Рішення № 84851378, 02.10.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2019
Номер справи
160/4162/19
Номер документу
84851378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ02 жовтня 2019 року Справа № 160/4162/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОзерянської С.І. за участі секретаря судового засіданняХобот І.М. за участі: представника позивача представника відповідача Кондрашової В.О. Шаповал В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Восток-2" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

07.05.2019 року Приватне підприємство "Восток-2" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23.01.2019 року № 0001531404.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що під час розрахунку орендної плати, що прямо залежить від розміру нормативної оцінки земельної ділянки необхідно врахувати, що будівля, розташована за адресою: м. Дніпро, Амур-Нижньодніпровський район, пр. Воронцова, буд. 65 знаходиться в стані реконструкції (поточного ремонту), а відповідна земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:01:040:0014 є землею, що за функціональним призначенням відповідає землі, що зайнята поточним ремонтом та відведена під майбутнє будівництво, а отже ГУ ДФС у Дніпропетровській області повинно було під час перевірки врахувати коефіцієнт функціонального призначення земельної ділянки - (Кф) 0,5.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, у якому він проти позову заперечує. Зазначає, що згідно витягу від 17.07.2018 року №50/170718/03-07 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, сформованого управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області на заяву ГУ ДФС у Дніпропетровській області по ПП «ВОСТОК-2» з урахуванням індексації, передбаченої ст.289 ПКУ, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2017 року по просп. Воронцова (нова назва просп. Мануйлівський), 65 площею 0,7783 га складає 38 757 840,06 грн. Річна сума орендної плати за землю, яка повинна бути нарахована ПП «ВОСТОК-2» у відповідності з вимогами чинного законодавства України на 2017 рік складає 1 162 735,2 грн. Відповідно до листа від 11.01.2018 року №4129/5 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2017 рік становить 1,0. Таким чином, з урахуванням індексації, передбаченої ст.289 ПКУ, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2018 року по просп. Воронцова (нова назва просп. Шануйлівський), 65 площею 0,7783 га складає 38 757 840,06 грн. Сума орендної плати за землю, яка повинна бути нарахована ПП «ВОСТОК-2» у відповідності вимогам чинного законодавства України за січень - вересень 2018 року складає 872 051,4 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.05.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Представник позивача в судовому засіданні 02 жовтня 2019 року вимоги позовної заяви підтримав повністю та просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити в їх задоволенні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Так, Приватне підприємство "Восток-2" знаходиться на податковому обліку в Головному управлінні ДФС у Дніпропетровській області та є платником земельного податку.

На підставі наказу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 23.11.2018 року №6709-п та направлення від 23.11.2018 року № 13102 податковим органом проведена документальна позапланова виїзна перевірка Приватного підприємства «Восток-2", код за ЄДРПОУ 20258290, з питань повноти врахування плати за землю (орендна плата та/або земельний податок) за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні ПП "ВОСТОК-2" на підставі укладеного договору оренди землі, площею 0,7783 (кадастровий номер - 1210100000:01:040:0014) за період з 01.01.2017 року по 30.09.2018 року.

За результатами перевірки було складено акт №70925/04-36-14-04/20258290 від 07.12.2018 року, яким зафіксовано порушення Приватним підприємством "Восток-2" п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.286.1 п.286.2 ст.286, п.289.1 ст.289 Податкового Кодексу України, внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельну ділянку розташовану на території Амур-Нижньодніпровського району, за період з 01.01.2017 року по 30.09.2018 року на суму 1695466,07 грн., в тому числі за період з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року на суму 968837,75 грн., за період з 01.01.2018 року по 30.09.2018 року на суму 726628,32 грн.

На підставі акта перевірки Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області прийняте податкове повідомлення-рішення від 23.01.2019 року № 0001531404, яким нараховано зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 1695466,07 грн., та штрафні санкції у розмірі 423866,52 грн.

Правомірність податкового повідомлення-рішення від 23.01.2019 року № 0001531404 є предметом розгляджу в даній адміністративній справі.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України:

земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу) (підпункт 14.1.72);

землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (підпункт 14.1.73);

земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами (підпункт 14.1.74);

плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147).

Згідно пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України, платники земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Відповідно до підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому згідно з підпунктом 14.142 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, дані державного земельного кадастру - це сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.

Відповідно до підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Згідно пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

У пункті 4 Порядку подання інформації про платників податків, об`єкти оподаткування та об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, для забезпечення ведення їх обліку, а також обчислення та справляння податків і зборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2011 № 1386 зазначено, що Держгеокадастр та Мін`юст подають щомісяця до 10 числа, а також на запит територіального органу ДФС за місцезнаходженням земельної ділянки або ДФС інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю та єдиного податку, в тому числі: Держгеокадастр - про земельні ділянки, зокрема про кадастровий номер земельної ділянки, дату реєстрації у Державному земельному кадастрі, дату державної реєстрації земельної ділянки (відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою чи договору оренди), площу відповідно до правовстановлюючих документів, цільове призначення та місце розташування земельної ділянки, дату та значення нормативної грошової оцінки, частку кожного із співвласників земельної ділянки (у разі коли земельна ділянка перебуває у спільній частковій власності), а також про землевласників або землекористувачів, зокрема найменування та місцезнаходження або прізвище, ім`я, по батькові та місце проживання землевласника або землекористувача.

Так судом встановлено, що між Дніпровською міською радою та ПП «Восток-2» було укладено договір оренди земельної ділянки від 03.02.2009 року терміном до 03.02.2024 року, згідно якого ПП «ВОСТОК-2» відповідно до рішення міської ради №286/39 від 26.11.2008 року прийняло в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,7783 га, що розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, Амур-Нижньодніпровський район, просп. Воронцова, 65, кадастровий номер - 1210100000:01:040:0014, цільове використання земельної ділянки - 1.11.6 інша комерційна діяльність.

14.05.2013 року між Дніпровською міською радою та ПП «Восток-2» було укладено додатковий договір до договору оренди землі від 03.02.2009 року терміном до 03.02.2024 року, згідно якого ПП «ВОСТОК-2» відповідно до рішень міської ради №286/39 від 26.11.2008 року, №84/24 від 30.05.2012 року та №140/32 від 27.02.2013. прийняло в строкове платне користування земельну ділянку площею 0.7783 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Амур-Нижньодніпровський район, просп. Воронцова, 65, кадастровий номер - 1210100000:01:040:0014.

13.07.2016 року Дніпровською міською радою прийнято рішення №7/11 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.10 №5/6 «Про місцеві податки і збори на території міста», яким встановлено розмір ставки плати за користування земельними ділянками у розмірі 3%.

Згідно рішень №3/65 від 15.07.2015 року та №12/18 від 15.02.2017 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.10 №5/6 «Про місцеві податки і збори на території міста» розмір ставки орендної плати за земельні ділянки встановлено у розмірі 3% від суми , нормативної грошової оцінки.

Згідно витягу від 17.07.2018 року №50/170718/03-07 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, сформованого управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області на заяву ГУ ДФС у Дніпропетровській області по ПП «ВОСТОК-2» з урахуванням індексації, передбаченої статтею 289 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2017 року по просп. Воронцова (нова назва просп. Мануйлівський), 65 площею 0,7783 га складає 38 757 840,06 грн. Річна сума орендної плати за землю, яка повинна бути нарахована ПП «ВОСТОК-2» за 2017 рік складає 1 162 735,2 грн. Підприємством занижено суму нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,7783 га в податковій декларації з плати за землю за 2017 рік на суму 968 837,75 грн.

Відповідно до листа від 11.01.2018 року №4129/5 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2017 рік становить 1,0. Сума орендної плати за землю, яка повинна бути нарахована ПП «ВОСТОК-2» за січень - вересень 2018 року складає 872051,4 грн. Підприємством занижено суму нормативної грошової оцінки земельної ділянки в податковій декларації з плати за землю за січень - вересень 2018 року на суму 726 628,32 грн.

За запитом відповідача Управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області був сформований витяг від 17.07.2018 року №50/170718/03-07 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 01.01.2017 року по просп. Мануйлівський (колишня назва просп. Воронцова), 65 площею 0,7783 га, з кадастровим номером 1210100000:01:040:0014, яку орендує позивач.

У зазначеному витязі міститься наступна інформація по вказаній земельній ділянці: категорія земель - землі житлової забудови, цільове призначення земельної ділянки - 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, площа земельної ділянки - 0,7783 га, середня (базова) вартість земель населеного пункту , грн./кв.м - 581,21, номер економіко-планувальної зони 166, коефіцієнт Км2 - 3,06, локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки - 1, 1, 1,13, 1,05, 1,05, 0,9, сукупний коефіцієнт Км3 - 1,12, коефіцієнт індексації грошової оцінки - 1,249, 1,433, 1,06, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 38757840,06 грн.

Позивачем іншої довідки (витягу) із даними державного земельного кадастру, які відрізняються від використаних відповідачем, подано не було. З позовними вимогами щодо визнання неправомірним витягу від 17.07.2018 року №50/170718/03-07 позивач до суду не звертався.

Таким чином орендна плата розрахована податковим органом на підставі витягу від 17.07.2018 року №50/170718/03-07 у розмірі 1162735,2 грн. на рік, що становить 3 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно даних декларації з плати за землю Приватним підприємством «Восток-2» за 2017 рік задекларовано орендну плату за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:01:040:0014 у розмірі 193897,45 грн. Таким чином позивачем занижено розмір орендної плати на суму 968837,75 грн. (1162735,2 - 193897,45).

У декларації за 2018 рік Приватним підприємством «Восток-2» задекларовано орендну плату за земельну ділянку з кадастровим номером 1210100000:01:040:0014 у розмірі 193897,45 грн., щомісячний платіж - 16158,12 грн. Отже, за період з січня по вересень позивачем задекларовано орендну плату у розмірі 145423,08 грн., що призвело до заниження розмір орендної плати на 726628,32 грн. (872051,4-145423,08).

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно зроблено висновок про заниження Приватним підприємством «Восток-2» у перевіряємий період орендної плати з юридичних осіб у розмірі 1695466,07 грн.

Доводи позивача ґрунтуються на тому, що на зазначеній ділянці знаходиться будівля, що перебуває у стадії поточного ремонту (реконструкції) на підставі рішень Дніпропетровської міської ради №1903 від 30.07.2009 року та №93 від 08.08.2012 року, відповідно відповідач мав застосовувати коефіцієнт функціонального використання земель, що становить 0,5.

При цьому, судом не приймаються доводи позивача, що при розрахунку плати за земельну ділянку, ГУ ДФС у Дніпропетровській області не було враховано коефіцієнт функціонального призначення 0,5, оскільки податковий орган здійснює відповідні розрахунки на підставі нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки, яка видається спеціальним уповноваженим органом, в даному випадку - Держгеокадастром, і позбавлений права надавати оцінку змісту та правильності оформлення витягу про таку нормативну грошову оцінку, та зокрема на власний розсуд визначати який коефіцієнт функціонального використання приймати для здійснення розрахунку такої нормативної грошової оцінки уповноваженим органом.

В свою чергу, позивач не оскаржував дії територіального органу Держгеокадастру щодо формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку та застосування конкретних її показників та коефіцієнтів. Не здійснювались також позивачем дії щодо отримання витягу з нормативної грошової оцінки самостійно.

Отже, ГУ ДФС у Дніпропетровській області не являється органом, що формує витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку, а являється органом, що використовує її при перевірці дотримання вимог податкового законодавства платниками відповідного податку.

Приймаючи до уваги наведене, у суду відсутні підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23.01.2019 року № 0001531404.

В силу вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України , предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Восток-2" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Восток-2" (вул. Курсантська, 22, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 20258290) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17 А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 39394856) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 10 жовтня 2019 року.

Суддя С.І. Озерянська