Рішення № 84895039, 02.10.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2019
Номер справи
360/2112/19
Номер документу
84895039
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

02 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2112/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тихонова І.В.,

секретаря судового засідання Таращенко О.В.

за участю представників сторін:

позивача: : Волков М.М.

представник відповідача: Сімейко А.О., Мордасов О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом комунального підприємства «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області про скасування припису від 24.04.2019 № 22 та рішення від 24.04.2019 № 1, -

ВСТАНОВИВ:

22 травня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява комунального підприємства Сєвєродонецьктеплокомуненерго (далі – позивач або КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго») до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області (далі – відповідач або ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області) про скасування рішення відповідача від 24.04.2019 № 1 про застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін у вигляді штрафу на суму 49229,89 грн. та зобов`язання повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки в сумі 49229,89 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 24.04.2019 Начальником ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області було винесено рішення № 1 про застосування до КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог формування, встановлення та застосування держаних регульованих цін у вигляді штрафу на суму 49 229,89 грн. та зобов`язано повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки розмірі 49 229,89 грн.

Підставою для прийняття Рішення послугував акт перевірки від 17.04.2019 № 91, в якому, на думку, відповідача відображені начебто порушення позивачем законодавства, а саме; абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення”, абз. 4 п. 15 Постанови КМУ “Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення” від 21.07.2005 № 630, п. 5 рішень Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 та від 09.01.2019 № 06 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, на послугу з централізованого опалення для категорій: населення, бюджетні установи, релігійні організації та інші споживачі м. Сєвєродонецька, яких обслуговує КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго».

В обґрунтування виявлених порушень зазначив, що 20 грудня 2018 року працівниками підприємства спільно з представником будинку АДРЕСА_1 та представником підрядної організації, комерційний прилад обліку теплової енергії було відключено та демонтовано для проведення метрологічної повірки, про що складено відповідний акт. Після демонтажу підрядною організацією відповідний прилад було відправлено на повірку до ДП «Укрметртестстандарт» м. Києва. Повірка даного приладу було здійснена 08.02.2019, що підтверджується відповідним свідоцтвом. З дня отримання приладу обліку підрядною організацією 15.02.2019 було здійснено його монтаж, а вже 20.02.2019 року прийнято в експлуатацію після повірки.

Згідно з вимогами пункту 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, періодична повірка засобів обліку теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує за послуги з централізованого опалення згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період.

На виконання даного пункту Правил № 630, підприємство і здійснило відповідні нарахування. За період, коли прилад обліку теплової енергії знаходився на періодичної повірки більше місяця, КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» здійснювало нарахування згідно п. 21 Правил, яким передбачено, що у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання: з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства; з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв. метр (куб. метр) опалюваної площі (об`єму) квартири (будинку садибного типу) та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим.

На підставі чого, вважає, що нарахування по будинку 77-А, по проспекту Гвардійському, здійсненні законно та згідно вимог діючого законодавства України. На підставі чого, не вбачає у своїх діях порушення абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», абз. 4 п. 15 Правил № 630, п. 5 Рішень Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 та від 09.01.2019 № 06.

Таким чином, вважає, що КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» в період з 01.01.2019 по 20.02.2019 при нарахуванні плати (вартості) за надання послуг з централізованого опалення мешканцям багатоквартирного будинку, під час проведення періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок обґрунтовано застосовував тарифи на послуги з централізованого опалення у розмірі 33,53 грн. за кв. м та 39,03 грн. за кв.м для категорії споживачів без приладу обліку, які визначено з урахуванням норм споживання теплової енергії, замість тарифів на послугу з централізованого опалення у розмірах 1533,41 грн. за 1 Гкал, та 1784,71 грн. за Гкал, для категорії споживачів з приладами обліку.

Крім того, позивач вважає, що позапланова перевірка була проведена необ`єктивно, акт перевірки складений з порушенням вимог законодавства, а тому рішення прийнято необґрунтовано, а також застосовано адміністративно-господарські санкції.

Згідно п. 7 статті 4 Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов`язків суб`єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб`єкта господарювання.

На підставі вищезазначеного просив суд, скасувати рішення ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області від 24.04.2019 № 1 про застосування до КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» адміністративно – господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування держаних регульованих цін у вигляді штрафу на суму 49 229,89 гри. та зобов`язано повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 49 229,89 грн.

11.06.2019 за вх.№ 01-11/2120, від відповідача надійшло клопотання, в якому просить постановити ухвалу про об`єднання в одне провадження справи № 360/2112/19 за позовом КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» до ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області про скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій від 24.04.2019 № 1 зі справою № 360/2123/19 за позовом КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» до ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області про скасування припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін від 24.04.2019 № 22.

В обґрунтування вказаного клопотання відповідач зазначив, що КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» до Луганського окружного адміністративного суду подано дві позовні заяви до ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області про скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій від 24.04.2019 № 1 ( відкрито провадження у справі № 360/2112/19) та про скасування припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін від 24.04.2019 № 22 (відкрито провадження у справі № 360/2123/19).

В обґрунтування зазначеного клопотання зазначив, що зазначені розпорядчі документи ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області складені за результатами здійсненого позапланового заходу щодо перевірки КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого опалення, пов`язані між собою.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.06.2019 клопотання позивача про об`єднання справ в одне провадження по справі № 360/2112/19 за позовом КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» до ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області про скасування рішення відповідача від 24.04.2019 № 1- задоволено. Об`єднано в одне провадження адміністративні справи № 360/2112/19 та № 360/2123/19 за позовом КП СТКЕ до ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області. Об`єднаній адміністративній справі присвоєно № 360/2112/19.

Відповідач позов не визнав та згідно наданого до суду відзиву пояснив, що оскаржуване в даній справі припис та рішення є цілком обґрунтованим і законним.

В обґрунтування відзиву зазначив, що 18.02.2018 (вх. КО-27/19) на адресу відповідача - ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області надійшло колективне звернення (далі - звернення) від мешканців будинку АДРЕСА_2 Луганської АДРЕСА_3 щодо проведення перевірки законності формування КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» тарифів на послуги з централізованого опалення за час повірки лічильника тепла і надання правової оцінки діям посадових осіб.

24.04.2019, з метою вжиття заходів реагування, ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області склало припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень (в місячній термін) порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін № 22, в якому зазначено, що перевіркою встановлено порушення:

- при формуванні тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для категорії споживачів населення, послуги з централізованого опалення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 у річному плані виробництва, транспортування, постачання теплової енергії було занижено теплове навантаження об`єктів теплоспоживання власних споживачів ліцензіата на потреби населення та корисний відпуск теплової енергії власним споживачам ліцензіата на потреби населення за рахунок застосування для м. Сєверодонецьк Луганської області розрахункової температури для опалення (t р.о.) - -25 оС, середніх місячних температур повітря за січень - -5 оС, лютий - - 4,2 оС, березень - +1,1 оС, квітень - +10,1 оС, жовтень - +8,2 оС, листопад - +2,2 оС, грудень - -2,5 оС та тривалості опалювального періоду (П о) - 172 діб (у розрізі місяців), як для м. Луганськ Луганської області, що не відповідає вимогам КТМ 204 України 244-94.

- при формуванні тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для категорії споживачів населення, послуги з централізованого опалення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 не здійснено розподіл витрат на охорону прилеглої території, прибирання та утримання прилеглої території між видами господарської діяльності з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання, надання послуг з централізованого опалення та оренди приміщень з відшкодуванням витрат комунальних послуг.

- при формуванні тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для категорії споживачів населення, послуги з централізованого опалення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 було завищено витрати на холодну воду та водовідведення (витрати на централізоване водопостачання, водовідведення) у статтях витрат «Прямі матеріальні витрати», «Загальновиробничі витрати», «Адміністративні витрати» за рахунок необґрунтованого використання тарифів на централізоване водопостачання - 7,86 грн за 1 куб. м та водовідведення - 6,59 грн за 1 куб. м замість діючих тарифів на централізоване водопостачання - 6,52 грн за 1 куб. м та водовідведення - 5,62 грн за 1 куб. м.

- при формуванні тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для категорії споживачів населення, послуги з централізованого опалення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 було завищено статтю витрат «Адміністративні витрати» за рахунок необґрунтованого включення витрат на податки і збори у розмірі 55,9 тис. грн на рік, які включено до статті витрат «Інші прямі витрати» на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

- в період з 20.12.2018 по 31.12.2018 при застосуванні тарифу на послуги з централізованого опалення для категорії споживачів з приладами обліку, встановленого рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 було завищено плату (вартість) за надання послуг з централізованого опалення мешканцям багатоквартирного будинку 77А по проспекту Гвардійському м. Сєвєродонецька під час проведення періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок за рахунок використання показань засобу обліку у розмірі 23,275 Гкал, що не відповідають показанням засобу обліку теплової енергії згідно середньомісячних показань засобу обліку за попередній опалювальний період 2017-2018 років-23,266 Гкал.

- в період з 01.01.2019 по 20.02.2019 при нарахуванні плати (вартості) за надання послуг з централізованого опалення мешканцям багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 А по проспекту Гвардійському м. Сєвєродонецька під час проведення періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок застосовувались тарифи на послуги з централізованого опалення у розмірах 33,53 грн/кв. м та 39,03 грн/кв. м для категорії споживачів без приладів обліку протягом опалювального сезону, які визначено з урахуванням норми споживання теплової енергії, замість тарифів на послуги з централізованого опалення у розмірах 1533,41 грн/Гкал та 1784,71 грн/Гкал для категорії споживачів з приладами обліку, встановлених рішеннями виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 та від 09.01.2019 №06.

24.04.2019 ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області прийнято рішення про застосування до КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 1, яким встановлено порушення вимог щодо застосування державних регульованих цін на послуги з централізованого опалення, а саме в період з 01.01.2019 по 20.02.2019 при нарахуванні плати (вартості) за надання послуг з централізованого опалення мешканцям багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 А по проспекту Гвардійському м. Сєвєродонецька під час проведення періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок застосовувались тарифи на послуги з централізованого опалення у розмірах 33,53 грн/кв. м та 39,03 грн/кв. м для категорії споживачів без приладів обліку протягом опалювального сезону, які визначено з урахуванням норми споживання теплової енергії, замість тарифів на послуги з централізованого опалення у розмірах 1533,41 грн/Гкал та 1784,71грн/Гкал для категорії споживачів з приладами обліку, встановлених рішеннями виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 та від 09.01.2019 №06, чим було порушено вимоги абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», абз. 4 п. 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, п. 5 рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з центрального опалення для категорій: населення, бюджетні установи, релігійні організації та інші споживачі м. Сєвєродонецька, яких обслуговує КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго», п. 5 рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 09.01.2019 № 06 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, на послугу з централізованого опалення для категорій: населення, бюджетні установи, релігійні організації та інші споживачі м. Сєвєродонецька, яких обслуговує КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго».

Зазначив, що доводи позивача, наведені у позовній заяві про скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій від 24.04.2019 №1, є ідентичними, що наведені у позові про скасування припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень від 24.04.2019 № 22 стосовно порушень № 5 та № 6, які встановлені актом.

На підставі вищезазначеного просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» до ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області про скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій від 24.04.2019 № 1 та про скасування припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін від 24.04.2019 № 22 у адміністративній справі № 360/2112/19.

Ухвалою суду від 27.05.2019 прийнята позовна заява до розгляду та відкриття провадження у справі. Справа призначено розглядати в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 12.06.2019.

Ухвалою суду від 12.06.2019 об`єднане в одне провадження адміністративні справи № 360/2112/19 та № 360/2123/19 за позовом КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області про скасування припису від 24.04.2019 № 22 та рішення від 24.04.2019 № 1.

Ухвалою суду від 17.07.2019 клопотання представників сторін про зупинення провадження у справі задоволено. Провадження по справі зупинене до 27.08.2019. Підготовче засідання призначено на 27.08.2019.

Ухвалою суду від 27.08.2019 поновлення провадження у справі. Клопотання сторін про відкладення справи задоволено, відкладено підготовчий розгляд справи на 04.09.2019.

Ухвалою суду від 04.09.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні по суті.

Представник позивача – Волков М.М. у судовому засіданні підтримав доводи позовної заяви, просив суд прийняти рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Представники відповідача – Мордасов О.Г. та Сімейко А.І., у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог з підстав, викладених у письмових відзивах на позов, просили відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення учасників процесу, які прибули до суду, показання свідка, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.

Фактичні обставини справи, встановлені судом, полягають у наступному.

На підставі звернення від мешканців будинку

АДРЕСА_2 від 18.02.2019 вх. № КО – 27/19 (т. 2 арк. спр.31- 33); за погодженням Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 28.03.2019

№ 603-163-7/4895 (т.2 арк.спр.55-57); та на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області від 02.04.2019 №371 (т.2 арк.спр.58), направлення від 02.04.2019 № 76 щодо проведення позапланової перевірки (т.2 арк.спр.59) у строк з 04.04.2019 по 17.04.2019 було призначено проведення позапланової перевірки дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регуляторних цін позивача.

В зв`язку з наведеним, директору КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» була надана письмова вимога про надання копій документів та інших відомостей, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регуляторних цін (т.2 арк.спр.61-63). Вказана вимога була отримана позивачем.

Позивач надав Головному управлінню Держпродспоживслужби у Луганській області копії витребуваних ним документів.

В подальшому, з 04.04.2019 по 17.04.2019 посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області було проведено позапланову перевірку КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго», за наслідками якої складено акт № 91 від 17.04.2019 (далі – Акт) перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» (т. 2 арк.спр.65-82).

За висновками вказаного акту перевірки були виявлені порушення, зокрема, суть виявлених правопорушень полягає згідно акту перевірки в наступному:

Порушенням № 1 встановленого Актом зазначено, що КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» при формуванні тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для категорії споживачів населення, послуги з централізованого опалення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 у річному плані виробництва, транспортування, постачання теплової енергії було занижено теплове навантаження об`єктів теплоспоживання власних споживачів ліцензіата на потреби населення та корисний відпуск теплової енергії власним споживачам ліцензіата на потреби населення за рахунок застосування для м. Сєверодонецьк Луганської області розрахункової температури для опалення (t р.о.) - -25 оС, середніх місячних температур повітря за січень - -5 оС, лютий - - 4,2 оС, березень - +1,1 оС, квітень - + 10,1 оС, жовтень - +8,2 оС, листопад - +2,2 оС, грудень - -2,5 оС та тривалості опалювального періоду (П о) - 172 діб (у розрізі місяців), як для м. Луганськ Луганської області, що не відповідає вимогам КТМ 204 України 244-94.

Порушенням № 2 встановленого Актом зазначено, що при формуванні тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для категорії споживачів населення, послуги з централізованого опалення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 не здійснено розподіл витрат на охорону прилеглої території, прибирання та утримання прилеглої території між видами господарської діяльності з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання, надання послуг з централізованого опалення та оренди приміщень з відшкодуванням витрат комунальних послуг.

Порушенням № 3 встановленого Актом зазначено, що про завищення витрат на холодну воду та водовідведення (витрат на централізоване водопостачання, водовідведення) у статтях витрат «Прямі матеріальні витрати», «Загальновиробничі витрати», «Адміністративні витрати» за рахунок необґрунтованого використання тарифів на централізоване водопостачання - 7,86 грн за 1 куб. м та водовідведення - 6,59 грн за 1 куб. м замість діючих тарифів на централізоване водопостачання - 6,52 грн за 1 куб. м та водовідведення - 5,62 грн за 1 куб. м.

Порушенням № 4 встановленого Актом зазначено, що при формуванні тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для категорії споживачів населення, послуги з централізованого опалення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751, було завищено статтю витрат «Адміністративні витрати» за рахунок необґрунтованого включення витрат на податки і збори у розмірі 55,9 тис. грн на рік, які також включено до статті витрат «Інші прямі витрати» на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Порушенням № 5 встановленого Актом зазначено, що в період з 20.12.2018 по 31.12.2018 при застосуванні тарифу на послуги з централізованого опалення для категорії споживачів з приладами обліку, встановленого рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 було завищено плату (вартість) за надання послуг з централізованого опалення мешканцям багатоквартирного будинку 77А по проспекту Гвардійському м. Сєвєродонецька під час проведення періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок за рахунок використання показань засобу обліку у розмірі 23,275 Гкал, що не відповідають показанням засобу обліку теплової енергії згідно середньомісячних показань засобу обліку за попередній опалювальний період 2017-2018 років-23,266 Гкал.

Порушенням № 6 встановленого Актом зазначено, що в період з 01.01.2019 по 20.02.2019 при нарахуванні плати (вартості) за надання послуг з централізованого опалення мешканцям багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 А по проспекту Гвардійському м. Сєвєродонецька під час проведення періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок застосовувались тарифи на послуги з централізованого опалення у розмірах 33,53 грн/кв. м та 39,03 грн/кв. м для категорії споживачів без приладів обліку протягом опалювального сезону, які визначено з урахуванням норми споживання теплової енергії, замість тарифів на послуги з централізованого опалення у розмірах 1533,41 грн/Гкал та 1784,71 грн/Гкал для категорії споживачів з приладами обліку, встановлених рішеннями виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 №751 та від 09.01.2019 № 06.

Вказаний акт перевірки підписаний посадовими особами КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» з запереченнями (т.2 арк. спр.83-86) .

Як встановлено судом за наслідками розгляду акту перевірки № 19 відповідачем було прийнято:

- припис № 22 від 24.04.2019 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін (т.2 арк.спр.98-101);

- рішення про застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 24.04.2019 № 1, згідно з яким до КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» застосовано штраф в розмірі 49229,89 грн. та зобов`язано повернути споживачам суму необґрунтованої одержаної виручки у розмірі 49229,89 грн. (т.2 арк.спр.104-106).

Позивач не погоджуючись зі спірним рішенням від 24.04.2019 року № 1 та приписом № 22 від 24.04.2019 року, оскаржив їх у судовому порядку.

Дослідивши доводи, покладені відповідачем в основу ухваленого ним рішення, суд вважає їх обґрунтованими, враховуючи наступне.

Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007 визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1, 2 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 02.09.2015 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 209 від 12.04.2017 Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Києві (далі - Головне управління) є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане. Головному управлінню підпорядковуються установи та організації, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Голова відповідної місцевої державної адміністрації координує діяльність Головного управління і сприяє йому у виконанні покладених на цей орган завдань. Повноваження Головного управління поширюються на територію відповідної області, міста Києва. Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем`єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держпродспоживслужби, дорученнями Голови Держпродспоживслужби та його заступників, актами місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням. Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держпродспоживслужби на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Статтею 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: бути поінформованим про свої права та обов`язки; вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення та посвідчення (направлення) і одержувати копію посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; суб`єкт господарювання не одержав повідомлення про здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) в порядку, передбаченому цим Законом; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не внесла запис про здійснення заходу державного нагляду (контролю) до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу в суб`єкта господарювання); тривалість планового заходу державного нагляду (контролю) або сумарна тривалість таких заходів протягом року перевищує граничну тривалість, встановлену частиною п`ятою статті 5 цього Закону, або тривалість позапланового заходу державного нагляду (контролю) перевищує граничну тривалість, встановлену частиною четвертою статті 6 цього Закону; орган державного нагляду (контролю) здійснює повторний позаплановий захід державного нагляду (контролю) за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю); органом державного нагляду (контролю) не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику; у передбачених законом випадках посадові особи не надали копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, або відповідного державного колегіального органу на здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю); бути присутнім під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), залучати під час здійснення таких заходів третіх осіб; вимагати нерозголошення інформації, що становить комерційну таємницю або є конфіденційною інформацією суб`єкта господарювання; одержувати та ознайомлюватися з актами державного нагляду (контролю); надавати органу державного нагляду (контролю) в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта; оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб; отримувати консультативну допомогу від органу державного нагляду (контролю) з метою запобігання порушенням під час здійснення заходів державного нагляду (контролю); вести журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю) та вимагати від посадових осіб органів державного нагляду (контролю) внесення до нього записів про здійснення таких заходів до початку їх проведення; вимагати припинення здійснення заходу державного нагляду (контролю) у разі: перевищення посадовою особою органу державного нагляду (контролю) визначеного цим Законом максимального строку здійснення такого заходу; використання посадовими особами органу державного нагляду (контролю) неуніфікованих форм актів; з`ясування посадовими особами під час здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) питань, інших ніж ті, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такого заходу.

Поряд з цим, відповідно до положень статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Суд зазначає, що Закон України "Про ціни і ціноутворення" №5007-VI від 21.06.2012 визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" уповноважені органи мають право: 1) проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб; 2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; 3) одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу; 4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій; 5) вимагати від суб`єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Суд звертає увагу на те, що аналогічне повноваження органу державного нагляду (контролю) щодо витребування доказів передбачено п. 1 ст. 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", де зазначено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом.

Частиною 6 та 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за: 1) порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки; 2) стягнення плати за товари, які згідно із законодавством надаються безоплатно, - штраф у розмірі 100 відсотків вартості проданих (реалізованих) товарів; 3) надання уповноваженим органам недостовірних відомостей - штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 4) невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В ході розгляду адміністративної справи судом встановлено, що відповідач, здійснюючи контрольний захід в даній справі, діяв у межах та у спосіб, передбачений законодавством України. Судом не встановлено з його боку порушень норм законодавства з питань здійснення державного нагляду (контролю) при здійсненні позапланового заходу державного нагляду (контролю) стосовно позивача.

Посилання позивача на той факт, що відповідачем не були дотримані умови та порядок проведення позапланової перевірки, а також те, що контролюючим органом при формуванні висновків акту перевірки не було враховано письмові зауваження до акту, а акт складено з порушенням вимог законодавства, є такими, що спростовуються матеріалами справи.

Стосовно виявлених порушень суд зазначає наступне.

Щодо формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для категорії споживачів населення, послуги з централізованого опалення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 у річному плані виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, чим було занижено теплове навантаження об`єктів теплоспоживання власних споживачів ліцензіата на потреби населення та корисний відпуск теплової енергії власним споживачам ліцензіата на потреби населення за рахунок застосування для м. Сєверодонецьк Луганської області розрахункової температури для опалення (t р.о.) - -25 оС, середніх місячних температур повітря за січень - -5 оС, лютий - - 4,2 оС, березень - +1,1 оС, квітень - + 10,1 оС, жовтень - +8,2 оС, листопад - +2,2 оС, грудень - -2,5 оС та тривалості опалювального періоду (П о) - 172 діб (у розрізі місяців), як для м. Луганськ Луганської області, що не відповідає вимогам КТМ 204 України 244-94, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення, затверджені рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з центрального опалення для категорій: населення, бюджетні установи, релігійні організації та інші споживачі м. Сєвєродонецька, яких обслуговує КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго». (т.2 арк.спр.44-45).

Під час формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 діяв Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» (далі - Порядок) .

Згідно пункту 2 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, Порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для суб`єктів природних монополій, а також для суб`єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб`єктів під час розрахунку зазначених тарифів.

Відповідно до пунктів 12 та 13 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється ліцензіатами відповідно до річних планів її виробництва, транспортування та постачання, що складаються у розрізі територіальних громад, у межах яких ліцензіат провадить (має намір провадити) відповідний вид ліцензованої діяльності, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, техніко- економічних розрахунків, кошторисів, з урахуванням ставок податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.

Річні плани ліцензованої діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії складаються у розрізі територіальних громад, у межах яких ліцензіат провадить (має намір провадити) відповідний вид ліцензованої діяльності, на підставі фактичних за останні п`ять років та прогнозованих обсягів виробництва і споживання теплової енергії з урахуванням укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів

Згідно до вищезазначеного порядка, позивачем – КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» затверджено річний план виробництва, транспортування, постачання теплової енергії на 12 місяців 2019 рік, яким передбачено:

- теплове навантаження об`єктів теплоспоживання власних споживачів ліцензіата на потреби населення - 72,804 Гкал/год. (т.2 арк.спр.109-113);

- корисний відпуск теплової енергії власним споживачам ліцензіата на потреби населення - 128473,83 Гкал. (т.2 арк.спр.109-113).

Під час судового засідання представник позивача пояснив, що розрахунки теплового навантаження об`єктів теплоспоживання власних споживачів ліцензіата на потреби населення та корисний відпуск теплової енергії власним споживачам ліцензіата на потреби населення здійснено КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» згідно формул 2.4 та 2.11 норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні КТМ 204 України 244-94, затверджених Держжитлокомунгоспом України від 14.12.1993 (далі - КТМ 204 України 244- 94).

Відповідно до пункту 2.2.2 розділу 2.2 та підпункту «а» пункту 2.1.5 розділу 2.1 КТМ 204 України 244-94 погодинні витрати теплоти на опалення житлових та громадських споруд приймаються по показникам типових та індивідуальних проектів, за якими збудовані дані об`єкти. При відсутності вищезазначених даних витрати теплоти на опалення допускається приймати по аналогії з типовими або індивідуальними проектами, що найбільше відповідають характеристикам цих споруд (т.3 арк.спр.37-48).

Основною вимогою визначення погодинних витрат теплоти на опалення житлових споруд є те, що вони повинні прийматися по показникам типових та індивідуальних проектів, за якими збудовані дані об`єкти, та при відсутності згаданих вище даних витрати теплоти на опалення допускається приймати по аналогії з типовими або індивідуальними проектами, що найбільше відповідають характеристикам цих споруд, а також при відсутності проектів на опалення розраховуються за формулою 2.4 КТМ 204 України 244-94, пов`язаною з визначенням максимальних теплових потоків на опалення житлових споруд (пункт 2.2.2 розділу 2.2 та підпункт «а» пункту 2.1.5 розділу 2.1 КТМ 204 України 244-94).

Судом встановлено, що КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго», при визначені теплового навантаження об`єктів теплоспоживання власних споживачів ліцензіата на потреби населення та корисного відпуску теплової енергії власним споживачам ліцензіата на потреби населення використовувались кліматологічні дані для м. Сєверодонецьк Луганської області, як для населеного пункту м. Луганськ Луганської області, що наведені у Таблиці 2 «Температура зовнішнього повітря» до ДСТУ-Н Б В. 1.1-27:2010 «Захист від небезпечних геологічних процесів, шкідливих експлуатаційних впливів, від пожежі. Будівельна кліматологія» якої передбачає показники, а саме: - середня місячна температура повітря за січень - -25 °С, середніх місячних температур повітря за січень - -5 °С, лютий - -4,2 °С, березень - + 1,1 °С квітень - +10,1 ° ОСОБА_1 , жовтень - +8,2 °С, листопад - +2,2 °С, грудень - -2,5 °С; температуру повітря холодного періоду найхолоднішої пятиденки забезпечністю 0,092 - - 25 °С; тривалість періоду із середньою добовою температурою повітря _< 8 °С - 172 діб.

Пунктом 2 наказу Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 16.12.2010 № 511 «Про прийняття національного стандарту ДСТУ- Н Б В.1.1-27:2010 «Захист від небезпечних геологічних процесів, шкідливих експлуатаційних впливів, від пожежі. Будівельна кліматологія визначено, що з набуттям чинності ДСТУ-Н Б В. 1.1-27:2010 визнати такими, що втратили чинність з 1 листопада 2011 року на території України, СНиП 2.01.01-82 «Строительная климатология и геофізика» і таблицю 2 ДСТУ-Н Б А.2.2- 5:2007 «Проектування. Постанова з розроблення та складання енергетичного паспорта будинків при новому будівництві та реконструкції» (т.3 арк.спр.34-35).

Відповідно до розрахунків КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» річної потреби у тепловій енергії на опалення та гаряче водопостачання населення до річного плану виробництва, транспортування, постачання теплової енергії на 12 місяців 2019 рік, КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» здійснювалось за формулою 2.11 «Норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в України КТМ 204 України 244-94 , до житлових будинків які збудовано протягом 1960-2001 років, тобто до 01.11.2011 – до набрання чинності ДСТУ-Н Б В.1.1-27:2010 Захист від небезпечних геологічних процесів, шкідливих експлуатаційних впливів, від пожежі. Будівельна кліматологія» кліматичні параметри якого використовуються при проектуванні будинків та споруд, систем опалення після 01.11.2011.

Крім того, представник позивача зазначив, що з набуттям чинності з 01.11.2011 ДСТУ-Н Б В.1.1-27:2010, підприємство не використовує у своїх розрахунках під час формування тарифів дані стосовно тривалості опалювального періоду, що наведені у Додатку 1 до керівного технічного матеріалу Норм та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в України КТМ 204 України 244-94, затверджених Держжитлокомунгоспом України від 14.12.1993.

Також слід зазначити, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕП) від 17.10.2014 ліцензіату КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» було встановлено тарифи на централізоване опалення для потреб населення.

Разом до зазначеної постанови НКРЕП надано додаток № 159, де передбачено тривалість опалюваного періоду встановлена для послуги з централізованого опалення у кількості 182 доби (т.3 арк.спр.28; 31).

Інформація щодо обсягів теплової енергії на потреби опалення на ГВП, опалювальну площу житлових будинків у розмірі поверхів, відповідних питомих норм на опалення житлових будинків у розрізі поверхів, відповідних питомих норм на опалення житлових будинків та кліматичних показників КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго», сформовано згідно до з додатком 1 до КТМ 204 України 244-94 із зазначенням: кількість діб опалювального періоду – 182; розрахункова температура зовнішнього повітря опалювального періоду, град С - -22; середня температура зовнішнього повітря опалювального періоду, град С - -1,7 (т.3 арк.спр.141).

Проте у тарифах, сформованих КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» та встановлених у постанові НКРЕП № 146, прийнятої 17.10.2014 (набуттям чинності з 01.11.2011 ДСТУ-Н Б В.1.1-27:2010), згідно з додатками 159 до зазначеної постанови, тривалість опалювального періоду м. Сєвєродонецьк, встановлена для послуги з централізованого опалення у кількості 182 доби, що відповідає даним, наведеним у Додатку 1 до КТМ 204 України 244-94 (т.3 арк.спр.37-48).

Таким чином суд приходить до висновку, що позивач при застосуванні показників певних параметрів КТМ 204, які розраховувалися або приймалися з урахуванням вимог СНиП 2.01.01, з перерахунком відповідних показників з урахуванням вимог ДСТУ-Н.Б.В. 1.1-27:2010 застосовав з заниженням теплового навантаження об`єктів тепло споживання власних споживачів та корисний відпуск теплової енергії власним споживачам.

На підставі чого у річному плані виробництва, транспортування, постачання теплової енергії на 12 місяців 2019 рік, позивачем було занижено теплове навантаження об`єктів теплоспоживання власних споживачів ліцензіата на потреби населення та корисний відпуск теплової енергії власним споживачам ліцензіата на потреби населення за рахунок застосування для м. Сєверодонецьк Луганської області розрахункової температури для опалення (t р.о.) - -25 °С, середніх місячних температур повітря за січень - -5 °С, лютий - -4,2 °С, березень - + и °С квітень - +10,1 °С, жовтень - +8,2 °С, листопад - +2,2 °С, грудень - -2,5 °С та тривалості опалювального періоду (П о) - 172 діб (у розрізі місяців), як для

м. Луганськ Луганської області, що не відповідає вимогам КТМ 204 України 244-94.

Крім того, представниками відповідача доведено а представником позивача не спростовано, що під час формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для категорії споживачів населення, послуги з централізованого опалення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751, позивач -КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» не здійснив розподіл витрат на охорону прилеглої території, прибирання та утримання прилеглої території між видами господарської діяльності з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання, надання послуг з централізованого опалення та оренди приміщень з відшкодуванням витрат комунальних послуг.

Відповідно до пункту 5 та 6 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, формування тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється з урахуванням витрат за кожним видом ліцензованої діяльності, облік яких ведеться ліцензіатом окремо.

Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії формуються для споживачів на підставі економічно обґрунтованого розподілу витрат, пов`язаних із провадженням певного виду ліцензованої діяльності.

Згідно до пункту 7 Порядку ліцензіат здійснює розподіл витрат між видами господарської діяльності, зокрема пов`язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, в установленому законодавством порядку.

Облікова політика та порядок організації бухгалтерського обліку і складання та подання фінансової, податкової, статистичної та іншої звітності КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго», затверджена наказом КП СКТЕМ від 02.01.2018 № 30 «Про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго».

Згідно з п.2.51 розділу 2 Облікової політики формування витрат проводити за кожним видом діяльності, що підлягає ліцензуванню і по інших наданих послуг згідно постанови КМУ № 869 «Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання гарячої води» від 01.06.2011 між видами ліцензованої діяльності (виробництво, транспортування та постачання теплової енергії) та іншими видами діяльності.

З даного порушення приводу позивачем не надано пояснень, щодо розподілу витрат пов`язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, в установленому законодавством порядку та відповідного порядку, а саме розподіл витрат на охорону прилеглої території, прибирання та утримання прилеглої території між видами господарської діяльності з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання, надання послуг з централізованого опалення та оренди приміщень з відшкодуванням витрат комунальних послуг.

Щодо порушення з питань завищення витрат на холодну воду та водовідведення (витрат на централізоване водопостачання, водовідведення) у статтях витрат «Прямі матеріальні витрати», «Загальновиробничі витрати», «Адміністративні витрати» за рахунок необґрунтованого використання тарифів на централізоване водопостачання - 7,86 грн за 1 куб. м та водовідведення - 6,59 грн за 1 куб. м замість діючих тарифів на централізоване водопостачання - 6,52 грн за 1 куб. м та водовідведення - 5,62 грн за 1 куб. м.

З матеріалів справи встановлено, що відповідно до договору, укладеного між КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» та ТОВ «ТАУН СЕРВІС», про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 11.10.2011 № 144 (т.2 арк.спр.114-116) та Додаткової угоди до договору № 144 від 11.10.2011 (т.2 арк.спр.117) встановлює:

- тариф на послуги з централізованого водопостачання складає 6,52 грн без ПДВ за 1 куб. м;

- тариф на послуги з централізованого водовідведення складає 5,62 грн без ПДВ за 1 куб. м.

