
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2232/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивача, ФОП ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення від 11.06.2019 №000871-40 про застосування фінансових санкцій у розмірі 17000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням ГУ ДФС у Волинській області від 11.06.2019 №000871-40 до позивача було застосовано фінансові санкції в сумі 17000 грн за порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: за факт не подання звіту №1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, за жовтень 2018 року. Позивач не погоджується з даним рішенням, оскільки звіти подають лише суб`єкти господарювання, які одночасно отримали ліцензію та здійснюють господарську діяльність згідно з виданою ліцензією. При цьому вказує, що впродовж жовтня 2018 року ним після отримання відповідної ліцензії жодна господарська діяльність не здійснювалась, відтак підстав подавати вищевказаний звіт не було.
Ухвалою суду від 12.08.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.1-1а).
У відзиві на позовну заяву (а.с.27-28) представник відповідача позовних вимог ФОП ОСОБА_1 не визнав, посилаючись на те, що контролюючим органом прийнятий висновок від 07.05.2019 №4313/ФОП/03-20-40-01-20 про неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в т.ч. імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за жовтень 2018 року, який було надіслано підприємцю рекомендованим листом 07.05.2019 та відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення отримано платником 10.05.2019. Вказаний висновок було зроблено відповідно до інформації, що міститься в АІС Податковий блок/Обробка ПЗ та платежів/Приймання звітності/Подана звітність, АІС Архіву електронної звітності. В реєстрі звітів 1-0А за жовтень 2018 року відсутні звіти ОСОБА_1 .
Після отримання висновку суб`єкт господарювання подав свої заперечення, які були розглянуті ГУ ДФС у Волинській області та за результатами яких затверджено висновок про відхилення доводів ФОП ОСОБА_1 , наведених у запереченні.
Представник відповідача вказує, що в позовній заяві платник податків визнає факт неподання відповідного звіту, зазначаючи про необов`язковість подання такого звіту. Водночас вказує, що обов`язок платників податків, які мають діючі ліцензії, подавати відповідну звітність, визначений у п.49.21 ст.49 Податкового кодексу України.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 05.07.2006, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.40-44).
Позивач отримав ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями - сидром та перрі (без додавання спирту) №990209201800051 від 19.10.2018, про що свідчить довідка про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру Серії АП № 147326 від 12.11.2018 (а.с.10).
07.05.2019 ГУ ДФС у Волинській області складено висновок №4313/ФОП/03-20-40-01-20 про неподання звіту про обсяги виробництва та/або обігу (в т.ч. імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за жовтень 2018 року, яким встановлено, що ФОП ОСОБА_1 не подав звіт №1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, за жовтень 2018 року, чим порушив вимоги частини третьої статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (а.с.30).
Позивач не погодився з винесеним висновком та в адміністративному порядку подав заперечення на нього. ГУ ДФС у Волинській області в листі від 27.05.2019 №5027/ФОП/03-20-40-01-20 про розгляд заперечення до висновку повідомило позивача, що аргументи, наведені у запереченні, не спростовують факт порушення законодавства, викладеного у висновку від 07.05.2019 №4313/ФОП/03-20-40-01-20, як наслідок, висновок щодо порушення, зазначеного у висновку, є законним, об`єктивним та обґрунтованим (а.с.19).
11.06.2019 відповідач прийняв рішення про застосування фінансових санкцій №000871-40, яким до підприємця застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн (а.с.20).
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню, суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР (далі Закон №481/95-ВР) імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.
Згідно з частиною третьою статті 16 Закону №481/95-ВР суб`єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.
Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 №49, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03.03.2016 за № 340/28470, затверджено, зокрема, форму звіту №1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» та Порядок заповнення форми звіту №1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» (далі - Порядок № 49).
Відповідно до пунктів 1-4 розділу І Порядку № 49 звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (далі - Звіт) подають суб`єкти господарювання незалежно від форми власності до органів ДФС за основним місцем обліку в електронній формі. Звіт в електронній формі подається засобами електронного зв`язку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, як передбачено для податкової звітності. Звіт складається окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, подається до органів ДФС за основним місцем обліку суб`єкта господарювання. Інформація подається за видами алкогольних напоїв.
Вказане кореспондується з частиною третьою статті 16 Закону №481/95-ВР.
Пунктом 1 Порядку №49 визначено, що звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (далі - звіт) подають суб`єкти господарювання, які одержали ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, незалежно від форми власності до органів ДФС за основним місцем обліку в електронній формі.
Згідно з пунктом 6 Порядку №49 звіт складається окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, подається до органів ДФС за основним місцем обліку суб`єкта господарювання.
Частиною першою статті 17 Закону №481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Приписами абзацу 22 частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР визначено, що неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 17000 гривень.
Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону №481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
З аналізу вищенаведених положень чинного законодавства слідує, що суб`єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність зобов`язані подавати до органів ДФС звітність, зокрема, щодо обсягів виробництва та реалізації спирту, алкогольних напоїв до 10 числа місяця, що настає за звітним. При цьому, у разі не виконання суб`єктом господарювання вказаного обов`язку шляхом неподання або несвоєчасного подання звітності, до нього застосовуються фінансові санкції у розмірі 17000,00 грн.
З матеріалів справи слідує, що ФОП ОСОБА_1 отримав ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями - сидром та перрі (без додання спирту) 19.10.2018, отже в силу вимог Закону №481/95-ВР зобов`язаний був подати звіт №1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» за жовтень 2018 року.
Суд не бере до уваги твердження позивача про те, що дані звіти подають лише суб`єкти господарювання, які одночасно отримали ліцензію та здійснюють господарську діяльність згідно з виданою ліцензією. Відтак, оскільки ним впродовж жовтня 2018 року після одержання ліцензії жодної господарської діяльності не здійснювалось, тому обов`язок подання звіту за вказаний період відсутній.
Так, підпунктом 16.1.3 пункт 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до пункту 46.1. статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Водночас пунктом 49.2 статті 49 ПК України передбачено, що платники, визначені підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов`язані за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Відтак суд погоджується з позицією відповідача, що у разі наявності діючої ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями платники зобов`язані за кожний встановлений податковим законодавством звітний період подавати звіти, зокрема, звіт форми №1-ОА незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач правомірно застосував до позивача як суб`єкта господарювання штраф за не подання звіту №1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі».
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач довів правомірність свого рішення щодо винесення рішення від 11.06.2019 №000871-40 про застосування фінансових санкцій, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій