
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" жовтня 2019 р. м. Київ Справа № 911/688/19
Розглянувши матеріали справи за первісним позовом Виконавчого комітету Бориспільської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен»
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Комунального підприємства «Виробниче управління комунального господарства»
прo визнання укладеною Додаткової угоди до договору про пайову участь
За зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен»
до Виконавчого комітету Бориспільської міської ради
про визнання суми пайового внеску зменшеною
Суддя А.Ю. Кошик
За участю представників:
позивача за первісним позовом (відповідача за зустрічним позовом): Волошина Ю.Г., Жарий О.К.
відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом): Пономарьов М.М.
третьої особи: не з`явився
Обставини справи:
Господарським судом Київської області розглядається справа за первісним позовом Виконавчого комітету Бориспільської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Комунального підприємства «Виробниче управління комунального господарства» прo визнання укладеною Додаткової угоди до договору про пайову участь та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» до Виконавчого комітету Бориспільської міської ради про визнання суми пайового внеску зменшеною.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 10.04.2019 року відкрито провадження у справі № 911/688/19 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 07.05.2019 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 06.05.2019 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву б/н від 06.05.2019 року, заяву про залучення третьої особи б/н від 06.05.2019 року та зустрічну позовну заяву б/н від 06.05.2019 року.
У підготовчому судовому засіданні 07.05.2019 року оголошено перерву на 16.05.2019 року.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 16.05.2019 року прийнято до розгляду зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Бісквітний комплекс "Рошен" у справі № 911/688/19. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Комунальне підприємство "Виробниче управління комунального господарства". Підготовче засідання відкладено на 20.06.2019 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 11.06.2019 року представником позивача за первісним позовом подано відзив на зустрічний позов б/н б/д.
До канцелярії Господарського суду Київської області 19.06.2019 року представником відповідача за первісним позовом подано заперечення на відповідь на відзив б/н від 19.06.2019 року. Представником третьої особи подано заяву № 373 від 18.06.2019 року про відкладення розгляду справи.
До канцелярії Господарського суду Київської області 20.06.2019 року представником відповідача за первісним позовом подано клопотання б/н від 20.06.2019 року про витребування доказів.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 20.06.2019 року оголошено перерву у підготовчому засіданні на 25.06.2019 року.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 25.06.2019 року продовжено строк підготовчого провадження, підготовче засідання відкладено на 23.07.2019 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 11.07.2019 року від Управління містобудування та архітектури Бориспільської міської ради Київської області супровідним листом № 04-08/1031 від 09.07.2019 року надійшли витребувані ухвалою від 25.06.2019 року документи.
До канцелярії Господарського суду Київської області 18.07.2019 року представником відповідача за первісним позовом подано відповідь на відзив на зустрічну позовну заяву б/н від 17.07.2019 року.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 23.07.2019 року закрито підготовче провадження у справі № 911/688/19 та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.08.2019 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 08.08.2019 року від представника позивача за первісним позовом надійшло клопотання б/н від 07.08.2019 року про відкладення розгляду справи.
До канцелярії Господарського суду Київської області 09.08.2019 року від представника позивача за первісним позовом надійшло заперечення щодо відповіді на відзив б/н від 07.08.2019 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 13.08.2019 року представником відповідача за первісним позовом подано клопотання б/н від 13.08.2019 року про відкладення розгляду справи та додаткові пояснення б/н від 13.08.2019 року.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 13.08.2019 року розгляд справи відкладено на 03.09.2019 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 03.09.2019 року представником відповідача за первісним позовом подано додаткові пояснення б/н від 30.08.2019 року та заяву б/н від 03.09.2019 року щодо вирішення питання про судові витрати.
У судовому засіданні 03.09.2019 року представник позивача за первісним позовом клопотав про відкладення розгляду справи. Представник відповідача за первісним позовом не заперечував проти відкладення розгляду справи.
Третя особа, належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання, у судове засідання 03.09.2019 року не з`явилася.
Ухвалою від 03.09.2019 року розгляд справи відкладався на 19.09.2019 року. В судовому засіданні 19.09.2019 року оголошувалась перерва до 01.10.2019 року. В судовому засіданні 01.10.2019 року оголошувалась перерва до 08.10.2019 року.
В судовому засіданні 08.10.2019 року представники позивача за первісним позовом позовні вимоги підтримали, заперечували про зустрічного позову, представник відповідача заперечував проти первісного позову, підтримав вимоги за зустрічним позовом.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.
У зв`язку з чим, в судовому засіданні 08.10.2019 року судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з викладених у позові обставин, позивач зазначає, що листом від 17.02.2016 року № 9 ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен» звернулось до Виконавчого комітету Бориспільської міської ради з пропозицією укласти договір пайової участі. Однак, на час зверненя з листом, до нього не було долучено інформацї про загальну кошторисну вартість об`єкту будівництва. В листі було проінформовано про попередню оцінку будівницва і прохання визначити розмір пайової участі у твердій грошовій сумі (30 000 000 грн.)
Оскільки, на момент звернення до органів місцевого самоврядування з пропозицією укласти договір пайової участі, загальна кошторисна вартість будівництва не була визначена, а законодоваць забовязує укласти Договір не пізніше 15днів з моменту реєстрації звернення замовника будівництва, було прийняте рішення про укладення Договору на суму 30 млн.грн.
10.03.2016 року відповідно до рішення міської ради від 04.03.2016 року № 457-6-7 «Про встановлення розміру пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя», було укладено Договір № 3\16 про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя. Кошти були зараховані.
В подальшому, 14.11.2018 року на виконання рішень Бориспільської міської ради від 21.12.2017 року № 2754-36-7 «Про внесення змін у рішення міської ради від 04.03.2016 року № 457-6-7 «Про встановлення розміру пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя» та для приведення Договору № 3\16 у відповідність до законодавства, що регулює відносини щодо пайової участі, було укладено Додаткову угоду № 1 до Договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя, відповідно до якої встановлено відсоток (10%) загальної кошторисної вартості будівництва Об`єкта, що необхідно сплатити забудовнику в рахунок пайової участі.
Така процедура укладення Договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя визначена Порядком про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя, який затверджено на підставі Закону України «Про регулювання містобудівної діляьності».
В подальшому, на звернення ТОВ «БК «Рошен» щодо прийняття до комунальної власності м. Борисполя об`єктів інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки, було прийняте рішення сесії від 20.11.2018 № 3877-47-7 з відповідними змінами, у подальшому внесеними рішенням від 11.12.2018 року «Про прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Борисполя від ТОВ «Рошен» основних засобів по об`єкту «Будівництво фабрики по виробництву виробів з борошна по вул. При вокзальній, 82 у м. Борисполі».
Відповідно до п.3.3 Додаткової угоди № 1 до Договору 3\16 було проведено розрахунок на підставі затвердженої в установленному порядку проектно-кошторисної документації, розробленої згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. Розрахунок було проведено із врахуванням сплачених 30 000 000 грн. та виключенням сум за інженерні мережі та об`єкти інженерної інфраструктури поза межами земельних ділянок.
Проект додаткової угоди №2 та відповідний розрахунок було направлено на адресу ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен» для підписання або надання протоколу розбіжностей щодо умов додаткової угоди або розрахунку листом № 12-31-275 від 21.01.2019 року, який в той же день був отриманий представником ТОВ «БК «Рошен».
У відповідь на цей лист, 04.02.2019 року ТОВ «БК «Рошен» направив свої заперечення щодо розрахунку, на що Виконавчим комітетом було направлено пояснення щодо неможливості зарахування до пайової участі кошторисної вартості та прийняття у комунальну власність таких об`єктів як дороги, які забезпечували об`єкт будівництва, оскільки це питання виходить за межі, врегульовані Законом України «Про містобудівну діяльність» і на сьогодні міська рада не має можливості поза межами діючого законодавства прийняти рішення щодо зарахування витрат на будівництво доріг, що забезпечували об`єкт будівництва, та прийняти їх у комунальну власність з подальшим зарахуванням цих коштів до пайової участі у будівництві.
Дана позиція виконавчого комітету була підтверджена листом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за № 7/15.3/14873-18 від 18.12.2018 року.
При цьому, що стосується внесених змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» ТОВ «БК «Рошен» було повідомлено про те, що відповідно до ч.3 ст.5 Цивільного кодексу України якщо цивільні відносини виникли раніше і регулюються актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт застосовується до прав і обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Таким чином, позивач зазначає, що на день звернення із даним позовом до суду не існує жодних підстав зволікати у підписанні Додаткової угоди №2 до Договору № 3\16 про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя.
Відповідно до ч 5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
Статтею 179 Господарського кодексу України передбачено, що господарський договір укладається певною категорією суб`єктів господарювання з органом місцевого самоврядування, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладання такого договору. При цьому, під господарським договором розуміється угода майнового характеру між самими суб`єктами господарювання або суб`єктами господарювання і не господарюючими суб`єктами - юридичними особами, що встановлює, змінює або припиняє права та обов`язки сторін при здійсненні господарської діяльності. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Відповідно до ч. 1 ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
В позові позивач просить визнати укладеною Додаткову угоду №2 до Договору № 3\16 про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя між виконавчим комітетом Бориспільської міської ради Київської області з однієї сторони та ТОВ «Бесквітний комплекс «Рошен» у наступній редакції:
«Додаткова угода № 2 до Договору № 3/16 про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя
Виконавчий комітет Бориспільської міської ради (надалі - Виконком), в особі міського голови Федорчука Анатолія Соловйовича, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», рішення міської ради від 20 грудня 2011 року № 1562-19-VI «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 03.03.2009 № 5493-48-V «Про затвердження Порядку пайової участі замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя», рішення міської ради від 21 грудня 2017 року № 2754-36-VII «Про внесення змін у рішення міської ради від 04 березня 2016 року № 457-3 6-VII «Про встановлення розміру пайової участі на розвиток інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя» та рішення міської ради від 11.12.2018 № 3900-48-VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 20.11.2018 № 3877-47-VII «Про прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Борисполя від товариства з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» основних засобів по об`єкту «Будівництво фабрики по виробництву виробів з борошна по вулиці Привокзальна, 82 у місті Борисполі», з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю «БІСКВІТНИЙ КОМПЛЕКС «РОШЕН», в особі директора Руденка Сергія Васильовича (надалі за текстом - Замовник), що діє на підставі Статуту з другої сторони, при спільному найменуванні - Сторони,
Керуючись п.3.3. Додаткової угоди № 1 від 14.11.2018 року до Договору № 3/16 про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя від 10.03.2016 року, склали даний розрахунок розміру пайової участі Товариства з обмеженою відповідальністю «БІСКВІТНИМ КОМПЛЕКС «РОШЕН» у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя при здійсненні будівництва об`єкта «Будівництво фабрики по виробництву виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль» (надалі - Розрахунок) та домовились про наступне.
1.Розрахунок здійснено на підставі затвердженої в установленому порядку проектно-кошторисної документації, розробленої згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами.
2 Величина пайової участі Замовника визначається на рівні 10% кошторисної вартості будівництва Об`єкта, без врахування витрат на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
- По зведеному кошторисному розрахунку вартість будівництва становить 667 308,829 тис.грн.
- При розрахунку розміру пайової участі не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
Глава 4. Об`єкти енергетичного господарства становлять 11 180,022 тис.грн.
Глава 6.Зовнішні мережі та споруди водопостачання, водовідведення, теплопостачання та газопостачання становлять 39 091,8696 тис.грн.
Всього по зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва для розрахунку пайового внеску визначається 617 036,9374 тис.грн.
Пайовий внесок становить 10 %, що складає 61703,6938 тис.грн.
3. Витрати, пов`язані з будівництвом Замовником інженерних мереж та об`єктів інженерної інфраструктури поза межами земельних ділянок, відведених під будівництво Об`єкта, передбачені технічними умовами та кошторисною документацією, і на суму яких зменшується розмір пайової участі - 8510,071 тис. грн., а саме:
Винесення за межі ділянки існуючої зливної каналізації по будівництву об`єкта «Фабрики по виробництву виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль» на виконання Технічних умов, виданих Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» №34 від 16 листопада 2015 р.
4. Розмір пайової участі Замовника при будівництві І черги (перший та другий пускові комплекси) фабрики по виробництву виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль, яку Замовник зобов`язаний сплатити, складає:
61703,6938 тис.грн. - 8510,071 тис.грн. = 53193,6228 тис. грн.
Сторони дійшли згоди, що кошти в сумі 30 000,000 тис.грн. (платіжне доручення №315 від 30.08.16 та платіжне доручення № 919 від 31.05.17), сплачені Замовником, зараховано Замовнику, як сплата пайового внеску при будівництві І черги (перший та другий пускові комплекси) фабрики по виробництву виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль. При цьому, Замовник сплачує різницю в сумі 23193,6228 тис.грн. до місцевого бюджету (Отримувач: Бориспільське УК/Бориспіль/24170000, Код ЄДРПОУ 38007070, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 31515921010004. Призначення платежу: ККД 24170000, пайова участь відповідно до договору від « 10» березня 2016року № 3/16).
Реквізити та підписи сторін».
Відповідач вході розгляду спору позовні вимоги заперечував, зазначив, що 10.03.2016 року на виконання рішення міської ради № 457-6-7 від 04.03.2016 року з позивачем було укладено Договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя, згідно з умовами якого відповідач при будівництві фабрики по виробництву виробів з борошна по вул. Привокзальній, 82 у м. Борисполі зобов`язався сплатити пайову участь в розмірі 30 000 000,00 грн.
14.11.2018 року на виконання рішення міської ради № 2754-36-7 від 21.12.2017 та приведення договору у відповідність до законодавства, сторонами було укладено Додаткову угоду № 1 до Договору № 3/16 від 10.03.2016 року, відповідно до якої розмір пайової участі визначено в розмірі 10% загальної кошторисної вартості будівництва із врахуванням раніше сплачених 30 000 000,00 грн. та зменшенням суми пайової участі на вартість інженерних мереж та інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки відповідача.
21.01.2019 року позивач звернувся до відповідача з пропозицією укласти Додаткову угоду № 2, якою затвердити змінений розрахунок розміру пайової участі, проти якого відповідач заперечив, посилаючись на те, що такий змінений розрахунок не відповідає домовленостям сторін, згідно з якими в рахунок пайової участі мало бути зараховано вартість будівництва дороги промислової і комунально-складської зони (вул. Героїв Крут) вартістю 20 319 070,00 грн. та капітальний ремонт асфальтобетонного покриття проїжджої частини вул. Привокзальна (від перехрестя вул. Героїв Крут до ПСО Р-03) вартістю 15 571 448,00 грн.
Заперечуючи позовні вимоги відповідач подав зустрічний позов, в якому просить визнати суму пайового внеску відповідно до Договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя № 3/16 від 10.03.2016 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «БК «Рошен» та Виконавчим комітетом Бориспільської міської ради, зі змінами, внесеними Додатковою угодою № 1 від 14.11.2018 року, зменшеною на загальну суму в розмірі 44 400 589,00 грн. щодо виконаних робіт:
- зі спорудження зливної каналізації по будівництву об`єкта «Фабрики по виробництву виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль» на виконання Технічних умов, виданих Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» № 34 від 16.11.2015 року;
- будівництва дороги промислової і комунально-складської зони (вул. Героїв Крут) на виконання п. 4 Технічних умов, виданих Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» № 35 від 19.11.2015 року;
- капітального ремонту асфальтобетонного покриття проїжджої частини вул. Привокзальна (від перехрестя вул. Героїв Крут до ПСО Р-03) відповідно до Додатку № 05 від 18.04.2018 року до Технічних умов № 35 від 19.11.2015 року, виданих Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» (зі змінами 23.08.2018 року)
В обґрунтування вимог за зустрічним позовом, відповідно і заперечень проти первісного позову, відповідач (позивач за зустрічним позовом) зазначає, що у 2015 році у зв`язку з наміром будівництва в м. Бориспіль фабрики з виробництва виробів із борошна ТОВ «БК «Рошен» розпочало збір вихідних даних, необхідних для розробки проектної документації, в тому числі звернулось до підпорядкованого Бориспільській міській раді Комунального підприємства «Виробниче управління комунального господарства» з приводу надання технічних умов щодо інженерного забезпечення об`єкта будівництва.
У відповідь Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» було видано ТОВ «БК «Рошен», зокрема: Технічні умови (вих. № 34) від 16.11.2015 року на винесення водовідвідного каналу за межі земельної ділянки, наданої під будівництво фабрики по виробництву виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 в м. Борисполі та Технічні умови (вих. № 35) від 19.11.2015 року на будівництво фабрики з виробництва виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 в м. Борисполі (затверджені першим заступником голови Бориспільської міської ради 20.11.2015), згідно з якими доручено ТОВ «БК «Рошен» проектом передбачити будівництво проїжджої частини і тротуару по вул. Героїв Крут від вул. Привокзальна до граничної межі земельної ділянки, яка надана в користування під будівництво фабрики в західному напрямку, та виконати ремонт асфальтобетонного покриття вул. Привокзальна, яка межує із земельною ділянкою будівництва.
В подальшому, з метою дотримання вимог Закону України «Про містобудівну діяльність» у зв`язку з будівництвом фабрики по виробництву виробів з борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль в лютому 2016 року ТОВ «БК «Рошен» звернулось до Бориспільської міської ради з пропозицією щодо укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту.
04.03.2016 рішенням Бориспільської міської ради № 457-6-VII «Про встановлення розміру пайової участі на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя» було вирішено встановити розмір пайової участі на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя товариству з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» при здійсненні будівництва фабрики по виробництву виробів з борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль у розмірі 30 000 000,00 грн. та доручено Відділу економічної та інвестиційної політики виконавчого комітету міської ради підготувати договір про пайову участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя.
10.03.2016 року між Виконавчим комітетом Бориспільської міської ради, як Виконкомом, та ТОВ «БК «Рошен», як Замовником, було укладено Договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя №3/16 відповідно до п. 1.1 якого Замовник взяв на себе зобов`язання прийняти участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури та соціальної інфраструктури м. Борисполя при здійсненні будівництва фабрики по виробництву виробів борошна по вул. Привокзальній, 82 у місті Бориспіль (надалі - «Об`єкт»).
Згідно з п. 2.2.1 Договору Замовник зобов`язався здійснювати будівництво об`єкта відповідно до погодженої проектно-кошторисної документації з дотриманням державних будівельних норм, стандартів і правил, отриманих технічних умов.
Відповідно до п. 3.1 Договору було передбачено, що розмір пайової участі становить 30 000 000,00 грн., які Замовник сплачує згідно з графіком, визначеним п.4 Договору, до місцевого бюджету.
Згідно з п. 4.1 Договору було визначено, що виконання Замовником зобов`язань за Договором полягає у відрахуванні до міського бюджету повної суми коштів (за реквізитами та в сумі, що вказані у п. 3.1 Договору) до прийняття Об`єкту будівництва в експлуатацію, згідно з наступним графіком сплати пайової участі: І платіж, що становить 50% суми пайової участі та складає 15 000 000,00 грн. - у строк до 01.09.2016 року; II платіж, що становить решту суми пайової участі - 15 000 000,00 грн. у строк до 01.06.2017 року.
Відповідно до п. 7.1 Договору було передбачено, що він діє до повного виконання зобов`язань. На виконання умов Договору ТОВ «БК «Рошен» сплатило до місцевого бюджету м. Бориспіль пайову участь в розмірі 30 000 000,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № 315 від 30.08.2016 року та№ 919 від 31.05.2017 року.
21.12.2017 року Бориспільська міська рада прийняла рішення № 2754-36-VII «Про внесення змін у рішення міської ради від 04.03.2016 року № 457-6-VII «Про встановлення розміру пайової участі на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя», яким вирішила внести зміни у рішення від 04.03.2016 року № 457-6-VII, а саме: пункт 1 рішення викласти в новій редакції, згідно з якою встановити розмір пайової участі на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя товариству з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» при здійсненні будівництва фабрики по виробництву виробів з борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль у розмірі 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об`єкту. Розмір пайової участі визначений відповідно до умов даного рішення зменшується на суму коштів, а саме: 30 000 000,00 грн., сплачених замовником відповідно до умов договору про пайову участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя від 10.03.2016 року № 3/16, при цьому повернення та відшкодування замовнику не здійснюється.
18.04.2018 року Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» було видано ТОВ «БК «Рошен» Додаток до Технічних умов № 35 від 19.11.2015 року на будівництво фабрики з виробництва виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 в м. Борисполі, (затверджений першим заступником голови Бориспільської міської ради 18.04.2018 року), згідно з яким доручено ТОВ «БК «Рошен» виконати поточний ремонт асфальтобетонного покриття проїжджої частини вул. Привокзальна (від перехрестя вул. Героїв Крут до ПСО-Р03).
На виконання виданих ТОВ «БК «Рошен» технічних умов ним було здійснено: 1) будівництво дороги промислової і комунально-складської зони (вул. Героїв Крут); 2) ремонт асфальтобетонного покриття проїжджої частини вул.Привокзальна (від перехрестя вул. Героїв Крут до південно-східного обходу Р-03) м. Бориспіль, Київська область; 3) винесення за межі ділянки існуючої зливної каналізації по об`єкту «Будівництво фабрики по виробництву виробів з борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль».
24.07.2018 року TOB «БК «Рошен» звернулось до Бориспільської міської ради з листом за № 160, яким просило зазначені об`єкти прийняти до комунальної власності територіальної громади.
Листом від 13.08.2018 року за № 12-31-3324 Бориспільська міська рада повідомила ТОВ «БК «Рошен» про документи, необхідні для прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Борисполя об`єктів, вказаних ТОВ «БК «Рошен» в листі № 160 від 24.07.2018 (будівництва дороги, ремонту асфальтобетонного покриття та зливної каналізації), а саме: складені підрядниками та замовником довідки форми КБ-3 та акти форми КБ-2в.
У відповідь ТОВ «БК «Рошен» листом за № 207 від 23.08.2018 року звернулось до Бориспільської міської ради з проханням навести обґрунтування вимог щодо надання зазначених документів з посиланням на нормативні акти, що містять повний перелік документів, необхідних для передачі об`єктів до комунальної власності.
Також, 22.08.2018 року з метою приведення у відповідність термінології Додатку № 05 від 18.04.2018 до Технічних умов № 35 від 19.11.2015 року, Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» було видано до них зміни за № 16 та вирішено п. 1 Додатку читати, як: «виконати капітальний ремонт асфальтобетонного покриття проїжджої частини вул. Привокзальна (від перехрестя Героїв Крут до ПСО Р03).
19.09.2018 року було підписано Акт готовності об`єкта до експлуатації щодо «Будівництва фабрики по виробництву виробів з борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль (І черга, перший та другий пусковий комплекс), нове будівництво».
Листом від 18.10.2018 року №01-12-02 ТОВ «БК «Рошен» повторно звернулось до Бориспільської міської ради з проханням прийняти до комунальної власності територіальної громади міста Бориспіль винесену за межі ділянки частину існуючої зливної каналізації (колектор зливової каналізації).
14.11.2018 року між Виконавчим комітетом Бориспільської міської ради, як Виконкомом, та ТОВ «БК «Рошен», як Замовником, було укладено Додаткову угоду № 1 до Договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя № 3/16 (надалі - «Додаткова угода № 1»), згідно з якою було вирішено з метою виконання рішення Бориспільської міської ради від 21.12.2017 № 2754-36-VII викласти Договір в новій редакції.
Пунктом 1.3 Договору в редакції Додаткової угоди № 1 було визначено, що відповідно до ч. 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» сторони дійшли згоди, що у випадку, якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва Замовником інженерних мереж або об`єктів інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки, такі інженерні мережі або об`єкти передаються у комунальну власність м. Бориспіль, а розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Бориспіль зменшується на суму їх кошторисної вартості.
Пунктом 3.1 Договору в редакції Додаткової угоди № 1 було визначено, що Замовник сплачує до місцевого бюджету грошові кошти у розмірі 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва Об`єкта згідно з Розрахунком пайової участі Замовника у розвитку і створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Борисполя, який є невід`ємною частиною цього Договору.
Відповідно до пп. 3.2, 3.3 Договору в редакції Додаткової угоди № 1 було передбачено, що сторони підтверджують факт сплати Замовником грошових коштів пайової участі при будівництві І черги першого та другого пускового комплексу Об`єкта в суму 30 000 000, 00 грн. Остаточний розмір пайової участі при будівництві Об`єкта визначається згідно з відповідним Розрахунком пайової участі, який є невід`ємною частиною цього Договору.
Пунктом 4.1. Договору в редакції Додаткової угоди № 1 було передбачено, що виконання взятих Замовником зобов`язань за Договором полягає у відрахуванні до міського бюджету повної суми коштів пайової участі у порядку та строки, визначені Договором та Розрахунком пайової участі Замовника у розвитку і створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Борисполя по завершенню будівництва та до прийняття в експлуатацію усіх черг Об`єкта.
За результатами опрацювання наданих ТОВ «БК «Рошен» Бориспільській міській раді документів було складено Розрахунок розміру пайової участі, який 05.11.2018 року Відділом економічної та інвестиційної політики Бориспільської міської ради електронною поштою було направлено на адресу ТОВ «БК «Рошен», за яким загальна сума пайового внеску складає 61703,6938 тис. грн., з яких підлягає виключенню вартість спірних об`єктів інженерної інфраструктури на суму 44400,589 грн., відповідно розмір внеску має складати 17303,1048 тис.грн., тобто менше, ніж вже сплачено (30 000 000,00 грн.). Однак, вказаний Розрахунок з підписом Виконавчого комітету Бориспільської міської ради не було погоджено позивачем та не передано ТОВ «БК «Рошен».
Відповідач (позивач за зустрічним позовом) наполягає, що спірні об`єкти підпадають під визначення інженерних мереж та об`єктів інженерної інфраструктури і підлягають передачі до комунальної власності на підставі частини 5 статті 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
20.11.2018 року Бориспільською міською радою було прийнято рішення № 3877-47-VII «Про прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Борисполя від товариства з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» основних засобів по об`єкту «Будівництво фабрики по виробництву виробів з борошна по вулиці Привокзальна, 82 у місті Борисполі», яким вирішено:
- прийняти до комунальної власності територіальної громади міста Борисполя від товариства з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» основні засоби по об`єкту «Будівництво фабрики по виробництву виробів з борошна по вул. Привокзальна, 82 у місті Борисполі», а саме: інженерні мережі закритого зливного коллектора, виведеного за межі земельної ділянки, відведеної під будівництво об`єкту «Будівництво фабрики по виробництву виробів з борошна по вулиці Привокзальна, 82 у місті Борисполі» загальною протяжністю 1045,0 погонних метрів загальною вартістю виконаних робіт 10 078 429,00 грн.;
- витрати, пов`язані з будівництвом інженерних мереж та об`єктів інженерної інфраструктури поза межами земельних ділянок, відведених під «Будівництво фабрики по виробництву виробів з борошна по вул. Привокзальна, 82 у місті Борисполі», які передбачені технічними умовами, відповідно до п. 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», врахувати при визначенні розміру пайової участі.
11.12.2018 року Бориспільською міською радою було прийнято рішення № 3900-48-VII, яким внесено зміни до рішення № 3877-47-VII від 20.11.2018 року в частині назви та вартості основних засобів, які приймаються до комунальної власності, зокрема визначено такими: винесення за межі ділянки існуючої зливної каналізації по об`єкту «Будівництво фабрики по виробництву виробів з борошна по вулиці Привокзальна, 82 у місті Борисполі» загальною протяжністю 1 045,0 погонних метрів, загальною кошторисною вартістю 8 510 071,00 грн.
21.01.2019 року Виконавчий комітет Бориспільської міської ради звернувся до ТОВ «БК«Рошен» з листом за № 12-31-275, яким запропонував укласти додаткову угоду № 2 до Договору, якою затвердити Розрахунок пайової участі в сумі 53 193 622,80 грн.
У відповідь листом за № 01-12-22/01 від 04.02.2019 року ТОВ «БК «Рошен» повідомило, що укладення додаткової угоди № 2 в запропонованій редакції є неможливим, оскільки вона суперечить домовленостям сторін, згідно з якими розмір пайової участі мав бути зменшений на вартість будівництва дороги промислової і комунально-складської зони (вул. Героїв Крут) та капітального ремонту асфальтобетонного покриття проїжджої частини вул. Привокзальна (від перехрестя вул. Героїв Крут до ПСО Р-03), які були виконані відповідачем у відповідності до Технічних умов, виданих Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства».
Не погоджуючись з відмовою укласти Додаткову угоду № 2 до Договору, Виконавчий комітет Бориспільської міської ради звернувся до суду з відповідним позовом, що свідчить про невизнання ним права ТОВ «БК «Рошен» на зменшення розміру пайової участі на кошторисну вартість передбачених технічними умовами будівництва дороги та капітального ремонту асфальтобетонного покриття.
Відповідач (позивач за зустрічним позовом) вважає, що ним повністю виконано взяті на себе зобов`язання щодо сплати пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
У зв`язку з чим, відповідач (позивач за зустрічним позовом) зазначає, що за розрахунками Виконавчого комітету Бориспільської міської ради, пайовий внесок в розмірі 10% від зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва складає 61 703 693,80 грн. Вартість об`єктів інженерної інфраструктури, які в силу імперативних приписів ч.5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зменшують розмір пайової участі на 44 400 589,00 грн. Таким чином, різниця, що підлягає доплаті ТОВ «БК «Рошен» грошовими коштами, як частковий внесок пайової участі: 61 703 693,80 грн. - 44 400 589,00 грн. = 17 303 104,80 грн.
Враховуючи суму сплаченого пайового внеску згідно з платіжними дорученнями № 315 від 30.08.2016 року та № 919 від 31.05.2017 року в розмірі 30 000 000,00 грн., обсяг виконаних ТОВ «БК Рошен» зобов`язань зі сплати пайового внеску складає 74 400 589,00 грн. (44 400 589,00 грн. + 30 000 000,00 грн.) при розрахунковій вартості пайового внеску 61 703 693, 80 грн., що перевищує суму розрахунку.
Оскільки Виконавчий комітет Бориспільської ради заперечує факт повної сплати пайової участі та право ТОВ «БК «Рошен» на зменшення її розміру на суму кошторисної вартості будівництва об`єктів інженерної інфраструктури, ТОВ «БК «Рошен» з метою захисту своїх прав та законних інтересів подано зустрічний позов, в якому просить визнати суму пайового внеску відповідно до Договору зменшеною на суму виконаних робіт зі спорудження зливної каналізації, будівництва дороги промислової і комунально-складської зони (вул. Героїв Крут у м. Бориспіль) та капітального ремонту асфальтобетонного покриття проїжджої частини вул. Привокзальна (від перехрестя вул. Героїв Крут до ПСО Р- 03) на загальну суму в розмірі 44 400 589,00 грн., та сплаченою.
В обґрунтування вимог за зустрічним позовом ТОВ «БК «Рошен» стверджує, що дороги є об`єктами інженерної (інженерно-транспортної) інфраструктури і передача їх до комунальної власності є підставою для зменшення розміру пайової участі на вартість відповідних об`єктів і свідчить про виконання вимог ч.ч. 2, 3 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» про те, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Відповідач (позивач за зустрічним позовом) стверджує, що оскільки необхідність будівництва спірних об`єктів (доріг) поза межами земельної ділянки було передбачено технічними умовами, з огляду на ч. 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об`єкти передаються у комунальну власність.
Відповідне положення також передбачене п. 5.4 Порядку залучення та розрахунку розміру пайової участі у розвитку і створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Борисполя (Додаток до рішення міської ради від 20.12.2011 року № 1562-19-УІ).
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» технічні умови - це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації.
При цьому, відповідач (позивач за зустрічним позовом) посилається на неточність визначення в Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності» терміну та поняття «інженерної інфраструктури», і вважає, що такий термін є тотожним поняттю «інженерно-транспортна інфраструктура».
Відповідач (позивач за зустрічним позовом) стверджує, що Виконавчий комітет Бориспільської міської ради, в порушення умов п. 1.3 Договору в редакції Додаткової угоди № 1 фактично відмовився зменшити розмір пайової участі на суму кошторисної вартості проведених робіт у порядку, встановленому договором, хоча ані сам Договір в редакції Додаткової угоди № 1, ані технічні умови ніким, в тому числі Виконавчим комітетом Бориспільської міської ради, не оспорюються, а навпаки є чинними та такими, що відповідають законодавству України.
Позивачем (за первісним позовом) надано відповідь на відзив відповідача та відзив на зустрічний позов, в яких позивач (за первісним позовом) повідомлено суду, що зливна каналізація по будівництву об`єкта «Фабрики по виробництву виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль» винесена за межі ділянки і на кошторисну вартість відповідного будівництва зменшено розмір пайової участі (на суму 8510,071 тис. грн.), що враховано умовами спірної Додаткової угоди № 2.
Також позивачем (за первісним позовом) зазначає, що Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» містить свідоме розмежування поняття інженерних мереж або об`єктів інженерної інфраструктури (яке використовується у нормах, які стосуються замовників будівництва) та поняття інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (яке в Закону застосовується стосовно органу місцевого самоврядування).
Таким чином, наведені в ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначення (в тому числі в разі передбачення технічними умовами) стосуються виключно інженерних мереж або об`єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами земельної ділянки. Аналогічне положення закріплено у п. 1.3. Договору також стосується інженерних мереж або об`єктів інженерної інфраструктури.
Позивач наполягає, що інженерними мережами або об`єктами інженерної інфраструктури у результаті будівництва яких розмір пайової участі зменшується є лише ті об`єкти, які створені для інженерного забезпечення об`єкту будівництва саме водопостачанням, тепло-, електро- і газопостачанням, водовідведенням, зовнішнім освітленням, відведенням зливових вод та телокомунікацій.
При цьому, позивач наголошує, що у забудовника відсутній обов`язок будівництва інженерних мереж або об`єктів інженерної інфраструктури для інженерного забезпечення інших потреб об`єкту будівництва, ніж вказаних у ч.1 ст.30 Закону, а саме дороги промислової і комунально-складської зони та ремонту асфальтобетонного покриття проїжджої частини вул.Привокзальна.
Також позивач наголошує, що відповідачем не наведено жодного посилання на норму закону, яку б порушив виконавчий комітет у правовідносинах із ТОВ «БК «Рошен» при виконанні Договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста Бориспіль не наведено, всі твердження відповідача грутуються на припущеннях та довільному тлумаченні норм чинного законодавства.
Чинним Законом не передбачено можливості для забудовників передавати у комунальну власність автомобільні дороги, смуги розгону, розвороту, тощо, що були побудовані за власні кошти забудовників, а також не передбачено і можливість органів місцевого самоврядування поза межами повноважень визначених цим Законом приймати транспортні мережі у комунальну власність та зменшувати розмір пайової участі за цей рахунок.
Також, позивач зауважує, що ТОВ «Бісквітний комплекс «Рошен» будував та ремонтував дороги керуючись власними намірами та технічними умовами виданими КП «ВУКГ» і такі дороги необхідні саме для функціонування виробництва і в першу чергу для використання ТОВ «БК «Рошен».
Дослідивши викладеністороанми пояснення та надані докази, судом досліджено тв.а встановлено наступне.
Статтею 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів належить до відання відповідних органів місцевого самоврядування.
Замовник, який має намір здійснити будівництво об`єкта містобудування у населеному пункті, зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту полягає у відрахуванні замовником після прийняття об`єкта в експлуатацію до відповідного ієбюго бюджету коштів для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Величина пайової участі (внеску) замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування, відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі (внеску) замовника від загальної кошторисної вартості будівництва (реконструкції) об`єкта містобудування, визначеної згідно з державними будівельними нормами, без урахування витрат з придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішньо- та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об`єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта - для нежитлових будівель та споруд; 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта - для житлових будинків.
Істотними умовами договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту є: розмір пайового внеску; терміни (графік) оплати пайового внеску; відповідальність сторін.
Невід`ємною частиною договору є розрахунок величини пайового внеску (участі) замовника у створення інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Пайовий внесок сплачується в повній сумі єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором. Граничний термін сплати пайового внеску не повинен перевищувати одного місяця після прийняття об`єкта містобудування в експлуатацію.
З огляду на наведену норму законодавства, чітко визначено, що створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населених пунктів належить до відання відповідних органів місцевого самоврядування.
При цьому, визначено, що пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту полягає у відрахуванні замовником після прийняття об`єкта в експлуатацію до відповідного бюджету коштів для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.
Наведен свідчить, що пайова участь замовника будівництва полягає виключно у відрахуванні коштів до відповідного бюджету, за рахунок яких орган місцевого самоврядування буде створювати чи розвивати інженерно-транспортну та соціальну інфраструктуру населеного пункту.
Також, необхідно звернути увагу, що норма ч.2 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачає, що замовник, який має намір здійснити будівництво об`єкта містобудування у населеному пункті, зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Тобто, відповідне виключення не передбачає жодних зменшень, а визначає, що в розрахунковій вартості будівництва не враховується вартість придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішньо- та позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
Тобто вартість саме транспортних комунікацій не входить в кошторисну варість будівництва,з якої обраховується пайовий внесок. Відповідне застереження наведено в п. 2 проекту спірної Додаткової угоди.
Як визначено ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» технічні умови - це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації.
Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою.
Наведені норми чітко стосуються комплексу умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації, і не містять обов`язковості для забудовника.У зв`язку з чим, технічн
Частиною 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об`єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об`єкти передаються у комунальну власність.
У разі якщо кошторисна вартість будівництва інженерних мереж та/або об`єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) перевищує розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту, орган місцевого самоврядування приймає рішення про відшкодування замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.
З огляду на зміст наведеної норми ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у ній йдется виключно про інженерні мережі та об`єкти інженерної інфраструктури, які створюються з розробленням технічних умов. При цьому, самі по собі технічні умови не є документом, який може змінювати чи розширювати наведені в ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» поняття та визначення, особливо в частині, яка стосується зменшення розміру пайової участі.
Таким чином, умови проекту Додаткової угоди №2 до Договору № 3\16 про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя, укладеного між виконавчим комітетом Бориспільської міської ради Київської області з однієї сторони та ТОВ «Бесквітний комплекс «Рошен», відповідають фактичним обставинам справи та вимогам чинного законодавства. Відповідний проект Додаткової угоди № 2 містить детальні розрахунки пайової участі на підставі затвердженої в установленому порядку проектно-кошторисної документації, розробленої згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами.
Зокрема, по зведеному кошторисному розрахунку вартість будівництва становить 667 308,829 тис.грн., з якої виключено вартість об`єктів енергетичного господарства на суму 11 180,022 тис.грн.та вартість зовнішніх мереж та споруд водопостачання, водовідведення, теплопостачання та газопостачання на суму 39 091,8696 тис.грн.
Всього по зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва для розрахунку пайового внеску визначено 617 036,9374 тис.грн., пайовий внесок становить 10%, що складає 61703,6938 тис.грн.
Також, відповідна Додаткова угода містить застереження про зменшення розміру пайової участі на вартість зливної каналізації 8510,071 тис. грн. (61703,6938 тис.грн. - 8510,071 тис.грн. = 53193,6228 тис. грн.) та зарахування сплачених замовником коштів у сумі 30 000,000 тис.грн. (платіжне доручення №315 від 30.08.16 та платіжне доручення № 919 від 31.05.17). Як наслідок, визначено замовнику до сплати різницю в сумі 23193,6228 тис.грн.
За наведених обставин, вимоги за первісним позовом є обґрунтованими та доведеними, відповідають фактичним обставинам та вимогам чинного занодавства, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо вимог за зустрічним позовом, судом встановлено, що відповідач (позивач за зустрічним позовом безпідставно вимагає виключення з суми пайового внеску вартості спорудження зливної каналізації по будівництву об`єкта «Фабрики по виробництву виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль» на виконання Технічних умов, виданих Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» № 34 від 16.11.2015 року, оскільки відповідні обставини враховані позивачем в Додатковій угоді.
Щодо вимог за зустрічним позовом про виключення з суми пайового внеску вартості будівництва дороги промислової і комунально-складської зони (вул. Героїв Крут) та капітального ремонту асфальтобетонного покриття проїжджої частини вул. Привокзальна (від перехрестя вул. Героїв Крут до ПСО Р-03), суд дійшов висновку про безпідставність таких вимог, оскільки, як встановлено в ході розгляду спору, наведені об`єкти не підпадають під визначення ч. 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог за первісним позовом в повному обсязі та про відмову в задоволенні позовних вимог за зустрічним позовом в повному обсязі.
Відшкодування понесених позивачем за первісним позовом витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача за первісним позовом.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги за первісним позовом Виконавчого комітету Бориспільської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Комунального підприємства «Виробниче управління комунального господарства» прo визнання укладеною Додаткової угоди до договору про пайову участь задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати укладеною Додаткову угоду №2 до Договору № 3\16 про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя, укладеного між Виконавчим комітетом Бориспільської міської ради Київської області з однієї сторони та ТОВ «Бесквітний комплекс «Рошен» у наступній редакції:
«Додаткова угода № 2 до Договору № 3/16 про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя
Виконавчий комітет Бориспільської міської ради (надалі - Виконком), в особі міського голови Федорчука Анатолія Соловйовича, що діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», рішення міської ради від 20 грудня 2011 року № 1562-19-VI «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 03.03.2009 № 5493-48-V «Про затвердження Порядку пайової участі замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя», рішення міської ради від 21 грудня 2017 року № 2754-36-VII «Про внесення змін у рішення міської ради від 04 березня 2016 року № 457-3 6-VII «Про встановлення розміру пайової участі на розвиток інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя» та рішення міської ради від 11.12.2018 № 3900-48-VII «Про внесення змін до рішення міської ради від 20.11.2018 № 3877-47-VII «Про прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Борисполя від товариства з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» основних засобів по об`єкту «Будівництво фабрики по виробництву виробів з борошна по вулиці Привокзальна, 82 у місті Борисполі», з однієї сторони, та
Товариство з обмеженою відповідальністю «БІСКВІТНИЙ КОМПЛЕКС «РОШЕН», в особі директора Руденка Сергія Васильовича (надалі за текстом - Замовник), що діє на підставі Статуту з другої сторони, при спільному найменуванні - Сторони,
Керуючись п.3.3. Додаткової угоди № 1 від 14.11.2018 року до Договору № 3/16 про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя від 10.03.2016 року, склали даний розрахунок розміру пайової участі Товариства з обмеженою відповідальністю «БІСКВІТНИМ КОМПЛЕКС «РОШЕН» у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя при здійсненні будівництва об`єкта «Будівництво фабрики по виробництву виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль» (надалі - Розрахунок) та домовились про наступне.
1.Розрахунок здійснено на підставі затвердженої в установленому порядку проектно-кошторисної документації, розробленої згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами.
2 Величина пайової участі Замовника визначається на рівні 10% кошторисної вартості будівництва Об`єкта, без врахування витрат на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
- По зведеному кошторисному розрахунку вартість будівництва становить 667 308,829 тис.грн.
- При розрахунку розміру пайової участі не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
Глава 4. Об`єкти енергетичного господарства становлять 11 180,022 тис.грн.
Глава 6.Зовнішні мережі та споруди водопостачання, водовідведення, теплопостачання та газопостачання становлять 39 091,8696 тис.грн.
Всього по зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва для розрахунку пайового внеску визначається 617 036,9374 тис.грн.
Пайовий внесок становить 10 %, що складає 61703,6938 тис.грн.
3.Витрати, пов`язані з будівництвом Замовником інженерних мереж та об`єктів інженерної інфраструктури поза межами земельних ділянок, відведених під будівництво Об`єкта, передбачені технічними умовами та кошторисною документацією, і на суму яких зменшується розмір пайової участі - 8510,071 тис. грн., а саме:
Винесення за межі ділянки існуючої зливної каналізації по будівництву об`єкта «Фабрики по виробництву виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль» на виконання Технічних умов, виданих Комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» №34 від 16 листопада 2015 р.
4.Розмір пайової участі Замовника при будівництві І черги (перший та другий пускові комплекси) фабрики по виробництву виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль, яку Замовник зобов`язаний сплатити, складає:
61703,6938 тис.грн. - 8510,071 тис.грн. = 53193,6228 тис. грн.
Сторони дійшли згоди, що кошти в сумі 30 000,000 тис.грн. (платіжне доручення №315 від 30.08.16 та платіжне доручення № 919 від 31.05.17), сплачені Замовником, зараховано Замовнику, як сплата пайового внеску при будівництві І черги (перший та другий пускові комплекси) фабрики по виробництву виробів із борошна по вул. Привокзальна, 82 у м. Бориспіль. При цьому, Замовник сплачує різницю в сумі 23193,6228 тис.грн. до місцевого бюджету (Отримувач: Бориспільське УК/Бориспіль/24170000, Код ЄДРПОУ 38007070, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 31515921010004. Призначення платежу: ККД 24170000, пайова участь відповідно до договору від « 10» березня 2016року № 3/16).
Реквізити та підписи сторін».
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» (08300, Київська обл., м. Бориспіль, вул. Привокзальна, 76-А, кімната 405, код ЄДРПОУ 34717491) на користь Виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області (08300, м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 72, ЄДРПОУ 33003375) 1921 грн. витрат по сплаті судового збору.
4. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
5. В задоволенні зустрічного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Бісквітний комплекс «Рошен» до Виконавчого комітету Бориспільської міської ради про визнання суми пайового внеску зменшеною відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256-257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 розділу ХІ Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 15.10.2019 року
Суддя А.Ю. Кошик