Рішення № 84863041, 03.10.2019, Шептицький міський суд Львівської області (до 25.04.2025 - Червоноградський міський суд Львівської області)

Дата ухвалення
03.10.2019
Номер справи
463/1946/19
Номер документу
84863041
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 463/1946/19

Провадження № 2/459/836/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2019 року Червоноградський міський суд Львівської області

у складі: головуючого – судді Грабовського В.В.,

з участю секретаря судового засідання Черник Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Червонограді за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,

В С Т А Н О В И В :

19.03.2019 року представник позивача звернувся в суд з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» заборгованість за послуги централізованого опалення в розмірі 9 233,85 грн., інфляційні втрати в сумі 2 226,03 грн. та 3% річних в сумі 430,35 грн., всього - 11 890, 23 грн. та сплачений судовий збір.В обгрунтування позову послався на те, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 . Відповідачу з 1 липня 2014 р. для здійснення оплати за надані послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води був відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 , а також щомісячно направлялися повідомлення про нарахування вартості даної послуг з метою її оплати. ЛМКП «Львівтеплоенерго» був підготовлений та направлений на адресу відповідача договір приєднання.Також з текстом даного Договору приєднання можна ознайомитися на офіційному сайті ЛМКП «Львівтеплоенерго», який разом з усіма чинними додатками та тарифом був опублікований в засобах масової інформації.Проте договір приєднання відповідачем не підписаний.Отже, необхідність укладання договору про надання житлово - комунальних послуг передбачена законом і його укладання визначено як обов`язок, а не право споживача таких послуг. Що стосується процедури відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого опалення, то відповідне роз`яснення з цього питання надано Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України в своєму листі від 14.11.2013 р. Питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання в житлових будинках регулюється правилами надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. № 630, (із змінами і доповненнями), внесеними постановою КМУ № 1268 від 31.10.2007р.) та порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 р. № 4, із змінами. Самовільне відключення від мереж ЦО і ГВП забороняється. Для вирішеня питання відключеня житлового будинку (будинків) від мереж ЦО його власник (власники) повинен (повинні) звернутится до постійно ді.ючої міжвідомчої комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. Житловий будинок АДРЕСА_2 обладнано загальнобудинковим приладом обліку теплової енергії. Кількість спожитої даним житловим будинком для потреб опалення (в т.ч. міст загального користування) та гарячого водопостачання проводиться наступним чином: на централізоване опалення - кількість теплової енергії розраховується як різниця між кількістю теплової енергії, спожитої за показами загальнобудинкового приладу обліку теплової енергії та кількістю теплової енергії, спожитої будинком на потреби гарячого водопостачання. Житловий будинок АДРЕСА_2 є будинком з горизонтальною розводкою внутрішньобудинкової системи опалення, що дає можливість відповідачам встановити у своїх квартирах прилади обліку теплової енергії. У вартість плати за опалення місць загального користування входять втрати теплової енергії у внутрішньобудинкових системах опалення та гарячого водопостачання. Оплата за умовно - змінні та умовно - постійні витрати проводиться споживачами по мірі виникнення витрат, тобто умовно - змінна в опалювальний період (плата за теплову енергію, послугу централізованого опалення), умовно - змінна - протягом року рівними частинами (плата за приєднане теплове навантаження, абонентська плата). Квартира АДРЕСА_3 не відключена від системи теплопостачання ЛМКП «Львівтеплоенерго», ніяких дозвільних документів від відповідачів не надходило, відповідного акту від`єднання даної квартири не приймалося, а встановлення лічильника на теплову енергію не є підставою для анулювання плати за приєднане теплове навантаження ПТН, про це також було повідомлено відповідачів у відповіді ЛМКП «Львівтеплоенерго» на звернення №08/136 від 13.02.2015 року.

24.05.2019 року відкрито спрощене позовне провадження.

Представник позивача у судове засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутності.

13.06.2019 року відповідач подала заяву із запереченням та клопотання, у якому, зокрема, зазначила, що має намір укласти угоду з адвокатом, просить відкласти розгляд справи та повідомити її про час та місце слухання справи. Про застосування строків позовної давності не заявляла.

Представник відповідача у судовому засіданні 01.07.2019 року заявив клопотання про відкладення розгляду справи для можливості ознайомлення з матеріалами справи, заяви про застосування строків позовної давності не подав, розгляд справи відкладено на 18.07.2019 року.

18.07.2019 року представник відповідача подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із його хворобою. Зазначає про те, що надішле поштою відзив на позовну заяву. У зв`язку із клопотання представника відповідача розгляд справи відкладено на 12.09.2019 року.

Відповідач та її представник у судові засідання, призначені на 12.09.2019 року та 03.10.2019 року не з`явилися, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи.

Суд звертає увагу на те, що судом задоволено клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи для можливості ознайомлення з матеріалами справи, однак відповідач та її представник не ознайомились із матеріалами справи, відзиву не подали.

Ураховуючи обізнаність відповідача та її представника, який є адвокатом, про перебування у провадженні суду цієї справи, наявність такої інформації на офіційному веб-порталі судової влади, про що зазначено в ухвалі про відкриття провадження від 24.05.2019 року, беручи до уваги достатність у матеріалах справи даних про спірні відносини, тривалість розгляду справи з незалежних від суду причин, з метою дотримання розумних строків розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість закінчення судового розгляду на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Розгляд справи проведено у відсутності сторін без фіксування судового процесу відповідно до вимог ст.247 ЦПК України.

З’ясувавши обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на таке.

Відповідно до копії довідки, виданої відділом житлового господарства «Карпатбудсервіс» № 99 від 07.05.2018 р., зареєстрованих за адресою АДРЕСА_4 . АДРЕСА_5 немає.

Позивач є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 108648460 від 21.12.2017 року.

Відповідно до копії акта від 07.11.2006 року, відписаного ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , у квартирі АДРЕСА_3 проведено опломбування систем опалення.

Згідно з копією акта обстеження квартири АДРЕСА_3 на предмет відключення від системи центрального опалення від 28.08.2015 року, квартира відключена від мереж ЦО без дозвільних документів на основі дозволу балансоутримувача, про що складено акт опломбування вводів у квартиру у листопаді 2006 року.

16.11.2015 року позивач на діслав відповідачу повідомлення №08-878 про те, що для припинення нарахувань вартості приєднаного теплового навантаження необхідно оформити всі дозвільні документи, а також оформити та надати в ЛМКП «Львівтеплоенерго» акт міжвідомчої комісії з розгляду питань про від`єднання окремих приміщень в багатоквартирних будинках від централізованої системи опалення.

17.12.2018 р. на адресу відповідача надіслано договір приєднання «Про надання послуг централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води ЛМКП «Львівобленерго», що підтверджується супровідним листом № 09-8079, який остання отримала 06.03.2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення 7904088548495.

Свобода договору, закріплена у ст.ст. 6, 627 ЦК України, яка полягає у праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, при виборі контрагентів та при погодженні умов договору, не є безмежною.

У тих випадках, коли актом цивільного законодавства передбачена обовязковість положень цього акту для сторін договору, сторони не вправі відступити від їх положень (ч.3 ст.6 ЦК України). Так, ст.ст. 19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачають обов`язок споживача житлово-комунальних послуг укласти письмовий договір з виконавцем послуг на основі типового договору.

Укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов`язком споживача. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ч.3 ст.6, ст.ст.627, 630 ЦК України та ст.ст.19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Враховуючи положення ст.ст. 13, 19, 20 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Згідно з пунктами 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила № 630) споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Частиною шостою статті 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (пункт 2.1 Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 «Про затвердження Змін до Наказу Мінбуду України від 22 листопада 2005 року № 4).

При цьому обов`язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання (пункт 2.2 Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 «Про затвердження Змін до наказу Мінбуду України від 22 листопада 2005 року № 4).

Пунктом 26 Правил № 630 передбачено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Згідно з пунктами 2.6, 2.7 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, по закінченню робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання і в десятиденний термін подається заявником до постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Тобто єдиною законною підставою для відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення є відповідний акт постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води. Інших підстав чинне законодавство не передбачає.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 було внесено зміни, які унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку в цілому.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про теплопостачання» місцева (розподільча) теплова мережа - сукупність енергетичних установок, обладнання і трубопроводів, яка забезпечує транспортування теплоносія від джерела теплової енергії, центрального теплового пункту або магістральної теплової мережі до теплового вводу споживача.

Згідно з пунктом 22 Правил № 630 точками розподілу у багатоквартирному будинку, в яких здійснюється передача послуги централізованого опалення від виконавця споживачеві, є відгалуження від стояків у межах квартири.

ЛМКП «Львівтеплоенерго» виконало свої зобов`язання щодо надання послуг централізованого опалення, а відповідач, незалежно від споживання цієї послуги або відмови від її споживання, зобов`язаний оплатити надані послуги. У разі наміру споживача не отримувати відповідні послуги він не позбавлений можливості у передбачений законом спосіб провести відключення квартири від мережі теплопостачання. Отже, самовільне відключення від вказаної мережі не є підставою для звільнення від оплати за послуги з теплопостачання.

Відключення відповідача від мереж централізованого опалення було вчинено самовільно з недотриманням порядку, встановленого законодавством, а тому нарахування оплати наданих комунальних послуг у розмірі 9233, 85 грн. відбувалось на законних підставах та підлягає стягненню з відповідача.

Відповідачем не надано доказів, які б засвідчували факт правомірного відключення його квартири від мережі централізованого теплопостачання з дотриманням чинного законодавства.

Правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, в якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина перша статті 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги.

Отже, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.

Закріплена в пункті 10 частини третьої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у частині другій статті 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.

За відсутності оформлених договірних відносин, але у разі існування прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг покладається на боржника відповідальність, передбачена частиною другою статті 625 ЦК України.

Крім того, застосування положень частини другої статті 625 ЦК України до спірних правовідносин також кореспондується із закріпленими в пункті 3 частини першої статті 96 ЦПК України нормами, відповідно до яких однією з вимог, за якими може бути видано судовий наказ, є вимога про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих на суму заборгованості.

Розрахунок 3% річних слід здійснювати за формулою: С: 365 :100% х 3 х Д, де С - сума заборгованості; Д - кількість днів прострочення.

Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індекс споживчих цін (індекс інфляції) обчислюється у національній валюті спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується у періодичних офіційних виданнях. Цей показник характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання, а ціни в Україні встановлюються в національній валюті - гривні.

МісяцьСума заборгованостіТермін оплатиІндекс інфляціїІнфляційні втратиПеріод за який розраховуються штрафні санкціїК- ОСОБА_5 днів простроченняСума річних1234567809.201479,6320.10.20141,0191,5121.10.2014-20.11.2014310,2010.2014232,1220.11.20141,0306,9621.11.2014 -20.12.2014300,5711.2014656,4820.12.20141,03120,3521.12.2014 - 20.01.2015311,6712.20141 185,9720.01.20151,05362,8621.01.2015-20.02.2015313,0201.20151 612,4520.02.20151,108174,1421.02.2015 -20.03.2015283,7102.20152 153,7720.03.20151,140301,5321.03.2015 -20.04.2015315,4903.20152 519,2520.04.20151,02255,4221.04.2015 -20.05.2015306,2104.20152 735,6820.05.20151,00410,9421.05.2015- 20.06.2015316,9705.20152 815,0320.06.20150,990-28,1521.06.2015-20.07.2015306,9406.20152 894,3820.07.20150,992-23,1621.07.2015-20.08.2015317,3707.20152 973,7320.08.20151,02368,4021.08.2015-20.09.2015317,5808.20153 053,0820.09.20150,987-39,6921.09.2015-20.10.2015307,5309.20153 132,4320.10.20151,02062,6521.10,2015-20.11.2015317.9810.20153 214,6920.11.20151,00722,5021.11.2015 - 20.12.2015307,9311.20153 296,9520.12.20151,00929,6721.12.2015-20.01.2016318,4012.20153 379,2120.01.20160,996-13,5221.01.2016 - 20.02.2016318,6101.20163 627,0920.02.20161,01036,2721.02.2016-20.03.2016298,6502.20163 810,2720.03.20161,035133,3621.03.2016-20.04.2016319,7103.20163 978,8020.04.20161,0013,9821.04.2016-20.05.2016309,8104.20164 082,4520.05.20160,998-8,1621.05.2016-20.06.20163110,4005.20164 164,7120.06.20160,999-4,1621.06.2016-20.07.20163010,2706.20164 246,9720.07.20160,997-12,7421.07.2016-20.08.20163110,8207.20164 348,2920.08.20161,01878,2721.08.2016-20.09.20163111,0808.20164 449,6120.09.20161,028124,5921.09.2016-20.10.20163010,9709.20164 550,9320.10.20161,01881,9221.10.2016-20.11.20163111,6010.20164 776,0220.11.20161,00942,9821.11.2016-20.12.20163011,7811.20165 322,3420.12.20161,01158,5521.12.2016-20.01.20173113,5612.20165 815,1820.01.20171,01058,1521.01.2017 - 20.02.20173114,8201.20176 293,1820.02.20171,018113,2821.02.2017 -20.03.20172814,4802.20176 882,7920.03.20171,00961,9521.03.2017 -20.04.20173117,5403.20177 179,0020.04.20171,01393,3321.04.2017 -20.05.20173017,7004.20177 356,4420.05.20171,016117,7021.05.2017 -20.06.20173118,7405.20177 457,7620.06.20171,00214,9221.06.2017 - 20.07.20173018,3906.20177 559,0820.07.20170,999-7,5621.07.2017-20.08.20173119,2607.20177 660,4020.08.20171,020153,2121.08.2017- 20.09.20173119,5208.20177 761,7220.09.20171,01293,1421.09.2017 - 20.10.20173019,1409.20177 859,8420.10.20171,00970,7421.10.2017 -20.11.20173120,0310.20178 133,9620.11.20171,01081,3421.11.2017 -20.12.20173020,0611.20178 570,8520.12.20171,015128,5621.12.2017-20.01.20183121,84 2226, 23 грн 11883% річних – 430, 35 грн

Наведений розрахунок відповідає нормативно-правовим правилам проведення нарахування 3% річних та інфляційних витрат та не спростовано відповідачем.

За таких обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для захисту майнового права позивача у спосіб стягнення з відповідача спірної суми коштів, а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись положенням ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути 1921, 00 грн. сплаченого останнім судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 273, 279, 354 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» заборгованість у розмірі 11 890, 23 грн., що складається із: 9233, 85 грн. - заборгованості за послуги централізованого опалення, 2226, 03 грн. – інфляційних витрат, 430, 35 грн. - 3% річних.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» 1921 грн. сплаченого судового збору.

На рішення може бути подана апеляційна скарга через Червоноградський міський суд Львівської області до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Позивач: Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» (ЄДРПОУ 05506460, вул. Д.Апостола, 1, м. Львів)

Відповідач: ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_2 , АДРЕСА_6 )

Повне рішення складено 09.10.2019 року.

Суддя: В. В. Грабовський