
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
15 жовтня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/3385/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України в Луганській області про скасування податкового повідомлення - рішення від 08.04.2019 №0000524001,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 29 липня 2019 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДФС України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Луганській області), в якому позивач просить суд скасувати податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Луганській області від 08.04.2019 № 0000524001, яким до позивача застосовано фінансові санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну в сумі 17000,00 грн.
10 вересня 2019 року за вх. 46523 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив разом із клопотанням про винесення окремої ухвали про порушення норм прямої дії - приписів ст.20 Конституції України щодо прийняття закону України про опис і порядок використання Державного Герба України та зупинення розгляду справи № 360/3385/19 до її виконання (арк. спр. 64-68).
У клопотанні позивач просить суд:
винести окрему ухвалу про порушення Верховною радою України імперативних приписів Основного закону прямої дії - статті 20 Конституції України щодо встановлення опису і порядку використання державних символів, яке перешкоджає і унеможливлює належний розгляд справи № 360/3385/19 та виготовлення процесуальних документів у його ході;
встановити у окремій ухвалі строк для надання відповіді та термін, необхідний для її виконання;
надіслати окрему ухвалу щодо порушення імперативних приписів Основного закону прямої дії - статті 20 Конституції України до Верховної ради України;
зупинити провадження у справі № 360/3385/19 у порядку п.п.3 ч.1 ст. 249 КАС України до виконання окремої ухвали, а саме до прийняття Верховною радою України Закону України про опис і порядок використання Державних символів України у відповідності до приписів ст.20 Конституції України та зобов`язати відповідача утриматись від використання підробленої печатки та офіційних бланків, які не містять зображення Державного герба України, опис якого визначено законом України у відповідності до приписів ст.20 Конституції.
В обґрунтування клопотання зазначено, що предметом спору у справі № 360/3385/19 є скасування ППР №0000524001, підпис на якому та всіх інших документах ГУ ДФС у Луганській області скріплено підробленою печаткою, яка не відповідає приписам Основного закону прямої дії - статті 20 Конституції України, а саме: печаткою, яка не містить зображення Державного Герба України, опис якого визначено законом, який прийнято не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України. Позивач вважає, що є очевидні законні підстави для винесення окремої ухвали та зупинення провадження у справі оскільки без усунення цих порушень справа №360/3385/19 не може бути розглянута судом у порядку встановленому чинним законодавством України.
Зазначив, що починаючи з 17.04.1992 Верховною Радою України не було прийнято жодного акту законодавства, яким встановлено опис Державного Герба України. З 28.06.1996 - дати набрання чинності Конституцією України визначення опису і порядку використання державних символів України встановлено приписами статті 20 Конституції України, які є нормами прямої дії. Станом на даний час не існує чинного закону, який відповідно до ст. 20 Конституції України прийнято не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України та яким встановлено опис державних символів України та порядок їх використання, в тому числі Державного Герба України. Замість цього помилково або свідомо використовується нечинна і неконституційна Постанова Верховної Ради України № 2137-ХІІ від 19.02.1992 «Про Державний герб України»(далі - Постанова № 2137-ХІІ).
Наявність державних символів України є обов`язковою як під час розгляду справи у судовому засіданні, так і для належного оформлення судових рішень і виконавчих документів, то справа № 360/3385/19 не може бути розглянута до усунення порушень норм прямої дії - приписів статті 20 Конституції України. Отже триваюча понад 23 роки незаконна бездіяльність Верховної ради України щодо встановлення опису і порядку використання державних символів за приписами ст.20 Конституції України перешкоджає розгляду справи № 360/3385/19 і є підставою для винесення окремої ухвали у порядку статті 249 КАС України, відповідно до частини першої якої суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
В ході судового розгляду справи встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець, основні види діяльності: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (арк. спр. 71-72).
ГУ ДФС у Луганській області проведено фактичну перевірку магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , який належить ФОП ОСОБА_1 , за наслідками якої складено акт про результати фактичної перевірки від 20.09.2019 № 12-32/40-01/ НОМЕР_1 (арк. спр. 51-52).
Перевіркою встановлено факт продажу ОСОБА_1 тютюнових виробів (пачка сигарет з фільтром «Bond red selection», виробник ПрАТ «Філіпс Морріс Україна», за ціною 34 грн) без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами.
Згідно з висновками акту перевірки:
порушено статтю 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» - здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявної ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами;
порушено пункт 22 наказу Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України від 24.07.2002 № 218 «Про затвердження правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами» - під час продажу тютюнових виробів продавцем не видано розрахунковий документ встановленої форми.
На підставі акта перевірки від 20.03.2019 № 138/12-32/40-01/2108716647 ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.04.2019 № 0000524001, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів та /або пені) за платежем адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 17000,00 грн (арк. спр. 57).
Відповідно до частини першої статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними (частина друга статті 249 КАС України).
Суд зазначає, що окрема ухвала є формою реагування суду на порушення норм права, причини та умови, що спричинили (зумовили) ці порушення, з метою їх усунення та запобігання таким порушенням у майбутньому.
Слід зазначити, що суд має право, але не зобов`язаний, постановляти окрему ухвалу.
Неправомірність дій Верховної Ради України щодо встановлення опису і порядку використання державних символів, не була предметом розгляду даної справи, тому відсутні підстави для винесення окремої ухвали про порушення Верховною Радою України Конституції України.
За відсутністю підстав для постановлення окремої ухвали, відсутні підстави для зупинення провадження у справі.
Керуючись ст. 249 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання про постановлення окремої ухвали і зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України в Луганській області про скасування податкового повідомлення - рішення від 08.04.2019 № 0000524001,- відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова