
Справа № 420/229/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,
за участі представника відповідача Левенця А.В. (згідно довіреності),
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одесі за правилами загального позовного провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Малиновського відділу поліції в м. Одесі ГУНП в Одеській області, Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування висновку щодо анулювання дозволів на носіння та зберігання вогнепальної зброї
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Малиновського відділу поліції в м. Одесі ГУНП в Одеській області, Головного управління Національної поліції в Одеській області, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:
Визнати протиправним та скасувати Висновок Малиновського відділу поліції у м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області від 06 липня 2018 року про анулювання ОСОБА_1 дозволів на носіння та зберігання вогнепальної зброї, зокрема:
1) рушницю гладко ствольну «FABARM» № НОМЕР_1 , дозвіл № НОМЕР_2 , виданий Хмельницьким ВП Малиновського ВП у м. Одесі ГУНП в Одеській області;
2) пристрій для відстрілу патронів, спорядженими гумовими метальними снарядами несмертельної дії «ФОРТ 12Р» № Г НОМЕР_3 , дозвіл № НОМЕР_4 , виданий Управлінням превентивної діяльності ГУ НП в Одеській області;
3) карабін «WALTER» № НОМЕР_5 , дозвіл № НОМЕР_6 , виданий Управлінням превентивної діяльності ГУ НП в Одеській області;
4) карабін «ANTONIO ZOLI» № C 031163, дозвіл № НОМЕР_6 , виданий Управлінням превентивної діяльності ГУ НП в Одеській області.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що 10.08.2018 року ОСОБА_1 отримав висновок Малиновського ВП в м. Одесі ГУ НП в Одеській області від 06.07.2018 року про анулювання ОСОБА_1 дозволів на носіння та зберігання вогнепальної зброї. Висновок обґрунтований вимогами Глави 4 та п. 5.1 розділу 1 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом МВС України від 21 серпня 1998 року № 622. Позивач зазначає, що з огляду на зміст висновку, дозволи на право зберігання та носіння зброї та пристрою для відстрілу патронів було анульовано на підставі Глави 4 та п. 5.1 розділу 1 Інструкції,у зв`язку із повідомленням 06.07.2017 року ОСОБА_1 про підозру за ст. 358 КК України в рамках кримінального провадження № 12017160470002763. Позивач вказує на те, що отримання особою дозволу на придбання, зберігання та носіння зброї, пристроїв, є набуттям нею спеціального права. Законодавство не містить визначення терміну – спеціальне право, однак посилання законодавця на цей термін знайшло своє відображення в Кодексі України про адміністративні правопорушення та Кримінальному процесуальному кодексі України. Законом встановлено (ст. 30 КУпАП), що позбавлення особи спеціального права може бути здійснено виключно на підставі судового рішення, яке набрало законної сили. Таким чином, позбавлення спеціального права може бути застосовано судом як вид адміністративного стягнення за вчинення особою адміністративного правопорушення, якщо позбавлення спеціального права передбачено в статті Особливої частини цього Кодексу. Обмеження у користуванні спеціальним правом, зокрема правом на користування вогнепальною зброєюё здійснюється державним виконавцем на певний період часу як тимчасовий захід на підставі спеціального закону, - Закону України «Про виконавче провадження». Пункт 2 частини 2 статті 131 КПК України визначає, що тимчасове обмеження у користуванні спеціальним правом є заходом забезпечення кримінального провадження, а ст. 148 КПК України встановлено загальні положення тимчасового обмеження у користуванні спеціальним правом, зокрема правом на володіння та носіння зброї. Позивач зазначає, що положення глави 4 та п. 5.1 розділу 1 Інструкції в частині позбавлення особи в користуванні спеціальним правом,у зв`язку із повідомленням особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, суперечить положенням ч. 6 ст. 17, п. 3 ч. 2 ст. 131, ч. 2 ст. 148 КПК України, яким врегульовано питання тимчасового обмеження підозрюваної особи у праві носіння та зберігання вогнепальної зброї, пристроїв для відстрілу патронів.
Ухвалою суду від 31.01.2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 26.02.2019 року.
13.05.2019 року від Малиновського ВП в м. Одесі ГУ НП в Одеській області надійшов відзив на позов, згідно з яким Малиновський ВП діяв чітко в межах своїх повноважень та жодним чином не порушував діючого законодавства.
06.06.2019 року у підготовчому засіданні суд залучив до участі у справі ГУ НП в Одеській області у якості співвідповідача та розпочав розгляд справи спочатку з призначенням підготовчого засідання на 27.06.2019 року.
25.07.2019 року від ГУ НП в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, представник відповідача зазначає, що до управління превентивної діяльності ГУ НП в Одеській області надійшла інформація з Малиновського ВП в м. Одесі ГУ НП в Одеській області відносно власника пристрою вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими кулями (далі пристрій) та мисливських нарізних карабінів ОСОБА_1 . В ході розгляду даних матеріалів встановлено, що ОСОБА_1 є власником пристрою «ФОРТ 12Р» дозвіл № НОМЕР_4 , виданий ГУ НП в Одеській області 17.07.2017 року, а також, мисливських нарізних карабінів «WALTER» № НОМЕР_5 та «ANTONIO ZOLI» № НОМЕР_7 , дозвіл № НОМЕР_6 , виданий ГУ МВС України в Одеській області 19.12.2014 року на підставі наданих документів згідно з вимогами Інструкції, затвердженої наказом МВС України в Одеській області від 21.08.1998 року № 622. Разом з цим встановлено, що прокурором Одеської області 22.08.2018 року в межах кримінального провадження № 120171604700000497, на підставі наявності достатніх доказів, ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 385, ч. 4 ст. 296, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 КК України. В подальшому на підставі вказаних матеріалів, висновком «про анулювання дозволів на право зберігання та носіння пристрою вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими кулями та мисливських нарізних карабінів» від 06.08.2018 року на підставі вимог глави 4 та п.п. 5.1 глави 5 розділу 1 Інструкції, затвердженої наказом МВС України від 21.08.1998 № 622, позивачу анульовано дозволи на право зберігання та носіння пристрою для відстрілу патронів та нарізних карабінів.
25.07.2019 року засобами електронного зв`язку від позивача надійшов лист щодо відзиву на адміністративний позов.
09.09.2019 року суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 30.09.2019 року.
У судове засідання позивач не з`явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду. Суд зазначає, що позивач неодноразово надавав суду клопотання слухати справу за його відсутності у зв`язку із зайнятістю у якості представника в інших справах.
Представник відповідача, ГУ НП в Одеській області, заперечував щодо задоволення адміністративного позову з підстав, наведених у відзиві на адміністративний позов.
Відповідач, Малиновський ВП в м. Одесі ГУ НП в Одеській області, у судове засідання не з`явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду.
Суд вислухав представника відповідача, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
06.07.2018 року начальником Малиновського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області прийнято висновок про анулювання дозволів ОСОБА_1 на право носіння та зберігання мисливської та гладкоствольної зброї на підставі вимог глави 4 та п.п. 5.1 глави 5 розділу І Інструкції, затвердженої Наказом МВС України від 21.08.1998 року № 622.
24.07.2018 року до ГУ НП в Одеській області від Малиновського ВП у м. Одесі ГУ НП в Одеській області надійшли матеріали-клопотання анулювання дозволу на право носіння та зберігання зброї гр-ну. ОСОБА_1 , зареєстрованого як власник зброї за адресою: АДРЕСА_1 , додатком до яких є повідомлення ОСОБА_1 про підозру від 22.07.2017 року в рамках кримінального провадження № 120171604700000497 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 385, ч. 4 ст. 296, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 КК України.
06.08.2018 року заступником начальника УПД ГУ НП в Одеській області І.В. Іщенко затверджено висновок про анулювання дозволів на право зберігання та носіння пристрою вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими кулями та мисливських нарізних карабінів Нестеренку ОСОБА_2 .
З огляду на зміст вказаного висновку, на підставі інформації, яка надійшла від Малиновського ВП у м. Одесі ГУ НП в Одеській області відносно ОСОБА_1 та на підставі вимог глави 4 та п.п. 5.1 глави 5 розділу І Інструкції, затвердженої Наказом МВС України від 21.08.1998 року № 622, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 07.10.1998 року за № 637/3077, із внесеними змінами, анульовано громадянину ОСОБА_1 дозвіл № НОМЕР_4 на право зберігання та носіння пристрою «Форт 12Р», калібр 9мм, № НОМЕР_8 , та дозвіл на право зберігання та носіння мисливських нарізних карабінів ANTONIO ZOLI», калібр 308 Win, № НОМЕР_7 та «WALTER G-22», калібр 22 Lr, № НОМЕР_5 .
Так, у висновку вказано, що відповідач встановив, що прокурором Одеської області старшим радником юстиції Жученко Олегом Дем`яновичем 22.08.2018 року в межах кримінального провадження №, на підставі наявності достатніх доказів, ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 385, ч. 4 ст. 296, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 КК України.
Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 1 ЗУ «Про Національну поліцію», Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Приписами ст. 2 ЗУ «Про Національну поліцію» передбачено, що завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Згідно з ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про Національну поліцію», у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Приписами п. 21 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про Національну поліцію» передбачено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань: 21) здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ.
Згідно з п. п. 1, 9 Положення про дозвільну систему, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року N 576, дозвільна система - це особливий порядок виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, обліку і використання спеціально визначених предметів, матеріалів і речовин, а також відкриття та функціонування окремих підприємств, майстерень і лабораторій з метою охорони інтересів держави та безпеки громадян.
Видача дозволів на виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорону, перевезення і використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття підприємств, майстерень і лабораторій здійснюється: на вогнепальну зброю (нарізну воєнних зразків, несучасну стрілецьку, спортивну, навчальну, охолощену, мисливську нарізну і гладкоствольну), бойові припаси до неї, холодну зброю, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, сховища, склади і бази, де вони зберігаються, стрілецькі тири і стрільбища, мисливсько-спортивні стенди, а також підприємства і майстерні по виготовленню і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічні майстерні, пункти вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазини, в яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї - у порядку, визначеному МВС.
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України № 622 від 21 серпня 1998 року затверджено Інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів (далі - Інструкція №622).
Згідно з наказом МВС України № 1644 від 29.12.2015 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1665/28110, відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № 901-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію», Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877 «Про затвердження Положення про Національну поліцію» наказано ужити організаційних заходів з реалізації Закону України від 23 грудня 2015 року № 901-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» в частині покладення на органи Національної поліції повноважень з видачі та анулювання дозволів на придбання, зберігання, носіння, перевезення і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, щодо зберігання і використання яких установлено спеціальні правила, порядок та на які поширюється дія дозвільної системи органів внутрішніх справ, а також на відкриття та функціонування об`єктів, де вони зберігаються чи використовуються, діяльність стрілецьких тирів, стрільбищ невійськового призначення та мисливських стендів, підприємств і майстерень з виготовлення та ремонту зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, магазинів, у яких здійснюється їх продаж, піротехнічних майстерень, пунктів вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, правил поводження з ними та їх застосування.
Також, п. 2 зазначеного наказу передбачено до врегулювання на законодавчому рівні повноважень органів Міністерства внутрішніх справ України при виконанні Національною поліцією України повноважень, передбачених пунктом 1 цього наказу, застосовувати норми, визначені наказом Міністерства внутрішніх справ від 18 жовтня 1993 року № 642 «Про заходи щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1993 р. № 706 «Про затвердження Положення про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку і застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 жовтня 1993 року за № 163, наказом Міністерства внутрішніх справ від 21 серпня 1998 року № 622 «Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07 жовтня 1993 року за № 637/3077, та наказом Міністерства внутрішніх справ від 13 червня 2000 року № 379/ДСК, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11 жовтня 2000 року за № 696/4917.
Пунктом 3 Наказу зазначено Національній поліції України організувати діяльність з реалізації повноважень, указаних у пункті 1 цього наказу, через: 1) Департамент превентивної діяльності Національної поліції України; 2) уповноважений підрозділ (управління, відділ, сектор) з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України; 3) відповідні підрозділи територіальних органів Національної поліції України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях, м. Києві, районах, містах, районах у містах.
