
Справа № 933/905/19 р.
Номер провадження № 2-о/933/72/19 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2019 року Олександрівський районний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Щербак Ю.В.,
за участі:
секретаря судового засідання – Осадчої Л.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівка справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа: Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області,
В С Т А Н О В И В:
Заявник – ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту народження нею ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини жіночої статі, у місті Донецьку Донецької області - на тимчасово окупованій території України.
ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою отримання свідоцтва про народження доньки, заявник звернулась до Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, однак їй було відмовлено, у зв`язку з невідповідністю виданого медичного свідоцтва діючому законодавству України.
На підставі викладеного, заявник просить встановити факт, що в місті Донецьку Донецької області, громадянкою України ОСОБА_1 , не перебуваючи в зареєстрованому шлюбі, було народжено дівчинку.
Заявник ОСОБА_1 надала до суду письмову заяву, в якій просить задовольнити заяву про встановлення факту народження дитини та розглянути в судовому засіданні без її участі.
Заінтересована особа - представник Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області не заперечує проти задоволення заяви, звернувшись з письмовою заявою про розгляд справи без участі представника.
Дослідивши надані до суду докази, суд встановив таке.
Відповідно до паспортних даних, громадянка України – ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 у с.Степанівка Олександрівського району Донецької області м.Донецьку, та зареєстрована по АДРЕСА_1 (а.с. 3-4).
За наданим медичним документом - медичним свідоцтвом про народження №63, який видано Центральною міською клінічною лікарнею №3 м.Донецька, ОСОБА_1 , що проживає по АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , о19 год. 34 хв., у пологовому відділенні зазначеного закладу народила дитину жіночої статі(а.с.5).
Олександрівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області листом № 16.50-43/792 від 08.10.2019 заявнику – ОСОБА_1 відмовлено в державній реєстрації дитини з посиланням на те, що пред`явлені нею документи не відповідають формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року № 545 "Про впорядкування ведення медичної документації, яке засвідчує випадки народження", оскільки видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження(а.с.7).
Встановлено, що ОСОБА_1 у зареєстрованому шлюбі не перебуває.
Таким чином, зазначене медичне свідоцтво про народження дитини, видане Центральною міською клінічною лікарнею №3 м.Донецька, відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є незаконним і не створює правових наслідків.
Крім того, заявник надала свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , виданого 20 вересня 2019 року петровським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції ДНР, актовий запис № 244 , за яким ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч.1 ст. 144 СК України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована відразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За відсутності закладу документа охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Під час розгляду даної справи суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey»,«Cyprusv. Turkey»), а також Молдови та Росії, де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ, у порядку статті 317 ЦПК України.
Приписами п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 Постанови Пленуму ВС України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно ОСОБА_3 для державної реєстрації народження доньки.
На підставі вищевикладеного, враховуючи обставини справи, зумовлені фактичним народженням дитини на тимчасово окупованій території України, відсутністю у заявника медичного свідоцтва про народження дитини встановленої діючим законодавством України форми, та неможливістю проведення державної реєстрації народження дитини в загальному порядку, суд вважає за необхідне задовольнити заяву та встановити факт народження дитини.
Керуючись ст. ст. 264, 265, 315, 317, 319 ЦПК України, ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» , суд,
У Х В А Л И В :
Задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа: Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, повністю.
Встановити факт народження громадянкою України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженкою с.Степанівка Олександрівського району Донецької області, дівчинки ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьку, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
Апеляційна скарга може бути подана до Донецького апеляційного суду через Олександрівський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, місцезнаходження: пл. Олександра Невського, 3, смт. Олександрівка, Олександрівського району Донецької області, код ЄДРПОУ 23599815.
Суддя Ю.В. Щербак