
Копія
Справа № 397/473/19
н/п : 2/397/211/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.10.2019 року. Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді – Мирошниченка Д.В.,
за участю: секретаря судового засідання – Петренко Л.О.,
представника позивача – ОСОБА_1 .П.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Олександрівка цивільну справу за позовом керівника Знам`янської місцевої прокуратури Кіровоградської області, який діє в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги,-
В С Т А Н О В И В:
Керівник Знам?янської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в якому, з урахуванням уточнених вимог, просить стягнути з відповідача на користь Держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 11307 грн. 41 коп. та судові витрати.
Позовну заяву обґрунтовує тим, що відповідач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області з грудня 2014 та отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї. На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги відповідача № 2043/2 від 15.06.2018 їй призначена та виплачена у період з червня 2018 до листопада 2018 державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї.
Одночасно, з поданням заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_2 надала письмову розписку про те, що її попереджено про стягнення з неї сум державних допомог, виплачених надміру впродовж терміну дії державних соціальних допомог в результаті надання до Управління недостовірних даних про доходи та майновий стан членів сім?ї.
Згідно інформації Управління № 01-11-43/2 від 15.02.2019 та довідки (додатку до інформації), ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї за період з 01.06.2018 до 30.06.2018 у розмірі 4932 грн. 43 коп., з 01.07.2018 до 31.10.2018 у розмірі 5109 грн. 67 коп. щомісячно. Таким чином, за період з 01.06.2018 до 31.10.2018 ОСОБА_2 нараховано та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї в загальній сумі 25371 грн. 11 коп.
Згідно акту № 1163 перевірки особової справи № 632545 від 30.10.2018, Управлінням 29.10.2018 направлено запит до ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області та згідно отриманої довідки про завантажені доходи встановлено, що ОСОБА_2 у І кварталі 2018 здійснено продаж нерухомого майна (житлового будинку) на суму 63356 грн. 00 коп.
Отже, усупереч вимог чинного законодавства, ОСОБА_2 до Розділу ІІ Декларації про доходи, доданої до заяви про призначення соціальної допомоги № 2043/2 від 15.06.2018 не внесла відомості про отриманий у період з 01.12.2017 до 31.05.2018 дохід від продажу нерухомого майна (житлового будинку) в сумі 63356 грн. 00 коп., що вплинуло на розмір призначеної та виплаченої їй державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї та призвело до її зайвого нарахування та виплати за період червня-жовтня 2018 в загальній сумі 25371 грн. 11 коп. Після виявлення переплати, 30.10.2018 Управлінням відповідачу направлено лист за № 01-11-460/1 про сплату у трьохмісячний термін зайво отриманих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям в сумі 25371 грн. 11 коп.
Дана позовна заява є заходом прокурорського реагування на захист інтересів Держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області.
У зв`язку з частковою сплатою зайво отриманих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям у розмірі 14063 грн. 70 копійок, керівник Знам`янської місцевої прокуратури уточнив позовні вимоги та просить суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість у розмірі 11307 грн. 41 коп. та судовий збір у розмірі 1921 грн. 00 коп.
Ухвалою від 11.04.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження (а.с. 63-64).
Представник позивача – прокурор Олександрівського відділу Знам`янської місцевої прокуратури Буданцева В.П. у підготовчому засіданні позов, з урахуванням уточнених вимог, підтримала та просила його задовольнити, посилаючись на підстави, які викладені у позовній заяві.
Відповідач у підготовче судове засідання не з`явилася, надала заяву в якій позовні вимоги, з урахуванням уточнень, визнала у повному обсязі та не заперечувала щодо їх задоволення (а.с. 135).
Згідно ч. 3 ст.200 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК-України), за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 2016 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийняті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши матеріали позовної заяви, враховуючи позицію відповідача про те, що вона позовні вимоги (з урахуванням уточнень) визнала повністю, таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає за можливе розглянути дану цивільну справу у підготовчому засіданні, за наслідками чого винести рішення про задоволення вимог позивача.
Згідно пп. 3, 4, 26 п. 4 Положення про управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Олександрівської районної державної адміністрації № 267-р від 06.09.2018, основними завданнями управління у межах реалізації державної соціальної політики на території Олександрівського району Кіровоградської області у сфері соціального захисту населення є, зокрема, призначення та виплата соціальної допомоги, адресної грошової допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, установлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та пільг з оплати житлово-комунальних послуг і послуг зв`язку; організація надання соціальних послуг (соціального обслуговування); проводить призначення та виплату державної допомоги сім?ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям (а.с. 29-34).
З заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг № 2043/2 від 15.06.2018 вбачається, що ОСОБА_2 просить призначити їй державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім?ї (а.с. 43-45).
З Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданої до органу праці та соціального захисту населення Олександрівської РДА Магаль К.С. 15.06.2018, встановлено, що до складу її сім?ї входять: донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , донька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Щодо доходів членів сім?ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.12.2017 до 31.05.2018 вказала відомості про отримання нею доходу по вагітності, джерело доходу - Управління соціального захисту населення. Інших доходів не має, не працює, не навчається та на обліку в центрі зайнятості не перебуває (а.с. 46-49).
Згідно розписки у попередженні від 15.06.2018, ОСОБА_2 попереджена, що суми державних допомог, виплачених надміру впродовж терміну дії державних соціальних допомог в результаті несвоєчасного повідомлення нею УСЗН про працевлаштування її та членів сім?ї, недостовірні дані про доходи та майновий стан членів сім`ї, про влаштування дітей у дитячі заклади на повне державне утримання, про навчання дітей у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах будуть стягнуті з неї у порядку передбаченому чинним законодавством України (а.с. 50).
Довідкою підтверджується, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку у Олександрівському УСЗН та отримала допомогу по вагітності за період з квітня 2018 по вересень 2018 всього в сумі 2011 грн. 62 коп. (а.с. 51).
Особовим рахунком підтверджується виплата допомоги ОСОБА_2 (а.с. 52).
Згідно акту № 1163 перевірки особової справи № 632545 від 30.10.2018 ОСОБА_2 , направлено запит до ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 29.10.2018, перевірений період 01.01.2018 по 01.04.2018 та встановлено, що заявниця ОСОБА_2 у І кварталі 2018 здійснила продаж нерухомого майна (житлового будинку) на суму 63356,00 грн. (а.с. 59).
Згідно довідки від 29.10.2018 про завантажені доходи відповідача – ОСОБА_2 , остання має дохід за кодом 104 у виді отримання доходу від продажу нерухомого майна у період з січня по березень 2018 у сумі 63356 грн. 00 коп. (а.с. 60).
Згідно Інформації про виявлені факти зайво виплачених державних соціальних допомог малозабезпеченим сім`ям у тому числі, відносно ОСОБА_2 , за період з 01.06.2018 по 31.10.2018 виявлено переплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї у розмірі 25171 грн. 11 коп., оскільки не вказано всі доходи, а саме дохід від продажу нерухомого майна у І кварталі 2018. ОСОБА_2 повідомлена про переплату та згідно заяви від 01.11.2018 зобов`язалася внести її у повному обсязі. Залишок 25071 грн. 11 коп. (а.с. 36).
Згідно листа про надання інформації № 01-11-43/2 від 15.02.2019, ОСОБА_6 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення з грудня 2014 та їй призначена державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім?ї (а.с. 37-39).
Згідно довідки заступника начальника управління соціального захисту населення про вид та розмір надмірно виплачених ОСОБА_2 коштів, загальна сума переплати останній державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім?ї станом на 01.02.2019 становить 25071 грн. 11 коп. Загальна заборгованість становила 25371 грн. 11 коп. (а.с. 40).
Згідно довідки заступника начальника управління соціального захисту населення, при призначенні ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї не було допущено розрахункової помилки. Заборгованість з виплати допомоги у сумі 25071 грн. 11 коп. виникла у зв`язку з поданням ОСОБА_2 при зверненні до управління соціального захисту населення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї, недостовірної інформації про доходи, а саме не вказано дохід від продажу нерухомого майна на суму 63356 грн. 00 коп. у І кварталі 2018 (а.с. 41).
Повідомленням начальника управління соціального захисту населення № 01-11-460/1 від 30.10.2018 підтверджується, що ОСОБА_2 повідомлялося про наявність боргу в сумі 25371 грн. 11 коп. перед Управлінням соціального захисту населення Олександрівської РДА та пропонувалося його сплатити у 3-х місячний термін (а.с. 42).
Згідно інформації наданої листом управління соціального захисту населення Олександрівської РДА від 19.08.2019 № 01-11-287/1, ОСОБА_2 звернулася до управління 02.05.2019 з пакетом документів щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї та допомоги на дітей що виховуються у багатодітній сім`ї. Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми», ОСОБА_2 призначено державну соціальну допомогу з 01.05.2019 по 31.10.2019 у розмірі 5285 грн. 67 коп. За заявою ОСОБА_2 від 02.05.2019, на підставі рішення про стягнення надміру виплачених коштів при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 15 травня 2019, з призначеної державної допомоги утримується 50% на погашення зайво виплачених коштів. З травня 2019 по серпень 2019 утримано 10724 грн. 68 коп. Крім цього, ОСОБА_2 внесено кошти самостійно для погашення зайво виплачених коштів в сумі 600 грн. 00 коп. (а.с. 107-110).
З листа управління соціального захисту населення Олександрівської РДА від 13.09.2019 № 01-11-529/1 вбачається, що за заявою ОСОБА_2 від 02.05.2019 з травня 2019 по вересень 2019 утримано 13463 грн. 70 коп. та самостійно сплачено 600 грн. 00 коп. Зазначена інформація підтверджується квитанціями та копією особового рахунку № НОМЕР_1 (а.с. 128, 130-133).
Таким чином, на даний час заборгованість відповідача з надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги становить 11307 грн. 41 коп.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі - Закон), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім?ї; сім?я - це особи, які спільно проживають, пов?язані спільним побутом, мають взаємні права та обов?язки; малозабезпечена сім?я – сім?я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї; прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний доход сім?ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім?ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
Статтею 11 вказаного Закону визначено, що покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів.
Згідно пунктів 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 250 від 24.02.2003, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім?ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім?ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім?ї.
У відповідності до п. 2 ч. 1, ч. 4 ст. 7 Закону, державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли з?ясовано, що малозабезпечена сім?я має додаткові джерела для існування. Якщо сім?єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до ст. 13 Закону, контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
На підставі п. 28 Порядку, якщо сім?єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім?ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім?ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов?язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов?язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров?я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Тобто, безпідставно виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховання відомостей, які впливають на призначення допомоги.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, оскільки відповідач визнає позовні вимоги, тобто не оспорює, що у відповідній декларації не було вказано усі її доходи. Вказана невідповідність є наслідком недобросовісних її дій. При призначенні та обрахунку державної соціальної допомоги відповідачу розрахункової помилки допущено не було. Внаслідок надміру отриманої державної допомоги, державі заподіяно шкоду на суму зайво виплаченої державної допомоги малозабезпеченій сім?ї, на теперішній час, у розмірі 11307 грн. 41 коп.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь Прокуратури Кіровоградської області необхідно стягнути судовий збір пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 141, 200, 206, 259, 264-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов керівника Знам?янської місцевої прокуратури Кіровоградської області, який діє в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Держави в особі Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям у сумі 11 307 (одинадцять тисяч триста сім) гривень 41 (сорок одну) копійку, перерахувавши їх на р/р 35417092006373 в ГУ ДКСУ у Кіровоградській області МФО 823016, код 03197807.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Прокуратури Кіровоградської області судовий збір в сумі 866 (вісімсот шістдесят шість) гривень 37 (тридцять сім) копійок.
На рішення суду протягом 30 днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 3 жовтня 2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Олександрівський районний суд Кіровоградської області).
Повний текст рішення виготовлено 10.10.2019.
Позивач: Управління соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, місце знаходження: 27300, вул. Сонячна,2а, смт. Олександрівка, Кіровоградська область, код ЄДРПОУ – 03197807.
Представник позивача: Керівник Знам`янської місцевої прокуратури Когатько Станіслав Миколайович, місце знаходження: 27400, вул. Братів Лисенків, 5, м. Знам`янка, Кіровоградська область.
Представник позивача: Прокурор Олександрівського відділу Знам`янської місцевої прокуратури Буданцева Вікторія Петрівна, місце знаходження: 27300, вул. Гагаріна, 46, смт. Олександрівка, Кіровоградської області.
Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер – НОМЕР_2 .
Суддя : (підпис)
З оригіналом вірно.
Рішення набуло законної сили "_____"_____ року .
Оригінал рішення зберігається у справі №397/473/19.
Суддя Олександрівського районного суду
Кіровоградської області Мирошниченко Д.В.