
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
___________
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" жовтня 2019 р. м. Житомир Справа № 906/206/19
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Шніт А.В.
секретар судового засідання Степанченко О.С.
за участю представників сторін:
від позивача: Олефір О. О., довіреність №39 від 04.02.2019;
від відповідача: 1) Кушніренко А. В., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія ЖТ №001028 від 20.02.2019, договір №03/06/2019 про надання правової допомоги від 26.06.2019;
2) ОСОБА_1 , керівник;
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Снєг-Груп"
про зобов`язання здійснити державну реєстрацію земельної ділянки (з урахуванням заяви №0-6-0.62-5126/2-19 від 07.08.2019)
Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області звернулося до господарського суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Снєг-Груп" із вимогою звільнити самовільно зайняту земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної форми власності площею 0,05га, яка розташована на території Слобідської сільської ради Коростишівського району Житомирської області без державної реєстрації права власності чи права користування нею.
В якості правових підстав позову позивач вказує ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України.
Ухвалою господарського суду від 11.03.2019 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів із дня вручення ухвали суду.
Ухвалою суду від 27.03.2019 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 23.04.2019.
Ухвалою суду від 23.04.2019 продовжено строк підготовчого провадження; підготовче засідання призначено на 04.06.2019.
Ухвалою суду від 04.06.2019 відкладено підготовче засідання на 20.06.2019.
Ухвалою суду від 20.06.2019 продовжено строк підготовчого провадження до 09.07.2019.
01.07.2019 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від 26.06.2019 з додатками (а.с. 93-101).
Ухвалою суду від 09.07.2019 продовжено строк підготовчого провадження до 25.07.2019.
19.07.2019 на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву від 18.07.2019 (а.с. 112-122).
24.07.2019 на адресу суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву від 22.07.2019 (а.с. 123-130).
Ухвалою суду від 25.07.2019 продовжено строк підготовчого провадження, підготовче засідання відкладено на 08.08.2019.
В судовому засіданні 08.08.2019 оголошено перерву до 12.08.2019.
08.08.2019 до суду від позивача надійшла заява від 08.08.2019 (вх.№21099/19 від 08.08.2019), згідно якої представник Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області просить прийняти до розгляду уточнену позовну заяву від 07.08.2019. До заяви додано позовну заяву №0-6-0.62-5126/2-19 від 07.08.2019 (а.с.140-146), згідно якої позивач просить суд:
- зобов`язати відповідача здійснити державну реєстрацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної форми власності, площею 0,05 га, яка розташована на території Слобідської сільської ради, Коростишівського району Житомирської області під нежитловим приміщенням, за адресою: Житомирська область, Коростишівський район, с. Слобідка, вул. Колгоспна, буд.21 , яке відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №12684988 від 29.11.2006 року належить ТОВ «Снєг-Груп» (ЄДРПОУ- 20418078);
- стягнути з відповідача на користь Головного управління Держгеокадастру Житомирській області сплачений судовий збір при подачі позову до суду.
Ухвалою суду від 12.08.2019 постановлено прийняти до розгляду позовну заяву №0-6-0.62-5126/2-19 від 07.08.2019 та вважати заявленим до розгляду спір про зобов`язання відповідача здійснити державну реєстрацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної форми власності, площею 0,05 га, яка розташована на території Слобідської сільської ради, Коростишівського району Житомирської області під нежитловим приміщенням, за адресою: Житомирська область, Коростишівський район, с. Слобідка, вул. Колгоспна, буд.21 , яке відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №12684988 від 29.11.2006 року належить ТОВ «Снєг-Груп» (ЄДРПОУ- 20418078); стягнення з відповідача на користь Головного управління Держгеокадастру Житомирській області сплаченого судового збору при подачі позову до суду.
Ухвалою суду від 12.08.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу №906/206/19 до судового розгляду по суті на 25.09.2019.
В судовому засіданні 25.09.2019 оголошено перерву до 02.10.2019.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області з метою забезпечення державного контролю за дотриманням земельного законодавства винесено накази від 06.06.2018 за №453-ДК, від 07.08.2018 за №575-ДК, від 07.12.2018 за №905-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель" (а.с.30-35).
Згідно наказів проведення перевірок доручено державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Житомирської області - головному спеціалісту відділу контролю за використанням та охороною земель у Коростишівському, Брусилівському, Хорошівському, Малинському, Радомишльському, Попільнянському, Черняхівському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Ковальчуку Володимиру Володимировичу .
На підставі наказу від 06.06.2018 №453-ДК Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області здійснено перевірку вимог земельного законодавства.
Відповідно до акту перевірки від 08.06.2018 № 453-ДК/771/АП/09/01/-18 дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки (а.с.15-16), державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у результаті перевірки встановлено, що на земельній ділянці площею 0,05 га, землі сільськогосподарського призначення державної форми власності, яка розташована на території Слобідської сільської ради, Коростишівського району, за межами населеного пункту (господарський двір) знаходиться нежиле приміщення, кормоцех, яке відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №12684988 від 29.11.2006 належить СТОВ ІІ "Райдуга" (ідентифікаційний код - 20418078).
Згідно акту, право користування вище зазначеною земельною ділянкою не оформлено відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», що є порушенням ст. 126 Земельного кодексу України та згідно ст. 125 3емельного кодексу України свідчить про факт використання земельної ділянки без державної реєстрації.
3а результатами перевірки винесено припис від 08.06.2018 №453-ДК/0560Пр/03/01/-18 про усунення порушень вимог земельного законодавства, яким до 06.07.2018 встановлено строк для усунення порушення вимог земельного законодавства (а.с.17-18).
На підставі наказу від 07.08.2018 №575-ДК Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області здійснено перевірку виконання припису. Відповідно до акту перевірки №575-Д/938/АП/09/01/-18 від 10.08.2018 дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки (а.с.19-20), державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, у результаті перевірки встановлено, що СТОВ ІІ «Райдуга» (ідентифікаційний код - 20418078) в особі директора ОСОБА_4 припис державного інспектора №453- ДК/0560Пр/03/01/-18 від 08.06.2018 не виконано, а саме продовжує використовувати земельну ділянку площею 0,05 га, землі сільськогосподарського призначення, державної форми власності, яка розташована на території Слобідської сільської ради, Коростишівського району, але право користування вище зазначеною земельною ділянкою не оформлено відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» що, як зазначено в акті, є порушенням ст. 126 Земельного кодексу України та згідно ст. 125 Земельного кодексу України свідчить про факт використання земельної ділянки без державної реєстрації.
За результатами перевірки винесено припис №575-ДК/0659Пр/0З/01/-18 від 10.08.2018 про усунення порушень вимог земельного законодавства (а.с.21-22), яким до 07.09.2018 встановлено строк для усунення порушення вимог земельного законодавства. Припис вручено під особистий підпис директору СТОВ ІІ "Райдуга".
10.08.2018 складено протокол за №575-ДК/0З30П/07/01/-18 про адміністративне правопорушення відносно директора СТОВ ІІ «Райдуга» ОСОБА_4 . Директор СТОВ ІІ «Райдуга» ОСОБА_4 був присутній під час складання протоколу, останнім пояснення не надавались, протоколом ознайомлений, про час і дату розгляду адміністративної справи повідомлений під підпис (а.с.23-24).
10.08.2018 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення за №575-ДК/0313По/08/01/-18 відносно директора СТОВ ІІ «Райдуга» ОСОБА_4 та визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 188-5 Кодексу України про адміністративне правопорушення, та накладено на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255,00грн (а.с.25-26).
ОСОБА_4 сплачено в повному розмірі штраф відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення (а.с.29).
На підставі наказу від 07.12.2018 №905-ДК Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області здійснено перевірку виконання припису від 10.08.2018. Відповідно до акту перевірки від 10.12.2018 № 905-ДК/1245/АП/09/01/-18 дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельна ділянка, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, у результаті перевірки встановлено, що СТОВ ІІ «Райдуга» в особі директора ОСОБА_4 на земельній ділянці площею 0,05 га сільськогосподарського призначення, державної форми власності, яка розташована на території Слобідської сільської ради, Коростишівського району на час перевірки свою господарську діяльність не здійснює. На момент перевірки припис державного інспектора №575-ДК/0659Пр/03/01/-18 від 10.08.2018 не виконано, земельна ділянка площею 0,05 га сільськогосподарського призначення, державної форми власності, яка розташована на території Слобідської сільської ради, Коростишівського району використовується в порушення ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України (а.с.27-28). Крім того в акті вказано, що рішенням учасника СТОВ ІІ «Райдуга» (ідентифікаційний код - 20418078) за №1/18 від 03.12.2018 ОСОБА_1 як одноосібним учасником зазначеного товариства змінено назву СТОВ ІІ «Райдуга» на ТОВ «Снєг-Груп».
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.03.2019 за ідентифікаційним кодом 20418078 знайдено 1 запис щодо юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Снєг-Груп" (12515, Житомирська обл., Коростишівський район, с.Старосільці, вул.Дачна, буд.5). Державна реєстрація зміни повного найменування, зміни місцезнаходження, керівника та складу підписантів відбулася 05.12.2018 (а.с.42-46).
Позивач вказує, що на момент подання позову вимоги приписів, винесених позивачем, не виконано, самовільно зайняту земельну ділянку не звільнено, порушення не усунуто та триває, оскільки реєстрація земельної ділянки не проведена. У зв`язку з цим Головне управління Держгеокадастру Житомирській області, звернулося до суду із вимогою зобов`язати відповідача здійснити державну реєстрацію земельної ділянки.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню із наступних підстав.
Відповідно до ст.79 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Таким чином, законодавством встановлено чіткі вимоги до визначення земельної ділянки та вказано її складові: межі, місце розташування, визначені права щодо неї.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст.126 Земельного кодексу України).
Згідно ст.10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:
- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
- давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;
- у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;
- викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства України;
- передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення;
- проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;
- звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Таким чином, законодавством України визначено перелік повноважень, якими наділений державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель. Однак, до вказаного переліку повноважень не входить право звернення до суду із позовом про зобов`язання здійснити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку.
Пунктом 2 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державний земельний кадастр» визначено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності). Внесення інших змін до відомостей про ці земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок.
Суд вважає, що позивач не надав належних та допустимих доказів, що дозволяють стверджувати, що вказана спірна земельна ділянка має чітко визначену площу 0,05га з огляду на відсутність її ідентифікаційних ознак, тобто, невідомі підстави зазначення позивачем площі земельної ділянки 0,05 га без встановлених її меж, без зазначення координат або схем.
Суд також вказує, що позивачем не надано суду достовірну та достатню інформацію про перебування земельної ділянки поза межами населеного пункту, тобто у власності держави.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VI від 06.09.2012, визначені повноваження органів державної влади та місцевого самоврядування у питаннях розпорядження землями державної і комунальної власності у межах та поза межами населених пунктів. Тому, не надаючи повну, достовірну та належну інформацію про місце розташування земельної ділянки позивачем не доведено наявність у нього процесуальної правосуб`єктності для звернення до суду із вказаним позовом.
Згідно статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до відомостей з реєстру прав власності на нерухоме майно за відповідачем зареєстровано право власності на нежиле приміщення, кормоцех за адресою Житомирська обл., Коростишівський район, с.Слобідка, вул.Колгоспна, буд.21 (а.с.101).
Згідно ухвали Радомишльського районного суду Житомирської області від 06.11.2017 у справі №289/1627/17 в порядку забезпечення позову накладено арешт на рухоме та нерухоме майно СТОВ "Райдуга" (попереднє найменування відповідача) (ідентифікаційний код 20418078).
Посилаючись на статті 125, 126 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" позивач зазначив, що відповідно до вимог наведеного законодавства обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки. Разом з тим, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття.
При вирішенні даного спору дослідженню підлягає, зокрема, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.
З урахуванням ст.377 Цивільного кодексу України, ст.120 Земельного кодексу України, а також з огляду на приписи статті 182, частини 2 статті 331 та статті 657 Цивільного кодексу України, з виникненням прав власності на будівлю чи споруду у юридичної особи виникає право одержати земельну ділянку в користування, а розглянути таке питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов`язаний відповідний повноважний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. У разі ж встановлення того, що суб`єкт господарювання вживав необхідних заходів до оформлення свого права землекористування, то відсутність у нього переоформлених на його ім`я правовстановлюючих документів на земельну ділянку не може розцінюватися як правопорушення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в діях ТОВ "Снєг-Груп" відсутнє самовільне зайняття спірної земельної ділянки, оскільки зважаючи на приписи ст. 377 Цивільного кодексу України та ст. 120 Земельного кодексу України, ставши власником будівлі, має право на одержання спірної земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законом.
Чинним законодавством України не передбачено примусового обов`язку фізичних чи юридичних осіб здійснити державну реєстрацію земельної ділянки, що знаходиться під будівлею.
Статтею 6 Конституції України визначено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Земельним кодексом України та іншими законами можуть встановлюватися для захисту певних чи окремих категорій прав спеціальні способи захисту прав. З урахуванням наведеного, суд під час розгляду і вирішенні справи визначає спосіб захисту виходячи із закону, який регулює конкретні правовідносини, і тих юридичних фактів, що обумовлюють виникнення цих правовідносин та цього спору. Особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачений нормою матеріального права або може скористатися можливістю вибору між декількома способами захисту, якщо це не заборонено законом. Якщо ж спеціальні норми не встановлюють конкретних заходів, то особа має право обрати спосіб із числа передбачених ЦК України, ГК України, ЗК України з урахуванням специфіки порушеного права й характеру правопорушення.
Спосіб захисту, обраний позивачем, не передбачений чинним законодавством та не призведе до захисту прав позивача.
За таких обставин, зважаючи на вищевикладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Склад та порядок розподілу судових витрат визначено главою 8 ГПК України. Відповідно до приписів ст. 129 ГПК України, враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 15.10.19
Суддя Шніт А.В.
Віддрукувати:
1 - у справу;
2, 3 - сторонам (рек. з пов.)