
Справа № 636 / 1522 / 19
2 -а / 636 / 44 / 2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2019 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Ковригіна О.С.
при секретарі - Фатєєвої С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до інспектора 4 батальйону 5 роти Управління патрульної поліції в Харківській області лейтенанта поліції Андрєєва Романа Сергійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАВ № 1062584 від 12.04.2019 року, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Чугуївського міського суду Харківської області з адміністративною позовною заявою, в якій просив суд - скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія ЕАВ № 1062584, винесену лейтенантом поліції 4 батальйону 5 роти Управління патрульної поліції в Харківський області Андрєєвим Романом Сергійовичем та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.
В обґрунтування своїх вимог Позивач зазначив, що 12.04.2019 року за адресою: м. Харків, вул. Героїв Праці, 26 А інспектором поліції 4 батальйону 5 роти УПП в Харківський області Андрєєвим Романом Сергійовичем було розглянуто справу про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія ЕАВ № 1062584.
Даною постановою інспектором було встановлено, що 12.04.2019 року у 17:03:28 за місцем: м. Харків, вул. Героїв Праці, 26 А водієм транспортного засобу Mitsubishi Carisma із номерним знаком НОМЕР_1 було здійснено проїзд на забороняючий сигнал світлофора, чим порушено п.8.10 Правил дорожнього руху - порушення вимог зупинки поданих світлофором або регулювальником та притягнуто, ОСОБА_1 , як водія вищезазначеного транспортного засобу до адміністративної відповідальності за порушення ч.2 ст. 122 КУпАП, накладено на Позивача стягнення у вигляді штрафу у сумі 425,00 гривень.
Позивач вважає, що при розгляді вказаної справи не були з`ясовані і доведені обставини, які б свідчили, що в діях Позивача є ознаки проступку, за який законом встановлено адміністративну відповідальність.
У винесеній постанові інспектором не надано жодного доказу на підтвердження викладених у постанові обставин. Постанова в справі про адміністративне правопорушення винесена поліцейським незаконно, з грубим порушенням норм законодавства, відомчих актів МВС України, порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення та норм КУпАП, необґрунтовано, упереджено, за неіснуюче правопорушення, якого Позивач не скоював.
Представник позивача - Биченко Антон Олександрович, в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Відповідач - інспектор 4 батальйону 5 роти Управління патрульної поліції в Харківській області лейтенанта поліції Андрєєв Роман Сергійович в судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, будь-яких заяв чи заперечень суду не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. У разі повторної неявки повідомленого належним чином відповідача в судове засідання, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
12.04.2019 року інспектором поліції 4 батальйону 5 роти УПП в Харківський області Андрєєвим Романом Сергійовичем було розглянуто справу про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія ЕАВ № 1062584.
Відповідно до вказаної постанови інспектором було встановлено, що 12.04.2019 року у 17:03:28 за адресою: м. Харків, вул. Героїв Праці, 26 А водієм транспортного засобу Mitsubishi Carisma із номерним знаком НОМЕР_1 було здійснено проїзд на забороняючий сигнал світлофора, чим порушено п.8.10 Правил дорожнього руху - порушення вимог поданих світлофором або регулювальником та притягнуто, ОСОБА_1 , як водія вищезазначеного транспортного засобу до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 КУпАП..
Положеннями ч.2 ст.19Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.61Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст.245КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Частиною 2 ст.122КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за проїзд на заборонний сигнал світлофора.
Згідно п.8.7.3 ПДР сигнали світлофора мають такі значення:
а) зелений дозволяє рух;
б) зелений у вигляді стрілки (стрілок) на чорному фоні дозволяє рух у зазначеному напрямку (напрямках). Таке саме значення має сигнал у вигляді зеленої стрілки (стрілок) у додатковій секції світлофора.
Сигнал у вигляді стрілки, що дозволяє поворот ліворуч, дозволяє й розворот, якщо він не заборонений дорожніми знаками.
Сигнал у вигляді зеленої стрілки (стрілок) у додатковій (додаткових) секції, увімкнений разом із зеленим сигналом світлофора, інформує водія про те, що він має перевагу в зазначеному стрілкою (стрілками) напрямку (напрямках) руху перед транспортними засобами, що рухаються з інших напрямків;
в) зелений миготливий дозволяє рух, але інформує про те, що незабаром буде ввімкнено сигнал, який забороняє рух.
Для інформування водіїв про час (у секундах), що залишився до кінця горіння сигналу зеленого кольору, можуть застосовуватися цифрові табло;
г) чорна контурна стрілка (стрілки), нанесена на основний зелений сигнал, інформує водіїв про наявність додаткової секції світлофора і вказує інші дозволені напрямки руху ніж сигнал додаткової секції;
ґ) жовтий забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів;
д) жовтий миготливий сигнал або два жовтих миготливих сигнали дозволяють рух і інформують про наявність небезпечного нерегульованого перехрестя або пішохідного переходу;
е) червоний сигнал, у тому числі миготливий, або два червоних миготливих сигнали забороняють рух.
П.8.10 ПДР визначено, що у разі подання світлофором сигналу, що забороняє рух, водії повинні зупинитися перед розміткою 1.12 (стоп лінія), а якщо її немає не ближче 10 метрів до світлофору, пішохідного переходу, а якщо і вони відсутні перед перехрещуваною проїзною частиною.
Як убачається із даних постанови про адміністративне правопорушення та матеріалів справи, жодного доказу на підтвердження викладених у постанові обставин поліцейським суду не надано.
Таким чином в силу ч. 1 ст. 76 КАС України наявність лише постанови є недостатнім доказом по справі, оскільки не підтверджує факт порушення позивачем п. 8.10 ПДР, а саме факт проїзду ним перехрестя на заборонений сигнал світлофора.
Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях і будь які сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За результатами розгляду справи, на розсуд суду не надано допустимих доказів, які б вказували на вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, а пояснення останнього щодо здійснення проїзду перехрестя на дозвільний сигнал світлофора, є не спростованими.
Відповідно до ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, про задоволення позову, оскільки у судовому засіданні не доведено факт вчинення адміністративного правопорушення Позивачем.
Конституцією України встановлено, що кожен має право на правову допомогу і кожен є вільним у виборі захисника своїх прав (ст.59).
Ч.1 ст. 16 КАС України визначено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
У ст. 134 КАС України зазначено, що для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Між Позивачем та адвокатом Биченком Антоном Олександровичем було укладено договір про надання правової допомоги.
Витрати на правову допомогу при підготовці даної справи до судового розгляду та під час судового розгляду складають 9000 (дев`ять тисяч) гривень. На підтвердження понесених витрат стороною Позивача були надані суд договір про надання правової допомоги від 13.04.2019 року, додаткову угоду №1 до договору про надання правової допомоги від 13.04.2019 року, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, ордер на ведення справи серії ЧК №112326, акт №1 до договору про надання правової допомоги від 09.10.2019 року, квитанція серії 11-СВЛ№382449 про сплату вартості правової допомоги.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Чинним законодавством, ч. 6 ст. 134 КАС України, закріплено, що у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат, відповідно до ч. 7 ст. 134 КАС України, покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідачем клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката заявлено не було. Так само, не було доведено не співмірність витрат на оплату правничої допомоги, а тому, суд стягує з відповідача на користь позивача витрати на оплату послуг адвоката в повному обсязі.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин, визначених статтею 247 КУпАП.
Керуючись: ст. ст. 7, 287, 288, 289, п. 3 ст. 245, 247, 252, 293 КУпАП, ст. ст. 2, 6-11, 17, 18 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора 4 батальйону 5 роти Управління патрульної поліції в Харківській області лейтенанта поліції Андрєєва Романа Сергійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАВ № 1062584 від 12.04.2019 року - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія ЕАВ № 1062584, винесену лейтенантом поліції 4 батальйону 5 роти інспектором Управління патрульної поліції в Харківський області Андрєєвим Романом Сергійовичем та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (код ЄДРПОУ 40108646, адреса: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3) на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 понесені витрати на правничу (правову) допомогу у розмірі 9000 (дев`ять тисяч) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України, а також прийняття рішення у письмовому провадженні зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.
Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Суддя -