З огляду на наведені положення законодавства, повноваження з видачі та анулювання дозволів на придбання, зберігання, носіння, перевезення і використання зброї є прямими повноваженнями органів Національної поліції, які до врегулювання на законодавчому рівні повноважень застосовують норми Інструкції № 622.
При цьому, суд вважає помилковими доводи позивача з приводу невідповідності вимог Інструкції № 622 вимогам КПК України, які регулюють порядок тимчасового обмеження особи у користуванні спеціальним правом, оскільки тимчасове обмеження особи у користуванні спеціальним правом за нормами КПК України, зокрема ст. ст. 131, 148, є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується в рамках конкретного кримінального провадження, тоді як норми Інструкції № 622 регулюють порядок набуття та анулювання спеціального права на носіння та зберігання зброї. КПК України та Інструкція № 622 спрямовані на врегулювання різних правовідносин, а отже, не можуть суперечити один одній.
Суд зазначає, що позивач набув право на носіння та зберігання зброї шляхом отримання дозволу у відповідності до вимог Інструкції № 622, а отже, і анулювання такого дозволу на підставі положень Інструкції № 622 є повністю правомірним.
Згідно з главою 4 розділу І Інструкції № 622, згідно із законодавством України органам поліції надано право: анулювати дозволи на придбання, зберігання та носіння зброї, основних частин зброї та пристроїв, видані громадянам, у випадках, передбачених пунктом 5.1 глави 5 цього розділу. Після анулювання дозволу на зберігання і носіння зброї та пристрою власник зобов`язаний здати зброю (за наявності основні частини зброї) чи пристрій, патрони і бойові припаси до них до органу поліції та прийняти рішення щодо подальшого її переоформлення чи реалізації (пункт 12.21 глави 12 розділу II цієї Інструкції). У разі незгоди власника з рішенням органу поліції про анулювання зазначеного дозволу матеріали передаються до суду для вирішення питання щодо примусового вилучення зброї, основних частин зброї, пристроїв, патронів і бойових припасів до них. При цьому відповідна інформація вноситься програмно-технічними засобами інформаційного порталу Національної поліції до баз даних єдиної інформаційної системи МВС (далі - БД);
Приписами п. 5.1 глави 5 розділу І Інструкції № 622, органи поліції не мають права давати згоду керівникам підприємств, установ, організацій та суб`єктам господарювання на укладення трудових договорів на виконання таких робіт, а також видавати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, пневматичної чи холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянам, а також проводити їх перереєстрацію в разі: надходження від уповноваженого органу до УП ЦОУП, УП ГУНП інформації про повідомлення такій особі про підозру або інформації про складення щодо такої особи повідомлення про підозру, що не вручене через невстановлення її місцезнаходження.
Тобто, п. 4 вказаної Інструкції №622 кореспондується з п. 5.1 цієї Інструкції, а саме перелік підстав для не видачі дозволу на придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, пневматичної чи холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянам, а також проведення їх перереєстрації, зазначені в п. 5.1 Інструкції №622, також є переліком підстав для анулювання вказаних дозволів.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 у зв`язку із тим, що дозволи на носіння та зберігання зброї анульовано на підставі повідомлення ОСОБА_1 про підозру від 22.07.2017 року в рамках кримінального провадження № 120171604700000497 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 385, ч. 4 ст. 296, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 27 КК України.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволені позову ОСОБА_1 до Малиновського відділу поліції в м. Одесі ГУНП в Одеській області, Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування висновку щодо анулювання дозволів на носіння та зберігання вогнепальної зброї.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач – ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ІПН: НОМЕР_9 ).
Відповідач – Малиновський ВП в м. Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області (адреса: вул. Ак.Філатова, буд. 23 В, м. Одеса, 65080).
Відповідач – Головне управління Національної поліції в Одеській області (адреса: вул. Ак. Філатова, 15-А, м. Одеса, 65080; код ЄДРПОУ 40108740).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 11.10.2019 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.