Розміри зазначених тарифів також підтверджуються актами здачі- приймання наданих послуг між споживачем КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» та постачальником ТОВ «ТАУН СЕРВІС» від 27.06.2018, 31.10.2018, 29.12.2018, 28.02.2019 (.т.2 арк.спр.118-121).

З даного приводу позивач зазначив, що у розрахунках планових витрат на холодну воду для технологічних потреб та водовідведення використано середньозважені тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення, що визначені на основі чинних на момент розрахунку тарифів та прогнозних тарифів, що мали місце вступити у дію з 01.01.2019 постачальником – ТОВ «ТАУН СЕРВІС».

Відповідно до вимог п. 18 та 19 Порядку формування тарифів, на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, планована виробнича собівартість формується у розрізі територіальних громад, у межах яких ліцензіат провадить (має намір провадити) відповідний вид ліцензованої діяльності, та включає прями матеріальні витрати:

витрати на холодну воду (плануються відповідно до державних і галузевих нормативів (норм), визначених в установленому порядку для технологічних потреб, зокрема підживлення та наповнення мереж, регенерація фільтрів, гідравлічні випробування власних теплових мереж і обладнання, промивання теплових мереж і систем) та водовідведення.

змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати:

витрати на централізоване водопостачання, водовідведення, освітлення, дезінфекцію, дератизацію, вивезення сміття та інші заходи, пов`язані з утриманням виробничих приміщень.

До складу адміністративних витрат включаються загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством:

витрати на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних активів загальногосподарського використання (ремонт, оренда, страхування майна, централізоване водопостачання, водовідведення, освітлення, охорона)

Згідно до вимог п. 59 Порядку передбачено, виробнича собівартість формується у розрізі територіальних громад, у межах яких підприємство надає послугу з централізованого опалення (є виконавцем такої послуги), та включає прямі матеріальні витрати:

витрати, пов`язані з використанням матеріалів, запасних частин, купованих комплектувальних виробів, напівфабрикатів та інших матеріальних ресурсів, необхідних для забезпечення технологічного процесу (обсяг витрат визначається на основі норм використання таких ресурсів та діючих цін (тарифів), за винятком вартості матеріалів, призначених для переробки).

Таким чином, позивачем в порушення п. 59 Порядку, до виробничої собівартості включено витрати на холодну воду та водовідведення (централізовано водопостачання, водовідведення), що надаються постачальником ТОВ «ТАУН СЕРВІС» - споживачу КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго», визначена не на основі діючих цін (тарифів), а на підставі планових тарифів, що є порушенням вимог як це передбачено Порядком формування тарифів, на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води.

Посилання позивача на протокол від 30.05.2018 про проведення відкритого обговорення з розгляду необхідності ТОВ «ТАУН СЕРВІС» здійснити зміни тарифів на послуги з централізованого водопостачання у 2019 році та схвалення відповідних інвестиційної програми є не доричним, оскільки зазначений протокол свідчить лише про намір ТОВ «ТАУН СЕРВІС» здійснити в майбутньому зміну тарифів на послуги з централізованого водопостачання.

Крім того, відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1141 від 16.06.2016 щодо встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, які надаються ТОВ «ТАУН СЕРВІС» з 01.01.2019 не змінилася, а залишилася на цьому ж рівні, а саме: на централізоване водопостачання - 6,52 грн за 1 куб. м та водовідведення - 5,62 грн за 1 куб. м. (т.2 арк. спр. 125-127)

Судом встановлено, що під час проведення позапланової перевірки позивача у період з 04.04.2019 по 17.04.2019 діяли тарифи на централізоване водопостачання у розмірі: - 7,86 грн за 1 куб. м та водовідведення - 6,59 грн за 1 куб. м діючих тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, що в свою чергу, застосування позивачем прогнозованих або середньозважених цін (планових цін) свідчить про порушення вимог Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення 2019 році.

Щодо порушення з питань формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для категорії споживачів населення, послуги з централізованого опалення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751, яким завищено статтю витрат «Адміністративні витрати» за рахунок необґрунтованого включення витрат на податки і збори у розмірі 55,9 тис. грн на рік, які включено до статті витрат «Інші прямі витрати» на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

З даного порушення позивачем зазначено, що питання формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вирішуються уповноваженими на те органами, зокрема органами місцевого самоврядування. Спори щодо формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, а також відшкодування втрат підприємств, що пов`язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, вирішуються в судовому порядку (частина 9 статті 31 Закону N 1875-ІV).

Рішення Сєвєродонецької міської ради «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуг з централізованого опалення для категорії: населення, бюджетні установи, релігійні організації та інші споживачі м. Сєвєродонецька, яких обслуговує КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» від 10.10.2018 № 751 та від 09.01.2019 № 06, в судовому порядку не оскаржувалось.

Зазначив, що завищення витрат по податкам та зборам, які враховані в складову тарифу КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» встановлені вищезазначеним рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради, з тих підстав, що у розрахунках витрат по податкам і зборам не було вирахувано збільшення з 01.01.2019 у складі тарифу екологічного податку майже на 40%, що призвело до заниження планових витрат на 2019 рік по податком та збором, а не їх збільшення.

Суд зазначає, що відповідно до абз.10 п. 19 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 передбачено, що до складу адміністративних витрат включаються загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством: витрати, пов`язані із сплатою податків і зборів, крім витрат, що включаються до виробничої собівартості.

Відповідно до абз. 1 ч. 10. ст. 31 Закону України «Про житлово- комунальні послуги» (у редакції на момент спірних правовідносин) у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.

Механізм коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, передбачено у п.8, п.57 вищезазначеного Порядку, яким встановлено, що:

- у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов`язаних із провадженням ліцензованої діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, з причин, які не залежать від ліцензіата, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, може проводитися перерахування тарифів шляхом коригування лише тих складових частин структури тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення.

- у разі зміни ставок податків, зборів, розміру мінімальної заробітної плати, орендної плати (за об`єктами виробничого призначення), цін (тарифів) на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси для відшкодування в повному обсязі витрат з операційної діяльності тарифи на послуги з централізованого опалення переглядаються в установленому законодавством порядку.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем до складових тарифу було закладено «на майбутнє» з 01.01.2019 збільшення витрат по податкам та зборах, з підстав збільшення екологічного податку на 40%, без відповідного перерахування тарифів шляхом коригування лише тих складових частин структури тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення, та як наслідок подвійного включення витрат до статті витрат «Адміністративні витрати» та до статті витрат «Інші прямі витрати», що включаються до виробничої собівартості.

Щодо п`ятого порушення КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» відносно дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за результатам якого складено Акт перевірки від 17.04.2019 № 19 зазначено, що в період з 20.12.2018 по 31.12.2018 при застосуванні тарифу на послуги з централізованого опалення для категорії споживачів з приладами обліку, встановленого рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 було завищено плату (вартість) за надання послуг з централізованого опалення мешканцям багатоквартирного будинку 77А по проспекту Гвардійському м. Сєвєродонецька під час проведення періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок за рахунок використання показань засобу обліку у розмірі 23,275 Гкал, що не відповідають показанням засобу обліку теплової енергії згідно середньомісячних показань засобу обліку за попередній опалювальний період 2017-2018 років-23,266 Гкал.

