Рішення № 84909830, 07.10.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2019
Номер справи
160/6094/19
Номер документу
84909830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2019 року Справа № 160/6094/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Турової О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради до Головного управління Державної фіскальної служби України в Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

02.07.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради (далі – УПСЗН виконкому Довгинцівської районної у місті ради, позивач) до Головного управління Державної фіскальної служби України в Дніпропетровській області (далі – ГУ ДФС у Дніпропетровській області, відповідач-1), Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України, відповідач-2) в якій, з урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби України в Дніпропетровській області від 15.03.2019 року №0021055750 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та рішення Державної фіскальної служби України від 10.05.2019 року №9398/5/99-99-11-05-02-25 «Про результат розгляду скарги».

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивач є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок, ЄСВ) за батьків-вихователів і прийомних батьків шляхом перерахування частини коштів субвенції, що надходять на виплату державної соціальної допомоги дітям, на рахунки контролюючого органу (в даному випадку – Криворізької північної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області). При цьому кошти субвенції на виплату державної соціальної допомоги дітям за грудень 2018 року надійшли лише 22.01.2019р. і саме цієї дати позивач надав до УДКСУ у м. Кривому Розі платіжні доручення на суму єдиного внеску за батьків-вихователів і прийомних батьків, які 23.01.2019р. були зараховані на рахунок Криворізької північної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області. Таким чином, порушення з боку УПСЗН виконкому Довгинцівської районної у місті ради щодо дотримання термінів перерахування коштів субвенції для сплати ЄСВ за батьків-вихователів і прийомних батьків відсутні, бо позивач не відповідає за дотримання строків надходження до нього коштів вказаної субвенції. Однак, відповідач-1, не зважаючи на це, прийняв спірне рішення від 15.03.2019 року №0021055750 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1391,78грн. та нарахована пеня у розмірі 13,92грн., та яке, на думку позивача, є необґрунтованим з вищенаведених підстав. При цьому позивач скористався правом на оскарження означеного рішення відповідача-1 в адміністративному порядку шляхом подання на нього скарги до ДФС України. Проте ДФС України у встановлені законом строки не було розглянуто подану скаргу та проігноровано звернення позивача щодо її розгляду. Лише 10.05.2019 року ДФС України в супереч ст.56 Податкового кодексу України прийняла рішення №9398/5/99-99-11-05-02-25, яким залишила без змін рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області №0021055750 від 15.03.2019 року. Вказані рішення є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки винесені з порушенням норм чинного законодавства та позивачем не було порушено терміни перерахування коштів субвенції для сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турової О.М. від 08.07.2019 року позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турової О.М. від 05.08.2019 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради та відкрито провадження в адміністративній справі №160/6094/19 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) з 23.08.2019 року, а також встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

23.08.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ДФС у Дніпропетровській області на позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради, в якому відповідач-1 заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, посилаючись на те, що з даних картки особового рахунку платника ЄСВ - позивача слідує, що у останнього на початок 2019 року існує заборгованість зі сплати ЄСВ у сумі 8743,50грн., у зв`язку із чим на виконання приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. №2464 (далі – Закон №2464) та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 07.05.2015р. за №508/26953 (далі – Інструкція №449), прийнято рішення №0021055750 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.03.2019 року. Відповідач-1 також зазначав, що відповідно до приписів ч.12 ст.9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника і жодних обставин, які можуть слугувати підставами для відстрочення сплати єдиного внеску або звільнення платника від нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску чинним законодавством не передбачено.

04.10.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли доповнення відповідача-1 до його відзиву на позовну заяву, в яких вказано, що направлена позивачем скарга від 04.04.2019 року №8/15-46 на рішення від 15.03.2019 року №0021055750 надійшла на адресу ДФС України 09.04.2019 року за вхідним №19755/5, а отже останній день розгляду цієї скарги відповідно до абз.7 п.4 ст.25 Закону №2464 припадає на 10.05.2019 року, тому відповідач-2, приймаючи рішення від 10.05.2019 року №9398/5/99-99-11-05-02-25 «Про результат розгляду скарги» діяв відповідно до вимог чинного законодавства та порушень строків розгляду скарги позивача не допустив.

Відповідач-2 правом на подання відзиву на позов не скористався.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ч.1 ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 243, 250, 257, 258, 262 КАС України справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.

Судом встановлено, що Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради відповідно до приписів п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464 є платником єдиного внеску за батьків-вихователів і прийомних батьків шляхом перерахування частини коштів субвенції, що надходять на виплату державної соціальної допомоги дітям, на рахунки контролюючого органу (в даному випадку – Криворізької північної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області).

Згідно з випискою УДКСУ у м. Кривому Розі кошти субвенції на виплату державної соціальної допомоги дітям, грошового забезпечення та єдиного внеску за батьків-вихователів і прийомних батьків за грудень 2018 року перераховано на рахунок УПСЗН виконкому Довгинцівської районної у місті ради 22.01.2019р.

Цієї ж дати 22.01.2019р. позивач надав до УДКСУ у м. Кривому Розі платіжні доручення на суму єдиного внеску за батьків-вихователів і прийомних батьків.

Згідно з випискою УДКСУ у м. Кривому Розі вищевказані кошти субвенції перераховані на рахунок отримувача - Криворізької північної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області 23.01.2019р.

27.03.2019 року позивачем отримано рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області №0021055750 від 15.03.2019 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1391,78грн. та нарахована пеня у розмірі 13,92грн.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач 04.04.2019 року подав до ДФС України скаргу, в якій просив скасувати рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області №0021055750 від 15.03.2019 року.

Рішенням ДФС України «Про результати розгляду скарги» від 10.05.2019 року №9398/5/99-99-11-05-02-25 скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області №0021055750 від 15.03.2019 року – без змін.

Вважаючи вищевказані рішення протиправними, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Згідно зі ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом №2464 та Інструкцією №449.

Згідно з ч.2 ст.9 Закону №2464, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Частиною 8 статті 9 Закону №2464 передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до частини 12 статті 9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).

За змістом приписів ч.2 ст.25 Закону №2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Частиною 3 статті 25 Закону №2464 встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464 визначено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до розділу VII Інструкції №449 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

Згідно з частинами 10 та 13 статті 25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Абзацом 1 частини 14 статті 25 Закону №2464 передбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Зважаючи на те, що позивачем єдиний внесок за грудень 2018 року сплачено лише 22.01.2019р., в той час, як приписами ч.8 ст.9 Закону №2464 передбачено, що платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, відповідач дійшов обґрунтованого висновку про порушення УПСЗН виконкому Довгинцівської районної у місті ради законодавчо встановлених строків сплати ЄСВ.

З огляду на зазначене, рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 15.03.2019 року №0021055750 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування щодо застосування до УПСЗН виконкому Довгинцівської районної у місті ради штрафних санкцій у розмірі 1391 грн. 78 коп. та нарахування пені у розмірі 13 грн. 92 коп., винесене на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», є законним та обґрунтованим, а, отже, скасуванню не підлягає.

Відносно доводів позивача, щодо того, що затримка сплати ЄСВ за грудень 2018 року виникла з незалежних від нього обставин, суд зазначає таке.

Норми Закону №2464 та Інструкції №449, що встановлюють відповідальність за несвоєчасну сплату (перерахування) ЄСВ, як випливає з їх змісту, є універсальним приписом, який підлягає застосуванню в будь-яких випадках несвоєчасної сплати (перерахування) ЄСВ.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону №2464 визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Отже, незалежно від того, з яких причин платником ЄСВ не було своєчасно сплачено (перераховано) ЄСВ, такий платник після фактичної сплати повинен сплатити суму штрафу у розмірі, який становить 20 відсотків своєчасно не сплачених сум ЄСВ.

Як зазначалося вище, відповідно до ч.12 ст.9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно ви фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).

Аналіз наведених положень Закону №2464-УІ та Інструкції №449 дає підстави для висновку, що порушення встановлених Законом №2464 строків сплати єдиного внеску є підставою для застосування до платника штрафних санкцій та нарахування пені, при цьому законодавство не ставить у залежність виконання обов`язку щодо своєчасної сплати нарахованого єдиного внеску від наявності певних умов, у тому числі від фінансового стану платника. Несвоєчасне надходження коштів субвенції і несвоєчасне перерахування єдиного внеску є порушенням чинного законодавства, за яке передбачена відповідальність.

В силу положень ч.12 ст.9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Жодних обставин, які можуть слугувати підставами для відстрочення сплати єдиного внеску або звільнення платника від нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, чинним законодавством не передбачено.

До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 21.11.2018р. у справі №804/1289/16 та у постанові від 14.08.2018р. у справі №804/3704/17.

Відносно доводів позивача про те, що рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області №0021055750 від 15.03.2019 року підлягає скасуванню, оскільки ДФС України розглянула скаргу позивача на це рішення відповідача-1 з порушенням строків, передбачених ст.56 Податкового кодексу України, а, отже, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків, а саме рішення ДФС України, прийняте з порушенням цих строків, з наведених підстав є протиправним та також має бути скасованим, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз.4 ч.14 ст.25 Закону України №2464 порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів.

При цьому абз.6 ч.4 ст.25 Закону №2464 визначено, що скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.

Згідно з абз.7 ч.4 ст.25 Закону №2464 орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов`язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.

Наведене свідчить про те, що порядок та строки розгляду скарг на рішення органів доходів і зборів про нарахування пені та застосування штрафів встановлено саме Законом №2464, а не Податковим кодексом України, як помилково вважає позивач, отже, приписи ст.56 Податкового кодексу України у даному випадку не застосовуються.

Водночас, судом встановлено, що направлена позивачем скарга від 04.04.2019р. за №8/15-46 надійшла на адресу ДФС України 09.04.2019р. за вх.№19755/5, тому, з урахуванням приписів абз.7 ч.4 ст.25 Закону №2464 останнім днем розгляду такої скарги є 10.05.2019р.

При цьому саме 10.05.2019р. ДФС України і прийнято рішення №9398/5/99-99-11-05-02-25 «Про результат розгляду скарги», що свідчить про дотримання відповідачем-2 строків розгляду скарги позивача та відсутність підстав для скасування цього рішення.

Таким чином, позовні вимоги УПСЗН виконкому Довгинцівської районної у місті ради не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду, відповідно до ст.139 КАС України не відшкодовуються.

Керуючись ст. ст. 241-246, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті ради (код ЄДРПОУ 20260022, місцезнаходження: вул. Дніпровське шосе, 16, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50086) до Головного управління Державної фіскальної служби України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856, місцезнаходження: вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49000), Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень – відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 07.10.2019 року.

Суддя О.М. Турова