
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2019 року м. Житомир справа № 240/8583/19
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Державного кадастрового реєстратора відділу у Малинському районі Головного Управління Держгеокадастру у Житомирській області Назаренка Назарія Володимировича, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
11.06.2019 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (далі - відповідач 1), Державного кадастрового реєстратора відділу у Малинському районі Головного Управління Держгеокадастру у Житомирській області Назаренка Назарія Володимировича (далі - відповідач 2), у якій він просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора відділу у Малинському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Назаренка Н.В. від 18.04.2019 №РВ-1800851522019;
- зобов`язати державного кадастрового реєстратора відділу у Малинському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Назаренка Н.В. внести відомості до Державного земельного кадастру, за заявою від 04.04.2019.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи.
Відповідачем 2 у порядку, встановленому ст.162, ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та у строк, визначений ухвалою суду від 20.06.2019 до відділу документального забезпечення суду надіслано відзив на адміністративний позов (а.с. 85-88).
Відповідачем 1 у порядку, встановленому ст.162, ч.1 ст.261 КАС України та у строк, визначений ухвалою суду від 20.06.2019 до відділу документального забезпечення суду надіслано відзив на адміністративний позов (а.с. 96-101).
15.07.2019 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.105-110).
02.08.2019 ухвалою суду справу №240/8583/19 призначено до розгляду у порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 03.09.2019 на 11:30 (а.с. 115-116).
28.08.2019 на адресу суду від позивача надійшло електронною поштою клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 124).
У підготовче засідання 03.09.2019 позивач не прибув, 28.08.2019 надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 124). У клопотанні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити з підстав, що викладені у позовній заяві.
У підготовчому засіданні 03.09.2019 відповідач 1 проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні з підстав, що зазначені у відзиві на адміністративний позов (а.с. 96-101).
У підготовчому засіданні 03.09.2019 представник відповідача 2 проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити з підстав, що зазначені у відзиві на позовну заяву (а.с. 85-88).
У підготовчому засіданні суд ухвалою від 03.09.2019, постановленою у порядку статті 243 КАС України без виходу до нарадчої кімнати, перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 03.09.2019 (а.с. 130-131).
Зважаючи на викладене та керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.4 ст.229 КАС України, суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.
Згідно з ч.4 ст.243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 31.05.2018 у справі №806/1391/18, яка набрала законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 02.03.2018 №Р-14179/0-840/0/22-18 про повторну відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населеного пункту с. Пиріжки Малинського району Житомирської області, згідно з поданого клопотання.
На виконання вказаного судового рішення Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області 11.09.2018 винесено наказ №6-3557/14-18-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» та надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населеного пункту с. Пиріжки Малинського району Житомирської області, згідно поданого клопотання (а.с. 30).
Так, на підставі вищевказаного наказу, між ОСОБА_1 та ПП «Граундплюс» укладено договір №161 від 08.10.2018 на виконання робіт із розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населеного пункту с. Пиріжки Малинського району Житомирської області (а.с. 65-66).
Після розроблення проекту землеустрою, останній 25.03.2019 подано на погодження у порядку ст.186-1 Земельного кодексу України (а.с. 17-74).
За результатами розгляду поданих документів Головним Управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області складено висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної від 01.04.2019 №3401/82-19 згідно якого, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 загальною площею - 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої за межами населеного пункту с. Пиріжки на території Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області погоджується.
Разом із цим, у п.8 даного висновку вказано, що відповідний проект землеустрою відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно правовим актам.
Після погодження проекту землеустрою, 04.04.2019 до відділу у Малинському районі Головного Управління Держгеокадастру у Житомирській області подано заяву про внесення відомостей до Державного земельного кадастру з метою реєстрації земельної ділянки.
Однак, державним кадастровим реєстратором відділу у Малинському районі Головного Управління Держгеокадастру у Житомирській області ОСОБА_2 . 18.04.2019 прийнято рішення №РВ-1800851522019 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру (а.с. 75).
Позивач, вважаючи, що рішення державного кадастрового реєстратора відділу у Малинському районі Головного Управління Держгеокадастру у Житомирській області ОСОБА_3 Н.В. від 18.04.2019 №РВ-1800851522019 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру є протиправним, оскільки винесене з порушенням норм чинного законодавства, таким що порушує його права та охоронювані законом інтереси щодо безоплатної приватизації земельної ділянки, а тому підлягає скасуванню, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини десятої статті 79-1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Згідно з частиною першою статті 202 ЗК України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.
Статтею 1 Закону України від 07.07.2011 №3613-VI "Про Державний земельний кадастр" (далі - Закон України "Про Державний земельний кадастр") визначено, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з ч.8 ст.9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, АДРЕСА_1 обласного АДРЕСА_2 ).
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про об`єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.
Згідно з пунктом 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 (далі - Порядок), Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:
1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;
2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.
Пунктом 73 Порядку визначено, що державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру:
1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;
2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91 - 137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.
Відповідно до пункту 74 Порядку державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність:
1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів);
2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1;
3) даним документації із землеустрою та оцінки земель.
Як свідчать матеріали справи відповідачем прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 18.04.2019 №РВ-1800851522019 з підстав:
1) невідповідності електронного документу вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр", а саме: згідно з ч.3 ст.136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Відмовити у державній реєстрації земельної ділянки на підставі відомостей офіційного сайту Держгеокадастру, сформованих відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 11.09.2018 №6-3556/14-18-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", яким дана ділянка включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на земельних торгах;
2) невідповідність електронного документа установленим вимогам, а саме:
ХSD Схема Наявні зауваження щодо валідності електронного документу. Перетин ділянок з ділянкою 1823486800:03:000:0175 Площа співпадає на 0.012% (а.с. 75).
Відповідно до частини 1 статті 135 Земельного кодексу України, земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Так Державний кадастровий реєстратор відмовив у державній реєстрації земельної ділянки на підставі наказу від 11.09.2018 №6-3556/14-18-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою», яким дана ділянка включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на земельних торгах.
Згідно з ч.3 ст.136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватись передаватись у заставу надаватись у користування до завершення торгів.
Відповідно до ч.5 ст.116 ЗК України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Частиною 6 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Таким чином, проаналізувавши наявні картографічні матеріали, які є основою ведення Державного земельного кадастру, а саме дані з Публічної кадастрової карти України, державним кадастровим реєстратором встановлено, що частина земельної ділянки, яку позивач бажає зареєструвати, накладається на іншу зареєстровану земельну ділянку за кадастровим номером 1823486800:03:000:0175 (а.с. 91).
Окрім того, відповідно до п.77 Порядку у разі невідповідності електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку, Державний кадастровий реєстратор:
1) складає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру протокол проведення перевірки електронного документа за формою згідно з додатком 16;
2) повертає заявникові документацію із землеустрою та оцінки земель без позначки, зазначеної у пункті 75 цього Порядку, разом з електронним документом, протоколом його перевірки та іншими документами для виправлення зазначених у протоколі проведення перевірки електронного документа помилок та подання документів разом з цим протоколом для проведення повторної перевірки.
Згідно з пунктом 78 Порядку у протоколі проведення перевірки електронного документа зазначаються: 1) дата та номер протоколу; 2) реєстраційний номер заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 3) вид та назва документації із землеустрою та оцінки земель; 4) відомості про замовника документації із землеустрою, зазначені у підпункті 3 пункту 72 цього Порядку; 5) кадастровий номер (за наявності) та місцезнаходження земельної ділянки або дані про інший об`єкт Державного земельного кадастру, щодо якого вносяться відомості (зміни до них) згідно з відповідною заявою; 6) відомості про розробника документації із землеустрою та оцінки земель; 7) відомості про невідповідність даних електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку; 8) викопіювання з кадастрової карти (плану) відповідної адміністративно-територіальної одиниці з нанесенням на ньому контурів об`єктів перевірки; 9) прізвище та ініціали Державного кадастрового реєстратора, що провів перевірку електронного документа.
Протокол проведення перевірки підписується Державним кадастровим реєстратором та засвідчується його печаткою.
Відповідно до змісту протоколу проведення перевірки електронного документа від 18.04.2019 №ПП-1800406402019 встановлено, що дані електронного документу не відповідають наявним даним Державного земельного кадастру. Вказаний протокол підписано Державним кадастровим реєстратором та засвідчується його печаткою (а.с. 77).
Враховуючи, що земельна ділянка, яку бажав зареєструвати позивач, перетинається з іншою земельною ділянкою, що суперечить вимогам, встановленим законом, рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 18.04.2019 №РВ-1800851522019 Державним кадастровим реєстратором прийнято у спосіб та на підставі норм, встановлених законом.
Щодо заявленої позовної вимоги про зобов`язання державного кадастрового реєстратора відділу у Малинському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Назаренка Н.В. внести відомості до Державного земельного кадастру, за заявою від 04.04.2019, суд зазначає, що вказана позовна вимога є похідною від попередньої, оскільки суд під час розгляду даної справи дійшов висновків про правомірність винесеного державним реєстратором рішення №РВ-1800851522019 від 18.04.2019 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, то вимога про зобов`язання вчинити такі дії також не підлягає задоволенню.
Кодексом адміністративного судочинства передбачено кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, Державний кадастровий реєстратор при розгляді звернення позивача діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та відсутністю правових підстав для їх задоволення.
З огляду на відмову у задоволенні позову у повному обсязі, судові витрати понесені позивачем відповідно до положень ст.139 КАС України стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державного кадастрового реєстратора відділу у Малинському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Назаренка Назарія Володимировича (вул. Винниченка, 21, м. Малин, Житомирська область, 11601, код ЄДРПОУ 39765513), Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул. Довженка, 45, м. Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено: 10 жовтня 2019 року.
Суддя О.В. Єфіменко