Заперечуючи проти виявлених порушень позивач зазначив, що відповідно до вимог

п. 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку: з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період.

На виконання даного пункту Правил № 630 підприємство здійснило відповідні нарахування, а саме: розрахунок середньомісячних показань засобу обліку теплової енергії здійснювалось КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» на підставі показань приладу обліку за минулий опалювальний період – за жовтень, листопад, грудень – 2017 рік; січень, лютий, березень, квітень -2018 рік.

Зазначив, що згідно до п. 12 Правил № 630, у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційна опалюваній площі (об`єму) квартири та відповідно до діючого тарифу затвердженого рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської Ради від 10.10.2018 №751.

20 грудня 2018 року згідно до акту та заяви споживачів теплолічильник був знятий на повірку. Розрахунок за 20 днів проводився по показанням теплолічильника, а за 11 днів та 9 годин ( 275 годин) по середньому споживанню за попередній опалювальний період 2017-2018р.

Згідно акту за грудень спожито 42.67 Гкал тариф за Гкал 1533.41 згідно рішення виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 №751,тому за цей період нараховано всього по будинку 65430.6047грн.

За період коли теплолічильник був знятий на повірку, це 11 днів *24+(24-13)=275 годин, нарахування у будинку було здійснено у наступному порядку: 275*22.25110/30,4/24*4255.41=35689,5279грн., (де 275 годин; 30.4 середня кількість днів на місяць; 24 - доба, годин; 22.25110-середньозважений тариф за попередній опалювальний період; 4255.41 - площа будинку). Всього за грудень по будинку нараховано: (35689.5279+65430,6047)/4255.41 =23,7627 гри. за 1 м.кв

Таким чином вважає, що КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» вірно визначено середньомісячні показники приладу обліку теплової енергії за попередній опалювальний сезон та здійснено нарахування за грудень 2018 року.

Щодо виявленого порушення суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на момент спірних правовідносин):

- плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

- розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.

Відносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (далі - Правила).

Відповідно до вимог п. 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення встановлено:

- засоби обліку теплової енергії, встановлені на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці;

- періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку: з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період;

- у разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.

Згідно до абзаців 1 та 4 пункту 12 та абзацу 1 пункту 18 Правил у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об`єму) квартири (будинку садибного типу) за умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку та/або виконавцем заходів з утеплення місць загального користування будинку.

Плата за послуги нараховується згідно з показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії, а у разі його відсутності (несправності) за нормативами (нормами) споживання у таких випадках: - у разі відсутності засобів обліку теплової енергії, встановлених у квартирі (будинку садибного типу); - у разі несправності квартирних засобів обліку, що не підлягає усуненню, з моменту її виявлення; - у разі відсутності у виконавця показань квартирних засобів обліку теплової енергії за розрахунковий період з подальшим перерахунком відповідно до пункту 18 цих Правил.

Розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць.

Відповідно до графіку періодичної державної перевірки приладів облікової теплової енергії на 2018р., вузел – Взлет ТСР-У, № приладу 107123, діаметр – 65, баланс – мешканці, дата перевірки – 22.12.2018 (т.2 арк.спр.181).

Згідно заяви та актів підключення (відключення) вузла обліку теплової енергії від 20.12.2018 б/н та від 20.02.2019 б/н вузол (засіб) обліку теплової енергії «Взлет ТСР-У №107123», встановлений за адресою: АДРЕСА_4 : - знято з зазначенням відповідних показань приладу з метою повірки 20.12.2018 о 13 год. 00 хв. (т.2 арк.спр.183 – зв.бік).

- заява про прийняття до експлуатації та акт (відключення) вузла обліку теплової енергії від 20.12.2018 б/н та від 20.02.2019 б/н вузол (засіб) обліку теплової енергії «Взлет ТСР-У №107123», встановлений за адресою: АДРЕСА_4 : - підключення тобто прийнято в експлуатацію після повірки 20.02.2019 о 09 год. 06 хв. з зазначенням відповідних показань приладу (т.2 арк.спр.184 – зв.бік).

Строк проведення періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок АДРЕСА_2 м. Сєвєродонецька відбувся з 20.12.2018 по 20.02.2019 тобто перевищив один місяць.

Позивачем –КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» за період з 20.12.2018 по 31.12.2018 визначено розмір вартості (плати) за послугу з централізованого опалення мешканцям багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 . Сєвєродонецька під час проведення до графіку періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок виходячи з тарифу на послуги з централізованого опалення у розмірі 1533,41 грн/Гкал, встановленого рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 що дорівнює 22,2511 грн за 1 кв.м для категорії споживачів з приладами обліку та показань засобу обліку, що не відповідають показанням засобу обліку теплової енергії згідно середньомісячних показань засобу обліку за попередній опалювальний період 2017-2018 років, з наступних підстав.

Середньомісячні показання засобу обліку, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок 77А по проспекту Гвардійському м. Сєвєродонецька за попередній опалювальний період 2017-2018 років складає 61,747 Гкал (335,028 Гкал / 165 діб х 30,41 діб = 61,747 Гкал) (т.2 арк.спр.75).

Показання засобу обліку теплової енергії за період з 20.12.2018 по 31.12.2018 визначені згідно середньомісячних показань засобу обліку за попередній опалювальний період 2017-2018 років складають 23,266 Гкал (61,747 Гкал / 30,41 діб / 24 год. х 275 год. = 23,266 Гкал). Відповідно до акту перевірки від 17.04.2019 № 91 (т.2 арк.спр.78)

З цього приводу суд вважає обґрунтованим розрахунок відповідача – ГУ Держпродспожислужби в Луганській області, що плата (вартість) в період з 20.12.2018 по 31.12.2018 за надання послуг з централізованого опалення повинна складатися із: середньомісячних показань засобів обліку за попередній опалювальний період тобто: 61,747 Гкал на місяць (з округленням до трьох знаків після коми) / 30,41 діб. / 24 год. * 275 год. * 1533,41грн за 1 Гкал = 23,266 Гкал (з округленням до трьох знаків після коми) * 1533,41 грн за 1 Гкал = 35676,32 грн;

- згідно середньозваженого тарифу за попередній опалювальний період, який враховує середню кількість днів місяця 30,41 діб, і площу будинку 4255,21 кв. м: (275 год. * (22,2511 грн за 1 кв. м * 4255,21 кв. м / 1533,41 грн за 1 Гкал / 30,41 діб. / 24 год.)) * 1533,41 грн за 1 Гкал = 23,266 Гкал (з округленням до трьох знаків після коми) * 1533,41 грн за 1 Гкал = 35676,32 грн: або (275 год. * ((22,2511 грн за 1 кв. м * 4255,21 кв. м / 4255,41203 кв. м) / 30,41 діб. / 24 год.)) * 4255,41203 кв. м = 35676,11 грн.

При цьому, позивачем під час проведення періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок використано показання засобу обліку теплової енергії за період з 20.12.2018 по 31.12.2018 у розмірі 23,275 Гкал, замість середньомісячних показань засобу обліку за попередній опалювальний період 2017-2018 років у розмірі 23,266 Гкал (т.2 арк.спр. 163;176).

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач в період з 20.12.2018 по 31.12.2018 (за 11 днів) при застосуванні тарифу на послуги з централізованого опалення для категорії споживачів з приладами обліку, встановленого рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 № 751 здійснив нарахування споживачам, що мешкають у багатоквартирному будинку АДРЕСА_2 , за середньомісячними показаннями засобів обліку теплової енергії, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок за рахунок використання показань засобу обліку у розмірі 23,275 Гкал (за грудень 2018 року), що не відповідають показанням засобу обліку теплової енергії згідно середньомісячних показань засобу обліку за попередній опалювальний період 2017-2018 років у розмірі – 23,266 Гкал, що стало наслідком завищення плати (вартість) за надання послуг з централізованого опалення мешканцям багатоквартирного будинку.

Стосовно порушення, яким встановлено, що КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» в період з 01.01.2019 по 20.02.2019 при нарахуванні плати (вартості) за надання послуг з централізованого опалення мешканцям багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 проспекту АДРЕСА_4 м. Сєвєродонецька під час проведення періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, встановленого на вводі у багатоквартирний будинок застосовувались тарифи на послуги з централізованого опалення у розмірах 33,53 грн/кв. м та 39,03 грн/кв.м для категорії споживачів без приладів обліку протягом опалювального сезону, які визначено з урахуванням норми споживання теплової енергії, замість тарифів на послуги з централізованого опалення у розмірах 1533,41 грн/Гкал та 1784,71 грн/Гкал для категорії споживачів з приладами обліку, встановлених рішеннями виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 10.10.2018 №751 та від 09.01.2019 № 06.

З даного порушення позивач зазначив, що за період коли прилад обліку теплової енергії знаходився на періодичної повірки більше місяца, КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» здійснювало нарахування згідно п. 21 Правил, яким встановлено, що у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання:

з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства;

з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв.м. (куб. метр) опалюваної площі (об`єму) квартири (будинку садибного типу) та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим.

З даного порушення як вже зазначалося з вище встановлених порушень суд повторно зазначає, що відповідно до частин першої та другої ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на момент спірних правовідносин):

- плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

- розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.

Вимогами п. 15 Правил № 630, прямо передбачено, що:

- засоби обліку теплової енергії, встановлені на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці;

- періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у

строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку: з централізованого опалення - згідно із

середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період;

- у разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.

Таким чином, з огляду на наведені вище зазначені вимоги, у разі наявності засобів обліку теплової енергії, встановлених на вводі у багатоквартирний будинок (тобто багатоквартирний будинок є таким, що обладнаний засобом обліку) оплата комунальних послуг здійснюється:

по-перше, на підставі показників цих засобів, тобто без урахування таких показань нарахування з оплати послуг не допускається;

по-друге, встановлено виняткові випадки, коли існує інший порядок з оплати послуг, а саме у разі, якщо встановлено несправність засобів обліку теплової енергії, що не підлягають усуненню, то в такому випадку, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.

З матеріалів та пояснень сторін встановлено, що відповідно до акту підключення вузла обліку теплової енергії від 20.02.2019 б/н вузол (засіб) обліку теплової енергії «Взлет ТСР-У №107123», встановлений за адресою: АДРЕСА_2 - прийнято в експлуатацію після повірки 20.02.2019 о 09 год. 06 хв. (т.2 арк.спр.184 – зв.бік)

Після періодичної державної повірки вузол (засіб) обліку теплової енергії «Взлет ТСР-У №107123» було встановлено не вчасно, в акті підключення від 20.02.2019 б/н не зазначено про будь-які несправності, які не підлягають усуненню.

Крім того, в ході судового розгляду за клопотанням представника відповідача ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області, суд здійснив виклик в якості свідка ОСОБА_2 (мешканку будинку) у судове засідання та провів його допит в якості свідка.

Під час допиту свідок ОСОБА_2 пояснила, що 20.12.2018 з настанням терміну періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, за заявою колективного звернення мешканців будинку АДРЕСА_2 проспекту АДРЕСА_4 Сєвєродонецька Луганської АДРЕСА_3 , було знято лічильник теплової енергії з метою повірки у справному стані.

В зв`язку з довготривалою перевіркою теполічильника та метою з`ясування строків його повірки, мешканку будинку звернулись до працівника КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» Лимаря А.Г., з питанням терміну повірки, стану та строку встановлення теплолічильника.

З даного звернення працівник зрозумілої відповіді не надав, лише зазначив, що нарахування під час повірки будуть здійснюватися за середнім показаннями приладу обліку за попередній період та обіцяв повірку провести протягом 15-20 днів. Однак з 20.12.2018 по 10.02.2019 жодної інформації про стан та строк встановлення теплолічильника не отримували.

Зазначив, що мешканці вищезазначеного будинку в розрахункових листах за січень 2019 року отримали значно завищений тариф за тепло, у зв`язку з тривалим строком повірки понад 50 днів понесли матеріальні збитки через необґрунтовано високі тарифі за тепло, проте про зміну умов оплати за спожите опалення їх повідомлено не було, що стало підставою колективного звернення до ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області про проведення перевірки законності формування тарифів за час повірки лічильника тепла.

Таким чином, суд приходить до висновку, що посилання позивача на п. 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, яким передбачена оплата послуг згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період тільки один місяць при знаходженні засобу обліку на повірці, є необґрунтованими, з тих підстав що період «один місяць» відноситься до строку проведення повірки, а не оплати. Споживач не повинен оплачувати послуги з теплопостачання за нормами споживання коли надавач таких послуг безпідставно не проводить вчасно повірку приладу або її затягує.

Позивач помилково вважає, що зі спливом місячного строку, встановленого для періодичної повірки засобу обліку теплової енергії, нарахування плати за надані послуги здійснюється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання.

Оскільки під час періодичної повірки засобу обліку теплової енергії не було встановлено його поломки або несправності, то в такому випадку справляння плати без урахування показань лічильника теплової енергії не допускається, споживачі не повинні нести тягар та оплачувати послуги за нормами споживання у випадку коли повірку здійснено невчасно (не з вини споживачів) з порушенням термінів, встановлених приписами п. 15 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630.

Згідно із ст.ст. 6, 7 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У той же час, ст.242 КАС України установлено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено незаконність прийнятого відповідачем припису від 24.04.2019 № 22 та рішення від 24.04.2019 № 1, а тому позовні вимоги КП «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

У зв`язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати зі сплати судового збору позивачу не повертаються.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову комунального підприємства «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області про скасування припису від 24.04.2019 № 22 та рішення від 24.04.2019 № 1 – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено та підписано 11.10.2019.

Суддя І.В. Тихонов