Рішення № 84920350, 15.10.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2019
Номер справи
300/1757/19
Номер документу
84920350
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" жовтня 2019 р. справа № 300/1757/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чуприни О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє Гунько Віталій Миколайович , до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про скасування рішення про стягнення сум пенсії, виплачених надміру, визнання протиправними дій щодо стягнення надміру виплачених коштів, зобов`язання утриматись від таких дій та повернення коштів, утримані з пенсії, починаючи з 01.04.2019, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє Гунько Віталій Миколайович (надалі по тексту також - представник позивача), 20.08.2019 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, Головне управління ПФУ в області, орган пенсійного фонду) про визнання протиправними дій щодо стягнення надміру виплачених коштів, зобов`язання утриматись від таких дій та повернення коштів, утримані з пенсії, починаючи з 01.04.2019.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, в порушення приписів статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з квітня 2019 року утримує кошти з розрахованої позивачу пенсії у розмірі 20% від суми пенсії. Згідно доводів позивача 15.03.2018 Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області видано та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку №459/8-18, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) на ім`я ОСОБА_1 . В подальшому 18.02.2019 Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області направила відповідачу листа №452/108/05/8-19, згідно якого вищезазначену довідку №459/8-18 від 15.03.2018 визнано недійсною та направлено нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій за №442/8-19 від 18.02.2019. Як стверджує позивач, видано дві різні довідки про грошове забезпечення, прирівнявши посаду позивача в органам внутрішніх справ на день звільнення до різних посад національної поліції. Вказаним, як вважає позивач, протизаконно відповідно до нової довідки зменшено розмір посадового окладу, премії та інших складових грошового забезпечення, і як наслідок загальний розмір пенсії зменшився більш ніж удвічі. На переконання позивача дії відповідача щодо утримання коштів з розрахованої позивачу пенсії у розмірі 20% від суми пенсії суперечать чинному законодавству, так як відсутні будь-які зловживання з боку ОСОБА_1 як пенсіонера, в наслідок яких могло б мати місце надмірна виплата пенсії при здійсненні її перерахунку. Просив позовні вимоги задовольнити повністю.

За наслідками виконання позивачем ухвали про залишення позовної заяви без руху від 23.08.2019 (а.с.31-34), ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.09.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін (а.с.1-3).

09.09.2019 представник позивача подав заяву про забезпечення позову в порядку статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) шляхом зупинення дії рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №70 від 21.03.2019 про стягнення коштів, виплачених надміру, з призначеного ОСОБА_1 розміру пенсії (а.с.49-50).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 (а.с.56-58) відмовлено в забезпечення адміністративного позову з тих підстав, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №70 від 21.03.2019 не є предметом оскарження в адміністративній справі за позовними вимогами ОСОБА_1

Представник позивача 18.09.2019 подав в суд, через канцелярію, заяву про уточнення позовних вимог (а.с.86-90), за змістом якої, поряд з іншим, просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №70 від 21.03.2019 про стягнення надміру виплачених коштів з визначеного ОСОБА_1 розміру пенсії.

Одночасно, представником позивача 18.09.2019 зареєстровано в Івано-Франківському окружному адміністративному суді заяву про забезпечення позову в порядку статті 150 КАС України шляхом зупинення дії коментованого рішення органу пенсійного фонду (а.с.82-83).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.09.2019 (а.с.97-100) заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє Гунько Віталій Миколайович , про забезпечення позову від 18.09.2019 задоволено та постановлено забезпечити позов в адміністративній справі №300/1757/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області шляхом зупинення дії рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №70 від 21.03.2019 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру, до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 16.09.2019 із відповідними письмовими доказами (а.с.62-64, 65-80). Останній не погоджується з доводами ОСОБА_1 , викладеними у позовній заяві, та вказує на їх безпідставність і необґрунтованість з огляду на наступні обставини. Зокрема зазначено, що позивачу в квітня 2018 року здійснено перерахунок пенсії відповідно до первинної довідки від 15.03.2018 за № 459/8-18, в результаті якого розмір пенсії склав 13 730,00 гривень. У лютому 2019 року Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області своїм листом від 18.02.2019 за №452/108/05/8-19 попередню довідку визнано недійсною та видано нову уточнюючу довідку від 18.02.2019 за №442/8-19 для перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за прирівняною посадою становить 8 924,16 гривень. Відтак, після проведеного перерахунку на підставі довідки від 18.02.2019 за №448/8-19 станом на 01.04.2019 основний розмір пенсії позивача становив 9 502,75 гривень. Головне управління Пенсійного фонду в області привело пенсійну справу ОСОБА_1 до норм чинного законодавства з 01.01.2016, в результаті чого з`ясувалось, що за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 позивачу надміру виплачено кошти в сумі 71 468,75 гривень, на отримання яких, як стверджує відповідач, позивач не мав права. У зв`язку із вказаним Головне управління ПФУ в області прийнято рішення від 21.03.2019 за №70 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру ОСОБА_1 Відповідач, посилаючись на вимоги частини 3 статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" і статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", вказав на правомірність таких дій органу пенсійного фонду, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

В свою чергу, представник позивача 01.10.2019 подав суду, через канцелярію відповідь на відзив (а.с.104-106), в якій зазначив, що відповідачем ігнорується обов`язкова умова стягнення коштів з пенсіонера, встановлена нормативними актами та іншими нормами законодавства України, зокрема статтею 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення", - допущення зловживань з боку пенсіонера, які призвели до виплати пенсії у завищеному розмірі. Згідно пояснень представника позивача, під зловживаннями, в даному випадку, слід розуміти подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо. Разом з тим, позивач не подавав до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області жодних недостовірних даних, які впливали б на розмір його пенсії. Довідки №459/8-18 від 15.03.2018 та №442/8-19 від 18.02.2019, на які посилається відповідач, видані та направлені Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області самостійно відповідачу, а тому не можуть бути підставами для прийняття рішення про стягнення коштів з пенсії ОСОБА_1

Розглянувши справу матеріалами адміністративної справи, вивчивши зміст позовної заяви, відзиву на позов, відповіді на відзив, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить із таких підстав та мотивів.

При розгляді справи встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та починаючи з грудня 2008 року отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Наведене підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи заявою про призначення пенсії від 21.02.2008, поданням про призначення пенсії від 21.02.2008 за №10045, грошовим атестатом №571, протоколами органу пенсійного фонду (перерахунок пенсії з квітня 2018 року і 2019 року) за пенсійною справою №0903000488 (МВС) (а.с.65, 67-68, 69, 72, 76).

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103).

Керуючись Постановою №103, Ліквідаційною комісією Управлінням Міністерства внутрішніх з справ України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - Ліквідаційна комісія Управління МВС України в області) 15.03.2018 видано довідку за №459/8-18 про розмір грошового забезпечення позивача, за прирівняною посадою поліцейського заступника начальника відділу, що не входить до структурного підрозділу апарату до посади на день звільнення із служби заступника начальника відділу начальника відділення оперативного супроводження ВВБ ГУБОЗ, за змістом якої посадовий оклад позивача становить - 4 400,00 гривень, оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2 400,00 гривень, надбавка за стаж служби (50%) - 3 400,00 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 660,00 гривень та премія (88%) - 9 556,80 гривень (а.с.75).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на підставі вказаної довідки про розмір грошового забезпечення, з 01.04.2018 проведено ОСОБА_1 відповідний перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2016, за наслідками якого розмір пенсії останнього склав 13 730,00 гривень (а.с.76).

Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області 18.02.2019 направила відповідачу лист №452/108/05/8-19, згідно якого попередню довідку про розмір грошового забезпечення позивача №459/8-18 від 15.03.2018 визнано недійсною (а.с.45).

Водночас, 18.02.2019 Ліквідаційна комісія Управління МВС України в області видала нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача №442/8-19, яку вищевказаним листом направила у Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.78).

Так, згідно довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується при перерахунку пенсій №442/8-19 від 18.02.2019 за прирівняною посадою поліцейського заступника начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУ НП до посади на день звільнення зі служби заступника начальника відділу начальника відділення оперативного супроводження ВВБ ГУБОЗ посадовий оклад позивача становить - 3 100,00 гривень, оклад за спеціальним званням (полковник поліції) - 2 400,00 гривень, надбавка за стаж служби (50%) - 2 750,00 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465,00 гривень та премія (2,40%) - 209,16 гривень (а.с.78).

Відповідачем на підставі вказаної нової довідки про розмір грошового забезпечення, з 01.04.2019 проведено ОСОБА_1 відповідний перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2016, за наслідками якого розмір пенсії позивача зменшився та становить 9 502,75 гривень (а.с.72).

За наслідками проведеного перерахунку відповідачем було встановлено переплату позивачу сум пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 в розмірі 71 468,75 гривень.

У зв`язку із вказаними обставинами 21.03.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення №70 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру (а.с.74) Відповідно до вказаного рішення підлягають стягненню з пенсії позивача 20% пенсії щомісячно до повного погашення переплати.

ОСОБА_1 , вважаючи протиправним оскаржуване рішення та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо стягнення надміру виплачених коштів, звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV (надалі по тексту також - Закон №1058-IV) визначено поняття пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 23-1 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 за №565-ХІІ пенсійне забезпечення працівників міліції після звільнення їх зі служби в органах внутрішніх справ здійснюється в порядку та на умовах, встановлених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ (надалі по тексту також - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

За змістом статті 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Досліджуючи доводи позивача про протиправність дій відповідача за наслідками проведення перерахунку пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача №442/8-19 від 18.02.2019, суд виходить із наступного.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як уже зазначалось вище судом, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103), згідно з пунктом 3 якої, перерахунку з 1 січня 2016 року підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

На виконання Постанови №103, Ліквідаційною комісією Управлінням Міністерства внутрішніх з справ України в Івано-Франківській області 15.03.2018 видано довідку за №459/8-18 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою поліцейського заступника начальника відділу, що не входить до структурного підрозділу апарату до посади на день звільнення із служби заступника начальника відділу начальника відділення оперативного супроводження ВВБ ГУБОЗ, становив 20 416,80 гривень (а.с.75).

В подальшому Ліквідаційна комісія Управлінням Міністерства внутрішніх з справ України в Івано-Франківській області 18.02.2019 видала і направила на адресу відповідача нову уточнюючу довідку №442/8-19 від 18.02.2019, за змістом якої розмір грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою поліцейського заступника начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУ НП до посади на день звільнення зі служби заступника начальника відділу начальника відділення оперативного супроводження ВВБ ГУБОЗ, становив 8 924,16 гривень (а.с.78). Попередню довідку №459/8-18 від 15.03.2018 визнано недійсною (а.с.45).

Таким чином, Ліквідаційна комісія Управлінням Міністерства внутрішніх з справ України в Івано-Франківській області видаючи нову довідку №442/8-19 від 18.02.2019 про розмір грошового забезпечення позивача прирівняла посаду останнього на день звільнення зі служби заступника начальника відділу начальника відділення оперативного супроводження ВВБ ГУБОЗ до посади поліцейського заступника начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУ НП. На підставі вказаної довідки відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, за наслідками якого розмір пенсії ОСОБА_1 зменшився з 13 730,00 гривень до 9 502,75 гривень (а.с.72, 76).

У зв`язку із виникненням переплати позивачу сум пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 в розмірі 71 468,75 гривень, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято оскаржуване рішення №70 від 21.03.2019 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру (а.с.74).

Так, згідно приписів частини 1, 2 статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсіонери зобов`язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. В разі невиконання цього обов`язку і одержання у зв`язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду.

Частина 3 статті 60 вказаного Закону передбачає, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім`ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.

Наведена норма кореспондується з положеннями статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", якою визначено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Тобто, за приписами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе за наявності однієї з двох умов: зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вищевказаний перелік є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

В свою чергу, спірні правовідносини не врегульовані коментованим Законом №1058-IV. У випадку досліджуваного судом призначення і перерахунок пенсії ОСОБА_1 як колишньому співробітнику органів внутрішніх справ здійснено згідно положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", диспозицією частини 3 статті 60 якого, юридичний наслідок у вигляді повернення пенсіонером добровільно або стягнення примусово виплачених надміру пенсій, визначено лише у випадку, коли мало місце зловживання з боку такого пенсіонера (подання ним документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім`ї тощо).

Разом з тим, Закон №2262-ХІІ, втому числі положення статті 60 Закону, не встановлюють такої юридичної відповідальності як повернення пенсіонером надміру виплачених сум пенсії внаслідок подання страхувальником недостовірних даних.

Попри вказане спірний випадок у солідарній системі пенсійного забезпечення врегульований статтею 102 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (надалі по тексту також - Закон № 1788-XII ), відповідно до якої пенсіонери зобов`язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов`язку і одержання у зв`язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.

Відповідно до статті 103 Закону №1788-XII, суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її (частина 2 статті 101 Закону № 1788-XII).

Отже, обов`язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення чи її перерахунку на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 07.02.2019 у справі №344/6370/14-а.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 №6-4 (надалі по тексту також - Порядок).

Пунктом 3 Порядку встановлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.

З наведеного слідує, що пенсіонер не несе відповідальність за зміст та достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень.

Як судом встановлено, підставою для винесення спірного рішення №70 від 21.03.2019 та утримання грошових коштів стало не наявність зловживань з боку пенсіонера при призначенні пенсії, а вина чи недбалість посадових осіб Ліквідаційної комісії Управлінням Міністерства внутрішніх з справ України в Івано-Франківській області, від імені якої видано довідку, про що зазначено у самому же рішенні.

Посадові особи суб`єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 18 статті 106 Закону №1058-IV).

Отже, відповідальність за правильність та достовірність документів, що подаються для призначення пенсій, в тому числі персоніфікованих відомостей про заробітну плату, які вносяться до реєстру застрахованих осіб, покладено на роботодавця (страхувальника).

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.04.2018 у справі №712/9936/17.

В даному випадку відповідачем у встановленому законом порядку не доведено факт зловживань з боку позивача, його вини чи недобросовісності щодо надання недостовірних даних та отримання переплати пенсії, а тому підстави для стягнення з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсії відсутні.

Попри вказане до спірного випадку суд також застосовує положення статті 1215 Цивільного кодексу України, відповідно до яких не підлягає поверненню безпідставно набуті, серед іншого, пенсії.

Окрім вказаного, суд зазначає, що на підставі рішення від 21.03.2019 за №70 відповідач утримав щомісячно, починаючи з 1 квітня 2019 року, 20% пенсії позивача, а тому підлягають стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 утриманих з його розміру пенсії кошти починаючи з квітня 2019 року.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Представлені відповідачем докази у своїй сукупності не дають підстав вважати, що оскаржуване рішення про стягнення сум пенсії, виплачених надміру є правомірним, прийнятим обґрунтовано, з дотриманням норм чинного законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Оцінюючи наведені сторонами аргументи, та враховуючи вищенаведене, суд робить висновок про обґрунтованість адміністративного позову, а позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд відзначає, що позивач за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру сплачено судовий збір в розмірі 768,40 гривень згідно квитанції №313.143.1/32192384 від 02.09.2019 та 768,40 гривень, згідно квитанції №0.0.1469026551.1 від 18.09.2019, які містяться в матеріалах справи (а.с.4, 91).

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в загальному розмірі 1 536,80 гривень.

Сторонами не подано до суду будь яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 21.03.2019 за №70 про стягнення з ОСОБА_1 сум пенсії, виплачених надміру.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо стягнення з ОСОБА_1 сум пенсії, виплачених надміру на підставі рішення від 21.03.2019 за №70.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повернути ОСОБА_1 , утримані суми коштів з його пенсії починаючи з 1 квітня 2019 року на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 21.03.2019 за №70.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1 536,80 гривень (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_5 .

Представник позивача - Гунько Віталій Миколайович (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) АДРЕСА_4 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.