
Справа № 420/3221/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за позовом ОСОБА_1 до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Центр надання адміністративних послуг Овідіопольської РДА про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить зобов`язати Овідіопольську районну державну адміністрацію Одеської області через відокремлений підрозділ юридичної особи Центр надання адміністративних послуг Овідіопольської РДА скасувати запис № 25430060003038729 від 29 листопада 2017 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 РОНКПП: НОМЕР_1 ; зобов`язати Овідіопольську районну державну адміністрацію Одеської області через відокремлений підрозділ юридичної особи Центр надання адміністративних послуг Овідіопольської РДА скасувати запис № 25430000000041047 від 07 травня 2018 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 РОНКПП: НОМЕР_1 ; зобов`язати Овідіопольську районну державну адміністрацію Одеської області через відокремлений підрозділ юридичної особи Центр надання адміністративних послуг Овідіопольської РДА поновити запис № 25430000000038729 від 15 липня 2015 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 РОНКПП: НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що передумовою для внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру повинно бути наявне відповідне волевиявлення особи щодо внесення таких записів, разом з тим, приписами Закону не передбачено порядку відкликання свого, раніше поданого рішення про припинення підприємницької діяльності. Згідно з положень п. 2 ч. 1 ст. 25 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі. При цьому, для вирішення даного спору слід застосовувати аналогію та приписи ст. 214 Цивільного кодексу України, яка визначає порядок відмови від правочину. Особа, яка вчинила односторонній правочин, має право відмовитися від нього, якщо інше не встановлено законом. Якщо такою відмовою від правочину порушено права іншої особи, ці права підлягають захисту. Відмова від правочину вчиняється у такій самій формі, в якій було вчинено правочин.
Ухвалою від 18 червня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
26 липня 2019 року винесено ухвалу про розгляд справи 420/3221/19 в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 12 вересня 2019 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 30 вересня 2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено розгляд справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
15 липня 2015 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 2 543 000 0000 038729 про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця Амірян ОСОБА_2 Едуардівни ( НОМЕР_1 ) (а.с. 13-14).
29 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності за її рішенням ФОП Амірян ОСОБА_3 ( НОМЕР_1 ) (а.с. 59).
29 листопада 2017 року державним реєстратором Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області Марущак Ю.В. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 25430060003038729 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , про що останній направлено відповідне повідомлення (а.с. 15, 60).
07 травня 2018 року ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) звернулась до Центру надання адміністративних послуг Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області із заявою про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем (а.с. 63-64).
07 травня 2018 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 2 543 000 0000 041047 про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця Амірян ОСОБА_3 ( НОМЕР_1 ) (а.с. 65).
13 травня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Центру надання адміністративних послуг Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області із заявою про скасування запису № 25430060003038729 про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , НОМЕР_1 (а.с. 18).
23 травня 2019 року Центром надання адміністративних послуг Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області на заяву ОСОБА_1 листом № 48/07-11 надано відповідь, якою повідомлено, що державний реєстратор не наділений правом скасовувати записи у єдиному державному реєстрі у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та інших нормативно-правових актів, які регулюють сферу державної реєстрації та запропоновано звернутися до судової інстанції для вирішення вказаного питання (а.с. 19-20).
Згідно ч. 2 ст. 50 Цивільного кодексу України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Інформація про державну реєстрацію фізичних осіб - підприємців є відкритою.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону Україну «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Згідно ч. 4 ст. 18 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця подається один з таких документів: 1) заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням; 2) ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв`язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою.
Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону Україну «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
З аналізу вищевикладеного слідує, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця.
При цьому, ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» не передбачено можливість звернення фізичної особи із заявою про відміну державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням.
В обґрунтування наявності підстав для скасування запису № 25430060003038729 від 29 листопада 2017 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем Амірян ОСОБА_3 РОНКПП: НОМЕР_1 , позивач посилається на ст. 214 Цивільного кодексу України, яка визначає порядок відмови від правочину.
Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 214 ЦК України визначено, що особа, яка вчинила односторонній правочин, має право відмовитися від нього, якщо інше не встановлено законом. Якщо такою відмовою від правочину порушено права іншої особи, ці права підлягають захисту. Відмова від правочину вчиняється у такій самій формі, в якій було вчинено правочин. Правові наслідки відмови від правочину встановлюються законом або домовленістю сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Згідно преамбули ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» цей Закон регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ст. 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Згідно ст. 50 ЦК України право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Обмеження права фізичної особи на здійснення підприємницької діяльності встановлюються Конституцією України та законом. Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.
Таким чином, посилання позивача в обґрунтування позовних вимог на припис статті 214 ЦК України є неспроможними, оскільки державна реєстрація підприємницької діяльності, як і державна реєстрація припинення підприємницької діяльності, не є правочином, а є умовою вчинення правочинів, а тому відсутні підстави для застосування аналогії права чи аналогії закону в даних спірних правовідносинах.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 25 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: зобов`язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію.
Разом з тим, станом на дату звернення позивача до Центру надання адміністративних послуг Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області із заявою про скасування запису № 25430060003038729 про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , НОМЕР_1 , жодної з визначених п. 2 ч. 1 ст. 25 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» підстави не існувало.
Конституцією України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, оскільки чинним законодавством України не передбачено можливість звернення фізичної особи із заявою про відміну державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням, суд дійшов висновку про відсутність в діях Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області ознак протиправності, а тому в задоволенні позовних вимог про зобов`язання Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області через відокремлений підрозділ юридичної особи Центр надання адміністративних послуг Овідіопольської РДА скасувати запис № 25430060003038729 від 29 листопада 2017 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 РОНКПП: НОМЕР_1 , слід відмовити.
Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Таким чином, оскільки позовні вимоги про зобов`язання Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області через відокремлений підрозділ юридичної особи Центр надання адміністративних послуг Овідіопольської РДА скасувати запис № 25430000000041047 від 07 травня 2018 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 РОНКПП: НОМЕР_1 ; зобов`язання Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області через відокремлений підрозділ юридичної особи Центр надання адміністративних послуг Овідіопольської РДА поновити запис № 25430000000038729 від 15 липня 2015 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 РОНКПП: НОМЕР_1 є похідним вимогами, тому підстави для їх задоволення також відсутні.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області (код ЄДРПОУ 04057209, адреса місцезнаходження: 67832, Одеська область, смт. Овідіополь, вул. Т.Шевченка, 169), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Центр надання адміністративних послуг Овідіопольської РДА (адреса місцезнаходження: 67832, Одеська область, смт. Овідіополь, вул. Т.Шевченка, 169) про зобов`язання Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області через відокремлений підрозділ юридичної особи Центр надання адміністративних послуг Овідіопольської РДА скасувати запис № 25430060003038729 від 29 листопада 2017 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 РОНКПП: НОМЕР_1 ; зобов`язання Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області через відокремлений підрозділ юридичної особи Центр надання адміністративних послуг Овідіопольської РДА скасувати запис № 25430000000041047 від 07 травня 2018 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 РОНКПП: НОМЕР_1 ; зобов`язання Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області через відокремлений підрозділ юридичної особи Центр надання адміністративних послуг Овідіопольської РДА поновити запис № 25430000000038729 від 15 липня 2015 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 РОНКПП: НОМЕР_1 , в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.