Постанова № 8488775, 18.02.2010, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2010
Номер справи
2-а-4106/09/1970
Номер документу
8488775
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2 а- 4106/09/1970

Ст. 2.11.6

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 лютого 2010 року м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А.В. при секретарі Твердохліб Н.В. за участю:

представника позивача - Ловчук М.В.;

представника відповідача Ткач І.Я.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду місті Тернополі адміністративну справу

за позовом відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз»

до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції

про скасування податкового повідомлення-рішення №0000692304/036554 від 16 червня 2009 року,-

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» звернулося до суду з позовом до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0000692304/036554 від 16 червня 2009 року.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що тільки після отримання коштів від споживачів в частині збору у вигляді цільової надбавки у розмірі 12 % за період з 01.01.2009 року по 12.01.2009 року і неперерахування даних коштів до бюджету, у податкового органу виникли б підстави винесення податкового повідомлення-рішення із застосуванням до підприємства штрафних санкцій. Позивач вважає, що оскільки додаткова угода до договору на постачання газу з ДК "Газ України" про внесення змін, в частині збору у вигляді цільової надбавки у розмірі 12%, підписана ВАТ "Тернопільгаз" тільки у травні 2009 року, а тому, тільки з моменту підписання додаткової угоди ( №4 від 30.05.2009 року), ВАТ "Тернопільгаз" набув права внесення змін до договору на постачання природного газу із споживачами.

На думку позивача, при проведенні позапланової перевірки, податковим органом не було враховано, що у діях ВАТ "Тернопільгаз" відсутня вина, щодо ненарахування збору у вигляді цільової надбавки у розмірі 12 % з 01.01.2009 року по 12.01.2009).

Також позивач вважає, що податковим органом не враховано, що ВАТ " Тернопільгаз" не є споживачем природного газу, а тому є платником збору у вигляді цільової надбавки тільки після отримання коштів від споживачів, а тому вважає застосування штрафу до підприємства незаконним.

Крім того, позивач ствердив, що нараховані відповідачем штрафні санкції в сумі 261028, 38 грн., є безпідставним, оскільки штраф нараховується у розмірі пяти відсотків від суми збору у вигляді цільової надбавки, а податковим органом всупереч цього нараховано у розмірі 50 %.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, з мотивів, що викладені в адміністративному позові.

Представник відповідача проти позову заперечила. Мотиви виклала в поданому суду письмовому запереченні.

Заперечення обґрунтовується тим, що при проведенні перевірки встановлено, що за період з 01.01.2009 року по 31.01.2009 року позивачем задекларовано збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ у сумі 902067,96 грн.

Перевіркою повноти визначення задекларованого збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за період з 01.01.2009 року по 31.01.2009 року встановлено заниження збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ в сумі 522056,76 грн.

Враховуючи вищенаведене, представник відповідача вважає, що Позивачу за січень 2009 року правомірно донараховано 522056,76грн. збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, а також 261028, 38 грн. штрафних санкції, застосування яких передбачено п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а тому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Крім пояснень представників сторін, судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані позивачем та відповідачем, а саме:

? Світлокопія Акту від 05.06.2009року №4881/23-04/03353503 Про результати позапланової перевірки ВАТ підприємство по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» з питань дотримання вимог податкового законодавства по збору у вигляді цільової надбавки за період з 01.01.2009 року по 31.01.2009 року;

? Світлокопія листа в.о. начальнику Тернопільської ОДПІ Міщуку Я.Г. від ВАТ «Тернопільгаз»;

? Світлокопія податкового повідомлення-рішення від 16 червня 2009 року №0000692304/0/36554;

? Світлокопія скарги від 26.06.2009 року №05/1061 на податкове повідомлення-рінення №0000692304/0/36554;

? Світлокопія рішення від 20.08.2009р. про результати розгляду первинної скарги;

? Світлокопія повторної скарги від 26.08.2009 року №01/1367 на податкове повідомлення-рінення №0000692304/0/36554;

? Світлокопія рішення від 08.10.2009р. про результати розгляду повторної скарги;

? Світлокопія рішення ДПА від 11.12.2009р. про результати розгляду повторної скарги.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що працівниками державної податкової служби проведено позапланову виїзну документальну перевірку ВАТ по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» з питань дотримання вимог податкового законодавства по збору у вигляді цільової надбавки за період з 01 січня 2009 року по 31 січня 2009 року за результатами якої складено акт перевірки від 05 червня 2009 року № 4881/23-04/03353503 (далі - акт перевірки).

В акті перевірки перевіряючи ми зроблено висновок про порушення ВАТ «Тернопільгаз» пункту 1.2 постанови Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року № 442 «Про затвердження Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» із змінами та доповненнями, а саме про те, що ВАТ «Тернопільгаз» занижено суму збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за січень 2009 року на 522056,76 грн.

На підставі вказаного акта перевірки Тернопільською обєднаною державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення - рішення від 16 червня 2009 року № 0000692304/0/36554 про сплату 783085,14 грн. збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, в тому числі 522056,76 грн. основного платежу та 261028,38 грн. застосованої штрафної (фінансової) санкції з посиланням на підпункти 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами з наступними змінами та доповненнями (далі Закон України №2181-ІІІ).

Дане податкове повідомлення-рішення 26 червня 2009 року було оскаржене Позивачем до Тернопільської ОДПІ.

Відповідно до отриманого позивачем рішення Тернопільської ОДПІ про результати розгляду первинної скарги за №49726/7/23011 від 20 серпня 2009 року в задоволенні скарги відмовлено, а податкове повідомлення-рішення залишено без змін.

ВАТ по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» 26 серпня 2009року звернулось з повторною скаргою на податкове повідомлення-рішення №0000692304/0/36554 Тернопільської ОДПІ до ДПА в Тернопільській області.

Рішенням ДПА в Тернопільській області про результати розгляду повторної скарги від 08 жовтня 2009 року податкове повідомлення-рішення Тернопільської ОДПІ від 16 червня 2009 року залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Позивач повторно оскаржив податкове-повідомлення рішення Тернопільської ОДПІ до ДПА України.

Рішенням ДПА України про результати розгляду повторної скарги 11.12.2009 року №12844/6/25-0215 відмовлено в задоволенні скарги ВАТ «Тернопільгаз» на податкове повідомлення-рішення Тернопільської ОДПІ від 16 червня 2009 року.

Відповідно до пункту 1.2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.06.2005 року № 442 «Про затвердження Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» (із змінами та доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2008р. N 346): «збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: ... бюджетні організації та установи - 12 відсотків; промислові та інші субєкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ - 12 відсотків...»

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року № 1161 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.06.2005 року № 442: «збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів:...бюджетні організації та установи -0 відсотків; промислові та інші субєкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ - 0 відсотків...»

Відповідно до частини першої та четвертої статті 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Згідно до розяснення Міністерства юстиції України, наданого листом від 20.03.2009 року № 2289-0-4-09-20: «Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року № 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» опублікована в газеті «Урядовий курєр» від 13 січня 2009 року № 3 та інформаційному бюлетні «Офіційний вісник України» від 19 січня 2009 року №1, тобто набрала чинності з 13 січня 2009 року».

З аналізу вищенаведених правових норм, суд приходить до висновку, що в період з 01.01.2009 року по 12.01.2009 року постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року № 1161 не діяла, відповідно для бюджетних організацій та установ, промислових та інші субєктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ справлявся за ставкою 12 відсотків.

На думку ВАТ «Тернопільгаз» він не є споживачем природного газу, а тому є платником збору у вигляді цільової надбавки тільки після отримання коштів від споживачів.

З такою позицією позивача суд не погоджується, так як пунктом 25 частини 1 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками віднесено до загальнодержавних податків та зборів і статтею 1 цього ж закону встановлювати розмір та механізм справляння збору надано Кабінету Міністрів України разом з Національною комісією регулювання електроенергетики України.

На виконання даної норми постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 р. N 442 затверджено Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ.

Відповідно до даного порядку обєктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу, підписаних платником та відповідним споживачем (для населення - на підставі облікових документів), з урахуванням відповідного тарифу.

Платниками є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Звітним (податковим) періодом для збору вважається календарний місяць.

Платники подають розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

Сума збору за звітний (податковий) період вноситься платниками до спеціального фонду державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, протягом десяти календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку, для подання розрахунку суми збору, згідно з пунктом 3 цього Порядку.

Відповідальність за правильність обчислення і своєчасність подання розрахунків збору до органів державної податкової служби, повноту і своєчасність його внесення до спеціального фонду державного бюджету несуть платники збору відповідно до законодавства.

З аналізу наведених норм, суд вважає, що порядок визначення та сплати збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію чітко встановлений Кабінетом міністрів України в межах його компетенції і не може залежати від швидкості переоформлення договорів відповідачем.

Крім того, обєктом справляння збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді, та не ставиться в залежність від факту оплати коштів за поставлений газ, яка відповідно до договорів проводиться у наступному звітному періоді.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, позиція позивача суперечить ст. 1, ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», «Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005 року №442.

Щодо правильності застосування штрафних санкцій, суд вважає за необхідне зазначити наступне:

Підпункт «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України № 2181 -III вказує, що контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобовязань, заявлених у податкових деклараціях.

Відповідно до підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України №2181-ІІІ, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобовязання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобовязання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обовязкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше пятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

З метою практичного застосування пп. 17.1.3 ст. 17 Закону України №2181, Наказом ДПА України від 17.03.2001р., № 110 затверджено «Інструкцію про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби» (далі Інструкція). Дана Інструкція період, на який припадає недоплата визначає як період, на який припадає граничний термін подання податкової декларації.

Враховуючи те, що згідно п. 3 Порядку граничний термін подання розрахунку по збору за січень 2009 року припадає на 20.02.2009 р., а податкове повідомлення-рішення отримано 17.06.2009 р., а тому санкції згідно пп. 17.1.3 ст. 17 Закону України №2181 рахуються за період лютий 2009 - червень 2009 року та становлять 50 % (10% * 5 звітних періодів), що і підтверджується розрахунком штрафних (фінансових) санкцій, долученим Тернопільською ОДПІ до матеріалів справи.

Із загального правила застосування штрафних санкцій є виняток. Так, згідно п. 17.2 ст. 17 Закону України №2181 штрафні санкції, визначені п.17.1 ст. 17 Закону України №2181 не застосовуються, якщо платник податків до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобовязання минулих податкових періодів та надсилає уточнюючий розрахунок і сплачує суму такої недоплати та штраф у розмірі пяти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку або відображає суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі пяти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобовязання з цього податку.

Проте позивачем не надано а судом не здобуто доказів того, що станом на 20.05.2009 р. (початок перевірки) позивачем подавався уточнений розрахунок за січень 2009 року.

Відповідно до ч.2 ст.19 КонституціїУкраїни органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проаналізувавши здобуті у справі докази, а також чинне законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку, що дії Тернопільської ОДПІ при проведенні перевірки та винесенні оспорюваного податкового повідомлення-рішення є правомірними, а податкове повідомлення-рішення №0000692304/036554 від 16 червня 2009 року прийняте у відповідності до вимог Конституції та законів України, а тому суд приходить до переконання про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати понесені позивачем не відшкодовуються.

Керуючись Законом України «Про систему оподаткування», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позовних вимог відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0000692304/036554 від 16 червня 2009 року, відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний тест постанови виготовлено та підписано 22 лютого 2010 року.

Головуючий суддя: А.В.Осташ

Справа № 2 а - 4106/09/1970

Ст. 2.11.6

ПОСТАНОВА

Іменем України

(вступна та резолютивна частина)

18 лютого 2010 року м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А.В. при секретарі Твердохліб Н.В.

за участю:

представника позивача - Ловчук М.В.;

представника відповідача Ткач І.Я.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду місті Тернополі адміністративну справу

за позовом відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз»

до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції

про скасування податкового повідомлення-рішення №0000692304/036554 від я6 червня 2009 року,-

Керуючись Законом України «Про систему оподаткування», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Тернопільгаз» до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0000692304/036554 від я6 червня 2009 року, відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: А.В.Осташ