
Справа № 420/4021/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - Пасько І.О. (по довіреності)
представника відповідача - Хлистуна Р.В. (по довіреності)
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека низьких цін Одеса» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправними та скасування припису, постанови, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Аптека низьких цін Одеса» з позовною заявою до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправними та скасування припису відповідача про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 07 червня 2019 року, постанови відповідача №039/19/318 вих. від 20 червня 2019 року про накладення штрафу в розмірі 57630 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Зазначена справа за ухвалою суду розглянута в режимі відеоконференції.
Представник позивача в судове засідання з`явився. Позов, відповідь на відзив (аркуші справи 142-146) обґрунтовані позивачем тим, що відповідачем порушений порядок проведення позапланової перевірки позивача, він не повідомлявся про проведення перевірки та не знав про прибуття працівників Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на об`єкт за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 98, обставини, викладені в акті не відповідають фактичним обставинам, не допуску на об`єкт будівництва позивач не вчиняв, дані акту про проведення заходу в присутності керівника ТОВ «Аптека низьких цін Одеса» не відповідають дійсності, будь-яких будівельних робіт позивач не здійснював та отримав в оренду приміщення в такому вигляді, як воно є на даний час.
Представник відповідача в судове засідання з`явився. Відзив на позовну заяву (аркуші справи 100-102) обґрунтований тим, що позивачу неодноразово направлялися листи з пропозицією забезпечити участь представника під час проведення перевірки на об`єкті за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 98, тобто, позивач знав про проведення перевірки, однак в призначений час не допустив відповідача до проведення перевірки, а тому складені за її результатами документи є правомірними та скасуванню не підлягають.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення проти позову, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 6, 7, 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється, зокрема, органами державного архітектурно-будівельного контролю, до яких відносяться виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад, шляхом, в тому числі, контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, проектної документації, тощо.
Державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів та до об`єктів, що підлягають обов`язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото-, аудіо- та відеотехніки; тощо.
Згідно з положеннями ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 5, 7, 9, 12, 13 «Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», затвердженого 23 травня 2011 року Постановою Кабінету Міністрів України № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю та така перевірка може проводитися, зокрема, за зверненнями фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.
Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язана пред`явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб`єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об`єкт будівництва.
У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки, відмови суб`єкта містобудування в наданні документів, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, відсутності суб`єкта містобудування, якому у визначений цим Порядком строк було надіслано повідомлення про проведення перевірки, або його уповноваженої особи (за довіреністю) на об`єкті під час перевірки складається відповідний акт.
Суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право, зокрема, бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі заяви фізичної особи – ОСОБА_1 від 27.02.2019 року, відповідачем виданий наказ №01-13/114ДАБК від 06.03.2019 року про проведення позапланової перевірки на об`єкті будівництва «Реконструкція квартири в приміщення аптеки за адресою: АДРЕСА_1 », змовник будівництва - ТОВ «Аптека низьких цін Одеса» з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт (аркуші справи 104-105).
На підставі наказу №01-13/114ДАБК від 06.03.2019 року, відповідачем 07.03.2019 року виписане направлення №000445 для проведення позапланового заходу на об`єкті «Реконструкція квартири в приміщення аптеки за адресою: АДРЕСА_1 » щодо дотримання ТОВ «Аптека низьких цін Одеса» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил із строком дії направлення з 06.06.2019 року до 07.06.2019 року (аркуш справи 103).
Відповідачем 07.03.2019 року, 22.03.2019 року, 12.04.2019 року, 14.05.2019 року, 30.05.2019 року направлялися на адресу позивача листи з вимогою надати документи щодо об`єкту будівництва, в яких зазначалося про необхідність явки керівника ТОВ «Аптека низьких цін Одеса» або уповноваженої ним особи на об`єкт будівництва на 14.03.2019 року, 02.04.2019 року, 22.05.2019 року, 07.06.2019 року (аркуші справи 106-113), однак з наявних в справі доказів вбачається, що фактично позивач отримав тільки один з цих листів 10.06.2019 року з датою проведення перевірки 07.06.2019 року, тобто, вже після здійснення такої перевірки (аркуш справи 20).
Суд звертає увагу, що жодного доказу завчасного сповіщення позивача про те, що на об`єкті будівництва «Реконструкція квартири в приміщення аптеки за адресою: АДРЕСА_2 . Одеса АДРЕСА_3 вул. АДРЕСА_1 Корольова, 98 ТОВ «Аптека низьких цін Одеса»» буде проводитися перевірка, відповідачем не надано та листи щодо проведення перевірки на інші дати (14.03.2019 року, 02.04.2019 року, 22.05.2019 року) взагалі позивачу не вручалися, тобто, відповідачем не доведено вручення направлення позивачу ані до проведення перевірки, ані під час проведення перевірки.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак відповідач не довів додержання ним вимог п. 7 «Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», затвердженого 23 травня 2011 року Постановою Кабінету Міністрів України № 553 в частині обов`язкового пред`явити службового посвідчення та надання копії направлення для проведення позапланової перевірки суб`єкту, щодо якого здійснюється така перевірка.
Крім того, суд критично ставиться до оформленого відповідачем направлення на проведення перевірки №000445 від 07.03.2019 року, оскільки воно виписано з метою проведення перевірки через 3 місяці з дати його оформлення за відсутності на це будь-яких обґрунтованих підстав, при тому що відповідачем вже після оформлення такого направлення відсилалися позивачу листи з вимогою допустити до проведення перевірки відповідача 14.03.2019 року, 02.04.2019 року, 22.05.2019 року, що суперечить направленню, в якому зазначено дати проведення перевірки – з 06.06.2019 року по 07.06.2019 року та на попередні дати перевірка не була запланована.
Відповідач зазначає, що позивач не допустив представника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до проведення перевірки 07.06.2019 року, оскільки аптека була зачинена, що підтверджується фотофіксацією (аркуші справи 136-137), а тому 07.06.2019 року відповідачем складений акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об`єкт будівництва в присутності керівника ТОВ «Аптека низьких цін Одеса» ОСОБА_2 , який відмовився від отримання акту (аркуші справи 116-117).
Відповідно до п. 16, 17 «Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», затвердженого 23 травня 2011 року Постановою Кабінету Міністрів України № 553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт.
З матеріалів справи вбачається, що враховуючи не допуск відповідача до проведення перевірки, крім акту 07.06.2019 року ним складений припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил шляхом допуску посадових осіб Управління на об`єкт будівництва для проведення перевірки та наданням дозвільної, проектної та виконавчої документації у термін до 24.06.2019 року (аркуші справи118-119), протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, від отримання яких представник позивача також відмовився (аркуші справи 118-122), а за результатами розгляду протокол 20.06.2019 року на позивача накладений штраф у сумі 57630,00 грн. на підставі постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 20.06.2019 року №039/19/318вих за вчинення порушення, передбаченого п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» (аркуші справи 126-128).
Позивач наполягає на тому, що аптека 07.06.2019 року була відчинена та жодних дій щодо не допуску відповідача до проведення перевірки будь-яким працівником або керівництвом ТОВ «Аптека низьких цін Одеса» не вчинялося, директор підприємства в той день взагалі був відсутній за адресою: АДРЕСА_1 і не міг відмовитися від отримання акту, припису, протоколу та посадові особи Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради не приходили для проведення перевірки аптеки, а надані докази (фотофіксація) ніяким чином не підтверджує не допуск до проведення перевірки відповідача.
Суд звертає увагу, що жодним доказом не підтверджується та обставина, що будь-яка особа – представник ТОВ «Аптека низьких цін Одеса», або керівник цього підприємства не допустили відповідача до проведення перевірки аптеки, фотофіксація не підтверджує ані ту обставину, що аптека була зачинена, ані ту обставину що керівник аптеки не допустив відповідача до проведення перевірки, про що зазначено в акті, оскільки не містить даних про присутність будь-якої особи представника позивача, а на дверях аптеки міститься табличка «відчинено».
Суд критично ставиться до тверджень представника відповідача, оскільки в акті перевірки зазначено що керівник ТОВ «Аптека низьких цін Одеса» не допустив інспектора до проведення перевірки та відмовився від отримання акту, припису протоколу, але при цьому, за твердженнями представника відповідача аптека була зачинена, фотофіксація не містить даних про присутність будь-якої особи під час відвідування аптеки інспектором, при цьому, складені за результатами перевірки документи (припис, протокол), від отримання яких директор ТОВ «Аптека низьких цін Одеса» начебто відмовився надруковані на принтері, що свідчить про їх оформлення вже на місці роботи представника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, тобто, дані фотофіксації, акту перевірки, припису, протоколу та твердження представника відповідача суперечать між собою.
Крім того, відповідачем не надано жодного доказу, який би свідчив, що позивач був обізнаний про проведення щодо нього перевірки 07.06.2019 року, йому надавалося направлення на проведення перевірки та, знаючи про таку перевірки зачинив аптеку, або навмисно не допустив відповідача до проведення перевірки та чинив будь-які перешкоди у проведенні перевірки.
Відмова в допуску до проведення перевірки можлива тільки за умови пред`явлення керівнику суб`єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного контролю і надання суб`єкту господарювання копії направлення, однак доказів вчинення таких дій відповідачем до суду не надано.
З наданих до суду позивачем доказів, зокрема, фіскальних чеків (аркуші справи 147-148) вбачається, що аптека за адресою: АДРЕСА_4 Одеса АДРЕСА_1 була відчинена та в ній здійснювався продаж ліків, в тому числі, 07.06.2019 року.
Представник відповідача зазначив, що фіскальні чеки не можуть бути прийняті судом як належні докази, оскільки їх можна було роздрукувати в іншому місці, однак, суд звертає увагу, що саме на відповідача покладений обов`язок доведення правомірності своїх дій, рішень та ним не надано будь-яких доказів, які б свідчили про вчинення позивачем порушень податкового законодавства та використання касового апарату аптеки за іншою адресою, ніж та, за якою цей касовий апарат зареєстрований.
Крім того, суд звертає увагу, що з наданих позивачем доказів, зокрема, даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, договору оренди та акту прийняття-передачі майна (аркуші справи 36-43) вбачається, що позивачем в оренду отримано вже нежитлове приміщення 1-го поверху (салону-офісу), яке не належить позивачу та за його твердженнями жодних робіт з реконструкції приміщення позивач не вчиняв, але відповідач перед проведенням перевірки не скористався своїм правом на одержання інформації та документів необхідних для здійснення архітектурно-будівельного контролю та видав наказ про проведення перевірки ТОВ «Аптека низьких цін Одеса», як замовника будівництва за відсутності доказів таких обставин.
Враховуючи викладені обставини, не доведеність відповідачем не допуску його до проведення перевірки позивачем, у суду є всі підстави для скасування оскаржуваного припису та постанови.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека низьких цін Одеса» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека низьких цін Одеса» (вул. Преображенська, буд. 4, офіс 203, м. Одеса, 65082, код ЄДРПОУ 37946288) до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (вул. Черняховського, 6, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 40199728) про визнання протиправними та скасування припису Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 07 червня 2019 року, постанови Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради №039/19/318 вих. від 20 червня 2019 року про накладення штрафу в розмірі 57630 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 07 червня 2019 року.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради №039/19/318 вих. від 20 червня 2019 року про накладення штрафу в розмірі 57630 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Стягнути з Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (вул. Черняховського, 6, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 40199728) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Аптека низьких цін Одеса» (вул. Преображенська, буд. 4, офіс 203, м. Одеса, 65082, код ЄДРПОУ 37946288) сплачений судовий збір у розмірі 3842 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 15.10.2019 року.
Суддя Л.І. Свида
.