
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" вересня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/1650/19
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Ю.С.
при секретарі судового засідання: Фатєєвій Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження позовні вимоги Фізичної особи-підприємця Лаптієва Олексія Ігоровича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )
до відповідача Одеської міської ради (65026, м. Одеса, площа Думська, буд. 1, код ЄДРПОУ 26597691)
за участю у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, код ЄДРПОУ 26302595)
про внесення змін до договору, -
за участю представників:
від позивача: Дідик С.В., діє на підставі ордеру
від відповідача: Горяча К.І., довіреність №308/вих-мр від 28.12.2018
від третьої особи: Коваль І.В., довіреність №01-36/52 від 11.12.2018
Суть спору: Фізична особа-підприємець Лаптієв Олексій Ігорович звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської міської ради про внесення змін до договору оренди землі від 08.11.2004.
Позовні вимоги обґрунтовані затвердженням рішенням Одеської міської ради нової нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, з огляду на що позивач просить в порядку ст. 188 ГК України, ст. 651 ЦК України внести зміни до укладеного з відповідачем договору в частині ставки орендної плати за орендовану земельну ділянку та фіксування у договорі нового розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено здійснювати розгляд справи у порядку загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 10.07.2019 об 11:00.
У підготовчому засіданні 10.07.2019 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 07.08.2019 о 12:00.
06.08.2019 за вх.№15662/19 до суду від відповідача - Одеської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. У поданому відзиві відповідач посилається на те, що відповідно до умов договору оренди землі від 08.11.2004, зареєстрованого в реєстрі за №2376, Одеською міською радою передано ФО-П Лаптієву О .І. у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку, площею 1200 кв.м., що знаходиться у АДРЕСА_2, для експлуатації та обслуговування виставкового автоцентру. Рішенням господарського суду Одеської області від 30.07.2015 у справі №916/1807/15 внесено зміни до договору від 08.11.2004 в частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки та ставки орендної плати до 5% від неї та встановлено ФО-П Лаптієву О.І. орендну плату в розмірі 145521 на рік з подальшим індексуванням зазначеного розміру, враховуючи, що нормативна грошова оцінка станом на 2014 рік складала 2910420 грн. В подальшому, незважаючи на внесення змін до зазначеного договору стосовно розміру орендної плати, в 2017 році у результаті неналежного виконання ФО-П Лаптієвим О. І. своїх зобов`язань зі сплати орендної плати у належному розмірі за спірним договором оренди землі Одеська міська рада звернулась до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення заборгованості за договором оренди землі у розміру 63175,86 грн., інфляційного збільшення суми у розмірі 3080,13 грн., 3% річних у розмірі 926,88 та пені у розмірі 7106,92 грн. Рішенням господарського суду Одеської області від 15.02.2018 у справі №916/3111/17 позовну заяву Одеської міської ради задоволено у повному обсязі. Як зазначає відповідач у відзиві на позовну заяву, у позовній заяві ФО-П Лаптієв О .І. посилається на положення ч.2 ст. 20 та ч.3 ст. 23 ЗУ «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель; витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Відповідач зазначає, що прийняття Одеською міською радою рішення від 29.06.2016, яким затверджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Одеси, не тягне за собою автоматичної зміни умов договорів оренди землі в частині розміру орендної плати, а є лише підставою для внесення таких змін.
У підготовчому засіданні 07.08.2019 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст. 177 ГПК України про продовження строку підготовчого провадження у справі на тридцять днів та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 21.08.2019 о 12:00.
Ухвалою суду від 21.08.2019 залучено Департамент комунальної власності Одеської міської ради до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача; відкладено підготовче засідання у справі на 03.09.2019 о 15:00.
У підготовчому засіданні 03.09.2019 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 10.09.2019 о 16:00.
10.09.2019 за вх.№18292/19 до суду від третьої особи - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради надійшли письмові пояснення в порядку ст. 168 ГПК України, в яких останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що листом від 31.05.2018 ФО-П Лаптієв О.І. звернувся на адресу Одеської міської ради з проханням внести зміни до договору оренди землі. Відповідно до Положення про Департамент комунальної власності Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради №2752-VІ від 19.02.2013, основними завданнями ДКВ ОМР в сфері земельних правовідносин є: підготовка проектів договорів оренди землі на розгляд міської ради, попередній розрахунок ставок орендної плати за землю та її розміру. Третя особа вказує, що для встановлення факту наявності/відсутності нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки власник земельної ділянки чи землекористувач може письмово звернутися до органу Держгеокадастру (Головного управління Держгеокадастру в Одеській області) з проханням надати витяг з технічної документації з нормативно грошової оцінки земель, який буде підставою для перерахунку ДКВ ОМР орендної плати. При цьому ДКВ ОМР повідомив ФО-П Лаптієва О.І. , що для приведення у відповідність документів на право користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_2 йому та гр. ОСОБА_1 , якому належить 4/5 земельної ділянки, необхідно звернутись на ім`я Одеського міського голови із заявою щодо переоформлення договору оренди землі, додавши до заяви документи, що посвідчують право власності на будівлі, які розташовані на земельній ділянці; копію технічного паспорту на об`єкт нерухомого майна, що розташований на земельній ділянці; фотофіксацію об`єкту. Як зазначає третя особа, 04.09.2018 ДКВ ОМР листом №01-26/782 (з посиланням на лист Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру №22-28-0.21-1591/2-17 від 03.02.2017) повідомив ФО-П Лаптієва О.І. про необхідність дотримання наступної процедури: - звернутись до суб`єкта господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою згідно із законом, для виготовлення електронного документа з визначеним цільовим призначенням земельної ділянки відповідно до КВЦПЗ, який включає електронний цифровий підпис сертифікованого інженера-землевпорядника; - звернутись із заявою щодо внесення відповідних змін до Державного земельного кадастру щодо підрозділу коду КВЦПЗ земельних ділянок через Центр надання адміністративних послуг Одеської міської ради (м. Одеса, вул. Косовська, 2Д), додавши до заяви електронний документ з визначеним цільовим призначенням земельної ділянки відповідно до КВЦПЗ та лист Відділу у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області; - після внесення відповідних змін до Державного земельного кадастру щодо підрозділу коду КВЦПЗ земельних ділянок отримати нові витяги із технічної документації про НТО. Таким чином, ДКВ ОМР вказує, що враховуючи недотримання позивачем визначеної процедури - були відповідно відсутні правові підстави для вчинення подальших дій, направлених на підготовку проекту рішення Одеської міської ради щодо внесення до договору оренди землі в частині зміни розміру орендної плати.
У підготовчому засіданні 10.09.2019 судом у протокольній формі винесено ухвалу в порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 17.09.2019 о 10:30.
У підготовчому засіданні 17.09.2019 судом у протокольній формі в порядку ч.6 ст. 183 ГПК України розпочато розгляд справи по суті за письмовою згодою всіх учасників справи; оголошено перерву у судовому засіданні до 24.09.2019 о 13:45.
У судовому засіданні 24.09.2019 представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні 24.09.2019 заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві.
Представник третьої особи у судовому засіданні 24.09.2019 заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у письмових поясненнях.
Відповідно до вимог ст. 240 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін та третьої особи, господарський суд встановив:
08.11.2004 між Одеською міською радою (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Лаптієвим Олексієм Ігоровичем (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець на підставі Закону України „Про оренду землі" та рішення Одеської міської ради №3228-ІV від 11.10.2004 надає, а орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку площею 450860 кв.м., що знаходиться у АДРЕСА_2 , згідно з планом земельної ділянки, який є невід`ємною частиною договору.
Згідно з п.2.1 договору в оренду передається земельна ділянка площею 1200 кв.м. для будівництва, подальшої експлуатації та обслуговування виставкового автоцентру
За з п.2.2 договору земельна ділянка вільна від забудови. Інженерне забезпечення - від існуючих міських мереж.
Відповідно до п.2.3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 198048 грн.
Згідно з п.п.3.1, 3.2 договору останній укладено терміном на 25 років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
У відповідності до п.4.1 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі у розмірі:
на період будівництва: - за земельну ділянку площею 1200 кв.м.: 1,65*1200 = 1980 грн. на рік, де 1,65 - ставка орендної плати за 1 кв.м. земельної ділянки на рік;
на період експлуатації: - за земельну ділянку площею 1200 кв.м.: 16,50*1200 = 19800 грн. на рік, де 16,50 - ставка орендної плати за 1 кв.м. земельної ділянки на рік.
Відповідно до п.4.2 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється відповідно до Положення про порядок розрахунку плати за користування земельними ділянками і за часткову участь у землекористуванні в м. Одесі, затвердженого рішенням Одеської міської ради №702-ХХІІІ від 29.02.2000 та рішень Одеської міської ради №1709-ХХІІІ від 31.10.2000 і №1061-XXIV від 26.03.2003; постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".
Згідно з п.4.3 договору орендна плата, вноситься за базовий податковий період, якій дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючих за останнім календарним днем звітного місяця на: Банк - УДК в Одеській області, МФО 828011, на рахунок одержувача - ВДК у м. Одесі, ЄДРПОУ 23862106, місцевий бюджет Суворовського району №33213815800009, код бюджетної класифікації 13050500. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".
За п.4.4 договору орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладення відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід`ємними частинами цього договору. Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку.
Відповідно до п.4.5 договору орендар надає Одеському міському управлінню земельних ресурсів копію платіжного документу щодо внесеної орендної плати за його вимогою.
Згідно з п.4.6 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми прострочених платежів за кожен день просрочки. Пеня перераховується орендарем на рахунок, зазначений в п.4.3 цього договору.
Положеннями п.12.1 договору встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
Договір оренди землі від 08.11.2004 нотаріально посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю., зареєстрований в реєстрі за №2376 та у Одеському міському управлінні ОРФ ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.02.2005 за №040550500258.
Невід`ємною частиною договору оренди землі від 08.11.2004 є план земельної ділянки суб`єкта підприємницької діяльності фізичної особи Лаптієва Олексія Ігоровича , розміщеної за адресою: АДРЕСА_2 .
До договору від 08.11.2004 складено акт прийома-передачі земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , що передається в оренду суб`єкту підприємницької діяльності-фізичній особі Лаптієву Олексію Ігоровичу від 17.02.2005, акт встановлення (відновлення) та узгодження в натурі меж земельної ділянки, що передана в оренду суб`єкту підприємницької діяльності Лаптієву Олексію Ігоровичу , за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішенням господарського суду Одеської області від 30.07.2015 у справі №916/1807/15 внесено зміни до договору від 08.11.2004 в частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки та ставки орендної плати до 5% від неї та встановлено Лаптієву О.І. орендну плату в розмірі 145521 грн. на рік з подальшим індексуванням зазначеного розміру, враховуючи, що нормативна грошова оцінка станом на 2014 рік склала 2910420 грн.
29.06.2016 Одеською міськрадою прийнято рішення №756-УІІ «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси», яке набрало чинності з 01.01.2017.
Відповідно до Витягу з технічної документації від 21.03.2017 №156 нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки становить 2687315,12 грн. (вже з урахуванням коефіцієнту індексації).
27.06.2018 позивач - ФО-П Лаптієв О. І . звернувся до відповідача - ОМР щодо внесення змін в договір оренди землі від 08.11.2004.
20.03.2017 листом за №01-18/428 Головне управління Держгеокадастру в Одеській області надало Департаменту роз`яснення щодо процедури приведення у відповідність до Класифікації видів цільового призначення земель, затверджених наказом Держкомзему від 23.07.2010 №548, інформації про цільове призначення земельних ділянок у випадку застарілої інформації з Українського класифікатора цільового призначення землі або відсутності інформації про підрозділ коду КВЦПЗ, зокрема що управлінню рекомендований певний порядок внесення відповідних змін до відомостей про зареєстровані земельні ділянки листом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.02.2017 №22-28-0.21-1591/2-17.
26.06.2017 ДКВ ОМР направлено лист за №01-26/782 до Відділу у м. Одесі Головного Управління Держгеокадастру в Одеської області для узгодження коду Класифікації видів цільового призначення земель з метою приведення у відповідність наявної у Державному земельному кадастрі інформації про цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 5110137600:60:001:0018. У даному листі вказано, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта на земельній ділянці, за адресою: АДРЕСА_2 розташована нежитлова будівля виставочного центру, 4/5 частки якої належить гр. ОСОБА_1 та 1/5 частки гр. Лаптієву Олексію Ігоровичу . Департамент повідомив ФО- П Лаптієва О.І. , що для приведення у відповідність документів на право користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_2 йому та гр. ОСОБА_1 необхідно звернутись на ім`я Одеського міського голови із заявою щодо переоформлення договору оренди землі, додавши до заяви документи, що посвідчують право власності на будівлі, які розташовані на земельній ділянці, копію технічного паспорту на об`єкт нерухомого майна, що розташований на земельній ділянці, фото фіксацію об`єкту.
26.06.2018 листом за №01-26/782 повідомлено ФО-П Лаптієва О.І. , що Департаментом вчиняються дії, направлені на узгодження з Відділом у м. Одесі Головного Управління Держгеокадастру в Одеської області та приведення у відповідність наявної у Державному земельному кадастрі інформації про цільове призначення земельної ділянки за кадастровим номером 5110137600:60:001:0018.
Листом за №01-26/782 від 04.09.2018 (з посиланням на лист Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.02.2017 №22-28-0.21-1591/2-17) ДКВ ОМР повідомив ФО-П Лаптієва О .І. про необхідність:
- звернутись до суб`єкта господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою згідно із законом, для виготовлення електронного документа з визначеним цільовим призначенням земельної ділянки відповідно до КВЦПЗ, який включає електронний цифровий підпис сертифікованого інженера-землевпорядника;
- звернутись із заявою щодо внесення відповідних змін до Державного земельного кадастру щодо підрозділу коду КВЦПЗ земельних ділянок через Центр надання адміністративних послуг Одеської міської ради (м. Одеса, вул. Косовська, 2Д), додавши до заяви електронний документ з визначеним цільовим призначенням земельної ділянки відповідно до КВЦПЗ та лист Відділу у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області;
- після внесення відповідних змін до Державного земельного кадастру щодо підрозділу коду КВЦПЗ земельних ділянок отримати нові витяги із технічної документації про НТО.
Предметом спору у даній справі є внесення змін до укладеного між сторонами договору оренди землі від 08.11.2004 шляхом визнання укладеної Додаткової угоди про викладення п.п. 2.3 та 4.1 договору в редакції позивача, виходячи із затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, з огляду на що з моменту затвердження нової оцінки на думку позивача мають діяти ставки орендної плати за землю, які відповідають новій оцінці.
За таких обставин позивач просить суд внести зміни до договору оренди землі від 08.11.2004 року, укладеного між Одеською міською радою та Фізичною особою-підприємцем Лаптієвим Олексієм Ігоровичем, а саме: викласти пункт 2.3 договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2017 становить 2687315 (два мільйони шістсот вісімдесят сім тисяч триста п`ятнадцять) грн. 12 коп. (кадастровий номер 5110137600:60:001:0018), згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №156 від 21.03.2017, складеного Головним Управлінням Держгеокадастру в Одеській області"; викласти пункт 4.1 договору у наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку площею 1200 кв.м. розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 134365 (сто тридцять чотири тисячі триста шістдесят п`ять) грн. 76 коп. на рік. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі. Ці зміни діють з 01.01.2017"; визнати, що договір вважається зміненим з 01.01.2017.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про судоустрій і статус суддів" суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003).
В Україні основоположним принципом судочинства згідно Конституції України та Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є принцип верховенства права.
Як вказано у Рішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 року №15-рп/2004 верховенство права - це панування права в суспільстві. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.
Розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.
Суд зазначає, що під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення, тоді як підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Так, відповідно до змісту позовної заяви ФО-П Лаптієва Олексія Ігоровича предметом спору є внесення змін у п.п. 2.3 та 4.1 укладеного між сторонами у справі договору оренди землі у зв`язку зі зміною нормативної грошової оцінки переданої в оренду земельної ділянки.
Згідно з п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст. 629 ЦК України є обов`язковим для виконання сторонами.
Як вище встановлено судом, строкове, платне володіння та користування земельною ділянкою площею 1200 кв.м., що знаходиться у АДРЕСА_2 , здійснюється відповідачем на підставі договору оренди землі від 08.11.2004.
У відповідності до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
За вимогами ч.1 ст. 93 Земельного кодексу України, які кореспондуються з положеннями ст. 1 Закону України „Про оренду землі", право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України „Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Приписами ч.2 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Згідно з ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Частинами 1-3 ст. 21 Закону України „Про оренду землі" встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ч.1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно з ч.3 ст. 24 Закону України „Про оренду землі" органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого надавати органу доходів і зборів за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган доходів і зборів про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Аналогічні вимоги містяться і в п.288.1 ст. 288 Податкового кодексу України (в редакції, чинній станом на 01.01.2017), відповідно до якого органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Згідно з п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України (в редакції, чинній станом на 01.01.2017) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Як встановлено судом, рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси та встановлено, що нормативна грошова оцінка підлягає застосуванню з 01.01.2017. Текст зазначеного рішення опубліковано на офіційному сайті Одеської міської ради http://omr.gov.ua.
Згідно з п.34 ч.1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
У відповідності до п.271.2 ст. 271 Податкового кодексу України (в редакції, чинній станом на 01.01.2017) рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 09.01.2013 у справі „Волков проти України" зазначено, що в країнах повинен діяти принцип правової визначеності, який зобов`язує держави та їх органи здійснювати реалізацію прав та їх захист шляхом прийняття законодавства з чітким правовим визначенням спірних правовідносин та гарантує громадянам очікувати від держав та їх органів своєчасних та вичерпних дій відповідно до вимог чинного законодавства.
Згідно з усталеною прецедентною практикою Європейського Суду з прав людини основу принципу правової визначеності утворює ідея передбачуваності (очікуваності) суб`єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає існуючим в суспільстві нормативним приписам.
На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", від 20.05.2010 і "Тошкуце та інші проти Румунії", від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер`їлдіз проти Туреччини", та "Беєлер проти Італії"). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Лелас проти Хорватії").
Разом з цим, Європейській суд з прав людини вказував, що поняття "майно" в розумінні статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод охоплює поняття "правомірні очікування", тобто законні сподівання вчиняти певні дії відповідно до виданого державними органами дозволу ("Пайн Велі Девелопмент Лтд. та інші проти Ірландії").
Таким чином виходячи з того, що нормативна грошова оцінка землі, технічна документація щодо якої затверджена рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016, підлягає застосуванню з 01.01.2017, а також виходячи з вимог ч.3 ст. 24 Закону України "Про оренду землі", п.288.1 ст. 288 Податкового кодексу України (в редакції, чинній станом на 01.01.2017), якими встановлено повинність (обов`язок) відповідача інформувати відповідний контролюючий орган про внесення змін до існуючих договорів оренди землі до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни, суд вважає, що орендар мав "законні очікування" на легітимність, добросовісність та "належне урядування" орендодавця у спірних правовідносинах.
Так, як свідчить проаналізоване вище законодавство, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, з огляду на що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки зумовлює перегляд розміру орендної плати.
Частиною 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності
Статтею 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
У відповідності до ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності проводиться обов`язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Як вже було зазначено вище, за результатами, зокрема, нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка відповідно до ст. 23 Закону затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ст. 20 Закону України "Про оцінку земель").
Так, згідно з наявним в матеріалах справи Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси №156 від 21.03.2017 нормативна грошова оцінка орендованої позивачем земельної ділянки, розрахована з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.01.2017, становить 2687315,12 грн.
З огляду на зазначене, розмір орендної плати за орендовану позивачем земельну ділянку площею 1200 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, має складати 134365,76 грн. на рік.
Згідно з ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч.3 ст. 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
Положення ч.ч.1, 2, 4 ст. 652 ЦК України передбачають, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Зміна договору у зв`язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Згідно положень ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Так, у даному випадку обставинами, які стали винятковими для внесення змін в умови спірного договору, є зміна нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, від якої розраховується розмір орендної плати за землю.
Таким чином, з врахуванням того, що позивач звертався до відповідача із пропозицією про внесення змін до договору оренди землі від 08.11.2004 у відповідності до вимог чинного законодавства та з дотриманням процедури визначеної ст. 188 ГК України, суд приходить висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
При цьому суд виходить з того, що на момент розгляду справи сторонами не вирішено питання про внесення відповідних змін до договору шляхом укладення з даного приводу відповідної додаткової угоди.
Суд доходить висновку про можливість застосування до спірних правовідносин положень ст. 631 ЦК України з огляду на те, що через зміни у нормативній грошовій оцінці орендованої позивачем земельної ділянки, затвердженої органом місцевого самоврядування, позивач мав справедливі очікування на внесення відповідних змін до договору оренди землі в частині визначення розміру орендної плати з моменту затвердження нової нормативної грошової оцінки землі, тобто, з 01.01.2017.
При здійсненні вищевказаних висновків суд враховує, що ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено здійснення правосуддя на засадах верховенства права, забезпечення кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Серявін та інші проти України» (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE) вказано, що усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland), №49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).
Посилання відповідача на рішення господарського суду Одеської області від 15.02.2018 у справі №916/3111/17 не створюють підстав для відмови у задоволенні позовних вимог у даній справі, оскільки при розгляді справи №916/3111/17 судом не встановлювались обставини наявності та/або дії у часі нової нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.
Доводи відповідача та третьої особи щодо недотримання позивачем у спірних правовідносинах процедури внесення змін до укладеного договору оренди землі, з огляду на що на думку відповідача та третьої особи відсутні правові підстави для внесення до договору оренди землі змін в частині розміру орендної плати, із посиланням при цьому на необхідність першочергово врегулювати ситуацію з кодами Класифікатора видів цільового призначення земель, на думку господарського суду є необгрунтованими, а необхідність чи відсутність необхідності внесення змін в частині кодів КВЦПЗ не є взаємопов`язаною з предметом та підставами заявлених у даній справі позовних вимог щодо приведення у відповідність з новою нормативною грошовою оцінкою землі ставок орендної плати за укладеним між сторонами договором оренди землі.
Відповідно заперечення відповідача та третьої особи спростовуються вищевикладеними висновками господарського суду та є недоведеними і безпідставними.
Іншого відповідачем та третьою особою не доведено.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги Фізичної особи-підприємця Лаптієва Олексія Ігоровича задовольнити повністю.
2.Внести зміни до договору оренди землі від 08.11.2004 року, укладеного між Одеською міською радою (65026, м. Одеса, площа Думська, буд. 1, код ЄДРПОУ 26597691) та Фізичною особою-підприємцем Лаптієвим Олексієм Ігоровичем ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) наступного змісту:
- викласти пункт 2.3 договору оренди землі від 08.11.2004 в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2687315 (два мільйони шістсот вісімдесят сім тисяч триста п`ятнадцять) грн. 12 коп.;
- викласти пункт 4.1 договору оренди землі від 08.11.2004 в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі у розмірі 134365 (сто тридцять чотири тисячі триста шістдесят п`ять) грн. 76 коп. на рік за земельну ділянку площею 1200 кв.м. Ці зміни діють з 01.01.2017".
3.Стягнути з Одеської міської ради (65004, м. Одеса, пл. Думська, буд. 1, код ЄДРПОУ 26597691) на користь Фізичної особи-підприємця Лаптієва Олексія Ігоровича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) 1921 /одну тисячу дев`ятсот двадцять одну/ грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 08 жовтня 2019 р.
Суддя Ю.С. Бездоля