
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"07" жовтня 2019 р. Справа № 480/555/19
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кунець О.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 від 19.09.2019 про встановлення судового контролю за виконанням рішення по адміністративній справі №480/555/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із 86% до 80% грошового забезпечення з 01.07.2012. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 86% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.07.2012 по 31.12.2017. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 заборгованість із виплати пенсії в сумі 15316,16 грн. Вирішено питання про відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судового збору в сумі 768,40 грн.
19.08.2019 р. до канцелярії суду позивачем подана заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Заява мотивована тим, що після набрання рішення суду від 01.04.2019 у даній справі законної сили, позивач звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України Сумської області та Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Сумській області з виконавчими листами про примусове виконання рішення. Проте, Відділом примусового виконання рішень УДВС Головного територіального управління юстиції у Сумській області спочатку, 20.05.2019, відкрито виконавче провадження ВП №59141383, однак, 16.08.2019 закрито провадження ВП №59141383 без стягнення зазначених фінансових коштів по виконавчих листах. Головне управління Державної казначейської служби також не в змозі назвати термін, навіть рік, у якому позивачу повернуть кошти. При цьому, позивач (заявник) зазначає, що станом на вересень 2019 рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 у справі №480/555/19 виконано тільки Головним управління ПФУ в Сумській області і тільки в частині проведення перерахунку пенсії. Повернення сум судового збору за рахунок ГУПФУ в Сумській області так і не проведено. У зв`язку з цим, позивач просить зобов`язати відповідача та в и к о н у в а ч і в рішення виконати вимоги виконавчих листів та подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення у даній справі.
Ухвалою суду від 20.09.2019 р. заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення призначено до розгляду на 01.10.2019.
01.10.2019 відкладено розгляд заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення на 07.10.2019 без виклику у зв`язку з перебування головуючої судді на листку тимчасової непрацездатності (а.с.120).
01.10.2019 Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області подало до суду пояснення (а.с.124), у яких зазначає, що на виконанні в Казначействі перебувають виконавчі листи, видані сумським окружним адміністративним судом від 13.05.2019 по справі №480/555/19 про стягнення на користь ОСОБА_1 з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області заборгованості з виплати пенсії в сумі 15316,16 грн. та щодо стягнення судового збору у сумі 768,40 грн. Вказані виконавчі листи взято на облік за бюджетною програмою "Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою", оскільки боржник - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області не обслуговується за видатками в органах Казначейства, а в добровільному порядку рішення суду боржником не виконано. Крім цього, згідно з п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про гарантії держави щодо виконання удових рішень", заборгованість за відповідними судовими рішеннями погашається згідно черговості. Станом на 30.09.2019 загальна сума судових рішень, що надійшли раніше виконавчого листа про стягнення пенсії складає 395290816,08 грн., виконавчого листа про стягнення судового збору - 4315079501,44 грн. (з урахуванням черговості виконання). Враховуючи викладене, лише після виконання рішень судів та виконавчих документів, які надійшли раніше виконавчих листів Сумського окружного адміністративного суду від 13.05.2019 по справі №480/555/19, Державна казначейська служба України здійснить заходи щодо перерахування коштів за даними виконавчими документами з урахуванням черговості, визначеної Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Разом з цим, ГУДКС України у Сумській області повідомило, що не є відповідачем по справі №480/555/19, тому, судовий контроль за виконанням рішення у справі №480/555/19 може бути встановлений лише щодо відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. На підставі викладеного, просить відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення щодо Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області.
Відповідач відзив на заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду не подав.
Згідно частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши доводи заяви, суд вважає, що вона не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із 86% до 80% грошового забезпечення з 01.07.2012. З о б о в`я з а н о Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити п е р е р а х у н о к підвищення розміру п е н с і ї за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 86% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.07.2012 по 31.12.2017. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 заборгованість із виплати пенсії в сумі 15316,16 грн. Вирішено питання про відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судового збору в сумі 768,40 грн.
13.05.2019 р. Сумським окружним адміністративним судом позивачу видано виконавчі листи по справі №480/555/19 щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 86% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.07.2012 по 31.12.2017; стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 заборгованості із виплати пенсії в сумі 15316,16 грн.; стягнення на користь ОСОБА_1 витрат зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (а.с.104,108).
В подальшому, позивач пред`явив виконавчі листи до примусового виконання.
Так, постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 20.05.2019 відкрито виконавче провадження ВП №59141383 щодо виконавчого листа у справі №480/555/19, виданого Сумським окружним адміністративним судом 13.05.2019 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 86% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.07.2012 по 31.12.2017 (а.с.114).
На виконання вищевказаного рішення суду ОСОБА_2 проведений перерахунок розміру пенсії з 01.07.2012 року по 31.12.2017.
Тому, 16.08.2019 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області прийнято постанову про закриття виконавчого провадження ВП №59141383 щодо виконавчого листа №480/555/19, виданого Сумським окружним адміністративним судом 13.05.2019 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 86% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.07.2012 по 31.12.2017 (а.с.115).
Враховуючи викладені обставини, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Положеннями частини 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював думку в контексті тлумачення статті 6 Конвенції, що без ефективної системи виконання судових рішень існування судової системи позбавлене будь-якого сенсу. Як неодноразово підкреслював Суд, органи державної влади є одним із компонентів держави й інтереси цих органів повинні збігатися з необхідністю належного здійснення правосуддя, кінцевим етапом якого є виконання судового рішення. Так, у рішенні по справі "Горнсбі проти Греції" (Hornsby v. Greece) від 19.03.1997 року, заява № 18357/91, Суд зазначив, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні гарантії, які надаються сторонам цивільного судового процесу у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним, і не передбачав би при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні Сторони зобов`язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію. Отже, виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатися як невід`ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6.
З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах «Алпатов та інші проти України», «Робота та інші проти України», «Варава та інші проти України», «ПМП «Фея» та інші проти України»), якими було встановлено порушення пункту 1 статті 6, статті 13 Конвенції та статті 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з положеннями статті 129-1 Конституції України.
Отже, обов`язковою складовою судового процесу є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов`язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З метою належного захисту прав щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегульовано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, одним із способів судового контролю є порядок зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, регламентований статтею 382 КАС України.
Відповідно до частин першої, другої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Норми частини першої статті 382 КАС України кореспондуються з положеннями частини шостої статті 246, пункту 4 частини першої статті 322 названого Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині рішення суду першої інстанції зазначається, відповідно, встановлений судом порядок та строк виконання рішення, встановлений судом строк для подання суб`єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про огляд практики застосування адміністративними судами статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України» № 3 від 13.03.2017 року, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання постанови, є правовим наслідком судового рішення і саме в його резолютивній частині повинно бути визначено обов`язок подати звіт, оскільки встановити судовий контроль за невиконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може лише під час прийняття постанови у справі.
Пленум Вищого адміністративного суду України також наголосив, що наведене є правом, а не обов`язком суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - в і д п о в і д а ч е м у справі суд першої інстанції може під час прийняття рішення у справі. Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту із накладенням штрафу.
Отже, у разі звернення позивача із заявою про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення після прийняття рішення у справі, суд ухвалою відмовляє у задоволенні такої заяви.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного суду 10.12.2018 року у справі №807/2358/15 (адміністративне провадження №К/9901/45276/18).
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на те, що пенсія пенсія виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України (ст.142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Відповідно до частини першої, другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Судом встановлено, що 22.08.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі Порядок №649) та встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 року №8, зміни.
Як передбачено пунктом першим Порядку №649, цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Відповідно до пункту 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Згідно з пунктом 4 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до пункту 5 Порядку №649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач при виконанні рішення Сумського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 року як суб`єкт владних повноважень, зобов`язаний діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року.
Суд наголошує на тому, що невиконання судового рішення управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а.
При цьому, суд звертає увагу на ту обставинну, що Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області не заперечує свого обов`язку виплатити суму заборгованості по перерахованій пенсії позивачу, про що свідчить виконання рішення суду від 01.04.2019 у частині здійснення перерахунку підвищення розміру пенсії ОСОБА_3 за вислугу років із розрахунку 86; відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.07.2012 по 31.12.2017 (а.с.114-115).
Відповідно до позиції, висловленої Конституційним Судом України в своєму рішенні від 26.12.2011 року №20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов`язана регулювати економічні процеси, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересам всього суспільства.
Також, відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в рішенні від 25.01.2012 року №3-рп/2012, зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
З огляду на викладене та враховуючи, що позивачем під час розгляду адміністративної справи не було заявлено вимоги про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення щодо зобов`язання відповідача подати відповідний звіт, суд приходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання виконувачів вимог виконавчих листі виконати рішення суду, слід зазначити, що ні Відділ примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області, ні Головне управління Державної казначейської служби України у Сумській області не є відповідачами у справі №480/555/19, тому, в силу вимог статті 382 КАС України, відносно них не може бути застосовано судовий контроль за виконанням рішення у справі №480/555/19.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №480/555/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п`ятнадцятиденний строк з дня складання ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.М. Кунець