Постанова № 84844213, 09.08.2019, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.08.2019
Номер справи
752/18248/17
Номер документу
84844213
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 752/18248/17

Провадження № 2-а/752/39/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.08.2019 року Голосіївський районий суд м.Києва у складі:

головуючого судді Колдіної О.О.,

з участю секретаря Петрова Є.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Дубіни Х.К .,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

позивач звернулась до суду з позовом до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання неправомірними та протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку щомісячного розміру державної пенсії, призначеної за рішенням суду; зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії призначеної як державному службовцю у належному розмірі за період з 01.01.2012 р. по квітень 2017 р. (з урахуванням виплачених сум);

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 11.04.2017 р. позивач звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку державної пенсії за період з січня 2012 р. по квітень 2017 р. та її виплату в належному розмірі, що була призначена на підставі постанови Голосіївського районного суду м.Києва від 12.08.2008 р. відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції 1993 р.) в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця.

20.04.2017 р. відповідач своїм листом № 777/03/1-641/1 фактично відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р., яким з 01.06.2015 р. скасовано ст.37-1 Закону України «Про державну службу», що передбачала право державного службовця на здійснення перерахунку пенсії.

Зазначену відмову позивач вважає неправомірною, оскільки її право на здійснення перерахунку пенсії, яке вона мала на час її призначення, відповідно до конституційних принципів не може бути обмежено і закон не має зворотної дії в часі.

Відповідач не проводив перерахунок пенсії незважаючи на підвищення розміру заробітної плати судді, а з квітня 2015 р. по 12.04.2017 р. (звільнення з посади судді по досягненню 65 річного віку) виплата пенсії була незаконно зупинена.

04.07.2019 р. позивач подала заяву про зміну предмету позову, відповідно до якої просить суд визнати неправомірними та протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку щомісячного розміру пенсії державного службовця, призначеної за рішенням суду на підставі Закону України «про державну службу (в редакції 1993 р.) в розмірі 90% від заробітної плати; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної як державному службовцю за період з квітня 2015 р. по квітень 2017 р. та виплачувати в подальшому пенсію державного службовця в розмірі 90% від заробітної плати працюючого судді відповідно до положень Закону України «Про державну службу» в редакції 1993 р., що діяв на момент призначення пенсії а також врахувати норми нового діючого ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 р.

18.02.2019 р. позивач подала заяву про зміну предмету позову, відповідно до якої змінила п.2 прохальної частини позовної заяви та просила зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити їй перерахунок пенсії як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії від 11.10.1993 р. № 3723 ХІІ, на підставі Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 07-16/104 від 14.02.2019 р. та Довідки № 07-16/106 від 14.02.2019 р., з урахуванням 90% від суми заробітної плати державного службовця, починаючи з моменту поновлення (фактичного призначення), а саме з 11.04.2017 р., та здійснити її виплату, зазначаючи на те, що повернення виплати раніше призначеної пенсії є фактично її новим призначенням, що підтверджено висновками Верховного Суду України у справі № 21-540а14.

В зв`язку з реорганізацією Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду в м.Києві судом була проведена заміна відповідача на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві.

04.07.2018 р. до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог залучено Головне управління Державної казначейської служби України в м.Києві.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві, як правонаступник Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві заперечує проти задоволення позову, оскільки Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01.01.2015 р., положення ст.37-1 Закону України «Про державну службу» викладені в новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовця був визначений п.п.4,5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р .№ 865, які передбачали право перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано п.4 постанови КМУ № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Також відповідач в обгрунтування своїх заперечень посилається на положення Закону України «Про державну службу» в редакції, яка набрала чинність з 01.05.2016 р., відповідно до якої пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який не містить положень щодо права на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної прати працюючих державних службовців.

Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві подало письмові пояснення з приводу заявлених вимог, згідно з якими орган Казначейства зазначає, що будь-яких прав позивача не порушував і бездіяльність органів Казначейської служби не є предметом даного позову. Також третя особа повідомила, що в Головному управлінні Казначейства відсутні рахунки Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві.

В ході судового розгляду позивач підтримала заявлені вимоги та просила суд позов задовольнити, з підстав, наведених в позовній заяві, з врахування заяв про уточнення предмету позову від 07.04.2018 р. та від 18.02.2019 р.

Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, оскільки позивач звернулась до органів пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії державного службовця коли діяли норми ст.90 Закону України «Про державну службу», яка не передбачає підстав для здійснення перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючих державних службовців.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, подавши клопотання про розгляд справи у відсутність представника Головного управління Казначейства.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала суддею Київського апеляційного господарського суду.

Після досягнення 55 років відповідно до постанови Голосіївського районного суду м.Києва від 12.08.2008 р. ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції закону від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ, що діяла на момент призначення пенсії.

Зазначена пенсія в розмірі 7100 гривень виплачувалась їй до квітня 2015 року, після чого її виплата була зупинена.

Відповідно до наказу голови Київського апеляційного господарського суду від 10.04.2017 р. № 82-к ОСОБА_1 була звільнена з посади судді в зв`язку з досягненням 65-річного віку.

Після звільнення, з 12.04.2017 р. виплата пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» позивачу було поновлено в розмірі 7100,87 гривень.

11.04.2017 р. позивач звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку державної пенсії за період з січня 2012 р. по квітень 2017 р. та її виплату в належному розмірі, що була призначена на підставі постанови Голосіївського районного суду м.Києва від 12.08.2008 р. відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції 1993 р.) в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця.

20.04.2017 р. відповідач своїм листом № 777/03/1-641/1 відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р., яким з 01.06.2015 р. скасовано ст.37-1 Закону України «Про державну службу», що передбачала право державного службовця на здійснення перерахунку пенсії, а діюча редакція Закону України «Про державну службу» такого права не передбачає.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ (редакція закону, що була чинна на час призначення пенсії позивачу), передбачано, що у випадку збільшення розміру зарплати державним службовцям, які ще працюють, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно провадиться перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахування пенсії здійснюється із урахуванням розміру зарплати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування державного службовця, який працює на відповідній посаді та має певний ранг у період, при якому виникає право на перерахунок пенсії.

Порядок здійснення перерахунку пенсії було визначено у п. 4 Постанови КМУ № 865, згідно якого у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон № 76-VIII, яким, зокрема, ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

У зв`язку з набуттям з 01.05.2016 чинності зазначеним Законом, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Натомість у ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій. Підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до підстав перерахунку пенсії зазначеною статтею не віднесено.

Постановою КМУ № 1013, яка діє з 01 грудня 2015 року, було внесено зміни до Постанови КМУ № 865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу». Положень, які б надавали можливість перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, Постанова КМУ № 1013 не містить.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

В силу положень ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (стаття 3 Конституції України).

Конституційний Суд у рішенні від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, у рішенні рішенні від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 зазначив, що для громадян України пільги, компенсації і гарантії право на які передбачене чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування й необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня, гарантованого ст.48 Конституції України, а тому звуження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або нвесення змін до чинних законів на підставі ст.22 Конституції України не допускається.

Крім того, Конституційний Суд України в рішенні від 03.06.2013 р. № 3-рп/2013 констатував, що будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення правосуддя та права людини і громадянина на захист прав та свобод незалежним судом, оскільки призводить до обмеження можливостей реалізації цього конституційного права, а отже, суперечить частині першій статті 55 Конституції України.

Рішенням Конституційного Суду України від 08.06.2016 р. № 4-рп/2016 суд зауважив, що виключення положення щодо можливості перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням утримання судді, який працює на відповідній посаді, також знижує гарантії незалежності.

Конституційний Суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 року чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося звуження обсягу прав та свобод особи, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб`єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики. Пенсійне забезпечення громадян, які виконують або виконували державні функції на посадах зі спеціальним статусом є важливим елементом державних гарантій матеріального і соціального захисту відповідних осіб з метою належного виконання ними особливих професійних обов`язків. Тому право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню або обмеженню згідно з вимогами статей 22 та 64 Конституції України.

Також, Конституційний Суд України у своєму рішенні № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов`язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 26.06.2014 року в справі "Суханов та Ільченко проти України", суд наголосив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином установленої соціальної допомоги може становити втручання в право власності (пункт 52).

Тобто, відмова позивачу, яка працювала суддею у перерахунку пенсії, що призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», на який вона мала права на час призначення пенсії, є обмеженням її конституційних прав на належний рівень пенсійного забезпечення та соціальний захист.

Верховний Суд України у своїй постанові від 09.12.2014 р. у справі № 21-540а14 висловив позицію, що при поверненні до раніше призначеної пенсії фактично відбувається її нове призначення.

Відповідно до п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, призначених ст.25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, з огляду на викладене, позивач має право на пенсію державного службовця в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця, тобто в розмірі, визначеному відповідно до рішення Голосіївського районного суду м.Києва..

Порядок призначення пенсії державного службовця та розмір виплат регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 р. № 622.

Згідно з п.4 зазначеного Порядку посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державного службовця.

Розмір отриманої заробітної плати позивачем на день звільнення та звернення із заявою про здійснення перерахунку пенсії відображений в Довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 07-16/104 від 14.02.2019 р. та Довідці № 07-16/106 від 14.02.2019 р.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до положень ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, аналізуючи всі наведені норми чинного законодавства, які регулюють даний вид правовідносин, оцінюючи всі досліджені судом докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених ОСОБА_1 позовних вимог, в зв`язку з чим вони підлягають задоволенню.

Питання щодо судових витрат суд вирішує на підставі положень ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2, 6, 19, 20, 73-77, 241-245, 153-163 КАС України, суд

в и р і ш и в:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку щомісячного розміру пенсії державного службовця, призначеної за рішенням суду на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 42098368, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії від 11.10.1993 р. № 3723 ХІІ, на підставі Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 07-16/104 від 14.02.2019 р. та Довідки № 07-16/106 від 14.02.2019 р., з урахуванням 90% від суми заробітної плати державного службовця, починаючи з моменту поновлення (фактичного призначення), а саме з 11.04.2017 р., та здійснити її виплату.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 42098368, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 640 гривень за рахунок бюджетних асигнувань.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, встановленого цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя :