповідно до постанови КМУ від 24.07.2008 № 541, розмір шкоди визначено в сумі 178 194,00грн

Враховуючи виявлені порушення, т.в.о. директора ДП Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат ОСОБА_1 видав наказ № 63-в від 28.03.2019 Про створення комісії для проведення службового розслідування, до складу комісії включено головного лісничого ОСОБА_2 , начальника відділу організації та проведення процедур державних закупівель, постачання і збуту ОСОБА_3 , інженера лісового господарства відділу лісового господарства та лісоексплуатації ОСОБА_4 .

Відповідальними особами відповідача складено акт проведення службового розслідування по факту порушень, виявлених при проведенні планової перевірки Державної екологічною інспекцією у Львівській області, що вказані в акті проведення планового заходу від 22.03.2019 № 230/06. Вказаний акт затверджений т.в.о. Директора ДП Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат 05.04.2019 і підписаний членами комісії, яку створено для проведення службового розслідування. У акті зазначено, що при видачі лісорубного квитка від 26.12.2018 № 008428 було порушено приписи ст. 9-1 Закону України Про природно-заповідний фонд України, а тому є підстави вважати видачу лісорубного квитка та проведення заготівлі деревини відповідно до даного лісорубного квитка незаконними.

При вирішенні спору суд виходить з того, що відповідно до ст. 16, ч. 1 ст. 17 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

За приписами п.1 ч. 2 ст. 19 та ч. 1, 5 ст. 86, ст. 90 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов`язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу. Основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.

Статтею 63 Лісового кодексу України встановлено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Згідно з п. 5 ст. 54 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов`язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

Як передбачено п. 2 постанови КМУ від 23.05.2007 №761 "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів", підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів, зобов`язані забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев.

Пунктами 1, 5 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України визначено, що відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи: винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників; винні у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Системний аналіз змісту положень п. 1 ч. 2 ст. 19, п. 5 ст. 64, ч. 1, 5 ст. 86, п. 5 ч. 2 ст. 105 та ст. 107 Лісового кодексу України свідчить про те, що відповідач, як постійний лісокористувач, має нести відповідальність за порушення вимог щодо ведення лісового господарства.

Відповідно до ст. 100 Лісового кодексу України порядок охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду визначається відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України", цього Кодексу та інших актів законодавства.

Згідно з приписами ст. 3 Закону України Про природно-заповідний фонд України до природно-заповідного фонду України належать, зокрема, національні природні парки. Останні є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення (ст. 20 Закону України Про природно-заповідний фонд України).

У акті від 05.04.2019 визначено, що незаконна рубка відповідно до лісорубного квитка від 26.12.2018 була проведена на території природно-заповідного фонду Національний природний парк Сколівські Бескиди.

Як передбачено ч. 1 ст. 69 Лісового кодексу України, cпеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Згідно з ст. 9? Закону України Про природно-заповідний фонд України спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду (ч. 1). Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів (ч. 3). Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволів, що видаються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями (ч. 4).

В матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували, що на час проведення рубки відповідно до лісорубного квитка від 26.12.2018 Міністерство екології та природних ресурсів України затвердило ліміт на використання природних ресурсів, а Львівська ОДА надала дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів.

Отже, в порушення вимог Закону України "Про природно-заповідний фонд України" відповідач здійснив рубку на підставі лісорубного квитка, який видано без затвердження відповідних лімітів та отримання дозволу. Таку рубку дерев слід визнати незаконною, яка здійснена внаслідок неправомірних дій та/або бездіяльності відповідача, на якого покладено обов`язок по збереженню не призначених для рубки дерев.

Внаслідок наведених дій відповідача лісовому господарству завдана шкода в розмірі 178 194,00 грн.

Згідно з приписами ст. 68 і ст. 69 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди. Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди містяться у ст. 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести протиправність поведінки особи, вину особи, яка заподіяла шкоду, наявність шкоди, причинний зв`язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.

В даному випадку суд встановив наявність всіх вищезазначених умов.

Отже, позов заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, в розмірі 178194,00грн слід задовольнити.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. За поданий позов військова прокуратура сплатила судовий збір у розмірі 2672,91грн. Відповідно до приписів ч. 1 ст. 129 ГПК України, враховуючи задоволення позову, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 2, 86, 129, 145, 233, 236-238, 240, 241, 256, п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

Задовольнити позов Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Державна екологічна інспекція у Львівській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, в розмірі 178194,00 грн.

Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (вул. Л. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014, ідентифікаційний код 08033772) в користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79026, ідентифікаційний код 38057086) шкоду, заподіяну порушенням природоохоронного законодавства, в розмірі 178 194,00 грн .

Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (вул. Л. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014, ідентифікаційний код 08033772) в користь Військової прокуратури Західного регіону України (вул. Клепарівська, 20, м. Львів, 79007, ідентифікаційний код 38326057) 2672,91грн. сплаченого судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 16.10.2019

СУДДЯ ШКІНДЕР П.А.