
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/977/19
провадження № 2-ап/340/31/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Пасічника Ю.П. за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Кропивницькому ради (вул. А.Паученка,53/39,м. Кропивницький,25006, код ЄДРПОУ 03197629) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Кропивницькому ради (надалі - відповідач) про:
- визнання протиправним і скасувати рішення управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Кропивницькому ради від 13.07.2018 р. про дострокову відміну з 01.05.2018 житлової субсидії ОСОБА_1 з «інших причин».
- визнання протиправним і скасувати рішення управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Кропивницькому ради від 26.12.2018 р. про не призначення субсидії ОСОБА_1 на підставі «неповного набору документів» прийняте за результатом розгляду його заяви про призначення житлової субсидії.
- зобов`язання управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Кропивницькому ради відновити розрахунки автоматичного нарахування ОСОБА_1 житлової субсидії з 01.05.2018 року та повторно розглянути подану заяву ОСОБА_1 від 22.11.2018 р. про призначення житлової субсидії з урахуванням правових оцінок, наданих судом у прийнятому судовому рішенні.
Ухвалою суду від 19.08.2019р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 18.09.2019р. (а.с.68,69).
18.09.2019р. в судовому засіданні оголошено перерву до 30.09.2019р. (а.с.117,118).
30.09.2019р. в судовому засіданні продовжено перерву до 10.10.2019р. (а.с.131).
10.10.2019р. учасниками справи подано заяви про розгляд справи за їх відсутності (а.с.136,137).
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно протоколу судового засіданні подальший розгляд справи вирішено здійснювати у письмовому провадженні (а.с.138).
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивача вказує, що він є непрацездатною непрацюючою особою (пенсіонер за віком), проживає за місцем реєстрації сам. З ОСОБА_2 формально зареєстровані, як чоловік і дружина, але більше 10 років разом не проживають та не пов`язані спільним побутом.
31.07.2018 року отримав від відповідача повідомлення в якому зазначено, що субсидію на оплату житлово-комунальних послуг призначену йому з 01.05.2018 по 30.09.2018 відмінено з 01.05.2018 року достроково з інших причин.
З метою з`ясування причин відміни субсидії позивач звернувся до департаменту соціального захисту населення Кіровоградської ОДА де йому порекомендували звернутись служби субсидій Подільського УСЗН із новою заявою про призначення субсидії із зазначенням інформації щодо всіх членів сім`ї.
22.11.2018 року позивач здав до служби субсидій УСЗН Подільської районної ради нову заяву про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг із належними довідками про склад сім`ї та декларацією про доходи і витрати.
Разом з тим, в задоволенні заяви було відмовлено з підстав необхідності внесення до заяви відомостей щодо персональних даних ОСОБА_2 .
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними позивач вказує, що вже більше ніж 10 років не проживає з ОСОБА_2 однією сім`єю, спільне домогосподарство не ведеться, а тому вимога відповідача є протиправною оскільки суперечить Положенню про порядок призначення житлових субсидій, затвердженому ПКМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Вищевказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
03.09.2019р. відповідачем надано відзив на позов вимоги якого не визнаються з тих підстав, що відміняючи, а в подальшому відмовляючи у наданні субсидії позивачеві на оплату житлово-комунальних послуг посадові особи відповідача діяли на підставі та у спосіб визначені про Положенням порядок призначення житлових субсидій, затвердженому ПКМУ від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), а тому відсутні підстави для задоволення позову (а.с.90-93).
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-III.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» до державних соціальних нормативів належать, в т.ч., соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, (із змінами та доповненнями) яке визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій (надалі - Положення №848).
Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (п. 2 Положення №848).
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (п. 3 Положення №848).
Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу (п. 7 Положення №848).
Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання):
- заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами;
- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру;
- договір найму (оренди) житла (за наявності) (п. 13 Положення №848).
З матеріалів справи вбачається, що згідно рішення відповідача від 18.07.2018р. субсидія призначена позивачеві на період з 01.05.2018р. по 30.09.2018р. відмінена з травня 2018р. достроково з інших причин (а.с.100).
В подальшому рішенням відповідача від 26.12.2018р. субсидія позивачеві не призначена з 01.10.2018р. у зв`язку з неповним набором документів поданих для призначення субсидії (а.с.104).
Відмовляючи у призначенні субсидії відповідача посилався на абзаци 1-3 п. 9 Положення №848 (в редакції станом на 27.04.2018р.), якими передбачалось, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Висновки відповідача ґрунтувались на тому, що позивачем не вказано відомості про доходи його дружини ОСОБА_2 .
Натомість суд вважає вказані висновки безпідставними враховуючи наступне.
До заяви про призначення субсидії позивачем долучено довідку про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, з якої вбачається, що за місцем проживання (реєстрації) позивача вказано лише одну особу - позивача по справі (а.с.102, звор.).
В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії позивачем вказано, що з дружиною він фактично не проживає однією сім`єю 10 років (а.с.103).
Суд зазначає, що в разі виникнення сумнівів у точності відомостей вказаних позивачем у заяві про призначення субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, посадові особи відповідача відповідно до норм п. 14 Положення №848 наділенні повноваженнями здійснювати перевірку достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії.
Згідно ст. 1 Закону України «Про Всеукраїнський перепис населення» домогосподарство - сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати у родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких з цих стосунків, або бути і в тих, і в інших стосунках. Домогосподарство може складатися з однієї особи.
В ході розгляду справи судом не встановлено, а відповідачем не доведено належними доказами, що позивач та ОСОБА_2 проживають спільно та ведуть спільне домогосподарство.
Враховуючи вищевикладене дії відповідача щодо дострокової відміни з 01.05.2018р., а в подальшому не призначення позивачеві житлової субсидії є протиправними, а тому позов належить задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Кропивницькому ради від 13.07.2018 року про дострокову відміну з 01.05.2018 року житлової субсидії ОСОБА_1 "з інших причин".
Визнати протиправним і скасувати рішення управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Кропивницькому ради від 26.12.2018 року про не призначення субсидії ОСОБА_1 на підставі "неповного набору документів" прийняте за результатом розгляду його заяви про призначення житлової субсидії.
Зобов`язати управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Кропивницькому ради відновити розрахунки автоматичного нарахування ОСОБА_1 житлової субсидії з 01.05.2018 року та повторно розглянути подану заяву ОСОБА_1 від 22.11.2018 року про призначення житлової субсидії, з урахуванням правових оцінок, наданих судом у прийнятому судом рішенні.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник