
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2019 року м. Кропивницький Справа №340/2246/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області
до відповідача: Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області
про визнання протиправною та скасування постанови.
Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області звернулося з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови прийнятої державним виконавцем Улюшевим Б.В. відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області від 20.08.2019 р. по ВП №59707051 щодо накладення штрафу в сумі 5 100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду у Кіровоградській області в добровільному порядку вчинено дії по виконанню рішення суду у справі №404/2725/18, 2-іс/811/81/18, виданий 01.08.2019 р. Кіровоградським окружним адміністративним судом і листом №15272/08-02 від 13.08.2019 р. повідомлено державного виконавця про повне виконання рішення суду. Представник позивача наголошує на тому, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише при умові, що судове рішення не виконане без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову виконати судове рішення, проте не зробив цього. Представник позивача вважає, що норми Закону України «Про виконавче провадження» не надають повноважень державному виконавцю надавати оцінку діям боржника щодо застосування норм матеріального права при виконанні судового рішення. Також представник позивача зауважує, що оскаржувана постанова по суті містить роз`яснення щодо застосування головним управлінням норм чинного законодавства при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , проте відповідно до ст.254 КАС України роз`яснення рішення суду належить до повноважень суду, що його ухвалив.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву у якому вказано, що відповідач не погоджується з доводами позивача та вважає їх необґрунтованими (а.с.31-35). Представник відповідача зазначає, що 15.08.2019 р до відділу примусового виконання рішень надійшла відповідь боржника за якою рішенням №935250169411 від 08.08.2019 р. відновлено виплату пенсії ОСОБА_1 за рішенням суду №404/2725/18, однак рішення №935250169411 від 08.08.2019 р. про виплату пенсії містить різні протоколи, різні дати і час розрахунку, різний розмір пенсії, яка підлягає виплаті стягувачу. Дані обставини боржником не роз`яснено, як і не наведено мотивів та складових елементів розрахунку пенсії ОСОБА_1 саме у розмірі 7 508,60 грн.; не зазначено чому Головне управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області вирішило відновити виплату пенсії в сумі 694,36 грн. Також представник відповідача вказує, що боржником вимоги виконавчого документа не виконано та не відновлено розміру пенсії у належному розмірі. Представник відповідача звертає увагу на те, що оскаржувана постанова винесена виконавцем у зв`язку з невірним розрахунком пенсійних виплат на користь стягувачу та відсутністю аргументованих причин чому боржник враховує лише прожитковий мінімум станом на 01.10.2011 р., ігноруючи наступні збільшення прожиткового мінімуму встановлені чинним законодавством.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 р. позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування постанови - залишено без руху (а.с.18).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.10.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження (а.с.1-2).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 р. закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду по суті (а.с.76).
В судове засідання представники сторін не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.77-79).
З огляду на неявку в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, а розгляд справи згідно з ч.9 ст.205 КАС України проведено в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.06.2019 р. у справі №404/2725/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання рішення протиправним а зобов`язання вчинити дії, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити з 04.11.2017 р. розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 15.04.2011 р. у справі №2а-1573/11, з урахуванням всіх підвищень до пенсії, передбачених державою з 04.11.2017 р. для громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням компенсації за втрату частини доходу та з урахуванням вже виплачених сум пенсій (а.с.44-56).
01.08.2019 р. Кіровоградським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі №404/2725/18 (провадження №2-іс/811/81/18) (а.с.39-40).
02.08.2019 р. ОСОБА_1 подано на виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області виконавчий лист у справі №404/2725/18, виданий Кіровоградським окружним адміністративним судом 01.08.2019 р. (а.с.38).
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Улюшева Б.В. від 05.08.2019 р. відкрито виконавче провадження №59707051 щодо виконання виконавчого листа №404/2725/18, 2-іс/811/81/18 виданого Кіровоградським окружним адміністративним судом 01.08.2019 р. стосовно зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити з 04.11.2017 р. розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 15.04.2011 р. у справі №2а-1573/11, з урахуванням всіх підвищень до пенсії, передбачених державою з 04.11.2017 р. для громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням компенсації за втрату частини доходу та з урахуванням вже виплачених сум пенсій (а.с.58-59). У постанові зазначено про необхідність виконання боржником рішення суду протягом 10 робочих днів (а.с.59).
Листом від 13.08.2019 р. №15272/08-02 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило начальника Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про виконання рішення суду у справі №404/2725/18, 2-іс/811/81/18, на підтвердження чого надано завірену копію рішення №935250169411 від 08.08.2019 р. (а.с.62-66).
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Улюшева Б.В. від 20.08.2019 р. накладено штраф у розмірі 5 100,00 грн. на Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у зв`язку з невиконанням рішення суду без поважних причин (а.с.68-71). У постанові вказано, що у межах одного рішення №935250169411 про виплату пенсії містять різні протоколи її призначені різні дати та час розрахунку і різний розмір пенсії, яка підлягає виплаті стягувачу. Дані обставини боржником не роз`яснено, як і не наведено мотивів та складових елементів розрахунку пенсії ОСОБА_1 саме у розмірі 7 508,60 грн.; не зазначено чому Головне управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області вирішило відновити виплату пенсії в сумі 694,36 грн.
Також у постанові державним виконавцем здійснено розрахунок розміру пенсії, яка на його думку, підлягає до виплати стягувачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду ІІ групи, у зв`язку з чим зроблено висновок, що боржником вимоги виконавчого документа не виконано та не відновлено розмір пенсії у належному розмірі (а.с.69-70).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. №1404-VIII (далі за текстом - Закон №1404) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктами 1, 16 частини 3 статті 18 Закону №1404 встановлено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Згідно з ч.6 ст.26 Закону №1404 за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Частинами 1, 2 статті 63 Закону №1404 визначено, що за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.75 Закону №1404 у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Із аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що безумовною підставою для накладення на боржника штрафу відповідно до ч.1 ст.75 Закону №1404 є встановлення виконавцем факту невиконання рішення суду без поважних причин.
Як встановлено судом, Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області як боржник по виконавчому провадженню №59707051 повідомило державного виконавця про виконання рішення суду та надало завірену копію рішення №935250169411 про перерахунок пенсії (а.с.62-66).
Натомість державний виконавець не погодився з розрахунком здійсненим Головним управлінням Пенсійного фонду у Кіровоградській області, у зв`язку з чим дійшов висновку про невиконання боржником рішення суду.
Суд враховує, що норми Закону України «Про виконавче провадження» не наділяють державного виконавця повноваженнями щодо оцінки дій боржника із застосування норм матеріального права чи стосовно самостійного проведення розрахунків, здійснення яких законодавчо віднесено до повноважень відповідного органу.
Натомість, зважаючи на приписи ст.383 КАС України, оцінка правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, вчинених на виконання рішення суду відноситься безпосередньо до повноважень суду.
Отже, у випадку незгоди стягувача із діями боржника вчиненими при виконанні
Таким чином, постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Улюшева Богдана Валерійовича від 20.08.2019 р. про накладення штрафу винесена за відсутності підстав встановлених ч.1 ст.75 Закону №1404, а тому підлягає визнанню протиправною та скасуванню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Вирішуючи питання щодо розподілу судового збору суд враховує, що з огляду на предмет спору, позивач у даних правовідносинах не є суб`єктом владних повноважень.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 921,00 грн. (а.с.22), а тому суд стягує на користь Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 1 921,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 287, 293, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Улюшева Б.В. від 20 серпня 2019 року про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у розмірі 5 100,00 грн.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 1 921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 34894735, м. Кропивницький, вул. Дворцова, 6/7).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня його проголошення.
Дата складання повного рішення суду - 09 жовтня 2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт