Рішення № 84851783, 10.10.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2019
Номер справи
360/3991/19
Номер документу
84851783
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

10 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3991/19

Головуючий суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 10 вересня 2019 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі – відповідач, Марківське ОУПФУ Луганської області) з такими вимогами:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 09 липня 2019 року № 6 про відмову в призначенні пенсії позивачу;

2) зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 09 квітня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду по цій справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначено, що позивач звернувся до відповідача за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, згідно з підпунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Позивач 09.07.2019 від відповідача отримав лист, в якому зазначалося про прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії. Вказаним листом відповідач надав рішення від 09.07.2019 № 6, згідно з яким періоди роботи позивача з 11.04.1986 по 20.08.1992 не можуть бути зараховані до пільгового стажу, оскільки відсутні довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах; періоди з 21.08.1992 по 11.07.1996 та з 08.09.2003 по 01.03.2009 - через відсутність записів у трудовій книжці про проведення атестації робочих місць.

Позивач з таким розрахунком трудового стажу не погоджується, вважає його незаконним, таким, що не відповідає дійсності, а рішення про відмову в призначенні пенсії протиправним, оскільки ним разом з заявою про призначення пенсії надано трудову книжку із зазначенням відомостей про роботу, а відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Також пільговий стаж позивача підтверджується довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, наказами та довідками про атестацію робочих місць тощо.

Позивач вважає, що відповідачем недотримано принципи обґрунтованості та добросовісності рішення суб`єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів З, 5 частини другої статті 2 КАС України, і недотримання яких є підставою для скасування такого рішення.

З вищевикладених підстав представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 11 вересня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (арк. спр. 1-2).

Від Марківського ОУПФУ Луганської області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 41-47).

Позивач звернувся до Марківського ОУПФУ Луганської області із заявою від 09.04.2019 та пакетом документів за призначенням пенсії згідно з підпунктом 1 частини другої статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». До заяви додано такі документи: копія паспорта громадянина України, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; копію трудової книжки від 03.05.1982 серії НОМЕР_1 ; копію військового квитка.

Відповідно до наданих документів загальний стаж роботи позивача становить 24 роки 00 місяців 13 днів, з них стаж для призначення пенсії на пільгових умовах становить 4 роки 10 місяців 11 днів.

До пільгового стажу не зараховані періоди роботи з 11.04.1986 по 20.08.1992 – шахта Черкаська об`єднання «Ворошиловградвугілля» у зв`язку з відсутністю документів для підтвердження спеціального трудового стажу; з 21.08.1992 по 11.07.1996 - шахта Черкаська об`єднання «Ворошиловградвугілля», та з 18.09.2003 по 01.03.2009 - шахта Черкаська об`єднання «Ворошиловградвугілля» у зв`язку з відсутністю записів в трудовій книжці про проведення атестації робочих місць.

Пільгового стажу позивач не достатньо для призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням віку, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно, представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, у задоволенні яких слід відмовити.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

З копій паспорта громадянина України, картки фізичної особи – платника податків, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи судом встановлено такі відомості про позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 (арк. спр. 9-13).

Позивачем 09.04.2019 подано до Марківського ОУПФУ Луганської області заяву про призначення/перерахунок пенсії за віком за пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування» (арк. спр. 54).

Рішенням Марківського ОУПФУ Луганської області від 09 липня 2019 року № 6 відмовлено позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах (арк. спр. 14-15, 49 зв.-51).

Дослідженням змісту рішення встановлено, що позивачем до Марківського ОУПФУ Луганської області із особистою заявою від 09.04.2019 подано такі документи: копія паспорта громадянина України, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; копію трудової книжки від 03.05.1982 серії НОМЕР_1 ; копію військового квитка.

Опрацюванням вказаних документів відповідач встановив, що загальний стаж роботи склав 24 роки 0 місяців 13 днів, з них стаж для призначення пенсії на пільгових умовах становить 04 роки 10 місяців 11 днів.

Так, до стажу роботи зараховано такі періоди роботи:

з 12.11.1983 по 03.02.1986 (військова служба);

з 11.04.1986 по 11.07.1996;

з 01.01.2004 по 06.03.2009;

з 01.04.2009 по 07.04.2009; з 27.04.2009 по 28.02.2014 (список 1).

Період роботи з 11.04.1986 по 20.08.1992 зарахувати до пільгового стажу підстав не має, так як документи для підтвердження спеціального трудового стажу, а саме: довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній позивачем не надано, періоди з 21.08.1992 по 11.07.1996 та з 08.09.2009 по 01.03.2009 не зараховані також тому, що відсутні записи в трудовій книжці про проведення атестації робочих місць.

Дослідженням записів у трудовій книжці колгоспника позивача від 03.05.1982 серії НОМЕР_3 № НОМЕР_4 встановлено, що за спірний період в ній наявні такі записи (арк. спр. 17-21, 56-58):

розділ «Членство у колгоспі»:

запис № 1: 03.05.1982 прийнятий у члени колгоспу «Україна» Новопсковського району Ворошиловградської області, протокол від 03.05.1982 № 5;

запис № 2: 05.11.1983 припинено членство у колгоспі «Україна» у зв`язку з призовом до лав Радянської армії, протокол від 05.11.1983 № 11;

запис № 3: 05.04.1986 служба в армії з 12.11.1983 по 10.02.1986, військовий квиток від 18.11.1983 НУ № 9291627;

розділ «Відомості про роботу»:

запис № 1: 03.05.1982 призначений на роботу слюсарем в колгосп «Україна», протокол від 03.05.1982 № 5;

запис № 2: 05.11.1983 припинено роботу слюсарем у колгоспі «Україна» у зв`язку з призовом до лав Радянської армії, протокол від 05.11.1983 № 11;

запис № 3: 05.04.1986 служба в армії з 12.11.1983 по 10.02.1986, військовий квиток від 18.11.1983 НУ № 9291627;

Шахта Черкаська об`єднання «Ворошиловградвугілля»

запис № 4: 11.04.1986 прийнятий учнем підземного гірника з повним робочим днем під землею, наказ від 28.04.1986 № 74;

запис № 5: 19.08.1986 переведений гірником з повним робочим днем під землею, наказ від 19.08.1986 № 329/к;

запис № 6: 05.01.1987 переведений гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею 3 розряду, наказ від 09.01.1987 № 8/к;

запис № 7: 27.09.1989 переведений гірником з ремонту гірничих виробок 4 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 13.10.1989 № 389/к;

запис № 8: 11.07.1996 звільнений за власним бажанням, наказ від 11.07.1996 № 121;

Відокремлений підрозділ шахта «Черкаська» ДП «Луганськвугілля»

запис № 9: 08.09.2003 прийнято гірником з ремонту гірничих виробок 4 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 11.09.2003 № 151;

запис № 12: 01.03.2009 звільнений за власним бажанням, наказ від 27.02.2009 № 17к;

запис № 13: 27.04.2009 прийнятий гірником з ремонту гірничих виробок 4 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 29.04.2009 № 42к;

запис № 14: 07.12.2009 переведений машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем під землею, переводна від 07.12.2009;

запис № 17: 24.03.2014 переведений гірником по ремонту гірничих виробок 4 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 21.03.2014 № 122к;

запис № 18: 21.04.2016 звільнений за власним бажанням, наказ від 24.04.2016 № 23к;

розділ «Трудова участь у суспільному господарстві»

запис 1: 1982 рік, прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у суспільному господарстві – 80, виконання річного мінімуму трудової участі у суспільному господарстві – 83, запис здійснений на підставі особового рахунку колгоспника;

запис 2: 1983 рік, прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі у суспільному господарстві – 140, виконання річного мінімуму трудової участі у суспільному господарстві – 149, запис здійснений на підставі особового рахунку колгоспника.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до статті 1 Закону 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Згідно з частиною першою статті 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; […].

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:

- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);

- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);

- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:

[…]

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок; […].

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:

чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;

жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Частиною другою статті 82 Закону № 1788-XII передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Загальні положення про порядок видачі і ведення трудових книжок колгоспників врегульовані постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 № 310 «Про трудові книжки колгоспників», якою, зокрема, передбачено, що трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспу. Трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспу з моменту прийняття їх в члени колгоспу. В трудову книжку колгоспника вносяться: відомості про колгоспника: прізвище, ім`я, по-батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про членство у колгоспі: прийом у члени колгоспу, припинення членства; відомості про роботу: призначення на роботу, переведення на іншу роботу, припинення роботи; відомості про трудову участь: прийнятий у колгоспі річний мінімум трудової участі, його виконання.

Згідно з пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів про призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі – Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі – Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).

Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами правці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (набула чинності 21.08.1992) (далі – Порядок № 442), атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Згідно приписів пункту 3 Порядку № 442 атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 442 атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ (пункт 8 Порядку № 442).

Пунктом 10 Порядку № 442, окрім іншого, передбачено, що результати атестації використовуються при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи трудовій книжці. Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Отже, відсутність підтвердження вказаних обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною, зокрема, у постановах від 10 березня 2015 року у справі № 21-51а15, від 17 березня 2015 року у справі № 21-585а14 року, від 17 листопада 2015 року у справі № 21-3287а15, від 12 квітня 2016 року № 21-6501а15, а також правовою позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, у постановах від 23 січня 2017 року у справі № 732/2003/14, від 30 січня 2018 року у справі № 506/384/17, від 05 червня 2018 року у справі № 466/455/17.

Як слідує з рішення Марківського ОУПФУ Луганської області від 09 липня 2019 року № 6 період роботи позивача з 11.04.1986 по 20.08.1992 не зарахований відповідачем до пільгового стажу через відсутності довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Проте, з такою відмовою суд погодитись не може, оскільки пільговий характер цієї роботи у повній мірі підтверджений записами у трудовій книжці позивача.

Так, дослідженням записів № № 4-7 встановлено, що у них наявна інформація про зайнятість позивача у період з 11.04.1986 по 20.08.1992 повний робочий день на підземних роботах.

Відповідно, судом встановлено, що Марківське ОУПФУ Луганської області безпідставно вимагає від позивача надання уточнюючої довідки підприємства.

Більш того, на підтвердження, що період роботи позивача з 11.04.1986 по 20.08.1992 є спеціальним, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, позивачем до матеріалів справи надані видані ДП «Луганськвугілля» довідки б/н та б/д про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, дослідженням яких встановлено, що підприємство підтверджує факт роботи позивача за професією, що віднесена до списку 1, у період з 11.04.1986 по 08.08.1986, з 09.08.1986 по 19.10.1986, з 20.10 по 05.01.1987, з 05.01.1987 по 11.07.1996 (арк. спр. 22, 23).

Таким чином, суд дійшов висновку, що період роботи позивача з 11.04.1986 по 20.08.1992 має зараховуватися Марківським ОУПФУ Луганської області до стажу роботи позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком 1.

Також, дослідженням рішення відповідача від 09 липня 2019 року № 6 встановлено, що Марківським ОУПФУ Луганської області відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу за списком 1 періоду роботи позивача з 21.08.1992 по 11.07.1996 та з 08.09.2003 по 01.03.2009 через відсутність записів у трудовій книжці позивача про проведення атестації робочих місць.

За результатами дослідження трудової книжки позивача суд погоджується з твердженнями відповідача про відсутність таких записів.

Однак, позивачем до матеріалів справи надано видані ДП «Луганськвугілля» довідки б/н та б/д про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, дослідженням яких встановлено, що підприємство підтверджує факт роботи позивача за професією, що віднесена до списку 1, у період з 05.11.1987 по 11.07.1996, з 08.09.2003 по 01.03.2009, з 27.04.2009 по 06.12.2009 (арк. спр. 23, 24).

Також, позивачем до матеріалів справи надані копії наказу Шахти «Черкаська» ЛПО «Луганськвугілля» від 25.04.1995 № 133-к «Про результати атестації робочих місць за умовами праці», наказу ДП шахта «Черкаська» ДХК «Луганськвугілля» від 19.07.2000 № 159-к «Про результати атестації робочих місць за умовами праці», наказу ВП «Шахта «Черкаська» ДП «Луганськвугілля» від 20.07.2005 № 226 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці», листи Управління праці та зайнятості населення Луганської обласної державної адміністрації від 01.08.2000 № 69/05-943, від 24.03.2006 № 11/1173-33, дослідженням яких встановлено, що працівникам за професією гірника з ремонту гірничих виробок підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком 1 (арк. спр. 25-29).

У відповідача також були наявна інформація про спеціальний стаж позивача, починаючи з 2004 року, що підтверджено індивідуальними відомостями про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України (форми ОК-5) (арк. спр. 58-60).

Однак, незважаючи на наявну інформацію, відповідач не скористався визначеним Порядком № 22-1 правом щодо витребування від ДП «Луганськвугілля» уточнюючих довідок, що підтверджують спеціальний стаж позивача, та доказів проведення атестації робочих місць.

Зважаючи на наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що стаж роботи позивача з 21.08.1992 по 11.07.1996 та з 08.09.2003 по 01.03.2009 має зараховуватися Марківським ОУПФУ Луганської області до стажу роботи позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком 1.

Крім того, у рішенні Марківського ОУПФУ Луганської області від 09 липня 2019 року № 6 взагалі відсутні відомості, з яких підстав відповідачем не зараховано до страхового стажу членство позивача у колгоспі «Україна» у період з 03.05.1982 по 05.11.1983, всі необхідні записи про яке наявні у трудовій книжці колгоспника позивача.

Також у рішенні відповідача не вказано, з яких підстав відповідачем не зараховано до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком 1, стаж роботи позивача гірником з ремонту гірничих виробок 4 розряду з повним робочим днем під землею на Відокремлений підрозділ шахта «Черкаська» ДП «Луганськвугілля» у період з 01.03.2014 по 21.04.2016, записи про яку також наявні у трудовій книжці позивача.

Відсутність підстав, з яких відповідачем вищевкзаний стаж позивача не зарахований до страхового стажу та до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком 1, позбавляє суд можливості перевірити в цій частині рішення відповідача на відповідність критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, оскільки з огляду на положення глави 5 та статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим, що виключає можливість його прийняття на припущеннях суду.

З огляду на все вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення Марківського ОУПФУ Луганської області від 09 липня 2019 року № 6 про відмову у призначенні пенсії позивачу прийнято відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, тобто є необґрунтованим та таким, що не відповідає критеріям правомірного рішення, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.

Відповідно, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн як за одну вимогу немайнового характеру, що підтверджено квитанцією про сплату від 04.09.2019 (арк. спр. 3).

Оскільки позов підлягає задоволенню повністю, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн.

Керуючись статтями 2, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: 92400, Луганська область, селище міського типу Марківка, вулиця Центральна, будинок 20, код за ЄДРПОУ 41247405) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 09 липня 2019 року № 6 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09 квітня 2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова