Рішення № 84883458, 04.10.2019, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
04.10.2019
Номер справи
303/2295/19
Номер документу
84883458
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 303/2295/19

2/303/1122/19

Рядок стат.звіту-

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2019 року м. Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі : головуючого судді Довжанин В.М.

секретар Варга Н.В.

з участю: позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3 .Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Мукачево цивільну справу за первісним позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «AVE Мукачево» про визнання незаконними дій щодо неправомірного нарахування боргу за вивезення побутових відходів та стягнення моральної шкоди та зустрічним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «AVE Мукачево» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з вивезення побутових відходів,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «AVE Мукачево» про визнання незаконними дій щодо неправомірного нарахування боргу за вивезення побутових відходів та стягнення моральної шкоди.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що проживає за адресою АДРЕСА_1 разом зі своєю дружиною вдвох, хоча в квартирі зареєстрована також їх дочка зі своєю сім`єю, яка більше 10 років проживає в іншому місці, про що він повідомив соціальні служби і їх представники цей факт підтвердили склавши відповідний акт. Позивач має статус учасника війни, відповідно, право на пільги 50% від нарахованих коштів за спожиті комунальні платежі. А тому всі відрахування проводить Управління соціального захисту по м.Мукачево відповідно до пільг та нарахованих субсидій. 12 грудня 2018 року на його адресу надійшло повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 3827, де серед інших вказано організацію ТОВ «AVE Мукачево», послуги якої надаються саме на двох проживаючих мешканців.

Жодних боргів за надані комунальні послуги підприємствами комунальних господарств у позивача ніколи не було, однак на його адресу почали надходити квитанції з ТОВ «AVE Мукачево» про оплату за вивезення побутових відходів і в них вказані суми, які в кілька разів перевищують ті суми, які мені нараховувались відповідно до тарифу в сумі 5.28 грн. за місяць.

Так, в лютому на адресу позивача надійшла квитанція на загальну суму нібито заборгованості в сумі 481,95 грн., особовий рахунок: 20048. Крім цього за підписом директора ТОВ «AVE Мукачево» на його адресу надійшло «досудове попередження» про те, що у позивача існує заборгованість за надані послуги з вивезення твердих побутових відходів станом на 21.02.2019 р. у розмірі 401,40 грн.

Позивач зазначає, що неодноразово звертався до керівництва ТОВ «AVE Мукачево» з проханням проводити нарахування на двох проживаючих в квартирі і скасувати неіснуючу заборгованість за вивезення сміття, пояснював, що інститут приписки в державі ліквідовано і що кожна людина може бути зареєстрована будь де, а проживати в іншому місці, однак ті наполягають на сплаті неіснуючого боргу.

Вказує, що дії ТОВ «AVE Мукачево» продовжувались більше двох місяців і призвели до нервового зриву, у позивача пропав сон і почались безсонні ночі, погіршилось самопочуття, він почав хворіти, в сім`ї та з сусідами у почалися безпричинні сварки і тільки з того, що він не може довести відсутність боргів перед підприємством.

У зв`язку з наведеним просить визнати незаконними дії виконавця послуг ТОВ «AVE Мукачево» про нарахування заборгованості за послуги з вивезення твердих побутових відходів станом на 21.02.2019 року у сумі 481, 95 гривень та стягнути спричинену йому моральну шкоду у розмірі 1000 гривень.

Відповідачем ТОВ «AVE Мукачево» у свою чергу подано зустрічний позов про стягнення заборгованості за надані послуги з вивезення побутових відходів у розмірі 546,68 гривень та відзив на первісний позов з тотожною аргументацією.

Зазначає, що ТОВ «AVE Мукачево» є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у м. Мукачево, що підтверджується рішенням Мукачівської міської ради від 24 листопада 2009 р. № 256. Між ТОВ «AVE Мукачево» і ОСОБА_1 було укладено договір № 552 від 11 січня 2010 року, відповідно до п. 3.1 договору оплата надаваних виконавцем послуг проводиться у вигляді щомісячної абонентської плати та становить 8 грн. з чол./16 грн. всього за місяць за кожного проживаючого в квартирі з попередньою оплатою на квартал.

За змістом поняття споживач, яке зазначено у ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин), це - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

Умовами типового договору, який затверджений постановою КМУ від 10.12.2008 р. № 1070 «Про затвердження правил надання послуг з вивезення побутових відходів», передбачено укладення договорів з вивезення побутових відходів із власником чи наймачем приміщення. Відповідно члени сім`ї власника, які проживають з ним у житлі безпосередньо не укладають договір із виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, а такий обов`язок лежить на власникові житла. Тому розрахунок обсягу та вартості послуги здійснюється за кількістю проживаючих у відповідному житлі.

На таких умовах укладено також і діючий договір із ОСОБА_1 як власником квартири з адресою АДРЕСА_1 , де у п. 3.1 договору визначено вартість оплати за послуги з вивезення побутових відходів, що визначається з розрахунку на кожного проживаючого у квартирі.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо).

Відповідно до ч. 1,2 ст. 32 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.

Відповідно до п. 6, 8 Правил з надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених Постановою КМУ від 10.12.2008 р. № 1070 обсяг надання послуг розраховується на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування. У разі коли норми не затверджено органом місцевого самоврядування, застосовують мінімальні норми згідно з додатком 2.

У м. Мукачево відповідним органом місцевого самоврядування не затверджувались окремо норми надання послуг з вивезення побутових відходів, тобто застосовуються мінімальні згідно додатку, затвердженого вищевказаною постановою КМУ.

Вказаним додатком 2 до постанови визначається мінімальна добова норма надання послуг з вивезення побутових відходів з розрахунку на одну людину у квартирі, тобто загальний обсяг послуг з вивезення побутових відходів визначається за кількістю осіб, які проживають у відповідному житлі.

Тобто послуга з вивезення побутових відходів спрямована на забезпечення умов проживання у жилих приміщеннях усіх осіб, що у ньому проживають за відповідними нормами.

Враховуючи, що ОСОБА_1 як власник житла та замовник послуги з вивезення побутових відходів за адресою АДРЕСА_1 згідно договору зобов`язався оплачувати вартість послуг з вивезення побутових відходів з кількості проживаючих у квартирі, а також з урахуванням особливостей законодавства у цій сфері, яке визначає правила обрахунку послуги, виходячи з відповідних норм та кількості проживаючих у відповідному житлі, то обґрунтованим та законним є нарахування вартості послуги з урахуванням кількості осіб, які проживають у вищевказаному житлі.

Зазначають, що ТОВ «AVE Мукачево» з початку дії договору з ОСОБА_1 до 01 травня 2018 р. здійснювало нарахування вартості послуги, виходячи з двох проживаючих у квартирі, так як до вказаного моменту мало у наявності дані, визначені замовником при укладенні договору.

Однак 01 травня 2018 р. ТОВ «AVE Мукачево» отримало достовірну інформацію про кількість осіб, що проживають у житлі за адресою АДРЕСА_1 . Зокрема, отримано довідку від ЦНАПу Мукачівської міської ради про осіб, які мають зареєстроване місце проживання за вищевказаною адресою, з чого випливає, що насправді у квартирі ОСОБА_1 проживає 8 осіб. Дана довідка отримана з електронної програми «автоматизована система управління документами «ДОК ПРОФ З».

Поряд з цим, згідно п. 5 додатку 2 до рішення виконавчого комітету Мукачівської міської ради від 08 грудня 2017 р. № 386 (яким затверджено тарифи на вивезення побутових відходів) зазначено, що для сім`ї в кількості 5 і більше осіб, які проживають в багатоквартирних будинках вартість послуги вивезення та захоронення побутових відходів становить 80,55 грн. за місяць.

Тому за договором № 552 від 11 січня 2010 року з 01 травня 2018 р. здійснюється нарахування вартості надаваних послуг з вивезення побутових відходів у відповідності до п.5 додатку 2 вищезазначеного рішення виконавчого комітету Мукачівської міської ради. Поряд з цим вказаним рішення виконавчого комітету Мукачівської міської ради введено нові тарифи з 01 січня 2018 p., які підлягають застосуванню при обрахункові послуг ОСОБА_1 у період з 01 травня 2018 р. по 01 квітня 2019 p., за який виникла заборгованість, яка ним не визнається та щодо якої останній звернувся із позовом до суду. Зміну тарифу доведено до відома споживачів через місцеві друковані засоби масової інформації як це передбачено положеннями договору та ч. 6 ст. 32 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин).

Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до умов п. 3.2 договору оплата здійснюється шляхом перерахування замовником відповідної суми коштів на рахунок виконавця в повному обсязі не пізніше 5-го числа першого місяця поточного кварталу.

Однак ОСОБА_1 надані послуги за період з 01 травня 2018 р. до 01 квітня 2019 р. оплачено не у повному обсязі, а наявна заборгованість за вказаний період за надані послуги складає 546,68 грн.

Також позивачем за первісним позовом ОСОБА_1 подано відзив на зустрічним позов, у якому зазначено, що в квартирі останнього дійсно зареєстровано 8 осіб, а саме окрім нього з дружиною зареєстровані також їх донька з чоловіком та чотирма дітьми, однак вони ніколи у квартирі не проживали, що підтверджується актами, які складали соціальні служби м.Мукачево і сусіди. Однак з таким висновками ТОВ «AVE Мукачево» не погоджується і вимагає сплачувати вартість нібито послуг за 8 осіб. Такі намагання позивача є безпідставні та надумані і непередбачувані жодним укладеним між ними договором, який укладений на двох проживаючих чоловік.

ТОВ «AVE Мукачево» скористалося своїм правом та подали відповідь на відзив, де зазначили, що позивач за первісним позовом ОСОБА_1 не подав суду належних та допустимих доказів про фактично проживаючих осіб за адресою АДРЕСА_1 , законодавством України не передбачено порядку визначення фактичного проживання осіб, а повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 3827 та довідка Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Мукачівської міської ради від 07.03.2019 р. № К-510/07-17 не є належними та допустимими доказами необхідності обрахування виконавцем послуги з вивезення побутових відходів вартості наданих послуг із розрахунку на двох фактично проживаючих осіб, так як є документами, що свідчать про призначення субсидії, а не підставою для ненарахування плати на осіб, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні. У той же час ТОВ «AVE Мукачево» не отримало жодного рішення про ненарахування плати па членів домогосподарства, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні за адресою АДРЕСА_1 .

Вказане обумовлює нарахування плати за надані комунальні послуги, виходячи із кількості зареєстрованих осіб у житлі.

У судовому засіданні позивач за первісним позовом та його представник первісний позов підтримали повністю з підстав, викладених у письмових заявах, просили його задоволити, зустрічний позов не визнали.

Представник відповідача за первісним позовом позовні вимоги заперечив, зустрічний позов підтримав та просив його задоволити повністю, у первісному позові відмовити.

Заслухавши пояснення учасників справи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається та не оспорюється сторонами, що позивач за первісним позовом ОСОБА_1 значиться зареєстрованим та постійно проживає у квартирі АДРЕСА_2 .

Згідно рішення виконавчого комітету Мукачівської міської ради «Про визначення виконавцем та надавачем послуг з вивозу та утилізації твердих побутових відходів» від 24 листопада №256 ТОВ «AVE Мукачево» є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у м. Мукачево (а.с. 18).

11 січня 2010 року між ТОВ «AVE Мукачево» і ОСОБА_1 у письмовій формі укладено договір № 552, згідно якого ТОВ «AVE Мукачево» (виконавець) зобов`язується надати послуги з вивезення твердих побутових відходів, а ОСОБА_1 (Замовник) – прийняти послуги та оплатити їх. При цьому відповідно до п. 3.1 договору оплата надаваних виконавцем послуг проводиться у вигляді щомісячної абонентської плати та становить 8 грн. з чол./16 грн. всього за місяць за кожного проживаючого в квартирі з попередньою оплатою на квартал. Відповідно до умов п. 3.2 Договору оплата здійснюється шляхом перерахування замовником відповідної суми коштів на рахунок виконавця в повному обсязі не пізніше 5-го числа першого місяця поточного кварталу. Також, згідно п.3.4. Договору, зміни в умовах оплати послуг та тарифи опубліковуються в місцевих засобах масової інформації у грудні кожного року (або у інший період при їх зміні) (а.с.19).

Рішенням виконавчого комітету Мукачівської міської ради від 08 грудня 2017 р. № 386 «Про встановлення вартості тарифів на послуги з вивезення, складування та захоронення твердих побутових відходів» з 01 січня 2018 p. встановлено тарифи, що доведено до відома споживачів через місцеві друковані засоби масової інформації. Згідно п. 5 додатку 2 названого Рішення для сім`ї в кількості 5 і більше осіб, які проживають в багатоквартирних будинках вартість послуги вивезення та захоронення побутових відходів становить 80,55 грн. за місяць (а.с.24-26, 27).

Згідно інформації ЦНАП Мукачівської міської ради станом на 01.05.2018 року за адресою АДРЕСА_3 34 АДРЕСА_4 було зареєстровано 7 осіб (а.с.59).

Спірні правовідносини регулюються, в тому числі, положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Закон України «Про житлово-комунальні послуги» (далі Закон) визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, та є актом спеціальної дії, який регулює такі відносини. Також Законом визначено права та обов`язки виконавців та споживачів послуг.

Разом з тим ст.4 Закону передбачає, що законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг, крім цього Закону, базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Ст.ст.3, 6, 203, 626, 627 ЦК України визначають загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору та формулюють загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).

Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно п.2 ч.1 ст.208 ЦК України правочин між фізичною і юридичною особами належить вчиняти у письмовій формі, за виключенням випадків, передбачених ч.1 ст.206 цього Кодексу.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч.1 ст.638 ЦК України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у ст.ст. 642-643 ЦК України.

Частина 1 ст.628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За змістом ст.ст.6, 627 ЦК України, свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.

Також, 24 січня 2006 року своєю Постановою за № 45 Кабінет Міністрів України вніс зміни до Постанови №572 від 8 жовтня 1992 р. «Правила користування приміщеннями житлових будинків», які визначають порядок користування приміщеннями житлових будинків.

Відповідно до пункту 4 Правил, власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків мають право на: своєчасне отримання житлово-комунальних послуг належної якості згідно із законодавством; відшкодування збитків, завданих їх майну та/або приміщенням, шкоди, заподіяної їх життю чи здоров`ю внаслідок незадовільного утримання будинку або ненадання чи надання не в повному обсязі послуг, відповідно до законодавства; переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, з дозволу власника будинку (квартири) та органу місцевого самоврядування, виданого в установленому порядку.

Пунктом 7.2 вищевказаних Правил, власник та наймач (орендар) квартири зобов`язаний - оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно зі статтею 162 Житлового кодексу Української РСР плата за користування жилим приміщенням і за комунальні послуги в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.

ОСОБА_1 у свою чергу належним чином не здійснював оплату за надані послуги, у зв`язку з чим ТОВ «АВЕ Мукачево» нарахував заборгованість за період з 01 травня 2018 року по 31 березня 2019 року у розмірі 546,68 грн. (а.с.17).

При цьому суд не бере до уваги поданий ОСОБА_1 Акт про непроживання сім`ї ОСОБА_4 у квартирі за адресою АДРЕСА_1 (а. АДРЕСА_5 , так як такий не містить необхідних реквізитів та не є належним та допустимим доказом у розумінні ЦПК України. При цьому суд констатує, що ані позивачем за первісним позовом ОСОБА_1 , ані його представником клопотання про допит вказаних у акті осіб як свідків перед судом не порушувалося.

Також суд констатує, що повідомлення про призначення субсидії па ЖКП до особової справи № 3827 та лист Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Мукачівської міської ради від 07.03.2019 р. № К-510/07-17 (а.с.4, 8) є документами, що свідчать про призначення субсидії, і не являються належними та допустимими доказами кількості фактично проживаючих у квартирі осіб.

Таким чином суд приходить до висновку, що дії ТОВ «AVE Мукачево» з нарахування ОСОБА_1 заборгованості за надані послуги є правомірними.

Згідно ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній особі неправомірними діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Відповідно до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України, даних у п.4,5,9 постанови «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» за № 4 від 31.03.1995 року з подальшими змінами та доповненнями, згідно з якими під час вирішення питання про відшкодування моральної шкоди обов`язковому з`ясуванню підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою та протиправними діями заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Розмір відшкодування моральної шкоди визначається в межах заявлених позовних вимог залежно від характеру та обсягу заподіяних позивачеві моральних та фізичних страждань, з урахуванням в кожному конкретному випадку ступеню вини відповідача та інших обставин. Зокрема, враховуючи характер і тривалість страждань, стан здоров`я потерпілого, тяжкість завданої травми, істотність вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, при визначенні розміру моральної шкоди.

У зв`язку з тим, що дії ТОВ «AVE Мукачево» з нарахування ОСОБА_1 заборгованості за надані послуги є правомірними, то і відсутні правові підстави для відшкодування заподіяної йому моральної шкоди.

Таким чином суд приходить до переконання про необхідність відмови повністю у задоволенні первісного позову та задоволення зустрічного позову.

Питання про судові витрати суд вирішує у порядку ст.141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст.3, 6, 12-15, 20, 322, 382, 627- 630 ЦК України, Законом України « «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст.19, 81, 141, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України,-

у х в а л и в :

В задоволенні первісного позову ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «AVE Мукачево» про визнання незаконними дій щодо неправомірного нарахування боргу за вивезення побутових відходів та стягнення моральної шкоди – відмовити повністю.

Зустрічний позов товариства з обмеженою відповідальністю «AVE Мукачево» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з вивезення побутових відходів – задоволити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «AVE Мукачево», 89600 м. Мукачево, вул. Тімірязєва, 78, код ЄДРПОУ – 36523372 заборгованість за надані послуги з вивезення побутових відходів у розмірі 546 (п`ятсот сорок шість) гривень 68 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «AVE Мукачево», 89600 м. Мукачево, вул. Тімірязєва, 78, код ЄДРПОУ – 36523372, сплачений судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення виготовлено 11 жовтня 2019 року.

Головуючий В.М. Довжанин