Рішення № 84894022, 10.10.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2019
Номер справи
240/9503/19
Номер документу
84894022
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2019 року м. Житомир справа № 240/9503/19

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб щодо ОСОБА_1 за період червень 2011 року - вересень 2016 року в частині виправлення помилки у реєстраційному номері облікової картки платника податків, а саме: замість коду НОМЕР_1 внести НОМЕР_2 ;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на її користь понесені витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що факт її роботи на посаді продавця продовольчих товарів у ФОП ОСОБА_2 у період з 18 липня 2003 року по 27 жовтня 2016 року (спірний період з червня 2011 року по жовтень 2016 року) підтверджено відповідними записами її трудової книжки та укладеним трудовим договором між нею та фізичною особою - підприємцем, який використовує найману працю, від 18 липня 2003 року, зареєстрованим18 липня 2003 року за №1561, однак відомості про стаж її роботи за період з червня 2011 року по жовтень 2016 року не внесені до системи персоніфікованого обліку у зв`язку з помилкою, допущеною роботодавцем (страхувальником). Так, при кожному поданні звітності щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за найманих працівників, останній робив помилку щодо реєстраційного номеру облікової картки платника податку - ОСОБА_1 , а саме: зазначав НОМЕР_1 замість правильного НОМЕР_2 .

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 23 липня 2019 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання на 10 вересня 2019 року.

До відділу документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі за безпідставністю. Вказує, що страхувальник (ФОП ОСОБА_2 ) знятий з обліку у зв`язку із його смертю (31 жовтня 2016 року) без правонаступництва, відкоригувати помилку у реєстраційному номері облікової картки платника податків ( ОСОБА_1 ) можливо лише за рішенням суду, а Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не має правових підстав на самостійне виправлення даної помилки.

У відповіді на відзив позивач вказує, що у листі від 03.05.2019 за №Р-2074, зазначено, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 , подавались персональні відомості за період з січня 2004 року по травень 2011 року по реєстраційному номеру облікової картки платника податків НОМЕР_2 та за період з червня 2011 року по вересень 2016 року по РНОКПП НОМЕР_1 . У разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.

Ухвалою суду від 10 вересня 2019 року закрито підготовче провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 та призначено справу до судового розгляду по суті. Подальший розгляд справи ухвалено здійснювати у порядку письмового провадження без виклику (повідомлення) учасників справи.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, що в період з 18 липня 2003 року по 27 жовтня 2016 року ОСОБА_1 перебувала в трудових відносинах із Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 - була оформлена продавцем в кіоску, що підтверджується трудовим договором від 18 липня 2003 року.

ОСОБА_1 звернулась 23 квітня 2019 року із заявами до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та до Головного управління ДФС України у Житомирській області щодо внесення змін до відомостей реєстру застрахованих осіб щодо неї за період червень 2011 року - жовтень 2016 року в частині виправлення помилки у РНОКПП, а саме: замість коду НОМЕР_1 внести код НОМЕР_2 або роз`яснити, яким чином потрібно виправити помилку щодо її ідентифікаційного номеру.

Головне управління ДФС України у Житомирській області листом від 06 травня 2019 року №5567/14/13-01 повідомило, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" формування та ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснення заходів щодо надання інформації з Державного реєстру відповідно до цього Закону є однією з функцій Пенсійного фонду, а органи доходів і зборів відповідно до ч. 1 ст. 20 цього Закону є лише користувачами цього реєстру. Тому ГУ ДФС не має функціональних повноважень вносити будь - які зміни до індивідуальних відомостей про застраховану особу Державного реєстру. Також, Законом №2464 не передбачено порядку внесення змін до Державного реєстру після смерті фізичної особи - підприємця - страхувальника (роботодавця), яким за життя було невірно відображено персоніфіковані дані застрахованої особи.

Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на її звернення надіслало лист від 03.05.2019 №Р-2074, в якому зазначено, що фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 подавались персональні відомості за період з січня 2004 року по травень 2011 року по реєстраційному номеру облікової картки платника податків НОМЕР_2 та за період з червня 2011 року по вересень 2016 року по РНОКПП НОМЕР_1 . У разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Заявнику було запропоновано звернутись до суду із відповідною заявою щодо коригування звітності.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

Згідно з частиною 2 статті 21 Закону №1058-IV на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки. Порядок та строки впровадження унікальних номерів електронних облікових карток застрахованих осіб, порядок ведення персональних електронних облікових карток визначаються Пенсійним фондом.

Частиною третьою статті 21 Закону №1058-IV закріплений перелік відомостей, які повинні міститися у персональній електронній обліковій картці застрахованої особи.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 22 Закону №1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду серед іншого для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім`ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною першою статті 1 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI) визначено:

Державний реєстр загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб (пункт 1);

Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом (пункт 7).

Статтею 14-1 Закон № 2464-VI передбачено, що пенсійний фонд та його територіальні органи зобов`язані:

1) надавати на безоплатній основі інформацію з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру органам доходів і зборів, фондам загальнообов`язкового державного соціального страхування, органам праці та соціального захисту в порядку, визначеному Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування;

2) забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру;

3) здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру;

4) надавати безоплатно на вимогу застрахованих осіб інформацію, що міститься на їх персональних облікових картках у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру.

Частиною третьою статті 20 Закону № 2464-VI закріплено перелік відомостей персональної електронної облікової картки, яка заводиться на кожну застраховану особу.

Персоніфіковані відомості, включені до персональної електронної облікової картки застрахованої особи, зберігаються в Пенсійному фонді протягом усього життя особи, а після її смерті - протягом 75 років на паперових та/або електронних носіях за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперового та електронного документів (абзац дев`ятий пункту 3 частини третьої статті 20 Закону № 2464-VI).

Зміни та уточнення вносяться до відомостей реєстру застрахованих осіб у порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення (частина п`ята статті 20 Закону № 2464-VI).

Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначає Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 8 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення №8-1).

Пунктом 4 розділу І "Загальні положення" Положення №8-1 визначено, що Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.

Пунктом 3 розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" Положення №8-1 визначено, що відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

У разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником (абзац перший пункту 4 розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" Положення № 8-1).

Згідно з абзацами другим, третім пункту 4 розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" Положення №8-1 у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.

Відомості про стаж роботи ОСОБА_1 у період з червня 2011 року по вересень 2016 року на посаді продавця внесені до системи персоніфікованого обліку з помилками, допущеними роботодавцем (страхувальником) ФОП ОСОБА_2 , який ІНФОРМАЦІЯ_1 помер.

Зважаючи на те, що в силу наведених вимог Положення №8-1 підставою для внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб у разі смерті страхувальника є рішення суду, та з огляду на встановлені у справі фактичні обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб щодо ОСОБА_1 за період з червня 2011 року по вересень 2016 року в частині виправлення помилки у реєстраційному номері облікової картки платника податків, а саме: замість коду НОМЕР_1 внести НОМЕР_2 .

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції від 17.07.2019 (а.с. 4), ОСОБА_1 під час звернення з даним позовом до суду було сплачено судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп., який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5, 122, 139, 242, 245, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб щодо ОСОБА_1 за період з червня 2011 року по вересень 2016 року в частині виправлення помилки у реєстраційному номері облікової картки платника податків, а саме: замість коду НОМЕР_1 внести НОМЕР_2 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 10.10.2019.

Суддя Н.М. Майстренко